Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 21.09.2010, 15:42:52
ionutt ionutt is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 34
Implicit

Sfantul Nectarie a ascultat inca odata rugaciunile; mama mea avea niste probleme medicale care la prima vedere pareau destul de grave, la ultimele analize medicale rezultatele erau neclare; astazi la control am primit vesti bune, eu am astepta in masina rezultatul citind de 2 ori acatistul Sfantului. MULTUMESC SFINTE NECTARIE CA AI ASCULTAT RUGACIUNILE UNUI PACATOS!
Reply With Quote
  #322  
Vechi 21.09.2010, 17:23:39
conss conss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2008
Locație: nicaieri
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit icoane la comanda

Buna ziua. Ma numesc Iordachescu Constantin. Impreuna cu un prieten facem icoane aplicate. Putem lucra aproape orice icoana pe care nu o gasiti nicaieri. La noi veti avea preturi de producator. O lista de preturi gasiti aici: http://konstantcrestinortodox.blogsp...-aplicate.html

Avem si icoane in stoc la un pret de 10 lei: http://konstantcrestinortodox.blogsp...ei-bucata.html

Ma puteti gasi la adresa de mail: io_konstant@yahoo.com sau pe mess sau la nr de tel 0746106781
Reply With Quote
  #323  
Vechi 21.09.2010, 21:25:12
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Pe mine m-a tradat.
Nu, nu te-a tradat! Esti incercat si cedezi usor Daca l-ai simti pe Sfantul Nectarie aproape de sufletul tau si l-ai considera prietenul tau cu sigurant anu ai mai vorbi asa. Sfintii nu tradeaza! Si daca ce ai cerut nu s-a implinit, nu inseamna ca Sfantul Nectarie te-a tradat ci ca te-a aparat! Nu intotdeauna cerem ce trebuie, si totusi nu cred ca te-a tradat!
Reply With Quote
  #324  
Vechi 21.09.2010, 21:29:21
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Pe mine m-a tradat.
Mobilizeaza-te! Te simt abatut!Credinta si curaj crestinesc!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #325  
Vechi 21.09.2010, 22:48:17
eu_minunea eu_minunea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 25
Implicit Ana

Vasilik...eu ma numesc ANA, incantata de cunostinta...am vazut ca esti din Piatra...am stat si eu vreo 2-3 ani acolo...frumos oras.
Ma bucur pentru voi ca vad ca sunteti ajutati in necazurile voastre si ca va rugati Sf Nectarie...dar m-am si intristat cand am citit ca unii se simt inselati de el...Nu esti inselat ...eu cred ca esti pus la incercare...trebuie sa te rogi si mai tare, si mai mult si vei vedea ca Domnul prin sfintii Lui te va ajuta...nu te lasa de rugaciune si crede mereu in Dumnezeu...el iti da cand crede El...e adevarat ca asteptare e grea.
Maine am si eu un hop de trecut...va rog rugati-va pentru mine sa fie bine si sa se faca voia lui Dumnezeu.
Va imbratisez cu drag.
Reply With Quote
  #326  
Vechi 22.09.2010, 00:17:44
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Raspuns

Buna Ana!!! Ma bucur de cunostinta si da, este adevarat ma rog Sfantului Nectarie asa cum stiu si cum pot, ce-i drept cu cuvinte sarace si poate uneori prea putine decat ar trebui dar, cred eu ca Dumnezeu si Sfintii Lui ii asculta pe toti care au credinta macar cat un graunte de mustar. Am vazut aici pe forum ca cineva a zis ca se simte tradat de catre Sfantul Nectarie. Nu trebuie sa gandim asa deoarece Sfantul Nectarie nu este un duh din Lampa lui Aladdin care sa indeplineasca toate dorintele noastre la comanda. Nimic nu este intamplator in viata noastra, nici macar necazurile pe care le traim nu ne sunt date intamplator ci tocmai pentru ca Dumnezeu sa ne incerce in credinta si El nu da ceea ce cerem cand vrem noi ci atunci cand crede El ca este mai bine. Si eu ma rog de ceva timp pentru gasirea unui loc de munca dar nu a fost sa fie pana acum, Sfantul Nectarie stie sigur cand trebuie sa mi-l dea, iar asta ma face sa ma rog mereu lui. Nu trebuie sa apelam la Dumnezeu si la Sfinti doar atunci cand avem nevoie, iar cand ne vedem cu scopul atins sa uitam de ei deoarece Dumnezeu este vesnic si nu temporar. Nu vreau sa tin aici predici si nici sa ma cred cine stie ce geniu dar vreau ca intr-o mare sau mica masura ca acea persoana sa inteleaga ca Dumnezeu nu tradeaza pe nimeni ci mai degraba noi il tradam pe El cu pacatele noastre zilnice. Ana draga mea, iti doresc ca Dumnezeu si Maica Domnului sa te ocroteasca si sa iti ajute sa treci cu bine ziua de maine. Sfantul Nectarie sa iti fie alaturi mereu. Te imbratisez cu drag!!!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #327  
Vechi 22.09.2010, 13:51:07
eu_minunea eu_minunea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 25
Implicit Pt Vasilik

Vasilik, multumesc frumos pentru gandurile bune...azi am fost la un interviu, la o societate f buna...dar este concurenta mare si cer sa stii prea multe (au am terminat faculatea acum 4 ani deci nu am asa mare experienta), erau la interviu persoane mature care sigur stiu meserie si au experienta mult mai bine decat mine...dar eu am incredere in Sf Nectarie, Sf Xenia si Sf Parascheva ca il vor ruga pe Dumnezeu si pe Maicuta Domnului si daca va fi sa fie pentru mine acest post il voi ocupa daca nu ma rog sa-mi dea putere sa ma resemnez si sa merg mai departe...uof tare mult mi-as dori sa fiu acceptata aici...dar faca-se voia Domnului. Te imbratisez cu mult drag.
Reply With Quote
  #328  
Vechi 22.09.2010, 15:29:57
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Ana

Draga mea asta stiu ca iti este foarte greu pentru ca nu iti gasesti un loc de munca, te inteleg perfect pentru ca si eu sunt in aceeasi situatie ca tine. Si eu am terminat facultatea acum in vara (trebuie sa mai dau licenta ce-i drept in februarie) si nu imi gasesc nimic de lucru. Desigur ca acel job pentru care tu ai fost astazi la interviu ar fi foarte bineprimit pentru tine de aceea roaga-te in continuare Domnului si in special Maicutei Domnului, Sfantului Nectarie, Sfintelor Xenia si Paraschiva si ce este mai important este ca nu cumva sa cazi in deznadejde daca acel loc nu va fi pentru tine deoarece Dumnezeu este singurul care stie ce este cel mai bine pentru tine. Asa ca, draga mea sa nu iti intrerupi rugaciunile catre Dumnezeu si Sfintii Lui deoarece Dumnezeu stie ca tu ai nevoie de un loc de munca, de aceea mai devreme sau mai tarziu ti-l va darui, tot ceea ce tu trebuie sa faci este sa te rogi continuu. Multa bafta draga mea si Maica Domnului sa fie cu tine. Te imbratisez cu drag!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #329  
Vechi 22.09.2010, 18:16:23
mary20's Avatar
mary20 mary20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit Aduceti-va aminte:

geo.nektarios scria cu cateva pagini mai in urma urmatoarele, ar trebui sa luam aminte:


Sf.Nectarie desi ne ajuta foarte mult, mai ales cand STIE ca trebuie sa intrevina, si o face fara ezitare, sunt si momente in care NU raspunde imediat! De ce?
Aceasta „problema” nu este numai cu Sf.Nectarie ci si cu Maica Domnului si alti Sfinti, sau Insusi Hristos!
Cum asa? Dumnezeu lucreaza (asculta rugaciunea) prin mijlocirea Maicii Domnului, lucreaza prin Sfintii Sai, dar NUMAI CAND NE ESTE DE FOLOS!
De aceea, „nu stiti ce cereti” ne este de intarirea cuvantului mentionat! Noi nu stim ce sa cerem de la Hristos, sau cerem si nu ni se da, pentru ca nu ne este de folos! Rugaciunea trebuie sa fie pe cat de sincera pe atat de curata!
In rugaciunea catre Sfinti, Maica Domnului, Dumnezeu, trebuie sa fim SINCERI cu ceea ce ceram ca daca suntem vicleni, El stie si ne rusineaza, trebuie sa CEREM CU STARUINTA, ca daca ne rugam o perioada si apoi cedam, inseamna ca NU AM CERUT CU CREDINTA, si nu am vrut cu adevarat ce am cerut! Apoi sa CREDEM ca putem fi ajutati, nu sa ne indoim... „daca nu ma asculta... M-am rugat si am spus sincer, dar... nu stiu..” aici deja se vede NEINCREDEREA in ajutorul divin! Apoi sa CEREM SA SE FACA VOIA DOMNULUI, desi cerinta noastra este cea spusa Lui, SA LASAM SA FACA DOMNUL CUM STIE CA NE VA FI SPRE SLAVA LUI!
Sa cerem sa ne arate daca ne este de folos ceea ce cerem! Ca daca e de folos, iti va da Domnul ceea ce ceri. Iar daca nu ti se da, dupa MULTA rugaciune, ti se va arata ca nu ti-a fost de folos, printr-o iconomie divina, printr-o minune a Sa! Nu vei ramane neincredintat! Iar daca intarzie indeplinirea rugaciunii, inseamna ca NU iti este de folos cand ceri, pt ca Dumnezeu Cel Atoatestiutor, in INTELEPCIUNEA Sa Dumnezeiasca STIE CAND sa iti dea!
Asa este cu rugaciunea catre Dumnezeu, Maica Domnului si catre Sfinti!


Dumnezeu sa ne Binecuvinteze!
__________________
Ție, Stãpâne, Iubitorule de oameni, Îți încredințãm toatã viața și nãdejdea noastrã, și cerem și ne rugãm și cu umilințã la Tine cãdem..."
Reply With Quote
  #330  
Vechi 22.09.2010, 19:07:29
ionutt ionutt is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 34
Implicit

vasilik...si eu sunt in situatia ta, am terminat acum 2 ani Facultatea la Iasi, lucrez in momentul de fata dar nu e ceva stabil. Citesc de cativa luni Acatistul Sfantului Nectarie, ii simt ajutorul in alte probleme, poate mai grave decat cea de fata si pentru asta ii multumesc. Sunt sigur ca ma va ajuta cu toate ca uneori mai cazi in neliniste dar tot sfantul te ridica cu un sfat bun sau cu o situatie placuta. Ma simt magulit cum un Sfant precum parintele Nectarie pleaca urechea la rugaciuena unui pacatos, este incredibil aceasta forta...stii cum spunea parintele Cleopa rabdare, rabdare, rabdare si iarasi rabdare rabdare, parca avea sa stie ce vremuri ne asteapta!

N.B. De Sfanta Xenia un parinte de la Sihastria a spus ca este grabnic ajutatoare mai ales pentru cei care cauta un loc de munca si este bine sa-i citim acatistul in orice imprejurare si sa-i cerem ajutorul oriunde si oricand.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33