Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.05.2015, 11:33:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
BRU era o "biserica" de sine statatoare,
Nicio Biserica particulara catolica nu are pretentia de a fi "de sine statatoare". Orgoliul ortodox al autocefaliei ne este strain. Toate episcopiile, mitropoliile, arhiepiscopiile majore si patriarhiile catolice din lume sunt provincii ecleziale ale Bisericii Universale. A fi catolic inseamna a fi cu Papa si sub Papa. O Biserica de sine statatoare este, prin insasi acest statut, in stare de schisma, adica nu corespunde dorintei Domnului nostru de a fi "o turma si un pastor".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.05.2015, 11:36:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
O Biserica de sine statatoare este, prin insasi acest statut, in stare de schisma, adica nu corespunde dorintei Domnului nostru de a fi "o turma si un pastor".
Pai nu avem toti un pastor ?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.05.2015, 13:06:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai nu avem toti un pastor ?
Din cate se vede cu ochiul liber, nu. Nu suntem o singura turma si nu avem toti un pastor. Fiindca, daca Pastorul cu "P" mare este Isus, atunci o parte din ceea ce era turma Lui nu il asculta. Fiindca auzi ce zice Pastorul lui Petru: "Paste oile Mele!". Vedem, deci, ca Bunul Pastor, cand a plecat (fiindca a spus chestia de mai sus intre momentul Invierii si momentul Inaltarii) lasa pe Pamant un alt pastor care sa-i tina locul pana cand va veni. De aceea spune: "paste oile MELE" si nu "paste oile tale!". Prin urmare, Petru si urmasul sau in Colegiul Apostolic este cel care, ascultand de Cristos, paste oile SALE. Deci, toti cei care fac parte din turma pastorita de Petru, si numai aceia, il au pe Cristos ca unic pastor, pe cand ceilalti s-au ratacit. Ceilalti nu il mai au pastor nici pe loctiitorul Bunului Pastor, nici pe titular, Bunul Pastor insusi, ci slujesc falsi pastori, de doua feluri: nevazuti, ca autori si inspiratori ai schismei. Vazuti, ca falsi loctiitori, lupi in piele de oaie.

E foarte simplu, Iuliu: oile Bunului Pastor sunt acelea pe care le paste Petru. Scrie chestia asta in Evanghelie. Lucru care ne ajuta enorm in caz de ambiguitate, sau daca i-ar da prin minte vreunui pastor sa intre in schisma. De aceea spunem: unde este Petru, acolo este Biserica. Oile bune stiu cine este pastorul lor: acela care le duce la Cristos, care din porunca Lui le pastoreste. Lupii in blana de oaie nu duc pe nimeni la Cristos.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.05.2015 at 13:20:04.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.05.2015, 13:29:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Era o vorbă de duh, de mare duh: hai bâști!

Mă scuzați. Continuați.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.05.2015, 13:59:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cu declaratia dl. Mihnea ar trebui inceput orice dialog ecumenic.
Ca sa se evite inutila pierdere de timp pana se ajunge acolo.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.05.2015, 14:12:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sunt de acort. Hâc.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.05.2015, 14:37:56
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din cate se vede cu ochiul liber, nu. Nu suntem o singura turma si nu avem toti un pastor. Fiindca, daca Pastorul cu "P" mare este Isus, atunci o parte din ceea ce era turma Lui nu il asculta. Fiindca auzi ce zice Pastorul lui Petru: "Paste oile Mele!". Vedem, deci, ca Bunul Pastor, cand a plecat (fiindca a spus chestia de mai sus intre momentul Invierii si momentul Inaltarii) lasa pe Pamant un alt pastor care sa-i tina locul pana cand va veni. De aceea spune: "paste oile MELE" si nu "paste oile tale!". Prin urmare, Petru si urmasul sau in Colegiul Apostolic este cel care, ascultand de Cristos, paste oile SALE. Deci, toti cei care fac parte din turma pastorita de Petru, si numai aceia, il au pe Cristos ca unic pastor, pe cand ceilalti s-au ratacit. Ceilalti nu il mai au pastor nici pe loctiitorul Bunului Pastor, nici pe titular, Bunul Pastor insusi, ci slujesc falsi pastori, de doua feluri: nevazuti, ca autori si inspiratori ai schismei. Vazuti, ca falsi loctiitori, lupi in piele de oaie.

E foarte simplu, Iuliu: oile Bunului Pastor sunt acelea pe care le paste Petru. Scrie chestia asta in Evanghelie. Lucru care ne ajuta enorm in caz de ambiguitate, sau daca i-ar da prin minte vreunui pastor sa intre in schisma. De aceea spunem: unde este Petru, acolo este Biserica. Oile bune stiu cine este pastorul lor: acela care le duce la Cristos, care din porunca Lui le pastoreste. Lupii in blana de oaie nu duc pe nimeni la Cristos.
Categoric acea unitate a credintei romano-catolice, o singura biserica unita sub un singur episcop in toata lumea este foarte atragatoare, faptul ca in orice colt din lumea asta poti asista la o slujba catolica imi place si mie mult, si noi ortodocsii, din pacate, nu avem aceasta unitate.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.05.2015, 15:05:26
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Categoric acea unitate a credintei romano-catolice, o singura biserica unita sub un singur episcop in toata lumea este foarte atragatoare, faptul ca in orice colt din lumea asta poti asista la o slujba catolica imi place si mie mult, si noi ortodocsii, din pacate, nu avem aceasta unitate.
La anul va avea loc Conciliul tuturor autocefaliilor ortodoxe. Și da, se va coagula curînd o nouă unitate. Totul prefigurează aceasta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.05.2015, 15:16:25
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Biserica greco-catolica nu este altceva decat un cal troian al papistasilor de la Vatican pentru a-i baga in confuzie pe ortodocsi, lucru care s-a si intamplat in unele cazuri.
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.05.2015, 15:17:29
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din cate se vede cu ochiul liber, nu. Nu suntem o singura turma si nu avem toti un pastor. Fiindca, daca Pastorul cu "P" mare este Isus, atunci o parte din ceea ce era turma Lui nu il asculta. Fiindca auzi ce zice Pastorul lui Petru: "Paste oile Mele!". Vedem, deci, ca Bunul Pastor, cand a plecat (fiindca a spus chestia de mai sus intre momentul Invierii si momentul Inaltarii) lasa pe Pamant un alt pastor care sa-i tina locul pana cand va veni. De aceea spune: "paste oile MELE" si nu "paste oile tale!". Prin urmare, Petru si urmasul sau in Colegiul Apostolic este cel care, ascultand de Cristos, paste oile SALE. Deci, toti cei care fac parte din turma pastorita de Petru, si numai aceia, il au pe Cristos ca unic pastor, pe cand ceilalti s-au ratacit. Ceilalti nu il mai au pastor nici pe loctiitorul Bunului Pastor, nici pe titular, Bunul Pastor insusi, ci slujesc falsi pastori, de doua feluri: nevazuti, ca autori si inspiratori ai schismei. Vazuti, ca falsi loctiitori, lupi in piele de oaie.

E foarte simplu, Iuliu: oile Bunului Pastor sunt acelea pe care le paste Petru. Scrie chestia asta in Evanghelie. Lucru care ne ajuta enorm in caz de ambiguitate, sau daca i-ar da prin minte vreunui pastor sa intre in schisma. De aceea spunem: unde este Petru, acolo este Biserica. Oile bune stiu cine este pastorul lor: acela care le duce la Cristos, care din porunca Lui le pastoreste. Lupii in blana de oaie nu duc pe nimeni la Cristos.
Pe preoții cei dintre voi îi rog ca unul ce sunt împreună-preot și martor al patimilor lui Hristos și părtaș al slavei celei ce va să se descopere:
Păstoriți turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o, nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câștig urât, ci din dragoste;
Nu ca și cum ați fi stăpâni peste Biserici, ci pilde făcându-vă turmei.
Iar când Se va arăta Mai-marele păstorilor, veți lua cununa cea neveștejită a măririi.

Chestia asta cu loctiitorul ...
Petre tu du-te la Roma. Si fa acolo o stana mare si cei care se vor perinda la conducerea acelei stani vor fi urmasii tai - loctiitorii Mei pe pamant.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare