Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2010, 15:11:56
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ne trage Dzeu la raspundere ca nu am citit biblia oare?

eu am citit cateva capitole dar nu cuvant cu cuvant, adica de ex am citit psalmii, apocalipsa, evangheliiile, geneza si proverbele lui solomon. oare la judecata de apoi ne intreaba si ne trage la raspundere ca nu am citit toata biblia?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2010, 15:17:49
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nu........
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2010, 15:49:17
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Da' daca n-o citeai deloc ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2010, 15:53:06
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Nici asa nu era o mare problema.
Biblia nu trebuie sa o citeasca decat sectantii. :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2010, 15:58:42
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Poti sa citesti Biblia de n ori, daca nu-ti "intra" ceva in cap, si mai ales in inima, degeaba.
Asa ca, multi dintre noi ne batem cu caramida-n piept, ca plini suntem de citate Biblice, dar, vai, cand vine vorba sa le dam curs...ei bine, atunci, ne zicem : lasa ca de maine...
Daca am intelege ce scrie-n Biblie, nu am mai deschide gura...mai inainte de a ne gandi...
Dumnezeu, cel putin, asa cred eu, cerceteaza inima si nu cugetul...adica, nu cred, ca o sa ne dea extemporal la "citatu' or' pasaju' din Biblie", ci mai degraba extemporal la materia numita "viata", si cred ca prima intrebare, poate sa sune asa : Ce ati facut cu darul primit de la Mine, numit viata ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.05.2010, 16:00:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Poti sa citesti Biblia de n ori, daca nu-ti "intra" ceva in cap, si mai ales in inima, degeaba.
Asa ca, multi dintre noi ne batem cu caramida-n piept, ca plini suntem de citate Biblice, dar, vai, cand vine vorba sa le dam curs...ei bine, atunci, ne zicem : lasa ca de maine...
Daca am intelege ce scrie-n Biblie, nu am mai deschide gura...mai inainte de a ne gandi...
Dumnezeu, cel putin, asa cred eu, cerceteaza inima si nu cugetul...adica, nu cred, ca o sa ne dea extemporal la "citatu' or' pasaju' din Biblie", ci mai degraba extemporal la materia numita "viata", si cred ca prima intrebare, poate sa sune asa : Ce ati facut cu darul primit de la Mine, numit viata ?
Dar tu ce parere ai despre intrebarea topicului?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.05.2010, 16:02:25
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nici atunci...

Avem Biserica care ne invata din Biblie... E de ajuns... Ceea ce conteaza e trairea in conformitate cu Sfanta Scriptura si credinta... Citirea Bibliei te poate bulversa, daca nu stii sa citesti si sa interpretezi... Personal eu am citit Biblia de la cap la coada de mai multe ori... Si prima data cand am citit-o am luat totul literalmente "mot-a-mot" ... Abia dupa alte lecturi am descoperit cum se citeste Biblia... Si am ajuns tot acolo la ceea ce invata Biserica, la ce stiam din copilarie... Cu toate citirile mele din Biblie cu tot... E de ajuns sa ascultam de Sfanta Biserica... Deci citirea Bibliei nu te ajuta la absolut nimic, daca nu stii sa citesti... Si Biserica "a si citit si interpretat Biblia pentru noi".Biserica care a primit de la Hristos cheia cunostiintei, a intelegerii si interpretarii corecte.Citirea Bibliei nu ne face mai buni... si nici nu ne e benefica daca nu stim cum sa o citim.Nu citirea Bibliei e cea care conteaza ci trairea in conformitate cu ea, dupa cum invata si Biserica.

Stati linistiti ca nu dupa cat am citit din Biblie ne va judeca Hristos... ci dupa credinciosia noastra...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.05.2010, 16:10:01
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dar tu ce parere ai despre intrebarea topicului?
Pai parerea, tocmai am expus-o. Te referi la ce ? La cat de 'necesara' ori nu este intrebarea ? Sau la cat este de 'plina' in continut ? Sau, la ce ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.05.2010, 16:14:14
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Pai parerea, tocmai am expus-o. Te referi la ce ? La cat de 'necesara' ori nu este intrebarea ? Sau la cat este de 'plina' in continut ? Sau, la ce ?
Ma refer la "ne trage Dzeu la raspundere ca nu am citit biblia oare?" Da sau nu si argumente.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.05.2010, 16:15:16
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Avem Biserica care ne invata din Biblie... .
Asa, si Biserica cine e? Conducatorii ei? Tu esti in afara Bisericii?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
M-am saturat ca Dzeu sa nu auda si sa nu vada! FireSpirit Generalitati 128 23.09.2011 12:45:46
De ce nu ni se arata Dzeu? annajanette Generalitati 90 02.04.2010 09:01:52
Minunile facute de Dzeu annajanette Generalitati 58 18.02.2010 21:43:57
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06