Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.05.2007, 07:46:52
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

CUVINTE
DIN ÎNȚELEPCIUNEA SFINȚILOR
Cei ce își doresc să aibă copii vrednici, vor proceda cu chibzuință dacă mai înainte se vor face pe ei înșiși părinți vrednici.
SFÂNTUL FILARET AL MOSCOVEI
Tu te numești tatăl copiilor tăi după trup; fii tatăl lor și după duh.
SFÂNTUL TIHON DE ZADONSK
Nu există nici o artă mai înaltă decât arta de a fi pe¬dagog. Pictorul sau sculptorul fac numai o figură fără viață, iar un înțelept pedagog modelează un chip viu, de care se bucură și Dumnezeu, și oamenii.
SFÂN¬TUL IOAN GURĂ DE AUR
Un copil poate fi asemănat cu o scândură pre¬gă¬tită pentru zugrăvirea unui tablou; ce va zugrăvi pe ea pictorul, ceva bun sau rău, ceva sfânt sau păcătos, aceea va și rămâne. Tot așa și copilul: ce fel de educație îi vor da părinții la început, cu ce fel de obice¬iuri îl vor deprinde, plăcute sau urâte lui Dumnezeu, îngerești sau drăcești, cu acelea va și trăi.
SFÂNTUL DIMITRIE AL ROSTOVULUI
Vasul nu pierde mirosul, rău sau bun, de care s-a îm¬bibat mai înainte; așa e și cu educația copiilor! De aceea e necesar să îi deprindem cu binele din copilărie.
SFÂNTUL DIMITRIE AL ROSTOVULUI
Grădinarul leagă copăcelul tânăr, sădit de curând, de un par puternic înfipt în pământ pentru ca vântul să nu smulgă copăcelul și taie vlăstarii de prisos pentru ca ei să nu vateme și să nu usuce tânărul arbore. Procedați și voi la fel cu copiii voștri. Întăriți inimile lor în frica de Dumnezeu pentru ca ele să nu se clatine din pricina smintelilor. Tăiați patimile ce răsar pen¬tru ca ele să nu se întărească și să nu omoare pe omul nou, lăuntric, născut prin Sfântul Botez.
SFÂNTUL IOAN GURĂ DE AUR
Cum îi veți crește pe copiii voștri în rânduială, când voi înșivă duceți o viață fără rânduială?
SFÂNTUL VASILE CEL MARE
O pildă bună e mai de folos decât orice învățătu¬ră. Un tată nu trebuie să uite acest lucru.
SFÂNTUL TIHON DE ZADONSK
Faptele vorbesc mai tare decât cuvintele.
SFÂNTUL FILARET AL MOSCOVEI
Copii! Prețuiți binecuvântarea părinților de o mie de ori mai mult decât oricare altă moștenire.
SFÂNTUL FILARET AL MOSCOVEI
Cum o picătură de apă ce se află pe o suprafață netedă merge într-acolo unde o conducem cu degetul, tot așa și un copil tânăr, gingaș, poate fi îndreptat într-o parte sau în alta, în cea bună sau în cea rea, și să îl duci unde vrei.
FERICITUL IERONIM
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.05.2007, 03:38:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
SFANTUL TIHON DE ZADONSK
Nu exista nici o arta mai inalta decat arta de a fi pedagog. Pictorul sau sculptorul fac numai o figura fara viata, iar un intelept pedagog modeleaza un chip viu, de care se bucura si Dumnezeu, si oamenii.
Cel mai mult ma regasesc in cele spuse de acest sfant... de aceea ii respect atat pe parintii (si bunicii) mei si alaturi de ei pe extraordinarii profesori de care am avut parte de-a lungul anilor de scoala si care si-au pus o puternica amprenta in devenirea mea. Dumnezeu sa-i odihneasca, ca unii dintre ei nu mai sunt printre noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.05.2007, 07:28:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La inceputul relatiei noastre duhovnicesti, parintele Paisie imi vorbea foarte putin. Cuvintele sale nu aflau in sufletul meu loc prielnic pentru a rodi.

De aceea, la inceput a cautat sa creeze un astfel de loc in sufletul meu. Cum a facut-o? Prin rugaciunea sa. Rugaciunea care izvora din inima sa neprihanita producea minuni.
[...]
Aceasta potenta, pe care o au toti crestinii ortodocsi, parintele Paisie o adusese la stadiul ultim, acela de act. Cu alte cuvinte, o transformase, la capatul unor mari osteneli, din posibilitate in realitate.

Ceea ce parintele Paisie nazuia in sufletul sau, Duhul Sfant implinea. Ceea ce sufletul sau atingea, primea atingerea Duhului Sfant.

*extras din cartea lui DYONYSIOS FARASIOTIS - Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie (cap 16 METODA INVATATURII BATRANULUI - DUHUL SFANT)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.07.2009, 11:11:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
O pildă bună e mai de folos decât orice învățătură. Un tată nu trebuie să uite acest lucru. SFÂNTUL TIHON DE ZADONSK
Cat de simplu si puternic este cuvantul Sfantului Tihon de Zadonsk.
Cum poate [COLOR=darkred]copilul [/COLOR]sa nu iubeasca virtutea daca se naste din aceasta, creste langa ea, o vede si o primeste zilnic din faptele parintilor? Mare datorie au parintii spre a vietui viata sfanta. De ai atarna mantuirea copiilor, si chiar sfintenia.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.08.2009, 18:10:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sunt unii parinti care exalta atunci cand copilul vine acasa bucuros ca a batut pe cineva. Isi spun unul altuia - se va descurca in viata, de vreme ce inca de pe acum e "smecher".

Asa ca nu ar trebui sa ne mai plangem ca am gasit usa de la locuinta sparta, ca ne-am trezit cu cativa pumni in cap, ca am coborat din masina fara portofel ... le rapim unor parinti bucuriile. Si in fond sunt doar niste copii care vor sa se maturizeze. Off unde am ajuns si asta si din cauza unor parinti care nu au imbracat niciodata o haina care ar trebui purtata neincetat: educatia.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.08.2009, 18:48:03
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cu tristete putem observa cum in majoritatea cazurilor parintii sunt primii "avocati" ai apararii copiilor in toate greselile lor uitand ca ar trebui sa fie parintele care judeca fapta pentru binele copilului, ci nu pentru un bine aparent.

Last edited by georgeval; 11.08.2009 at 18:50:25.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.08.2009, 20:15:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Părintele Filotei învăța : "Părinții să-și educe copiii lor încă din fragedă pruncie. Să-i învețe frica de Dumnezeu , să le taie elanurile cele rele și greșelile, să nu-i limgușească și să nu le satisfacă poftele și voințele lor rele. Precum ceara moale o modelezi după cum vrei și îngăduie orice pecete pe ea, tot așa și copilul , orice învață de mic, aceea-i va rămâne de neșters până la bătrânețile lui. . . . . Copacul când este mic, dacă bate vântul, se va strâmba, dar dacă - i punem un stâlp lângă el, devine drept ; dacă nu-i punem stâlp lângă el, atunci va rămâne pentru totdeauna strâmb. Dacă el crește, și se-nrădăcinează adânc, iar noi vrem să-l îndreptăm, atunci se va crăpa și se va rupe. Așa este și cu copii noștri. Când sunt încă mici să le punem stâlp în credință și în frica de Dumnezeu". Părintele Paisie accentua : "pentru copii care au fost "stropiți" de mici cu cucernicie, nu vă temeți, și chiar de se vor îndepărta puțin, datorită vârstei sau ispitelor, vor reveni. Ei sunt ca și lemnul tocurilor de la ferestre care trebuie lăcuite pentru a nu putrezi".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
educatia copiilor nicoletajuravle Generalitati 70 22.02.2014 22:48:19
Educatia in declin lugrez Generalitati 25 08.03.2011 09:39:10
Educatia tinerilor romandragut Alte Religii 25 06.04.2010 20:03:27
educatia crestina actuala irina-elena Despre Biserica Ortodoxa in general 0 09.07.2007 01:35:12
Educatia azi IC Generalitati 25 12.03.2007 15:15:37