Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 06.09.2011, 16:17:33
giussy giussy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2011
Mesaje: 13
Implicit

cine nu a cunoscut deznadejdea e greu sa il vada pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 06.09.2011, 16:20:46
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Inca astept un raspuns care sa ma convinga ca exista liber arbitru...
liberul arbitru e darul cel mai mare al nostru de la Dumnezeu, e un dar pe care nici ingerii nu il au, ei daca gresesc nu mai au scapare, noi avem spovedanie. Liberul arbitru ne este lasat sa ne intoarcem mereu din pacate catre Dumnezeu.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 06.09.2011, 16:21:36
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Mi-l imaginez pe Dumnezeu ca pe un mare corp, iar oamenii sunt celulele. Tot nu pot sa inteleg, de ce Dumnezeu, care e atat de mare, n-are grija de corpul Sau si lasa celulele sa se imbolnaveasca.
Am citit Noul Testament. Nu prea am de obiectat. Ma intriga ca Iisus manca pesti... e bine? Suna absurd. Dar ma intriga. Si ca Dumnezeu cerea jertfe de animale si ca nu ne-a facut vegetarieni.
Animalele mari mananca animalele mici. Oamenii puternici doboara oamenii slabi. Totul ma duce cu gandul la selectie naturala, nu la un megatatic grijuliu care mentine echilibrul si ordinea universala.
Si nu ma cert cu doamne doamne, ma cert cu mine ca nu am raspunsuri si vad ca nu vin de nicaieri. Iar ca sa fiu sincera, nici ateismul nu-mi suna bine, imbratiseaza o ideologie la fel de obtuza ca si crestinismul.
Inca astept un raspuns care sa ma convinga ca exista liber arbitru...
"Oamenii puternici doboara oamenii slabi."
Acestia nu sunt cu nimic mai buni decat animalele ,poate chiar mai rai.
Descopera iubirea in sufletul tau si vei gasi raspunsurile pe care le cauti.
Crestinismul nu e obtuz ,daca te documentezi vei afla ca multi oameni de stiinta au fost credinciosi.
Un exemplu -N.Paulescu ,descoperitorul insulinei.
Liberul arbitru il ai dar nu totdeauna duce spre bine.
Lucreaza in folosul aproapelui si vei descoperi valorile acestei lumi.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 06.09.2011, 16:22:59
FireSpirit FireSpirit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.09.2011
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Pentru FireSpirit

Tu esti suparata pe Dumnezeu pentru ca ai vazut un accident cu un caine, atunci ce sa spuna o mama care este sunata in toiul noptii ca fiul ei a fost omorat pe trecerea de pietoni din cauza imprudentei unui sofer. Aceasta mama nici nu s-a suparat pe Dumnezeu si nici nu l-a blestemat pe acel sofer desi baiatul era singurul ei copil pe care-l facuse dupa indelungi tratamente. A mers mai departe si a infiat o fetita pe care cu ajutorul lui Dumnezeu o creste si o educa. In Biblie scrie ca trebuie sa-ti iubesti aproapele (omul) ca pe tine insuti. Nu spune ca trebuie sa iubesti animalele mai presus de un om. A nu se intelege ca nu iubesc animalele, dar, nu le pun mai presus de o persoana.
Nu de asta sunt suparata. Am facut niste alegeri care mi-au schimbat viata in rau. Culmea, chiar cand eram mai religioasa... Exemplul cu cainele e primul care mi-a venit in minte, nu asta e singurul motiv pentru care sunt revoltata.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 06.09.2011, 16:33:05
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Nu de asta sunt suparata. Am facut niste alegeri care mi-au schimbat viata in rau. Culmea, chiar cand eram mai religioasa... Exemplul cu cainele e primul care mi-a venit in minte, nu asta e singurul motiv pentru care sunt revoltata.
Alegerile respective se vor intoarce in mod benefic pentru tine, draga mea. Avem incercari in viata mai ales acolo unde ne simtim mai puternici si mai invulnerabili. Depasirea prin suferinta a cestor momente ne intareste insa in credinta, pentru ca fara rugaciune nicio suferinta nu poate fi invinsa.

Am avut doua perioade de cate 7 ani de incercari crancene. Prima nu am constientizat-o, eram prea tanara ca sa-mi dau seama ce mi se intampla. A doua, ceva mai tarziu, de 7 ori mai grea. Ca un catar ma duceam la Biserica, insistam in rugaciune, desi in fiecare zi totul se prabusea din toate partile. Ma spovedeam, preotul dadea din umeri, nu mai stia nici el, sarmanul, ce sa-mi mai spuna ca sa ma intareasca. Rugaciune, rugaciune, rugaciune. Alta cale n-am avut.

Sper din toata inima sa-L intelegi pe Domnul prin ceea ce EL este, nu prin durerea suferintelor tale. Intr-un final am aflat: Dumnezeu nu este decat IUBIRE - infinita si neconditionata.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 06.09.2011, 16:34:10
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Nu de asta sunt suparata. Am facut niste alegeri care mi-au schimbat viata in rau. Culmea, chiar cand eram mai religioasa... Exemplul cu cainele e primul care mi-a venit in minte, nu asta e singurul motiv pentru care sunt revoltata.
Va inteleg foarte bine. Un credincios care sustine ca nu a fost, macar odata in viata, revoltat pe ordinea din Univers sau, indirect, pe Dumnezeu ca "o lasa asa", este fals. Curgerea, sau eterna schimbare fluida daca vreti, inclusiv in credinte, idei si stari, este un dat al Firii. Si, unde exista curgere, exista si poticnire... Si eu am avut momente similare...
In alta ordine de idei, oricand si oricum e mai bine ca un miliardar vanator sa incaseze un glonte in cap,
"din greseala", decat ca o singura caprioara gestanta sa aiba aceeasi soarta. De primul nu e vreo paguba, dar a doua poate reprezenta ultima sansa a unei specii. (Poate nu stiti, dar "astia cu bani" vaneaza inclusiv in perioada de prohibitie)...
Reply With Quote
  #57  
Vechi 06.09.2011, 16:57:00
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
liberul arbitru e darul cel mai mare al nostru de la Dumnezeu, e un dar pe care nici ingerii nu il au, ei daca gresesc nu mai au scapare, noi avem spovedanie. Liberul arbitru ne este lasat sa ne intoarcem mereu din pacate catre Dumnezeu.
ma tem ca nu e asa. Inclusiv ingerilor Dumnezeu le-a lasat liberul albitru. Daca nu ar fi fost asa, ingerii nu ar fi cazut. Dar ei aveau posibilitatea sa aleaga. Asadar pacatul lor e unul al rautatii, deoarece ei stiau dinainte urmarea pacatului lor. Diferenta dintre pacatul lor si al omului e ca primul e al stiintei, al cunoasteriii, iar al celui de-al doilea e al amagirii.
De aceea caderea ingerilor e ireversibila,irevocabila pe cand cea a omului nu. El are posibilitatea de a se intoarce si de a fi iertat.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 06.09.2011, 17:12:22
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Dumnezeu nu pedepseste animalele. El actioneaza asupra lor prin intermediul selectiei naturale. Si asupra noastra actioneaza selectia naturala, de-aia unii avem niste calitati iar altii nu, insa in cazul nostru mai intervine si liberul arbitru, adica propriile alegeri, bune sau proaste, motivate obiectiv sau subiectiv. Catodata, insa, ne mai pedepseste pe noi pentru pacatele noastre (neascultare, lacomie, trufie, zgarcenie, indiferenta, etc) prin intermediul lor, facandu-ne sa suferim dimpreuna cu ele. Cu asta nu prea sunt nici eu de acord ( de parca mi-ar fi cerut cineva parerea...) , de multe ori as fi preferat sa-mi dea mie boala si sa-mi lase animalele in pace, dar ... pana la urma si ele trebuie sa moara la un moment dat si de ce nu sa invat si eu (si restul iubitorilor) o lectie... asta ar fi o ipoteza; cam cruda, ce-i drept, dar alta nu mi-a venit in cap. Si inafara de asta, daca Dumnezeu face rau sau bine, noi nu suntem indreptatiti sa judecam si nici nu putem schimba nimic, daca nu ne convine.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 06.09.2011, 17:24:18
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Fiul din cartea adevarului, spune:

Iubiti semintele plantelor caci sunt mari in imparatia Domnului.
Stapaniti cu dragoste, animalele, caci sunt din imparatia Dumnezeului.
Iubiti semintele credintelor...sunt de la Dumnezeu.
Luati-va credinta data si mergeti, mergeti mai departe...
Nu va opriti in religii, plimbati-va prin ele, dar merge-ti mai departe...
Luati-va credinta si mergeti...
Caci El e departe de lumea aceasta, dincolo de confesiuni verticale,
si

... cu fiecare pas facut de om spre oglinda Fiului, Dumnezeul face zece pasi spre oglinda...
...credinciosului...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 06.09.2011, 17:26:42
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Credinta este...

Unui bob de samanta ii trebuie natural, soare si apa, caci e asezat in pamant.

Credinciosului ii trebuie Dumnezeul si Fiul adevarat, caci e in lume asezat.

Un graunte cu viata in credinta, creste si devine pom cu flori...

Un graunte ce se duce prea tare in lume si pamant, bea deci apa lumii si putrezeste.
Un graunte care nu intelege trupul lui din pamant (lut), nu poate bea apa credintei,
si arde, impreuna cu uscatul pamant.
Un graunte cu pamant, care bea apa din cer, crede ca acolo e lumina (si nu o vede), dar o va gasi...
si cand o vede, va muri cu trupul, dar va renaste intr-o mie de seminte...

O mie de seminte intr-un cerc, cat zece ceruri de inalt, Unul Fiul, Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce m-am saturat de viata si totusi o traiesc? Mflory Generalitati 65 22.01.2015 23:14:41
Oare toti cei din Rai pot sa-l vada nemijlocit pe Dumnezeu? sergiu Din Noul Testament 51 06.03.2010 12:31:10
Ajutati-l pe Daniel sa auda si sa vorbeasca! vip_roxybodea Umanitare 1 24.06.2008 08:56:14
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 08:36:51
GLASUL MEU SA SE AUDA IN CER Ioan_Ciobota Generalitati 0 16.08.2006 16:15:30