Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.09.2010, 23:15:54
odi_groza odi_groza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2010
Mesaje: 5
Implicit

Dar cum as putea sa spun o asemenea marsavie duhovnicului meu si apoi sa dau ochii cu el in fiecare Duminica sau la slujbe. Ce va crede despre mine? Se va uita la mine cu dispret.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.09.2010, 23:27:08
ionutpopa ionutpopa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Mesaje: 39
Implicit

Draga Groza, sa stii ca daca ai prea multe scrupule pe lumea asta, risti sa nu castigi nimic.
Gandeste-te care este obiectivul tau: mantuirea; pt. a-l atinge, fa tot ceea ce trebuie, la rigoare, chiar si aceasta marturisire;
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.09.2010, 08:41:15
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odi_groza Vezi mesajul
Dar cum as putea sa spun o asemenea marsavie duhovnicului meu si apoi sa dau ochii cu el in fiecare Duminica sau la slujbe. Ce va crede despre mine? Se va uita la mine cu dispret.
rusinea vine numai de la spurcatul diavol,cand te-a aruncat in pacat nu te-a rusinat acum te rusineaza pt ca nu vrea sa te piarda.nu-ti mai face ganduri ca preotul te va judeca si te va privii cu alti ochi,ca acest lucru nu se va intampla.rusineaza si tu pe spucatul diavol SPOVEDINDUTE

Last edited by ionut stefan; 04.09.2010 at 16:27:26.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.09.2010, 20:46:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Iubirea lui Dumnezeu nu are margini , ea este plina de mila pentru fiecare dintre noi pacatosii si plina de iertare , daca ne-o cerem la Spovedanie si totodata ne hotaram sa nu mai gresim !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.09.2010, 21:00:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odi_groza Vezi mesajul
Nu ajunge daca am spus data trecuta la spovedanie ca m-am masturbat si ca am dus un trai degradat ?

mi-e foarte greu sa spun un asemenea lucru preotului.

Pentru ca spovada să fie bună (=validă) trebuie să mărturisim păcatele de care ne amintim în specie și în număr.
Specia păcatului dv este "masturbarea". Iar numărul este: 1. Atunci când numărul nu ni-l mai amintim (ceea ce se întâmplă în cazul viciilor, definite ca împietrire în păcat) vom spune ceva de genul "de numeroase ori".
Prin urmare, ați îndeplinit condițiile pentru o spovadă bună, astfel încât nu aveți motive de a vă îndoi că absolvirea a fost validă.
Circumstanțele mai în detaliu care însoțesc un păcat vor fi prezentate numai la cererea preotului confesor. La rândul său, el cere asta atunci când are motive să creadă că circumstanțele ar putea schimba natura păcatului, ori când vrea să cerceteze dacă suntem în urcuș sau în coborâș spiritual. Deci, "a bea (propria) spermă" este circumstanță, nu este păcat de sine stătător. Aceasta înseamnă că poate da o notă agravantă aceluiași păcat din genul "păcate împotriva firii" specia "masturbare", fără a-i modifica natura.

P.S.: Nu este curios să găsiți resurse pentru a mărturisi asemenea lucruri unui forum public, dar să aveți dificultăți de a le mărturisi înaintea Domnului ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 04.09.2010 at 21:05:06.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.09.2010, 21:59:40
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odi_groza Vezi mesajul
Dar cum as putea sa spun o asemenea marsavie duhovnicului meu si apoi sa dau ochii cu el in fiecare Duminica sau la slujbe. Ce va crede despre mine? Se va uita la mine cu dispret.
Nu, nu se va uita la tine cu dispret, in mod sigur! Mai dispretuitor (mai degraba dezamagit) poate fi daca afla ca l-ai mintit si poate ti-a dat dezlegare sa te impartasesti cand tu ai ascuns pacate! Dar nici asta nu este capatul pamantului; te va ierta a doua sau poate a treia oara si ai scapat! (pana la "de saptezeci cate sapte" mai are).

Daca totusi nu poti sa spui, cu toate ca vocea constiintei striga in tine, este fiindca poate nu iti pare foarte rau, ori poate inca nu ai deplin constiinta propriei mantuiri. Nu dispera, mergi si vorbeste cu duhovnicul tau, spune-i ca ai un pacat de marturisit dar ca nu poti fiindca iti este rusine; nu te va obliga sa-l spui, dar nu-ti va da dezlegare spre impartasanie si va continua sa se roage pentru tine. Spovedeste-te in continuare cu toate cate ai si la fiecare spovedanie marturiseste din nou despre acel pacat pe care nu-l poti spune. Duhovnicul tau va primi Har de la Dumnezeu sa faca ce trebuie si, totodata, tu vei capata putere sa marturisesti. Totul este sa nu te departezi de duhovnicie. Fa rugaciune si ai incredere in mila lui Dumnezeu.

Teoretic sunt mai multe variante de a aborda problema la care ne-ai facut partasi. "Fata catre fata" se pot calcula cel mai bine riscurile insa. Personal sunt adeptul proverbului: "boala lunga, moarte sigura". Dar aici nu pot decat sa te indemn catre duhovnicul tau. Bisturiul meu nu taie acolo unde este fratia ta. Si nici al altora ce sunt pe aici, pe forum. Asa ca da fuguta la Biserica, la duhovnic si lasa teama sau rusinea ca este de la drac. Vrei sa te faci bine? Treci la doctor si spune-i tot! Oricum mare parte din ce vrei sa-i spui stie deja! Sa nu crezi ca Duhul doarme; de multe ori ii descopera duhovnicului dinnainte ceea ce ai pe suflet. Preotul nu spune, ca sa fie marturisirea ta, dar sa nu crezi ca-l iei prin surprindere!

Dumnezeu sa te intareasca!

P.S.
Iti dau si o tema "pentru acasa": Incearca sa iti inchipui intr-o seara, inainte de culcare, asa, pana adormi, cum iti va fi in fundul iadului. In seara urmatoare, la fel, dar imagineaza-ti cum iti va fi in Rai. Sa nu faci economie de ganduri! Ai grija, si Raiul si iadul sunt vesnice!

Last edited by Pr.Gheorghe; 04.09.2010 at 22:02:00.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.09.2010, 22:10:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Nu, nu se va uita la tine cu dispret, in mod sigur! Mai dispretuitor (mai degraba dezamagit) poate fi daca afla ca l-ai mintit si poate ti-a dat dezlegare sa te impartasesti cand tu ai ascuns pacate! Dar nici asta nu este capatul pamantului; te va ierta a doua sau poate a treia oara si ai scapat! (pana la "de saptezeci cate sapte" mai are).

Daca totusi nu poti sa spui, cu toate ca vocea constiintei striga in tine, este fiindca poate nu iti pare foarte rau, ori poate inca nu ai deplin constiinta propriei mantuiri. Nu dispera, mergi si vorbeste cu duhovnicul tau, spune-i ca ai un pacat de marturisit dar ca nu poti fiindca iti este rusine; nu te va obliga sa-l spui, dar nu-ti va da dezlegare spre impartasanie si va continua sa se roage pentru tine. Spovedeste-te in continuare cu toate cate ai si la fiecare spovedanie marturiseste din nou despre acel pacat pe care nu-l poti spune. Duhovnicul tau va primi Har de la Dumnezeu sa faca ce trebuie si, totodata, tu vei capata putere sa marturisesti. Totul este sa nu te departezi de duhovnicie. Fa rugaciune si ai incredere in mila lui Dumnezeu.

Teoretic sunt mai multe variante de a aborda problema la care ne-ai facut partasi. "Fata catre fata" se pot calcula cel mai bine riscurile insa. Personal sunt adeptul proverbului: "boala lunga, moarte sigura". Dar aici nu pot decat sa te indemn catre duhovnicul tau. Bisturiul meu nu taie acolo unde este fratia ta. Si nici al altora ce sunt pe aici, pe forum. Asa ca da fuguta la Biserica, la duhovnic si lasa teama sau rusinea ca este de la drac. Vrei sa te faci bine? Treci la doctor si spune-i tot! Oricum mare parte din ce vrei sa-i spui stie deja! Sa nu crezi ca Duhul doarme; de multe ori ii descopera duhovnicului dinnainte ceea ce ai pe suflet. Preotul nu spune, ca sa fie marturisirea ta, dar sa nu crezi ca-l iei prin surprindere!

Dumnezeu sa te intareasca!

P.S.
Iti dau si o tema "pentru acasa": Incearca sa iti inchipui intr-o seara, inainte de culcare, asa, pana adormi, cum iti va fi in fundul iadului. In seara urmatoare, la fel, dar imagineaza-ti cum iti va fi in Rai. Sa nu faci economie de ganduri! Ai grija, si Raiul si iadul sunt vesnice!
Chiar ma intrebam de ce nu scrieti nimic la acest subiect atat de sensibil ! Dar iata ca bucuria cuvantului dumneavoastra a venit . Va multumim Parinte !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.09.2010, 22:16:44
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Chiar ma intrebam de ce nu scrieti nimic la acest subiect atat de sensibil ! Dar iata ca bucuria cuvantului dumneavoastra a venit . Va multumim Parinte !
Incep sa ma simt obligat! Dar din acest sentiment se naste mandria! Asa ca plec, maine este Dumnica dragii mei. Ziua Domnului sa fie spre mantuire pentru toti! Pomeniti-ma si pe mine, preotul Gheorghe, cel mai pacatos! Domnul sa va pomeneasca si pe voi, pe toti, chiar si pe atei, sau poate mai ales pe dansii, nu-i asa?!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.09.2010, 22:17:39
un.simplu.gand's Avatar
un.simplu.gand un.simplu.gand is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odi_groza Vezi mesajul
Buna seara
Am si eu o dilema si nu stiu cu cine sa vorbesc ,referitor la taina spovedaniei. am fost un pacatos si am facut tot felul de prostii in tineretea mea si un lucru ma tulbura si nu stiu daca e pacat sa zic la spovedanie.

Am un pacat dar nu stiu defapt daca e pacat sau nu si rog pe cei care se tulbura sau se ingretoseaza mai usor sa nu cititi mai departe ca eu nu vreau sa va smintesc. Am facut prostii, zic din nou, dar nu mai sunt omul acela. cand ma uit inapoi nici nu-mi vine sa cred ce am facut atunci. Dar eu ma pocaiesc si nu ma voi mai intoarce niciodata la acele lucruri oribile!

In tineretile mele am facut un lucru pe care acum l-am amintit. va rog din nou sa nu cititi mai departe ,cititi doar cei care stiu ca nu vi se face greata.

Asa ca....... va intreb cu nerusinare si va rog sa ma iertati. Este pacat a-ti bea propria .. sperma? STIU ca este un lucru foarte rusinos dar va rog nu mai sunt acel om ,daca ma gandesc acum la trecut numi trece prin minte decat faptul ca am fost inselat de diavol, altfel nu-mi explic cum am putut sa fac un lucru atat de marsav, de inuman.

Este de ajuns ca am spus la preot ca m-am masturbat la spovedania trecuta? Trebuie sa mai spun altceva? Eu ma pocaiesc si nu o sa mai fac asemenae lucruri de negandit

va multumesc mult si va rog din suflet sa ma iertati daca am smintit prin ce am scris adica prin fapta mea josnica din trecut.
As vrea sa stiu ce te-a determinat sa te pocaesti,daca imi poti spune?
Multumesc!
__________________
Fie sa renasca numai cel ce har are de a renaste,cutatit prin foc,din cenus-ai propirie ,din propi-us scrum,astazi ca si maine,pururi si acum!

http://ltcorastie.wordpress.com/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.09.2010, 23:25:52
odi_groza odi_groza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un.simplu.gand Vezi mesajul
As vrea sa stiu ce te-a determinat sa te pocaesti,daca imi poti spune?
Multumesc!
Vreau sa fiu impacat cu Dumnezeu si nu vreau sa ma mai mustre constiinta atat de tare cum o face acum.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Voi incerca sa marturisesc acest pacat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotii divortati spun adio altarului ofurnica Generalitati 59 03.04.2013 04:46:41
Teoria evolutiei - un basm! spun oamenii de stiinta elcipo Teologie si Stiinta 524 06.10.2011 12:49:15
Ce ne spun Învățăturile Sfinților Părinți despre : Ură cristiboss56 Generalitati 3 06.05.2009 23:06:53
Astrologii spun ca Mantuitorul nostru Iisus Hristos s-a nascut in iunie tigerAvalo9 Generalitati 49 27.02.2009 23:29:27