Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.06.2008, 23:45:30
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

As vrea sa va cer parerea asupra deochiului, este vrajitorie? sau tine de traditia populara? De exemplu bunica mea obisnuia sa-mi stinga carbuni intr-un pahar cu apa, spunand ca m-a deocheat cineva, sau am observat ca la bebelusi se pune un fir rosu la manuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.06.2008, 00:00:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
As vrea sa va cer parerea asupra deochiului, este vrajitorie? sau tine de traditia populara? De exemplu bunica mea obisnuia sa-mi stinga carbuni intr-un pahar cu apa, spunand ca m-a deocheat cineva, sau am observat ca la bebelusi se pune un fir rosu la manuta.
Draga Diana, astea sunt practici pagane. Sa ne indepartam mintea, trupul si sufletul de la ele. Rugaciunea a fost, este si va fi in vecii vecilor, singurul balsam pentru suflet. Exista rugaciuni specifice, la indemana tuturor, pentru orice trebuinta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.06.2008, 00:50:07
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

multumesc pentru raspuns :), deci nu are legatura cu religia
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.06.2008, 00:38:48
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

ce deochi mai diana? nu exista asa ceva, stai linistita. este pur si simplu o coincidenta, copilului i se face putin rau in ziua respectiva si vomita. stii doar ca la copiii mici aceste lucruri sunt frecvente. ia gandeste-te de ce la oamenii mai mari, sau la copiii mai marisori deochiul nu mai functioneaza? sa fim seriosi...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.06.2008, 20:44:40
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

pe mine m-a mirat faptul ca la toti bebelusi am vazut un fir rosu pus la manuta si cand am intrebat de ce mi s-a spus ca sa nu-l deoace nimeni :dontgetit:
de asta am intrebat pentru ca sunt multe lucruri care nu tin de relgia noastra, sunt traditii, dar totusi isi fac loc si nu mai sti de unde sa le iei
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.06.2008, 01:45:57
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

sunt doar niste superstitii... ingrijorator este faptul ca multa lume inca mai crede in aceste superstitii, desi s-a dovedit ca sunt doar niste aberatii. insa asa e omul...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.08.2008, 16:21:02
bla_1 bla_1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2008
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
pe mine m-a mirat faptul ca la toti bebelusi am vazut un fir rosu pus la manuta si cand am intrebat de ce mi s-a spus ca sa nu-l deoace nimeni :dontgetit:
de asta am intrebat pentru ca sunt multe lucruri care nu tin de relgia noastra, sunt traditii, dar totusi isi fac loc si nu mai sti de unde sa le iei
firul rosu este legat de Genza:

Și în timpul nașterii, unul a scos mîna înainte; moașa i-a apucat mîna, și a legat-o cu un fir roș, zicînd: "Acesta a ieșit cel dintîi." 38.28

... care s-a transformat intr-o superstitie...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.08.2008, 12:20:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In Agheasmatar exista o rugaciune specifica pentru deochi. In lipsa acesteia, unii duhovnici recomanda rostirea rugaciunii ,,Tatal nostru". Exista persoane care pot sa deoache cu buna stiinta, din invidie, sau chiar fara sa vrea. Persoanei deocheate ii este rau in mod nejustificat, iar dupa rostirea rugaciunilor, suferinta inceteaza. In locul firului rosu e de preferat ca mama sa-si unga copilul cu ulei sfintit si sa se roage pentru el mai ales atunci cand stie ca are in preajma persoane dusmanoase.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.09.2008, 10:08:23
TeoH TeoH is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2008
Mesaje: 44
Implicit

Asa este,antonia. Mie mi-a spus parintele ca exista deochi pentru ca exista si rugaciune pt asa ceva. Cred ca cea buna este rugaciunea si ungerea cu mir. Daca copilului respectiv sau persoanei,pentru ca am vazut si oameni mai mari deochiati, i se intamla sa-i treca dupa practci babesti sau nu stiu exact cum sa le numesc, aceasta paote fi si o lucrare a celui rau pt ca oamenii sa creada in ea. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.09.2008, 18:42:48
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
As vrea sa va cer parerea asupra deochiului, este vrajitorie? sau tine de traditia populara? De exemplu bunica mea obisnuia sa-mi stinga carbuni intr-un pahar cu apa, spunand ca m-a deocheat cineva, sau am observat ca la bebelusi se pune un fir rosu la manuta.
Cred ca deochi exista,eu sunt patita dar oare ce trebuie facut s-a nu te mai deochi? Sunt femeie in toata firea si toata viata m-am luptat cu raul asta.De mica m-am deochiat mama mergea cu mine cat putea de repede la Manastirea Pasarea pentru ca preotul s-a imi citeasca rugaciuni.Cind eram bebelus si mama a mers cu mine la dr. pt. ca imi era rau doctorita o femeie in varsta i-a spus mamei ca as fi deochiata si s-a mearga cu mine la preot pentru ca ea a pirdut o fetita din deochi, cu toata medicina ei! De atunci tot m-a deochi! Acum imi spun "Tatal nostru" si imi trece.Asta nu inseamna ca sunt deochiata tot timpul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deochiul !!! Marcel_Ionut Vrajitoria 6 25.10.2012 22:54:57
deochiul patricia2006 Generalitati 18 18.07.2012 09:49:58