Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.12.2010, 17:35:31
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Și pe mine mă pasionau extratereștrii. Ziceam înainte că Dumnezeu nu putea crea Universul așa de mare ca să-l lase gol, cum ar fi un muzeu imens, numai cu o singură vitrină ocupată. Dar acum nu știu ce să zic, poate sunt, poate nu, mă gândesc că poate eram într-o perioadă de rătăcire.
Conform Sfintei Scripturi ingerii din cer sunt asa de multi incat omul nu ii poate numara ci doar Dumnezeu poate. Natura lor insa nu este una materiala. Exista 9 cete (fiinte, specii) de ingerii prezentate in Sfanta Scriptura.

Asadar noi nu suntem singurele fiinte rationale din Univers, ci doar singurele fiinte rationale de pe planeta Pamant. (Intre inteligenta si ratiune exista diferenta, nu vom intra in amanunte aici. Chiar si pe Pamant multe animale sunt inteligente insa irationale).

In ceea ce priveste alte forme de viata bilogica existente in afara planetei Pamant (adica in Univers), Sfanta Scriptura nu neaga existenta acestora. Desigur exista multe forme biologice de viata, insa irationale.
Nu tre sa ne sminteasca ca pe nu stiu ce planeta din univers exista forme de viata biologica irationala (bacterii etc.).

Sfanta Scriptura afirma ca omul este centrul creatiei si al Universului (si nicidecum Planeta Pamant, pentru ca Universul nu are centru spatio-temporal).

Omul este centrul creatiei (ca scop si ca finalitate a creatiei si nicidecum un centru spatio-temporal) si deci al Universului pentru ca:
1. omul este creat direct de Dumnezeu (atat trupeste cat si sufleteste), fiind dupa chipul lui Dumnezeu (adica ganditor si liber) si asemenea lui Dumnezeu (adica asemanarea in virtuti atat cat este omului cu putinta, potrivit firii umane)
2. Fiul lui Dumnezeu s-a intrupat in om.

In Sfanta Scriptura "pamant" are doua sensuri: fie materie (țarână), fie planeta Pamant.

Last edited by Eugen7; 27.12.2010 at 17:41:13.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 20:53:52
Viata mea Daiana Morala Crestina 6 29.10.2011 12:04:57
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 09.12.2010 00:54:23
cum e viata....... simi Generalitati 7 08.07.2008 22:34:17
viata monahala irinarel Generalitati 11 20.03.2008 17:35:25