Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.09.2011, 12:21:23
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Costica Dima Vezi mesajul
Va multumesc tuturor celor ce v-ati ostenit a raspunde intrebarii mele,pe care nu intamplator am pus-o. Sunt unu dintre cei fericiti ca si-au gasit sufletul pereche,este ceva deosebit,dar suntem fiecare dintre noi implicati intr-o relatie :eu sunt casatorit,dar nefericit,ea/sufletul meu pereche este divortata. Din scrierile religioase,o astfel de relatie nu este acceptata,fiind considerata un pacat. Un sfant parinte arhimandrit,Gherasim,de la manastirea Nicula ne-a dezvaluit aceasta taina, cu un har deosebit,fara a-l cunoaste personal,aflat in imparatia lui DUMNEZEU acum,trecut la cele vesnice la muntele Athos ne-a asigurat ca relatia noastra nu este un pacat si ca MARELE SI BUNUL DUMNEZEU ne-a unit in ceruri in urma rugaciunilor si binecuvantarii sfintiei sale. A mai beneficiat cineva de sfaturile si binecuvantarea parintelui arhimandrit Gherasim?
Daca cunoaste cineva cazuri similare sau poate detalia cumva exprimandu-si parerea in cunostinta de cauza,astept intrebari,opinii,pareri/sfaturi avizate.
DUMNEZEU SA VA BINECUVINTEZE PE TOTI!
Prietene Costica te ratacesti nestiind scripturile si te pacalesti singur mai bine zis TE PACALESTE acest arhimandrit Gherasim!
Ia priveste ce spune Pavel:
"Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!"
( Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel 1:8)
Cum poate sa zica acest arhimadrit ca nu e pacat relatia voastra de vreme ce tu esti inca casatorit, ba mai mult, cica relatia voastra ar fi unita in ceruri de Dumnezeu!
Hristos cat a fost pe pamant a zis asa:
1.
"Ați auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu săvârșești adulter".
Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui." (Matei 5: 27-28)
2.
"Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter."
(Matei 19: 9)
Vezi ce scrie aici in Biblie? Se razgandeste cumva Dumnezeu, una ne invata pe noi oamenii pe pamant si alta face el in ceruri (uneste iubirea unui barbat CASATORIT cu iubirea unei femei divortate)? Nu cred! Daca Pavel ne zice ca nici un inger din ceruri nu poate sa ne invete o alta Evanghelie, atunci cum poate acest arhimandrit sa te invete acesta prostie si sa te indemne la adulter?
Prietene tu faci cum crezi, e problema ta. Eu mi-am facut datoria de crestin si de om si ti-am aratat ce spune Biblia in legatura cu cazul tau...restul TE PRIVESTE! Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 07.09.2011 at 12:24:52.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.09.2011, 13:19:28
giussy giussy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2011
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Costica, dragule, esti amagit dupa cum bine se vede. Fericit doar ti se pare ca esti pentru ca ratiunea nu-ti mai functioneaza. Esti doar intr- stare euforica din cauza indragostelii. Tu acum esti ca si unul care e drogat, toate sunt roz pentru el insa cand se trezeste la realitate vede ca e cam gri....
Eu nu stiu cine te-a asigurat pe tine ca relatia ta e buna in fata lui Dumnezeu eu una ma indoiesc de asta. Ia adu-ti aminte cand te-ai casatorit cu sotia ta nu simteai acelasi lucru ce simti acum si pentru amanta? Ba eu cred ca da! Ca doar casatorii cu de-a sila in ultimii 40 de ani n-am prea auzit sa fie!
In indragosteala asa la prima vedere si hop-top in 2-3 luni constati ca e sufletul tau pereche eu nu cred. Si daca dupa ce-ti lasi nevasta si te insori cu amanta dupa vreo 5 ani te indragostesti de alta? Ce faci? Iar te insori?
Tu ce doresti de aici de pe forum? Sa ti se confirme ca ceea ce simti tu e bine? Ca dragostea asta pe care o simti tu pentru aceasta femeie ti-a trimis-o Dumnezeu?
Eu zic sa stai tu linistit si sa-ti vezi de familia pe care-o ai acum si sa lasi prostiile.
Aferim!
dupa cum spun musulmanii..


am o nelamurire: de ce la capitolul dragoste si iubire femeile ne sunt net superioare noua barbatilor?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.09.2011, 13:30:50
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giussy Vezi mesajul

am o nelamurire: de ce la capitolul dragoste si iubire femeile ne sunt net superioare noua barbatilor?
interesanta intrebare. Iar cand e pusa de un barbat e cu atat mai draguta:)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.09.2011, 14:46:22
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giussy Vezi mesajul
Aferim!
dupa cum spun musulmanii..


am o nelamurire: de ce la capitolul dragoste si iubire femeile ne sunt net superioare noua barbatilor?
Nu suntem mai presus de voi in ce priveste dragostea. Dumnezeu a distribuit aceasta dragoste la fel doar ca uneori la voi mintea coboara mai jos si atunci judecati cu altceva.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.09.2011, 15:44:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Nu suntem mai presus de voi in ce priveste dragostea. Dumnezeu a distribuit aceasta dragoste la fel doar ca uneori la voi mintea coboara mai jos si atunci judecati cu altceva.
mda...din pacate ai dreptate! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.09.2011, 17:22:26
loricel loricel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Am o experenta de viata inca nedeslusita pt.mine.
La 15 ani am cunoscut un baiat de care m-am indragostit instantaneu.
Am fost rationala si am inteles ca nu e pentru mine.Gandeam ca e mult mai superior, doar fizic,la alte aspecte nu ma gandeam atunci.
Au trecut vreo 4-5 ani si cineva din anturajul nostru a banuit sentimentele pe care le nutream pt. el.I-a spus lui si acesta a actionat facandu-ma sa-mi deschid inima.N-am cuvinte sa descriu ce am simtit in acea perioada in care credeam ca-mi impartaseste sentimentele.Ma facea sa sufar de multe ori ,si sufeream cu o demnitate de care acum nu mai sunt capabila.
Stiam ca-l iubesc si atat.Nu-i ceream nimic in schimb.
Relatia era la distanta si stiam ca intr_o zi ,fie vom fi impreuna pt.totdeauna ,fie ne vom desparti.
N-am avut curajul sa lamuresc aceasta situatie si dupa o perioada in care nu ne-am vazut sa intamplat sa vina la mine.Matur ar fi fost sa lamurim situatia ,dar n-a fost asa.Sentimentele inca erau vii,chiar mai profunde (din partea mea) si s-a intamplat sa raman insarcinata.
Am primit darul ca o binecuvantare de la Dumnezeu.El a fugit de responsabilitate si a improscat cu noroi in tot ce a fost frumos.
Au trecut anii ,eu m-am casatorit din dragoste ,dar altfel de dragoste.Ne-a unit suferinta .Eram amandoi dezamagiti de relatii .Eu am fost cea care a facut pasul spre cununie.Este un tata bun pentru copil, un sot care ma respecta.Sunt momente cand ma simt nemultumita pt.ca nu a reusit pana acum ,dupa 7 ani de casnicie sa-i deschid sufletul cu adevarat.
Eu am explodat aratandu-mi toate trairile.Am plecat in acesata casnicie sperand ca isi va gasi implinirea in aceasta familie si va fi fericit.Nu suntem fericiti.Abia daca mai comunicam.
Ma intreb care-i jumatatea mea :barbatul cu care Dumnezeu ma binecuvantat sa am un copil sau cel cu care m-am unit prin TAINA CUNUNIEI.EU NU MAI SIMT CA AM O JUMATATE PE PAMANT.AM GASIT SA-MI UMPLU GOLUL DIN SUFLET CU DUMNEZEU.SAU MACAR TIND SPRE DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.09.2011, 19:57:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loricel Vezi mesajul
A

Ma intreb care-i jumatatea mea :barbatul cu care Dumnezeu ma binecuvantat sa am un copil sau cel cu care m-am unit prin TAINA CUNUNIEI.EU NU MAI SIMT CA AM O JUMATATE PE PAMANT.AM GASIT SA-MI UMPLU GOLUL DIN SUFLET CU DUMNEZEU.SAU MACAR TIND SPRE DUMNEZEU.
Stii ce ai de facut, nu te mai gandi la cai verzi pe pereti, fii alaturi de sotul tau, iubeste-l, respecta-ti juramintele de la cununie! trebuie sa fie un om foarte bun, daca a acceptat sa creasca un copil al altuia.Normal ca se simte ranit cand vede ca dupa atatia ani si dupa atatea sacrificii pe care le-a facut, tu inca mai suspini dupa unul care nu a fost vrednic de iubirea pe care i-ai purtat-o!
E bine sa fiti tu, sotul, copilul si Dumnezeu, pentru a va fi binecuvantata viata, nu fiecare in parte singur cu Dumnezeul lui!

Scopul vietii e oricum mantuirea, o iubire romantica din povesti, iar pentru asta trebuie purtata crucea! E bine sa invatam din greseli si sa nu mai tanjim la ele.

Uite, gateste-i sotului tauceva ce ii place, strange-l de mana si spune-i ca te bucuri mult ca e cu voi. Atat; isi va da seama. Din ce am vazut, barbatilor nu le plac efuziunile, exploziile de sentimente, plansetele...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.09.2011, 20:45:55
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giussy Vezi mesajul
daca un barbat si o femeie se iubesc ei sunt suflete pereche.
Ce simplu pare a fi, nu-i așa? Doar că lucrurile nu stau chiar așa de simplu, te asigur. Așa cum și diavolul poate lua chip de înger de lumină, așa și dragostea poate doar să pară că este dragoste, iar sufletul pereche la fel, poate doar să pară că ar fi acela. Nu-i chiar așa de simplu. Oamenii se înșeală de multe ori pentru că nu se cunosc pe ei înșiși cu adevărat și nu știu cu adevărat ceea ce vor de la viață. De la această lipsă de cunoaștere de sine vine și greșala de a identifica sufletul pereche cu persoana necorespunzătoare. Dragostea adevărată e mult mai rară decât vă închipuiți, și nu trece decât prin inimile care cunosc dragostea lui Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.09.2011, 21:00:58
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu cunosc un caz similar. Am întâlnit relatarea lui la începutul unei cărți. Scria așa:
Și a zis șarpele către femeie: "Dumnezeu a zis El, oare, să nu mâncați roade din orice pom din rai?"
Iar femeia a zis către șarpe: "Roade din pomii raiului putem să mâncăm;
Numai din rodul pomului celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu: "Să nu mâncați din el, nici să vă atingeți de el, ca să nu muriți!"
Atunci șarpele a zis către femeie: "Nu, nu veți muri!


În restul acelei cărți, dealtfel foarte groase, nu este vorba decât de povestea complicată a vindecării după acest mic incident de la început.
Trebuie să recunosc că asta este cea mai bună poantă a săptămânii. Nr. 1 în top.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.09.2011, 21:45:40
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giussy Vezi mesajul
am o nelamurire: de ce la capitolul dragoste si iubire femeile ne sunt net superioare noua barbatilor?
Fraternizezi cu concurența, bag de seamă!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet pereche carmen1980 Nunta 25 29.02.2012 23:13:45
Exista suflet pereche? mehiel Nunta 16 24.10.2008 22:50:10
Va rog din tot sufletul... quasar Generalitati 4 04.10.2007 19:20:28