Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.10.2009, 01:13:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bastet Vezi mesajul
Clar.

Iar Stephen Hawking sfătuia foarte serios omenirea să facă bine și să încerce să iasă în spațiu pînă la sfîrșitul secolului al XXII-lea, că altfel el nu ne vede prea bine.

Pace!
CAre spatiu? In afara de orbita nu cred ca vom reusi vreodata sa iesim undeva. Omenirea numai in vise si fantezii SF poate vizita alte lumi , in rest vezi cum explodeaza o naveta NUMAI de la pierderea unei placute de pe scutul termic de 2/3cm. Cu asemenea probleme care ne tin in loc nu ajungem departe!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.10.2009, 08:18:40
Bastet's Avatar
Bastet Bastet is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
CAre spatiu? In afara de orbita nu cred ca vom reusi vreodata sa iesim undeva. Omenirea numai in vise si fantezii SF poate vizita alte lumi , in rest vezi cum explodeaza o naveta NUMAI de la pierderea unei placute de pe scutul termic de 2/3cm. Cu asemenea probleme care ne tin in loc nu ajungem departe!
La tehnologia de-acum. În fine, n-are legătură cu ce s-a discutat înainte decît în măsura în care vorbim de cît de mult sînt oamenii în stare (și sînt în stare) să se distrugă singuri. (Vezi bătutul cu bîtele.)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.10.2009, 09:02:23
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit Iata ce spune Sfantul Efrem Sirul in sec IV

. Deci, multi din Sfinti, cati se vor afla atunci, la venirea spurcatului Antihrist, vor varsa rauri de lacrimi, cu suspine, catre Dumnezeu Cel Sfant, ca sa se mantuiasca de balaur si, cu mare sarguinta, vor fugi în pustietati, in munti si in pesteri, cu frica se vor ascunde. Si isi vor presara pamant si tarana pe capetele lor, rugandu-se noaptea si ziua, cu multa smerenie. Si li se va darui lor aceasta, de la Dumnezeul Cel Sfant, si-i va povatui pe dansii Darul Duhului Sfant in locuri hotarate, si se vor mantui, fiind ascunsi in gauri si in pesteri, nevazand semnele si infricosarile lui antihrist. Caci celor ce au cunostinta, cu usurinta le va fi cunoscuta venirea lui. Iar celor ce isi au mintea de-a pururea la lucruri lumesti și iubesc cele pământesti, nu le va fi cunoscută venirea acestuia. Caci, cel ce de-a pururea este legat cu lucruri lumesti, macar daca ar si auzi, tot nu crede, ba il si uraste pe cel ce i-ar spune despre venirea lui Antihrist. Pentru aceasta Sfintii se intaresc in credinta spre a scapa, ca toata invaluirea si grijile vietii acesteia le-au lepadat.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.10.2009, 22:40:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bastet Vezi mesajul
La tehnologia de-acum.
In electronica tehnologia intradevar va mai avansa insa in ingineria mecanica deja se cam invirte in jurul cozii deoarece poti miniaturiza sau cosmetiza un dispozitiv pina la un anumit punct dupa care stagnezi. Eu zic ca ne aflam in acel punt in mecanica. De aceea spuneam ca prea departe nu cred ca o sa ajungem.
Nici pe Luna nu s-a ajuns, ca sa nu mai vorbim despre Marte.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.10.2009, 22:56:17
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bastet Vezi mesajul
Har har har i-auzi! Oricum sînteți cu toții întăriți în credința voastră dreaptă (orthos + doxa). Ce contează într-adevăr în cazul în care ești într-o țară care intră într-un conflict armat e cîte mîini ai pe arme, nu cîte mîini se frîng în rugăciune.
da gicule, sigur ca da... si marmota... uite-asa impacheta ciocolata...
ce crezi tu ca fac manutele alea cu arme in fata unei bombite care, fie vorba intre noi, sunt de cateva zeci de ori mai puternice decat cele de la Hiroshima si Nagasaki?
mainile care se frang in rugaciune macar aduc pace sufleteasca, nadejde si sperante de mantuire. ele au o speranta in viata vesnica. au ceva, au alternativa, spre deosebire de cele indiferente sau agnostice. au rostul lor... da tu nu ai de unde sa stii... o sa cresti mare si o sa afli...
eu te inteleg. pe unde esti tu am umblat si eu candva. e bine ca esti pe aici pentru ca atunci cand te va lovi "soarta" (cum i-ai spune tu) ai sa incerci sa intelegi ce ti se intampla, si ai sa-ti aduci aminte de multe lucruri spuse prin zona. si uite-asa o sa ai si tu revelatii.
stai linistit. o sa-ti treaca...
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.10.2009, 23:46:41
Bastet's Avatar
Bastet Bastet is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In electronica tehnologia intradevar va mai avansa insa in ingineria mecanica deja se cam invirte in jurul cozii deoarece poti miniaturiza sau cosmetiza un dispozitiv pina la un anumit punct dupa care stagnezi. Eu zic ca ne aflam in acel punt in mecanica. De aceea spuneam ca prea departe nu cred ca o sa ajungem.
Nici pe Luna nu s-a ajuns, ca sa nu mai vorbim despre Marte.
Nu mă refeream la tehnicile de miniaturizare (deși, desigur, probabil că nu sîntem departe de stagnarea de care vorbești), cît despre „ne”ajunsul omului pe Lună, asta-i altă discuție (în care nu aș fi de acord cu poziția ta, dar este pe lîngă subiect). Cînd am zis „tehnologia de-acum” m-am referit la potențialul tehnologic distructiv, în general.

Citat:
În prealabil postat de axios
ce crezi tu ca fac manutele alea cu arme in fata unei bombite care, fie vorba intre noi, sunt de cateva zeci de ori mai puternice decat cele de la Hiroshima si Nagasaki?
mainile care se frang in rugaciune macar aduc pace sufleteasca, nadejde si sperante de mantuire. ele au o speranta in viata vesnica. au ceva, au alternativa, spre deosebire de cele indiferente sau agnostice. au rostul lor... da tu nu ai de unde sa stii... o sa cresti mare si o sa afli...
Recunosc, a fost o formulare nefericită. Nu mă refeream literal la mîinile-de-pe-arme, ci la ideea de a face în mod concret ceva: negocieri, conferințe, planificare, evacuare, spitale, chiar și coordonare de trupe ș.a.m.d.

Și desigur că „bomba nucleară” e scenariul cel mai dur, în care tot ce am enumerat mai sus este pentru zona de impact inaplicabil. Din nou, afirmația mea era una generală (atît din punctul de vedere al acțiunii, cît și din punct de vedere politic și geografic).

Citat:
În prealabil postat de axios
eu te inteleg. pe unde esti tu am umblat si eu candva. e bine ca esti pe aici pentru ca atunci cand te va lovi "soarta" (cum i-ai spune tu) ai sa incerci sa intelegi ce ti se intampla, si ai sa-ti aduci aminte de multe lucruri spuse prin zona. si uite-asa o sa ai si tu revelatii.
axios, cobești. M-ar deranja dacă aș avea vreo superstiție, însă nu am. Și nici în „soartă” (în sensul de predestinare, de apucare a unui drum inevitabil etc.) nu cred. Iar revelații am foarte des, dar nu țin de misticism.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.10.2009, 00:01:33
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bastet Vezi mesajul
axios, cobești. M-ar deranja dacă aș avea vreo superstiție, însă nu am. Și nici în „soartă” (în sensul de predestinare, de apucare a unui drum inevitabil etc.) nu cred. Iar revelații am foarte des, dar nu țin de misticism.
nu cobesc. pur si simplu asta e viata. cu bune si cu rele. sa nu crezi ca toata viata ta va fi floricele pe campii. probabil esti inca foarte tanar. si rezistent. insa loviturile repetate moaie chiar si pe cel mai dur om. ai timp sa intelegi ce am vrut sa spun. fara sa iti doresc ca sa ti se intample ceva rau. departe de mine gandul acesta. chiar iti doresc sa ai parte de toata linistea sufleteasca din lume. dar... rabdare. o sa afli. toate la timpul lor.

cat despre revelatii... probabil te referi la adevarul ascuns sub capacele de cola sau de bere cand spui ca le ai foarte des... cu voia lui Dumnezeu, vei avea parte si de adevaratele revelatii...

Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.10.2009, 00:44:56
Bastet's Avatar
Bastet Bastet is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
cat despre revelatii... probabil te referi la adevarul ascuns sub capacele de cola sau de bere cand spui ca le ai foarte des... cu voia lui Dumnezeu, vei avea parte si de adevaratele revelatii...
Ești răutăcios :P Știi bine că nu mă refeream la asta. În fine, divaghez. „Loviturile repetate” de care vorbești sînt acumulări de trăiri, de experiențe. Că te înmoaie sau te înțelepțesc este un lucru care variază de la persoană la persoană.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.10.2009, 12:13:00
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

ce legatura are religia cu teoria conspiratiei?nu mai amestecati aiurea religia in chestia asta.........ca sunt cativa clerica ,care nu au ce face si vorbesc fara acordul B.O.,este altceva...........astfel de teorii au existat si vor exista atat cat mai este Terra......si atat cat vrea Dumnezeu.sunt multe factiuni care lucreaza impotriva crestinatatii.......dar asta sa intamplat din ziua in care sa nascut Mantuitorul nostru.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.10.2009, 18:07:55
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Traim deja in vremuri apocaliptice...

... cica americanii planuiesc sa invadeze Iranul... iar iranienii si asiaticii testeaza de mama-focului armament/arsenal nuclear (chinezii, parca, daca am retinut bine de prin ce-am mai citit pe la stiri - poate le mai planuiesc americanilor inca vreo 'surpriza' gen Pearl Harbour, dar poate de mai mari proportii de data asta... cine mai stie?!... numai Bunul Dumnezeu...). Oricum, este deja prea multa violentza in lume la ora actuala, si razboaie sunt destule (de ex. razboiul asta interminabil si inutil dintre americani si 'teroristii' talibani, la care oricum participa armate ale mai multor tari, inclusiv a noastra; ori situatiile conflictuale dintre israelieni si palestinieni; ori gruparile de tineri nazisti care s-ar parea ca iau amploare in lume si se inspira reciproc - aia bat, incendiaza si ucid cu salbaticie tot ce nu-i 'de-al lor', adica imigranti straini vulnerabili pe unde-i prind, le incendiaza locuintele etc - in Rusia, situatia s-ar parea ca scapa de sub control si este aproape in pragul unui razboi civil din aceasta cauza; s.a.m.d).

Ca sa nu mai mentionez cutremure devastatoare si alte calamitati naturale (epidemii de boli, seceta, incendii si inundatii de proportii etc in unele parti ale globului pamantesc), sau multimi care mor de foame, pur si simplu (peste 1 miliard dintre locuitorii planetei, conform statisticilor).

Unii au mult prea mult si le prisoseste, traind intr-un lux prea exagerat - de ex. unele pers. si vedete super-mega-bogatase care risipesc pe nunti si petreceri extravagante; isi coafeaza cainii, le cumpara sau fac la comanda zgarde incrustate in diamante (extrase cu greu de copiii amarati si supra-exploatati care asudeaza pt. o bucata de paine prin minele de prin tarile Africane - copiii aia, saracii de ei, ce n-ar da sa aiba si ei macar viata si 'privilegiile' de care se bucura cainii unora din randurile bogatilor!) si alte rahaturi si 'fitzoshenii'-snoboshenii din astea de om tampit si fara creier; apoi unii dintre ei mai au si tupeul nerusinat sa organizeze baluri de 'caritate' cica, unde mai incaseaza si cecuri grase ca sa apara sa prezinte, si apeleaza cu acelasi tupeu nerusinat si prefacatoria-le specifica, tot la buzunarul omului de rand!... pe cand altii sarmanii, mor fiindca nu au nici o coaja de paine!... Caci majoritatea bogatiilor din lume sunt detinute de 20% din polulatie (exclusivistul cerc al bogatasilor snobi etc) - 'Riches for the few, misery for the many [S&L magazine]', sau, mai pe romaneste: 'bogatii au milioane, iar saracii mor de foame'. In ziua de azi (si nu numai; de cand e lumea si pamantul), Dreptatea cam umbla cu capul spart!...

Traim deja in vremuri apocaliptice...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Al treilea razboi mondial?Rusia e vinovata de drama Poloniei? tigerAvalo9 Generalitati 95 20.12.2013 08:19:09
Foarte important si foarte grav ... mc2009 Homosexualitatea 28 01.06.2011 19:28:25
Vine al treilea razbel mondial! mihailt Generalitati 81 18.10.2010 17:31:18
In curand vom primi binecuvantarea Domnului!!! vama9 Nunta 7 03.05.2010 15:34:17