Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.01.2010, 18:14:36
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

am fost tentat sa iti mai spun sa "cauti harul in rugaciune", dar mi-am dat seama ca e gresit lucrul acesta. mi-am adus aminte de ce a spus parintele Arsenie Papacioc, ca fericirea nu este un scop in sine, ci este o urmare a pocaintei si a iertarii pacatelor. sa nu cautam cele inalte in rugaciune, caci ni le va da diavolul imediat, din pricina mandriei noastre, si putem fi ffff usor inselati chiar si in rugaciune. sa cautam cele smerite - POCAINTA. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.01.2010, 18:37:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfantul Teofan Zavoratul ne sfatuieste sa nu fim niciodata multumiti de noi insine, daca vrem sa vietuim dupa modelul Sfintilor Parinti. Dupa multumirea de sine urmeaza mandria. Iar cand in suflet patrunde mandria, Duhul Sfant se retrage.

“Vai si amar cand omul este satul si multumit in inima sa…”


Am auzit vorbindu-se adesea despre preoti cu Har. Oamenii simpli inteleg prin asta un preot care este luminat de Duhul Sfant pas cu pas, adevarat crestin cu vorba si cu fapta, ale carui rugaciuni sunt ascultate.

In cartea ,,Intre iadul smereniei si iadul deznadejdii'', Sfantul Siluan Athonitul dezvaluie niste experiente personale impresionante.

Sfantul Serafim de Sarov ne spune ca scopul vietuirii crestine este dobandirea Duhului Sfant. Pastrarea si inmultirea Darurilor Duhului Sfant este o problema cel putin la fel de anevoioasa ca si dobandirea Duhului Sfant.

Asta am inteles din ce-am citit.
Deocamdata, Doamne ajuta sa-mi vad intunericul!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.01.2010, 19:06:51
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Ce am inteles pina acum?
Ca harul este strans legat de pocainta,si ca el locuieste in sufletele celor ce se pocaiesc.
Totodata,nu este posibil sa se vorbeasca despre har,deoarece,cineva care ar simti ca are harul ,ar avea totodata si smerenia,deci nu ar putea vorbi despre sine.
Dar atunci Sfantul Siluan de ce a vorbit,si ne-a lasat acel frumos indrumar de dobandire a harului,din care ,la indemnul vostru am citit si eu acum cateva fragmente ?
Am mai inteles ca rugaciunea si celelalte fapte nu sunt un scop ci doar mijloace in dobandirea aceluiasi har.Pai asta ma face cu atat mai mult sa vreau sa stiu ce e harul,daca el e insusi scopul rugaciunii.
Totodata stiu ca harul poate fi obtinut doar prin Taine,deci nici macar rugaciunea singura nu ar ajunge,daca ar fi lipsita de Taine
Apoi harul apare explicat in orice carte de dogmatica,deci nu cred ca e ceva tinut sub tacere .
Poate intrebarea daca simtiti harul e prea personala,si ar duce la mandrie.Dar nu puteti spune nici macar ce credeti ca e harul,fara sa aiba legatura cu persoana voastra?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.01.2010, 19:12:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dar cum se manifesta?Si de ce se transmite doar prin taine :botez euharistie?
Lucrarile lui sunt multiple. De ce prin Taine? Pentru Sfintele Taine sunt lucrarile prin care Hristos patrunde in noi spre sfintirea si tamaduirea noastra. Asa cum circula sangele in organismul nostru prin vene.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.01.2010, 19:21:36
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ce am inteles pina acum?
Dar atunci Sfantul Siluan de ce a vorbit,si ne-a lasat acel frumos indrumar de dobandire a harului,din care ,la indemnul vostru am citit si eu acum cateva fragmente ?
Siluan Athonitul a lasat scrierile sale singurului sau ucenic Arhimandritul Sofronie care le-a publicat dupa moartea sa. A si scris o carte despre el: "Viata si invatatura staretului Siluan Athonitul."

"Cartea arhimandritului Sofronie reuseste sa scoata la iveala in mod luminos, la adevaratele ei dimensiuni teologice, profunzimea unica a experientei spirituale a Cuviosului Siluan, pe care modestia exemplara si smerenia desavarsita a schimonahului rus, viata sa exterioara de o perfecta "banalitate" monahala au ascuns-o chiar si pentru parintii si fratii propriei sale chinovii athonite. Pentru ca in arhivele de la Russikon despre Cuviosul Siluan exista doar urmatoarea insemnare:"

Parintele Siluan, schimonah. Numele civil: Semion Ivanovici Antonov, taran din gubernia Tambov, districtul Lebedinsk, satul Sovsk. Nacut in 1866. Sosit la Sfantul Munte in 1892. A indeplinit urmatoarele ascultari: la moara, la Kalamareia, La Vechiul Russikon si la economat. Decedat la 11/24 septembrie 1938." diac. Ioan I. Ica jr
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.01.2010, 19:23:02
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Am mai inteles ca rugaciunea si celelalte fapte nu sunt un scop ci doar mijloace in dobandirea aceluiasi har.Pai asta ma face cu atat mai mult sa vreau sa stiu ce e harul,daca el e insusi scopul rugaciunii.
eu am spus exact opusul, fratele meu. cautam pocainta, rugaciunea, iertarea pacatelor. daca vom simti in urma acestora harul lui Dumnezeu sau nu, asta nu e atat de important, ba chiar ne poate vatama acest gand. pocainta, pocainta, pocainta! :)

incearca sa nu rationalizezi atat lucrurile. Sfintii au vorbit despre har din experienta proprie. noi avem "cele smerite" de care trebuie sa ne preocupam. se vorbeste prea putin despre rugaciune, despre patimi, despre lupta impotriva patimilor, despre imprastierea mintii din timpul rugaciunii, sau despre multe alte probleme de care, aparent, am scapat cu desavarsire.
sigur, putem sa cautam invatatura despre har la Sfintii Parinti, dar sa o facem cu smerenie, sa o vedem ca pe o masura la care suntem chemati, nu ca un dar al lui Dumnezeu de care ne invrednicim asa usor. pocnim din degete, si gata, a venit harul. nu asa..
as recomanda tuturor cartea "Calea spre mantuire" de Sfantul Teofan Zavoratul. pentru mintile imprastiate ale noastre, este o scriere foarte limpede, scrisa in duhul parintilor din vechime. si mai ales - este o invatatura care parca "ne pune pe treaba", o putem lega cu vietuirea, daca avem vointa si daca ne ajuta Dumnezeu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.01.2010, 19:35:26
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

"Rugaciunea, postul, privegherea si toate celelalte practici crestine, nu constituie scopul vietii noastre crestine. Desi este adevarat ca ele slujesc ca mijloace indispensabile in atingerea acestui tel, adevaratul scop al vietii crestine consta in dobandirea Duhului Sfant al lui Dumnezeu. Cat despre rugaciune, post, priveghere, pomeni si toate faptele bune savarsite de dragul lui Hristos, sunt doar mijloace spre a dobandi Duhul Sfant. Tineti minte vorbele mele, numai faptele bune savarsite din dragoste pentru Hristos ne aduc roadele Duhului Sfant. Tot ce nu este savarsit din dragoste pentru Hristos, chiar daca ar fi ceva bun, nu aduce nici rasplata in viata viitoare, nici harul Domnului in viata aceasta. "
SFANTUL SERAFIM DE SAROV-DESPRE DOBANDIREA SFANTULUI DUH
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.01.2010, 19:44:56
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

m-ai prins! :)) eu acum mi-am dat seama ca vorbeam mai mult de un lucru particular. am vrut sa ma refer la ce simtim noi in momentul in care ne rugam, spre ce ne indreptam gandurile si cuvintele. spre Hristos! si cum ne indreptam spre Hristos? rugandu-L sa ne miluiasca pe noi, pacatosii. am vrut sa spun ca atunci cand ne rugam sa nu spunem "eu acum ma rog ca sa dobandesc har" sau "hai ca incep sa ma rog, ca prin rugaciune vine harul, deci stau aici cateva minute in genunchi si astept harul sa vina". Harul vine PRIN pocainta. deci noi cand ne rugam, mintea si inima sa ne stea numai si numai la pacatele noastre (pe langa rugaciunile pentru altii sau pentru felurite trebuinte binecuvantate). deci sa retinem cuvantul acesta - harul vine PRIN pocainta, NU DUPA pocainta. e o mare diferenta atat in felul in care intelegem rugaciunea, cat si in felul in care ne traim viata. Crestinul nu trece pe langa suferinta ci PRIN suferinta. Sper ca nu m-am pierdut in cuvinte, oricum iti multumesc pentru citat. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.01.2010, 20:05:43
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Deci trebuie sa ne tinem de toate mijloacele care ne pot aduce harul.Dar sa nu ne iluzionam nici un pic ca putem noi in vreun fel ,sa determinam macar pe Dumnezeu , sa trimita harul. Toate acestea trebuie sa se petreaca intr-un consens,intre smerenia noastra si mila lui Dumnezeu.
Oi fi inteles bine?
Aceasta despre calea de dobandire, cumva personala ,a harului.
Dar cum apar Tainele in aceasta ecuatie,si cum vin si ele sa conditioneze harul?
Sectantii sau catolicii beneficiaza de har?
Toti crestinii ortodoxi ce se impartasesc ,beneficiaza ei de har?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.01.2010, 20:18:26
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Deci trebuie sa ne tinem de toate mijloacele care ne pot aduce harul.Dar sa nu ne iluzionam nici un pic ca putem noi in vreun fel ,sa determinam macar pe Dumnezeu , sa trimita harul. Toate acestea trebuie sa se petreaca intr-un consens,intre smerenia noastra si mila lui Dumnezeu.
Oi fi inteles bine?
Aceasta despre calea de dobandire, cumva personala ,a harului.
Dar cum apar Tainele in aceasta ecuatie,si cum vin si ele sa conditioneze harul?
Sectantii sau catolicii beneficiaza de har?
Toti crestinii ortodoxi ce se impartasesc ,beneficiaza ei de har?
cauta in cartea parintelui Staniloae - "Ascetica si mistica Bisericii Ortodoxe", unde ni se prezinta treptele spre care suntem chemati. se incepe cu PURIFICAREA (patimi, despatimire, purificarea de patimi prin virtuti), mai apoi se trece la ILUMINARE (Darurile Sfantului Duh, contemplarea, rugaciunea curata), iar in final se ajuge la DESAVARSIRE, la UNIREA CU DUMNEZEU, la INDUMNEZEIRE. Acestea sunt treptele. Cei mai multi dintre noi ne poticnim la patimi si avem impresia ca acolo ramanem. :) Insa suntem chemati permanent spre indumnezeire, spre sfintenie, oricat de departe ni s-ar parea asta
Consensul de care vorbesti este mai mult o IMPREUNA LUCRARE dintre voia noastra si harul lui Dumnezeu. Nu putem fi mantuiti daca noi nu vrem. si vedem ca vrajmasul urla spre noi cu tot felul de ispite, deci nu este de ajuns sa zici o data "DA!" si gata, te-ai mantuit. inseamna ca e nevoie de SILIRE. insa aceasta nu se poate face decat prin impreuna lucrare cu harul lui Dumnezeu. nu putem nici sa facem totul cu fortele noastre, nici sa cerem ajutor de la Dumnezeu, cand noi nu depunem nici un efort. asta e mai mult cerseala..
Harul este primit de fiecare om in parte la SFANTUL BOTEZ, prin TAINA MIRUNGERII DIN BISERICA ORTODOXA SI IN NICI O ALTA PARTE. Il primim, adica il avem ca pe ceva INTERIOR, ne raportam la ceva dinlauntrul nostru, nu la ceva strain, exterior. in afara Bisericii lui Hristos nu exista harul acesta, omul incercand sa ajunga la el, insa ii este exterior, iar atunci e mult mult mai greu.
Catolicii au pierdut, la schisma, harul LUCRATOR al Bisericii. Dumnezeu se poate milostivi spre oricine, dar acest har lucrator exista doar in ortodoxie.
Euharistia nu reprezinta, cum se poate intelege usor, o incarcare a bateriilor, care ne scapa de probleme, ne ajuta in vreun necaz, sau altceva. NU! Sfanta Impartasanie reprezinta comuniune cu Hristos. Petrece in noi si petrcem in El. Este cea mai mare minune care se petrece pe pamant, este centrul vietii crestine, chiar daca astazi se spune ca e bine sa te impartasesti doar de 4 ori (maxim) pe an... despre harul care ne vine de aici, ma tem ca nu pot sa vorbesc caci nu cunosc. poate sa iti explice un preot mai bine. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Harul costel Spiritualitatea ortodoxa 72 06.02.2013 14:11:04
n-am prea inteles... victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 20:52:45
Ce este Har,Harul? savudanmihai Intrebari utilizatori 14 30.05.2010 20:21:08
Harul lui Dumnezeu Florin-Ionut Generalitati 7 05.09.2008 20:24:15
Harul Dumnezeiesc Sylvie Generalitati 6 21.08.2007 11:46:31