Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.04.2007, 17:56:04
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Inchinamu-ne Patimilor Tale Hristoase ,
Arata-ne noua si slavita Invierea Ta ! se canta in acest moment la Radio Lumina .

Daca Preotii si toti slujitorii din Manastiri se imbratiseaza si se iarta la fiecare Sf. Liturghie , cred ca e si datoria noastra a crestinilor sa iertam si sa fim iertati din cand in cind , cel putin de Pasti si de Craciun .

Doresc sa cer iertare daca cu vreo parere sau vreo vorba nepotrivita am suparat sau am mahnit pe cineva , cu voie sau fara de voie , indiferent de confesiune , de trei ori iertare !

Doresc din toata inima la toti , ca zilele care vin sa va aduca liniste si pace in suflet , si sa cantam si noi "arata-ne noua si Slavita Invierea Ta "

Cu drag Maria !

Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.04.2007, 21:02:53
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

PASTE FERICIT ,TIE SI CELOR DRAGI AI TAI
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.04.2007, 21:30:33
mariablanca mariablanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 17
Implicit

in acesta saptamana a patimirii sa luam aminte mai bine la ceea ce a facut Hristos pentru noi, la cat a patimit El pentru noi si atunci cu siguranta nu vom mai face raul pe care suntem obisnuiti sa-l savarsim ca pe ceva bun.sa omoram in noi tot ceea ce este nefolositor sufletului nostru , sa murim cu Hristos si tot impreuna cu El sa inviem .sa i ne rugam mai cu ardoare , sa simtim si noi -macar putin durerea pe care a resimtit-o El, si nu atat durerea fizica cat mai degraba cea sufleteasca pentru ca stia ca nu toti vor aprecia ceea ce a facut.Sa ne rugam Mantuitorului sa nu ne lepede de la fata Sa si sa ne numere impreuna cu talharul in imparatia Sa.Macar in acesta saptamana sa facem si noi mici sacrificii pentru Hristos Cel atat de milostiv.-------
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.04.2007, 11:00:36
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

Amin, Maria.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.04.2012, 00:01:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit De la Constantin Galeriu citire

2. Vreti sa ne lamuriti ce inseamna cuvantul "paste"?

- Cuvantul" paste" provenit din limba ebraica - pesah - inseamna trecere. Sinaxarul marii sarbatori invata: "In Sfanta si Marea Duminica a Pastilor praznuim invierea cea aducatoare de viata a Domnului Dumnezeu si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, pe care o numim si Paste, dupa cuvantul care in vechiul grai evreiesc inseamna trecere. Pentru ca aceasta este ziua in care Dumnezeu a adus de la inceput lumea dintru nefiinta intru fiinta, in aceasta zi, smulgand Dumnezeu poporul israelian din mana faraonului, l-a trecut prin Marea Rosie si tot in aceasta zi S-a pogorat din ceruri si S-a salasluit in sanul Fecioarei. Iar acum, smulgand tot neamul omenesc din adancul iadului, l-a suit la cer si l-a adus iarasi la vechea vrednicie a nemuririi". Acest cuvant al Praznicului descopera luminat orizontul atotcuprinzator al acestei mari taine: originea pascala a creatiei; evenimentul salvator din istoria poporului Israel - trecerea de la robie la libertate; opera mantuirii noastre, pascala in amandoua sensurile: - si trecerea lui Dumnezeu la noi, in firea umana, si trecerea firii umane in viata dumnezeiasca, la indumnezeirea cea dupa har. In acest duh proclama sarbatoreste Biserica, prin graiul inspirat al Sfantului Ioan Damaschin: "Ziua Invierii, popoare sa ne luminam! Pastile Domnului, Pastile ! Ca din moarte la viata si de pe pamant la cer Hristos Dumnezeu ne-a trecut pe noi cei ce cantam cantare de biruinta".
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.04.2012, 00:13:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cîteva gînduri și de la mine:

Hristos a murit pentru ca moartea noastră să poată deveni o înviere.

Hristos a înviat și S-a înălțat, dar totuși El rămîne pe Cruce alături de noi în fiecare eveniment al vieții noastre.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.04.2012, 00:51:03
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Hristos a inviat !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ganduri cred_cu_adevarat Generalitati 2 29.03.2012 19:04:41
Ganduri de hula ginabadea Rugaciuni 25 13.05.2010 20:46:39
Ganduri... 14carol06 Generalitati 133 24.02.2009 00:21:52
ganduri enkidu Generalitati 9 29.02.2008 09:19:00
ganduri sik Generalitati 11 31.10.2007 17:05:09