Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 23.09.2010, 18:05:58
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cand ma uit la vietile sfintilor, imi dau seama ca nici macar o farama de ortodox nu sunt.
Sa avem nadejde, de aceea ne-au lasat Sfintii marturie viata lor, ca sa indraznim, sa -i urmam- omeneste. Si pe mine m-au ajutat foarte mult vietile Sfintilor. Imi sunt atat de dragi Sfintii nostri!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #82  
Vechi 23.09.2010, 20:35:36
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De unde stii ca sint femei?
Dupa mers. Nu merg precum barbatii. :)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #83  
Vechi 23.09.2010, 20:39:17
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Frumos mesaj, insa pe asta nu am inteles-o.
Cum vine asta?
Vad foarte putini crestini cu barba, cand merg la biserica.
Iar dintre cei de pe strada, cu barba, multi nu merg la biserica.

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Sa inteleg ca purtarea de barba la barbati contribuie la mantuire?
Respectiv purtarea baticului de catre femeie (in afara bisericii si a rugaciunii)?
Pe ce iti bazezi aceste afirmatii, Windorin?
Sunt sigur ca ajuta. Din cate am citit si auzit pana acum, simt si stiu ca ajuta mult.
Atat barba, cat si baticul, fac parte din randuiala trupeasca a crestinului.
Nu am spus sa mai poarte si in afara bisericii... in biserica macar, si tot ar fi ceva. Dar, cate sunt?
Cat despre... in afara bisericii, stii... batranelele acelea scumpe, nestiutoare de carte, toate stateau cu capul acoperit, tot timpul. Niciodata nu le puteai vedea cu capul descoperit. Sa nu numit aceasta prostie, ori naivitate. Era o simtire a inimii, pierduta astazi.

Insa am ajuns sa ne conducem dupa mintea noastra.
Ce e natural e acum de prisos, iar ce e artificial a devenit fruntas.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 23.09.2010 at 20:41:54.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 23.09.2010, 20:47:32
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Din cite povestiti din viata traita, pe strada, acasa, reiese ca la multe din indemnurile evanghelice de a fi buni crestini suntem codasi, si din pacate, deseori nu facem nimic constructiv in a deveni mai buni deoarece nu avem voie sa imprumutam nimic pozitiv de la alte religii.

Ele desi nu se numesc crestine au multe din caracteristicile de moralitate, de comportament si civilizatie si MAI ALES METODICA de a ajunge la rezultate solide de care s-ar putea mindri orice crestin.
Noi insa facem greseala sa bagam totul in aceeasi oala cu dogmatica lor, cu care evident nu avem treaba deoarece o avem pe a noastra, si altceva nu facem decit sa refuzam vehement chiar si lucrurile de bun simt care la ei dau rod si se vede.

De ce oare ne este asa de teama sa ascultam si povestirile altora despre cum se traieste civilizat si in intelegere, dincolo de dogmele lor si dumnezeii lor.
Sa luam de exemplu smerenia practicata in masa de care noi doar am auzit ca exista...si cochetam cu ideea de a o dobindi.Stim de citiva parinti care o au cu adevarat dar pe aceeia ii putem numara pe degete, in rest?...
Nu ne pot invata nimic ,Dumnezeu este unic si pina la urma nu religia ne mintuieste ci crdinta noastra .
Reply With Quote
  #85  
Vechi 23.09.2010, 22:21:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Eu nu stiu pe cine mai mantuieste Dumnezeu, insa mi se pare inutil sa alerg dupa alte religii cand o am pe cea buna, mantuitoare si consacrata in acest sens, la mine acasa. In loc sa trec strada, trec oceanul ? Pt ce ? Pt ceva nesigur !?

Subiectul topicului este unul ecumenic: "Hai ca ne mantuim si-n alte religii! Mai bine, facem un ghiveci mistic si-am "scapat" de controverse religioase !"

Tu ce faci aici ? Raspandesti ecumenismul? Asa reuseste un agent al ecumenismului sa ne uneasca pe toti ?
Nu rasppandesc ecumenismul, caut sa ma comport asemenea lui Hristos care lasa cele 99 de oi si pleaca in cautarea celei pierdute. Indiferenta religioasa exprimata prin lipsa dialogului fata de celelalte persoane de confesiune sau religie diferita mi se pare o forma de egoism si mandrie. Nu cred ca prin aceasta haina pot sa intru in imparatia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 24.09.2010, 19:24:25
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Acum sa nu cadem in extrema si sa spunem ca numai noi ortodocsii savarsim binele. Daca vezi ca un om de o alta credinta isi pune viata pentru cel care este ortodox, nu ti se pare ca e om de omenie? O Doamne, tare mult am cazut de la fata Ta. Cel ce se vede doar pe sine si nu si pe ceilalti, nu este semn ca e aproape de Dumnezeu, ci ca s-a departat serios de El.
Domnul sa te lumineze,Domnul sa te binecuvinteze.Amin,Amin,Amin.

Last edited by mihaila_alin; 24.09.2010 at 19:39:08.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 27.01.2012, 14:20:03
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

nu se stie ce ne pot invata alte religii atita vreme cit nu am cercetat .

Cum sa fie o departare de propria religie din moment ce ea ne indeamna "Cercetati toate si pastrati ceea ce este bun!"

la prime vedere am spune ca treb sa cercetam doar toate scripturile din Biblie dar oare ce nu ar putea fi bun in ele? si de ce trebuia mentionat acest indemn din moment ce studiul scripturii e ceva de la sine inteles..desi chiar si aici unii studiaza doar NT..
deci treb sa cercetam si acolo unde nu gasim numai lucruri bune caci printre ele gasim si altele care trebuie pastrate si pe acre noi nu le avem inca.

insa in general ele sint cercetate doar ca sa poata fi combatute ca si cum ar fi complet in afara adevarului

acest fel de cercerare este unul mai degraba evreiesc iar cercetarea atunci cind se dau comcluzii sau sint sugerate ar trebui sa fie cit mai vasta astfel incit mostrele sa fie cit mai reprezentative , si sa contina ceeste cu adevarat de valoare.
cum sint secte si la noi asa e peste tot , cum primim noi binecuvintari,revelatii si profetii asa primesc si altii desigur pe masura puterii lor de a purta. Conteaaza ca si noi sa le putem purta. aici e esenta

fiindca toate sint doar "in parte" si daca una nu e doar in parte cine poate sti? cine a cautat? cine a cercetat?

Last edited by Mihai36; 27.01.2012 at 14:23:44.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
diavolul invata ca oamenii ?!?!? omulet Generalitati 59 31.07.2010 16:02:55
Preotul - ce invata el la facultate? sophia Preotul 40 15.11.2009 20:36:50
Biserica noastra invata ca... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 1 12.11.2009 14:53:12
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 05:44:40
well , daca tot e despre alte religii Nitro Alte Religii 7 14.06.2007 14:18:16