Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.05.2009, 19:43:03
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Question Plictiseala

Este plictiseala un pacat ?
Eu de multe ori simt senzatia de plictiseala, nu neaparat cand stau si nu fac absolut nimic, simt ca ma plictisesc chiar si cand vorbesc cu cineva/ascult pe cineva.
Mi se pare destul de greu uneori sa alung plictiseala.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.05.2009, 20:38:20
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

citeste o carte de suflet ,sau spune o rugaciune.Daca plictisul este legat de conv.cu o persoana este clar ca dialogul nu prezinta interes si nici persoana.Evita astfel de pierderi de timp,caci sint din timpul de mintuire!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.05.2009, 21:02:30
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit ce e aia

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
citeste o carte de suflet ,sau spune o rugaciune.Daca plictisul este legat de conv.cu o persoana este clar ca dialogul nu prezinta interes si nici persoana.Evita astfel de pierderi de timp,caci sint din timpul de mintuire!
Ce este plictiseala ca mie nu-mi ajunge timpul sa le fac pe toate, si cind nu am ce face imi gasesc. Vorba de mai sus citeste o carte suna pe cineva poate are nevoie de ajutor, intoarce casa pe dos chiar daca e curat mai fa o data,dute la biserica poate trebuie maturat pe acolo ai grija ca timpul e f scump. Daca te-ai plictisit de ceece faci schimba-ti habitul, viata, preocuparile, prietenii...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.05.2009, 21:46:18
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Plictiseala poate fi si cand faci mereu acelasi lucru, repetand la infinit aceeasi miscare, nu numai cand nu faci nimic.
Plictiseala poti resimti si cand ai lipsa de energie, cand ai lipsa de perspectiva.
Plictiseala poate fi identificata si cu lenea, care e o boala a sufletului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.05.2009, 22:01:43
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Este plictiseala un pacat ?
Eu de multe ori simt senzatia de plictiseala, nu neaparat cand stau si nu fac absolut nimic, simt ca ma plictisesc chiar si cand vorbesc cu cineva/ascult pe cineva.
Mi se pare destul de greu uneori sa alung plictiseala.
Iubite frate, vreau sa-ti marturisesc caci atunci cand aud de plictiseala, imi vine in cap un citat din Sfintii Parinti, sincer nu mai stiu de la care... dar spune ceva in genul : "doar dracii se plictisesc cand n-au pe cine ispitii" ... cred de ce aici iti vei trage tu singur raspuns la intrebare.

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.05.2009, 22:26:10
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Da, adrenalina, actiune! Sa simti ca traiesti! Asta inteleg ca-ti doresti, cand spui ca esti plictisit.
Dar, oare ce te poate scoate din plictiseala?
Eu mi-am gasit mereu de lucru cate ceva, chiar cand nu aveam ce face: am descoperit un nou hobby, m-am inscris la cusuri de limbi straine, sau am stat noaptea sa citesc o carte buna (de exemplu una scrisa de parintele Staniloaie)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.05.2009, 22:34:16
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Gândeste-te ca esti un pustnic care pâna la sfârsitul zilelor va trebui sa stea doar în rugaciune, fara sa faca nimic. Atunci timpul va capata pentru tine alta dimensiune, vei ajunge, în momentele când nu faci nimic, sa "simti" cum curge timpul si nu te va mai obseda faptul ca nu faci ceva ci vei gasi odihna în inactivitate.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.05.2009, 22:42:53
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Dar cred ca trebuie sa ai credinta ca Dumnezeu este prezent si ca El este viu, personal. Îmi aduc aminte ca qatunci când am constientizat acest lucru am scapat de starile lungi de plictiseala ca si de starile de nerabdare legate de activitati de care vroiam sa scap sau pe care dimpotriva, le asteptam.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.05.2009, 12:15:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Plictiseala e semn ca omul se indreapta spre moartea spirituala. E semnul lipsei de relatie. Nimic nu te mai atrage. Nimic din tine nu mai vibreaza spre altceva.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.05.2009, 12:35:36
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Este plictiseala un pacat ?
Eu de multe ori simt senzatia de plictiseala, nu neaparat cand stau si nu fac absolut nimic, simt ca ma plictisesc chiar si cand vorbesc cu cineva/ascult pe cineva.
Mi se pare destul de greu uneori sa alung plictiseala.
Chiar reusesti sa te plictisesti??? Mi se pare atat de greu de crezut. Ultima data cand m-am plictisit eram pusti si nu aveam cu cine sa ma joc:))
Sincer vorbind, frate Ionut, cauta-ti urgent ceva de facut, ceva care sa-ti place si care sa iti aduca si satisfactie. Roaga-te sa-ti deschida Dumnezeu mintea spre lucruri folositoare si sa te scape de plictiseala, care, apropo, e inrudita cu trandavia sau cu lipsa vointei.

Domnul sa te lumineze!
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce poate oferi Raiul incat sa nu fie plictiseala? consuela Generalitati 131 14.02.2012 12:09:35
Plictiseala deriva din lene? florinbrasov0 Generalitati 36 20.10.2010 05:40:59