Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.03.2010, 12:15:27
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit Dificultate majora casatorie

Buna tuturor,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in problema cu care ne confruntam (eu si sotul meu). De curand, o prietena de a mea ne-a anuntat ca se va casatori peste cateva luni si ne-a rugat sa le fim nasi. Am fi zis da fara sa cugetam prea mult, dar sunt cateva probleme destul de mari:
- In primul rand ea este mai mare cu 4 ani decat noi, iar el cu 8;
- Ea e la prima casatorie, in timp ce el a mai fost inca o data casatorit are si 2 copii cu prima lui sotie;
- Iar cea mai grava este ca desi s-a nascut ortodox, in urma cu cativa ani (cred ca inainte de prima lui casatorie) el s-a trecut la nu stiu ce secta (cred ca la baptisti daca nu ma insel, dar nu cred ca e important asta). Acum a acceptat sa faca cununia religioasa in Biserica Ortodoxa si nici nu stim daca ar trebui sa i se citeasca cateva rugaciuni inainte (de botez nu crede ca e vorba, adica banuiesc ca a ramas valid primul).

Voi ce ziceti? Ati auzit de astfel de cazuri?
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.03.2010, 12:24:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se face o slujba speciala pentru cei care au fost botezati ortodocsi si au trecut la secte, pentru re-primirea in biserica ortodoxa.
El vrea sa devina ortodox sau pur si simplu e dispus sa accepta orice ritual ca pentru el sunt oricum fara valoare?

Si daca nu gresesc, pentru a doua casatorie nu se face slujba cununiei, ci se da un fel de binecuvantare, desi cred ca s-ar gasi si preoti care pentru un bunzuar plin, n-ar tine cont de aceste canoane.

Cazul este mai ciudat pentru ca pentru ea este totusi prima casatorie, nu stiu cum este corect dpdv canonic in cazul asta.

Dar eu mi-as face mai degraba griji pentru cat de serioase sunt intentiile lui, daca trece la ortodocsi doar pentru casatorie, iar pe urma o va apuca iar pe cai gresite si cu religia si cu familia?

Era de preferat ca pasul asta sa-l faca mult inainte de a exista "argumentul casatoriei", nu dupa.

Prima data de ce a divortat?
Cati ani au trecut de la divort?
La baptisti cum a ajuns?

Responsabilitatea care va revine ca nasi nu se rezuma doar la momentul casatoriei, ci si la viata lor duhovniceasca ulterioara, sunteti siguri ca e o povara pe care o puteti duce?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.03.2010, 12:41:08
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se face o slujba speciala pentru cei care au fost botezati ortodocsi si au trecut la secte, pentru re-primirea in biserica ortodoxa.
El vrea sa devina ortodox sau pur si simplu e dispus sa accepta orice ritual ca pentru el sunt oricum fara valoare?

Si daca nu gresesc, pentru a doua casatorie nu se face slujba cununiei, ci se da un fel de binecuvantare, desi cred ca s-ar gasi si preoti care pentru un bunzuar plin, n-ar tine cont de aceste canoane.

Cazul este mai ciudat pentru ca pentru ea este totusi prima casatorie, nu stiu cum este corect dpdv canonic in cazul asta.

Dar eu mi-as face mai degraba griji pentru cat de serioase sunt intentiile lui, daca trece la ortodocsi doar pentru casatorie, iar pe urma o va apuca iar pe cai gresite si cu religia si cu familia?

Era de preferat ca pasul asta sa-l faca mult inainte de a exista "argumentul casatoriei", nu dupa.

Prima data de ce a divortat?
Cati ani au trecut de la divort?
La baptisti cum a ajuns?

Responsabilitatea care va revine ca nasi nu se rezuma doar la momentul casatoriei, ci si la viata lor duhovniceasca ulterioara, sunteti siguri ca e o povara pe care o puteti duce?
Buna Alin,
Inca nu am acceptat sa fim nasi tocmai de asta ne chinuim in a face alegerea corecta pentru ca ne asteapta cat mai curand cu un raspuns.
Daca informatiile pe care le am sunt adevarate, divortul a fost pricinuit din cauza fostei sotii. El a plecat la munca in nu stiu ce tara, iar cand s-a intors ea avea pe altcineva. Separarea s-a produs de 2-3 ani, dar divortul propriu-zis anul trecut prin vara.
E o poveste lunga si cu trecerea la baptisti.. tot ce stiu e ca el, desi nascut si botezat ortodox, nu se incadra in categoria celor practicanti in schimb frecventa f des barurile si discotecile. Si intr-o noapte cand se afla intr-un astfel de local, i s-a aratat Mantuitorul si sustine ca de atunci s-a lasat de fumat, de baut, de obisnuinta de a vizita localurile si a trecut la baptisti. Ce mai stiu e ca tot satul unde traia atunci au renuntat la ortodoxie inclusiv parintii lui, fratii si rudele ce le are.
Nu stiu nimic de intentiile lui de a trece definitiv la ortodocsi, sau doar pt casatorie pt ca prietena mea nu accepta sa se casatoreasca la ei.. habar n-am si nici nu stiu cum as putea sa abordez problema ca sa nu o supar pt ca imi este o persoana f apropiata..pacat ca e asa incurcata situatia.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.03.2010, 14:42:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Buna tuturor,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in problema cu care ne confruntam (eu si sotul meu). De curand, o prietena de a mea ne-a anuntat ca se va casatori peste cateva luni si ne-a rugat sa le fim nasi. Am fi zis da fara sa cugetam prea mult, dar sunt cateva probleme destul de mari:
- In primul rand ea este mai mare cu 4 ani decat noi, iar el cu 8;
- Ea e la prima casatorie, in timp ce el a mai fost inca o data casatorit are si 2 copii cu prima lui sotie;
- Iar cea mai grava este ca desi s-a nascut ortodox, in urma cu cativa ani (cred ca inainte de prima lui casatorie) el s-a trecut la nu stiu ce secta (cred ca la baptisti daca nu ma insel, dar nu cred ca e important asta). Acum a acceptat sa faca cununia religioasa in Biserica Ortodoxa si nici nu stim daca ar trebui sa i se citeasca cateva rugaciuni inainte (de botez nu crede ca e vorba, adica banuiesc ca a ramas valid primul).

Voi ce ziceti? Ati auzit de astfel de cazuri?
Eu nu văd nici măcar o mică dificultate, necum una majoră. Să le luăm pe rând:
1) împrejurarea că finii sunt un pic mai vârstnici decât nașii, deși e mai neobișnuită, nu am auzit să fie necanonică. Dacă, Doamne ferește, voi rămânea văduv la 75 de ani, poate că mă voi recăsători cu o babă de 70. De unde să luăm, atunci, nași ? De la azilul de bătrâni ?

2) Dacă Biserica Ortodoxă acceptă recăsătoria divorțaților, trebuie să acceptați și dv. Chiar și dacă ar fi păcat, nu este păcatul dv acesta.

3) Dacă dorește să se reintegreze în Biserica Ortodoxă, e foarte bine să o facă. Aici îl poate ajuta preotul, mai puțin dv.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.03.2010, 15:24:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Buna Alin,
Inca nu am acceptat sa fim nasi tocmai de asta ne chinuim in a face alegerea corecta pentru ca ne asteapta cat mai curand cu un raspuns.
Daca informatiile pe care le am sunt adevarate, divortul a fost pricinuit din cauza fostei sotii. El a plecat la munca in nu stiu ce tara, iar cand s-a intors ea avea pe altcineva. Separarea s-a produs de 2-3 ani, dar divortul propriu-zis anul trecut prin vara.
E o poveste lunga si cu trecerea la baptisti.. tot ce stiu e ca el, desi nascut si botezat ortodox, nu se incadra in categoria celor practicanti in schimb frecventa f des barurile si discotecile. Si intr-o noapte cand se afla intr-un astfel de local, i s-a aratat Mantuitorul si sustine ca de atunci s-a lasat de fumat, de baut, de obisnuinta de a vizita localurile si a trecut la baptisti. Ce mai stiu e ca tot satul unde traia atunci au renuntat la ortodoxie inclusiv parintii lui, fratii si rudele ce le are.
Nu stiu nimic de intentiile lui de a trece definitiv la ortodocsi, sau doar pt casatorie pt ca prietena mea nu accepta sa se casatoreasca la ei.. habar n-am si nici nu stiu cum as putea sa abordez problema ca sa nu o supar pt ca imi este o persoana f apropiata..pacat ca e asa incurcata situatia.
Da, situatia este f. incurcata.
De cat timp se cunosc totusi?

Ar trebui sa vorbesti mai intai cu prietena ta despre el, sa vezi daca ea este sincer interesata de starea lui spirituala sau e prea disperata sa se casatoreasca ca sa se gandeasca cu adevarat la asta.

Omul asta a facut niste greseli teribile, a trecut la baptisti si a tarat si pe altii dupa el, iar dupa asa "revelatie spirituala", ajunge la divort??

Cand vine vorba de divort, desigur, intotdeuna e vina celuilalt, dar este cu adevarat asa? Prietena ta a avut ocazia sa asculte si pozitia fostei sotii?

Dar cu adevarat se cunoaste la el o pocainta pe masura a ceea ce a facut pana acum?
Pare framantat de problema faptului ca i-a dus pe altii in pacat (cu convertirea la baptisti cel putin?) Isi pune problema sa indrepte lucrurile?
De cata vreme a luat hotararea sa treaca la ortodocsi?
De cat timp nu mai merge la baptisti?
Pe ea a incercat sa o duca la ei?
Acum se vede la el un atasament sincer si profund pentru Biserica?

Cand are de gand sa faca trecerea asta? Cu o zi inainte sa se casatoreasca sau e atat de sincer incat ar fi dispus sa o faca si maine?
Casatoria pentru cand ar fi programata?

N-ar fi rau sa rugati un preot bun sa vorbeasca cu el in prealabil, vizavi de intoarcere si sa-i cereti si lui parerea daca omul asta e chiar sincer in intentiile lui sau poate doar vrea o femeie in casa si ar face orice pentru asta.

Si e bine sa vorbiti si voi cu el, deschis, despre toata chestiunile asta, eventual sa va explicati si datoriile spirituale (in primul rand) care va revin ca nasi, ca sa inteleaga de ce e nevoie sa clarificati aceste aspecte.

Desi tare ma tem ca daca a jucat teatru si a pacalit un sat intreg atunci cand a zis ca i s-a aratat Iisus, ar mai putea pacali cativa oameni in plus..

Intrebati-l ce anume l-a facut sa treaca la Biserica Ortodoxa si ce are de gand sa faca cu rudele pe care le-a impins sa iasa din Biserica.

Daca iar o da in revelatii destul de sigur va crede pe toti naivi. Insa as fi curios de raspuns..

Voi nu? E clar ca el e problema nr. 1 in ecuatia asta (dincolo de eventuala graba/naivitate a prieteni tale) si nimeni nu va poate spune EXACT cum stau lucrurile cu el decat el insusi. Cu putin fler se poate vedea daca exista sinceritate sau nu in spusele lui, si parerea unui preot (bun) care sa stea de vorba cu el, ar conta mult.

Si ar fi bine sa treaca macar 1-2 luni intre slujba de primire la ortodoxie si casatorie.

Daca prietena ta e f. grabita, explica-i ca-si asuma un risc maricel daca alegerea se dovedeste a fi gresita. N-ar fi rau sa mai amane putin casatoria, sa-l vada pe omul lui in postura de ortodox cam ce si cum..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.03.2010, 16:00:03
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, situatia este f. incurcata.
De cat timp se cunosc totusi?
Ar trebui sa vorbesti mai intai cu prietena ta despre el, sa vezi daca ea este sincer interesata de starea lui spirituala sau e prea disperata sa se casatoreasca ca sa se gandeasca cu adevarat la asta.
Omul asta a facut niste greseli teribile, a trecut la baptisti si a tarat si pe altii dupa el, iar dupa asa "revelatie spirituala", ajunge la divort??
Cand vine vorba de divort, desigur, intotdeuna e vina celuilalt, dar este cu adevarat asa? Prietena ta a avut ocazia sa asculte si pozitia fostei sotii?
Dar cu adevarat se cunoaste la el o pocainta pe masura a ceea ce a facut pana acum?
Pare framantat de problema faptului ca i-a dus pe altii in pacat (cu convertirea la baptisti cel putin?) Isi pune problema sa indrepte lucrurile?
De cata vreme a luat hotararea sa treaca la ortodocsi?
De cat timp nu mai merge la baptisti?
Pe ea a incercat sa o duca la ei?
Acum se vede la el un atasament sincer si profund pentru Biserica?
Cand are de gand sa faca trecerea asta? Cu o zi inainte sa se casatoreasca sau e atat de sincer incat ar fi dispus sa o faca si maine?
Casatoria pentru cand ar fi programata?
N-ar fi rau sa rugati un preot bun sa vorbeasca cu el in prealabil, vizavi de intoarcere si sa-i cereti si lui parerea daca omul asta e chiar sincer in intentiile lui sau poate doar vrea o femeie in casa si ar face orice pentru asta.
Si e bine sa vorbiti si voi cu el, deschis, despre toata chestiunile asta, eventual sa va explicati si datoriile spirituale (in primul rand) care va revin ca nasi, ca sa inteleaga de ce e nevoie sa clarificati aceste aspecte.
Desi tare ma tem ca daca a jucat teatru si a pacalit un sat intreg atunci cand a zis ca i s-a aratat Iisus, ar mai putea pacali cativa oameni in plus..
Intrebati-l ce anume l-a facut sa treaca la Biserica Ortodoxa si ce are de gand sa faca cu rudele pe care le-a impins sa iasa din Biserica.
Daca iar o da in revelatii destul de sigur va crede pe toti naivi. Insa as fi curios de raspuns..
Voi nu? E clar ca el e problema nr. 1 in ecuatia asta (dincolo de eventuala graba/naivitate a prieteni tale) si nimeni nu va poate spune EXACT cum stau lucrurile cu el decat el insusi. Cu putin fler se poate vedea daca exista sinceritate sau nu in spusele lui, si parerea unui preot (bun) care sa stea de vorba cu el, ar conta mult.
Si ar fi bine sa treaca macar 1-2 luni intre slujba de primire la ortodoxie si casatorie.
Daca prietena ta e f. grabita, explica-i ca-si asuma un risc maricel daca alegerea se dovedeste a fi gresita. N-ar fi rau sa mai amane putin casatoria, sa-l vada pe omul lui in postura de ortodox cam ce si cum..
Au aproape 3 ani de cand sunt impreuna.. (sunt impreuna inainte de a se fi terminat procedura de divort).

Nu stiu daca prietena mea e disperata sa se casatoreasca, in schimb are o varsta (31 de ani) si a trecut prin tot felul de incercari de a se casatori, dar nu s-au finalizat niciuna dintre ele. Cu siguranta il iubeste mult pe omul asta de accepta situatia asa cum e ea.

S-ar putea sa ma fi exprimat putin gresit mai sus in sensul ca nu stiu exact daca el a fost de vina ca si ceilalti s-au trecut la baptisti, si nu stiu daca toate astea s-au intamplat odata (ma refer la asa zisa revelatie pe care a avut-o si momentul in care locuitorii intregului sat si-au schimbat religia). O fi avand mai multe influente, cert e ca si intamplarea pe care a povestit-o ca ar fi avut loc in discoteca l-a infuentat.

Da, sunt perfect de acord cu asta (Cand vine vorba de divort, desigur, intotdeuna e vina celuilalt). E f dificil sa ne recunoastem greselile, e mult mai usor sa aruncam vina in carca celulilalt. Prietena mea nu se intelege absolut deloc cu fosta lui sotie si nici nu cred ca ar interesa-o parerea ei vis-a- vis de despartirea lor.

Din cate stiu, la baptisti nu mai merge de cateva luni bune, dar asta nu inseamna ca frecventeaza Biserica Ortodoxa..el zice ca se roaga, crede in Dumnezeu, ca e important sa faci si fapte bune nu doar sa mergi la biserica si dintr-astea.
Initial s-au gandit sa faca anul asta cununia civila si doar logodna la biserica..urmand ca anul viitor sa faca cununia si petrecerea. Si cu multe argumente i-am convins ca nu are niciun sens sa faca logodna inainte de cununie si ca nu are nicio valoare facuta separat, si ca nu e un lucru normal in BO (desi ei gasisera un parinte care sa le faca doar logodna anul acesta).

La eventuala revenire in ortodoxie a lui inainte de cununie chiar nu m-am gandit. E f buna ideea asta, cred ca asa ar trebui sa facem. sa vedem cum reactioneaza.
Doamne ce greu e!
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.03.2010, 16:18:52
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

In niciun caz nu e canonic sa se faca Taina Cununiei fara sa revina la Ortodoxie. Sa nu fiti nasi la asa ceva, pentru ca girati pentru o incalcare a predaniilor apostolice.

Daca revine la Ortodoxie, lepadandu-se de satana care l-a amagit si o face in mod formal in Biserica atunci nu vad ce impediment ar fi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.03.2010, 16:57:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Complicat intr-adevar.

Mi-ai spus ca tot de 2-3 ani au fost si despartiti, sa inteleg ca prietena ta a fost pricina sau ma rog, argumentul ultim pentru despartire?
Nu e de mirare atunci ca nu se intelege cu fosta sotia, oare nu o acuza ca "i-a furat barbatul"?
Daca ea a inceput o relatie cu el stiind ca e casatorit, chit ca vezi Doamne, sotia nu-l mai intelege, vrea sa divorteze, etc. a facut mare pacat.

Din punct de vedere crestin, singurul motiv valid de divort este desfranarea.

"Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter." (Matei 19:9) (valabil si pentru barbati)

Asta e o problema serioasa si daca prietena ta a calcat pe alaturi cu el in timp ce nici macar nu era divortat, ca sa nu mai vorbim de un motiv legitim de divort, si-a facut mare pacat si s-ar putea ca lucrurile sa nu iasa prea bine in final pentru ea.

Si din ce mi-ai spus tu e destul de limpede ca el nu este o persoana f. religioasa si nici nu-l arde prea tare dorul de ortodoxie.
De ce nu mai merge la baptisti stii? Ca de re-gasirea ortodoxiei nu prea cred ca se pune problema.

Mi-am dat seama cu varsta prieteni tale (daca el are deja doi copii si doar 4 ani diferenta intre ei) si daca a mai avut si o serie de esecuri in planul asta, e clar de ce se grabeste asa, nu neaparat ca il iubeste pana peste cap, s-ar putea sa fie si o doza de disperare la mijloc.

Dar daca tot nu vor sa se casatoreasca neaparat anul asta, lamureste-o ca e in interesul ei sa mai astepte un an, ca nu zboara porumbelul daca chiar porumbel este..

In schimb, mai bine un an de asteptare decat cativa de lacrimi.

Intre timp, sa-l ajute sa faca trecerea la ortodcsi, sa-l duca pe la biserica, sa-si ia amandoi un duhvnic bun, sa ia spovedania in serios (nu ca pe o formalitate) si poate ca intr-un an se vor limpezi apele.

Nu le dati un raspuns definitiv, tineti-va si voi aproape, va puteti deja exercita atributiile de potentiali-viitori nasi si sa va ocupati de catehizarea intensiva a lor, ca daca si ea e mai superficiala in credinta si si-a facut si pacate cu el, slabe sanse sa o apuce si el pe drumul cel bun.

Si binenteles si nu in ultimul rand, rugati-va ca Dumnezeu sa puna lucrurile pe drumul cel bun, indiferent care va fi acela.

Last edited by AlinB; 16.03.2010 at 17:02:18.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.03.2010, 17:05:44
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca nu gresesc, pentru a doua casatorie nu se face slujba cununiei, ci se da un fel de binecuvantare, desi cred ca s-ar gasi si preoti care pentru un bunzuar plin, n-ar tine cont de aceste canoane.

doar aici am o completare...
daca unul din cei doi nu a mai fost cununat, pentru acela se va face slujba cununiei...
doar in cazul in care amandoi au mai fost cununati se citesc acele rugaciuni, care sunt ca un fel de binecuvantare sau, mai degraba, de acceptare, insa nu mai au atmosfera de sarbatoare din cadrul sfintei taine a cununiei...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.03.2010, 17:10:38
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Buna tuturor,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in problema cu care ne confruntam (eu si sotul meu). De curand, o prietena de a mea ne-a anuntat ca se va casatori peste cateva luni si ne-a rugat sa le fim nasi. Am fi zis da fara sa cugetam prea mult, dar sunt cateva probleme destul de mari:
- In primul rand ea este mai mare cu 4 ani decat noi, iar el cu 8;
- Ea e la prima casatorie, in timp ce el a mai fost inca o data casatorit are si 2 copii cu prima lui sotie;
- Iar cea mai grava este ca desi s-a nascut ortodox, in urma cu cativa ani (cred ca inainte de prima lui casatorie) el s-a trecut la nu stiu ce secta (cred ca la baptisti daca nu ma insel, dar nu cred ca e important asta). Acum a acceptat sa faca cununia religioasa in Biserica Ortodoxa si nici nu stim daca ar trebui sa i se citeasca cateva rugaciuni inainte (de botez nu crede ca e vorba, adica banuiesc ca a ramas valid primul).

Voi ce ziceti? Ati auzit de astfel de cazuri?

tinand cont de responsabilitatea ce va revine dupa ce cununati, eu zic sa va ganditi bine...
si mai zic sa va sfatuiti cu parintele vostru duhovnic, daca aveti unul.
daca nu... e timpul sa va faceti... pentru ca sunteti in fata unui lucru important din viata.
nu e chiar o chestiune legata de bani si de inrudiri... ci de insasi mantuirea voastra...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintii hiper-protectori = o cauza majora a bolilor psihice UNNOOM Generalitati 10 11.12.2012 02:10:29
casatorie cciubo Nunta 9 03.09.2010 20:22:07
casatorie alina88 Generalitati 20 01.09.2010 20:54:10
casatorie Sf.Asteapta Generalitati 13 29.06.2010 17:25:31
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 12:34:04