Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.03.2010, 20:43:06
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit Despre Rai

Sfintii parinti spun ca raiul este locul unde sufletele dreptilor stau pana la judecata de apoi...Voi ce spuneti?Ce inseamna Raiul pentru voi?Cum va imaginati Raiul ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.03.2010, 21:37:39
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Daca ne-am putea imagina Raiul ,care ar mai fi farmecul si surpriza sa?
Sfantul ap Pavel a urcat doar pana la al 3 lea cer ,si tot a auzit lucruri de negrait,pe care omul nu le poate duce.
Iar in psalmi ,David se roaga ca macar la usa cortului lui Dumnezeu sa fie primit .
Esential este nu cum arata Raiul ,ci macar de umbra zidurilor sale sa ai parte .
Pe mine m-a fermecat descrierea din Apocalipsa,chiar cu putine cuvinte facuta.
Acolo unde se spune ca nu va mai fi nevoie de luminatori ca soarele si luna,caci dreptatea lui Dumnezeu va lumina totul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.03.2010, 21:49:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Ce inseamna Raiul pentru voi?Cum va imaginati Raiul ?
Splendoare, Adevăr, Dulceață: acestea sunt lucrurile pe care le vom întâlni acolo. Dar, oricât ne-am gândi, nu putem bănui nici măcar pe departe cum este fericirea raiului. Fiindcă nu putem decât să o comparăm cu feluritele fericiri pământești, care sunt trecătoare și să spunem că este asemenea, dar netrecătoare: dar în acest caz greșim, fiindcă nu putem compara fericirea de pe pământ, care este naturală, cu fericirea din Cer, care este supranaturală. Deci, ele se deosebesc chiar mai mult în grad și în fel decât în durată.
Cea mai mare fericire din rai este comuniunea neîncetată cu Dumnezeu. El este Lumina cea neînserată pe care o vom contempla în iubire fără sfârșit. Numai El satură, iar fericirea de a fi săturați de El este pregustată când ne împărtășim. Dar Cristos Euharisticul are chip material, iar noi înșine avem percepție ecranată de materie: bucuria Pregustării este limitată în timp, din cauza noastră și a zbuciumului lumii. Cât de mare trebuie să fie bucuria Gustării în veci, când ne vom împărtăși neîncetat și de fața Lui în toată maiestatea ei ne vom bucura !

Iată ce spune Apostolul despre acea fericire:
Ceea ce ochiul nu a văzut și urechea nu a auzit și la inima omului nu s-a suit, ceea ce a pregătit Dumnezeu celor care îl iubesc.

În cuvinte simple, Sf Ambrozie al Milanului ne amintește că acolo este viața cea adevărată:
Vita est enim esse cum Christo; ideo ubi Christus, ibi vita, ibi Regnum. - Într-adevăr, viața este a fi cu Cristos: unde e Cristos acolo e viața, acolo e Împărăția

Iar Sf Ciprian al Cartaginei o descrie astfel: Aceasta va fi slava și fericirea ta: vei fi primit să-l vezi pe Dumnezeu, vei avea cinstea să fii părtaș la bucuriile mântuirii și la lumina veșnică alături de Cristos, Domnul Dumnezeul tău, (...) te vei bucura în Împărăția cerurilor, în comunitatea drepților și a prietenilor lui Dumnezeu, de bucuriile nemuririi dobândite.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.03.2010, 21:50:55
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Voi ce spuneti?Ce inseamna Raiul pentru voi?Cum va imaginati Raiul ?
Un loc in care sper sa fim cat mai multi dintre noi intr-o buna zi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.03.2010, 22:15:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Sfintii parinti spun ca raiul este locul unde sufletele dreptilor stau pana la judecata de apoi...Voi ce spuneti?Ce inseamna Raiul pentru voi?Cum va imaginati Raiul ?
NU cred ca Sfintii Parinti raman doar la aspectul spatial, pentru foarte multi Parinti raiul este o stare existentiala. Nu cred ca este recomandat sa ne imaginam raiul, personal imi place cum se exprima Apostolul Pavel: "Ceea ce ochiul nu a vazut, urechile nu au auzit, iar la inima omului nu s-a suit".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.03.2010, 22:43:05
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Desi voi folosi versurile unui poet 'pagan' as vrea si eu sa subliniez ca Raiul are atat o dimensiune interioara ,a sufletului,cat si una exterioara ,amandoua fabuloase si de nebanuit acum,ceva de genul:
"Du-ma fericire in sus si izbeste-mi tampla de stele "
Dar cu toate acestea ,e ceva :"cu mult mai inalt,si mult mai curand"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.03.2010, 23:28:19
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Daca reusim sa scapam de nivelul zero al salii de asteptare, cred ca fara sa avem CORPUL cu noi sub nici o forma nu vom putea avansa prea departe si implicit vom ramine agatati ca niste anemone marine undeva in tubulaturile universului in drum spre acel CEVA.

Deci fara corp asa cum a plecat Hristos Ilie si Enoch( din cite stim NOI crestinii) nu vom putea ajunge prea departe.

Profunzimea inaintarii nostre catre Dumnezeu depinde direct proportional si mai mult ca orice, cu trezvia de care dam dovada pe pamint si "substanta" divina pe care o acumulam inainte de moarte.

Duhovnicia cred ca se acumuleaza cel mai eficient in perioada de virf energetic a vietii noastre. Daca nu apucam sa ne trezim devreme, de tineri, mai tirziu cind ne transformam in ceva asemanator ciinilor batrini care zac pe pres...nu mai avem vlaga pentru a mai face mare lucru pentru schimbarea noastra ca fiinta...si nu cred ca pupam nici o "intrevedere la nivel inalt"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.03.2010, 17:58:44
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Desi voi folosi versurile unui poet 'pagan' as vrea si eu sa subliniez ca Raiul are atat o dimensiune interioara ,a sufletului,cat si una exterioara ,amandoua fabuloase si de nebanuit acum,ceva de genul:
"Du-ma fericire in sus si izbeste-mi tampla de stele "
Dar cu toate acestea ,e ceva :"cu mult mai inalt,si mult mai curand"
Cine e paganul ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.03.2010, 19:08:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Cine e paganul ?
Din ce imi aduc eu aminte, Nichita. Dar nu se poate spune ca a fost un pagan, de vreme ce a trait post Christum...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.03.2010, 20:43:49
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Stiu ca o sa sune copilaresc,dar cand eram micutza,vreo 12 ani,am visat ceea ce imi parea raiul,inclusiv pe Dumnezeu.
Am fost condusa acolo de un cal alb,dupa ce am traversat o prapastie imensa,iar sus,cand am ajuns,era o gradina extraordinar de frumoasa,totul era desavarsit,florile,copacii si iarba parca erau pictate,iar undeva jos statea un batranel,inconjurat de copii.Era atata iubire,bunatate si pace acolo,incat nu imi mai doream sa fiu intr-un alt loc.Era un sentiment coplesitor,ceva ce nu simtisem niciodata aici.
Toata ziua aceea am fost urmarita de trairea pe care am avut-o in vis si imi parea rau ca ma intorsesem...
Spre rusinea mea,trebuie sa recunosc ca in perioada aceea ma rugam mai mult decat in prezent.
Stiu ca a fost o reverie,dar o pastrez si acum cu drag in suflet. :)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23