Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.09.2010, 13:13:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Tu cum incepeai lectia, deci?
Lectia o incepeam cu rugaciunea Tatal nostru. Este trist, dar adevarat, in niciun manual nu am gasit precizarea ca lectia trebuie inceputa dupa o scurta rugaciune. Se intampla multor profesori de religie sa vorbeasca despre Dumnezeu, fara sa-L bage in seama, adica fara sa se roage.

Dupa ce vorbeam cu totii intr-un singur glas cu El (rugaciunea), cautam sa vindecam impreuna ranile aparute: suferinte, tristeti, etc si sa intarim bucuriile nascute.

Mi-a placut mult ce am citit candva in Filocalie: daca vrea Dumnezeu sa se implineasca un lucru, atunci toata zidirea ajuta sa se implineasca, iar daca nu binevoieste Dumnezeu, toate se pun impotriva. Cred ca acest lucru trebuie sa fie esential pentru un profesor de religie - sa nu intre in clasa cu gandul ca este cel care are doar raspunsuri, ci sa aiba si credinta ca este cel care poate primi raspunsuri, mangaieri de la elevi. O sa va mai impartasesc si alte ganduri.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.09.2010, 16:50:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri.
Costel, din pacate in Belgia nu este permis sa faci rugaciuni la ore (de altfel avem si elevi de alte credinte uneori, acum tocmai am avut o clasa in care erau un catlic, un musulman si doi armeni). Dar sigur, ma pot ruga eu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.09.2010, 21:07:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mi-a placut mult ce am citit candva in Filocalie: daca vrea Dumnezeu sa se implineasca un lucru, atunci toata zidirea ajuta sa se implineasca, iar daca nu binevoieste Dumnezeu, toate se pun impotriva. Cred ca acest lucru trebuie sa fie esential pentru un profesor de religie - sa nu intre in clasa cu gandul ca este cel care are doar raspunsuri, ci sa aiba si credinta ca este cel care poate primi raspunsuri, mangaieri de la elevi. O sa va mai impartasesc si alte ganduri.
Foarte intelept lucru. Asa zice si sotul meu care este si el profesor de religie.
Da, invatam multe de la elevi - poate eu mai putin, ca nu stiu sa ascult cat ar trebui.
Cred ca invatam si prin lucrurile negative si prin elevii rai si agitati. Elevii au un al saselea simt pentru punctele slabe ale profesorului si acolo lovesc. Este folositor, pentru ca asa iti dai seama de ele.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.09.2010, 21:11:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Draga Fani71,
dupa umila mea parere, temelia credintei crestine este JERTFA.
Jertfa pentru celalalt. Si exemplul SUBLIM il avem in Iisus Hristos,
Fiul lui Dumnezeu, care s-a jertfit pentru noi. Eu pe acest lucru
as pune accent si tot pe el as construi toate lectiile. Tu nu poti
sa faci cateheza ortodoxa, stiu ca nu e permis, e doar curs de
religie, nu cateheza. Si atunci trebuie sa-i faci pe copii sa-L caute
ei pe Hristos, dar pentru asta ei trebuie sa stie de ce sa-L caute.
Intra in clasa si pune aceasta intrebare: cine si-ar da viata pentru
colegul sau de banca? Dar pentru prostul si repetentul clasei?
Cine intoarce si celalalt obraz atunci cand primeste o palma?
Cine il iarta pe cel care il scuipa, il batjocoreste si il chinuie?
Invata-i sa fie generosi, altruisti, sa se respecte intre ei chiar
daca sunt de religii diferite, nationalitati diferite, nivele sociale
diferite, adica sa fie in primul rand OAMENI si abia mai apoi sa
devina crestini. Ei trebuie sa accepte niste valorile absolute si
sa se conduca dupa acele valori. Sa nu fie individualisti, egoisti,
egocentristi. Asta este boala modernitatii: egoismul si vedetismul.
Sa doreasca sa fie o comunitate cat mai unita, care se ajuta intre
ei si sa nu ajunga indiferenti si aroganti unii cu altii. Daca vei
reusi macar atat si tot ti-ai facut cu prisosinta datoria. Restul
trebuie sa vina de la ei, ei trebuie sa doreasca sa-L caute pe Hristos
si tot ei trebuie sa-L gaseasca.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Da, frumos spus.
Mie mi se pare foarte greu de transmis ideea asta a jertfei de sine. Pe mine ca adolescenta m-a entuziasmat, si as vrea sa le popt transmite si altora ce am inteles eu atunci, dar mi-am dat seama ca nu pot. Sigur, Dumnezeu poate - iar eu pot in masura in care focul se raspandeste, adica in masura in care am acest foc.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.09.2010, 21:14:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
O foarte buna carte pentru ceea ce vrei tu sa faci este cartea lui Razvan Bucuroiu " Cum sa-i invatam pe copii religia" aparuta la editura Anastasia.
Vasile Bancila "Initierea religioasa a copilului" editura Istros
Vasile Bancila " Duhul sarbatorii" editura Istros
Le poti comanda de pe internet. Daca te intereseaza vreuna din ele si nu poti intra in posesia ei/lor scrie-mi si vom gasi o solutie.
Doamne ajuta!
Multumesc, imi poti spune unde se pot comanda pe net carti romanesti care sa ajunga in strainatate? Eu inca nu am indraznit. Care sit este de incredere?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.09.2010, 22:00:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit carti educationale care se pot cumpara usor pe net

Draga Fani,

Nu stiu la ce nivel predai tu si daca te-ar interesa si niste carti in limba engleza, iti dau totusi mai jos niste trimiteri.

"A Visual Catechism of The Orthodox Church by Metropolitan of Nafpaktos Hiertheos" http://www.stspress.com/detail.aspx?ID=868



"Sacred History for Children" http://www.stspress.com/detail.aspx?ID=2055

"Our Church and Our Children" http://www.stspress.com/detail.aspx?ID=1588

"Holy Monks of Mount Athos" http://www.stspress.com/detail.aspx?ID=1770



mai sunt si alte titluri si site-uri de unde poti cumpara astfel de carti, trebuie doar sa cauti sa vezi ce ti-ar fi mai de folos.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.09.2010, 23:07:26
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Multumesc. Da, in general si eu fac cum spui tu aici.
Mai am si teme generale pentru cei mari: libertatea, Dumnezeu si raul din lume, suferinta si moartea, dragostea si casatoria etc.

In ultimele zile ma gandesc ca de fapt, acest forum nu ma ajuta sa predau religia, cum credeam. Pentru ca atunci cand predai religia adolescentilor esti confruntat cu viata cruda, asa cum este ea, omului din ziua de azi, care in majoritatea oamenilor are alte repere decat cele care vin direct din religie.
Noi aici vorbim despre lucruri ca: lungimea fustei, sapunuri parfumate (pacat sau nu), in ce zile ar trebui sa (nu) fie abstinenta conjugala, daca trebuie sa ne spalam sau nu, in ce zile de post fara ulei etc.. Chiar imi vine sa rad, dupa ce am avut cateva ore cu elevii... Vorba aia, tara arde si baba (nu) se piaptana (ca de, baba ascetica, orrrrtodoxa, probabil nu se piaptana, oricum isi pune patic pana peste ochi).
Ca unii teologi scolastici care discutau despre sexul ingerilor.
Si de asta am vrut sa deschid acest fir in care sa discutam despre lucruri cu adevarat esentiale, care se pot transmite, despre mesajul de baza al crestinismului.
Asa este Fani...eu cu cei mari, cu adolescentii aveam discutii libere pe teme propuse de ei...iar acestea erau in general subiecte legate de viata si societate...eu le ascultam parerile si apoi interveneam cu o varianta expusa din punct de vedere crestin...dar nu ca si cum era litera de lege...ci era litera de moralitate sau de normalitate, de respect...etc

Eu te inteleg...nu este usor, in primul rand tu trebuie sa le fii exemplu, sa fii un bun psiholog, iti trebuie multa tactica si diplomatie duhovniceasca (daca pot spune asa) ca sa ii castigi de partea ta...eu nu le eram profesoara, le devenisem prietena, motiv pentru care mi se confesau ca unei persoane de mare incredere si asa am ajuns sa intru in discutii directe si de alta profunzime despre crestinism...pentru ca raspunsurile mele la problemele lor erau in unele cazuri si rezolvari...

Mult succes si rabdare iti doresc!!!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.09.2010, 11:04:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Draga Fani,

Nu stiu la ce nivel predai tu si daca te-ar interesa si niste carti in limba engleza, iti dau totusi mai jos niste trimiteri.

"A Visual Catechism of The Orthodox Church by Metropolitan of Nafpaktos Hiertheos" http://www.stspress.com/detail.aspx?ID=868



"Sacred History for Children" http://www.stspress.com/detail.aspx?ID=2055

"Our Church and Our Children" http://www.stspress.com/detail.aspx?ID=1588

"Holy Monks of Mount Athos" http://www.stspress.com/detail.aspx?ID=1770



mai sunt si alte titluri si site-uri de unde poti cumpara astfel de carti, trebuie doar sa cauti sa vezi ce ti-ar fi mai de folos.

Doamne ajuta!
Suna interesant! Eu predau la adolescenti de peste 13 ani. Dar cunii dintre ei nu sunt prea alfabetizati, asa ca mai bine lucrezi cu imagini decat cu texte.
Multumesc! Cred ca am sa o comand pe prima!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.10.2010, 17:14:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

As vrea sa povestesc o experienta pe care o am anul asta cu o clasa de trei elevi (aici clasele de religie sunt mici). Poate comentariile voastre imi vor fi de ajutor.
Pe unul din elevi, un armean cumsecade, dar influentabil si cam lenes la materiile teoretice (este la scola aprofesionala, electricitate si mecanica auto), l-am mai avut si anul trecut in clasa. Anul trecut s-a comportat destul de urat pentru ca se lua dupa altul, vorbeau mereu in armeana intre ei etc. Daca se intampla sa nu fie la ora baiatul celalalt, era mai cuminte si se vedea ca este baiat cumsecade si chiar ca ar vrea sa invete cate ceva.
Ceilalti doi, un musulman si un catolic, s-au inscris la cursul meu pentru ca sperau sa nu vin (anul trecut am lipsit 4 luni din cauza sarcinii) si sa nu aiba ore. Sunt inteligenti (peste medie in scoala asta) dar lenesi, si obraznici si chiar rautaciiosi. Mereu ma provoaca, se joaca cu portabilele, spun obscenitati, ma critica etc. Dar ii pot face si sa discute serios, cate putin. Isi cam bat joc de religie dar spun ca ei cred in Dumnezeu.
Cel mai adesea la inceputul orei spun 'azi nu lucrez' sau 'madaaaame, de ce ati venit la scoala??' si pun capul pe banca.

Mai ramane de precizat ca in scoala asta, majoritatea elevilor cam asa se poarta cu profesorii, asta in cazul ca nu se dezintereseaza complet, chiulesc sau dorm in clasa. Deci nu merge prea mult cu pedepsele. Iar nota de religie nu se pune la media generala. Daca au sub 10/20 insa pot avea probleme.

Cum as putea in conditiile astea sa le transmlit ceva esential? Aveti ceva idei cum as putea totusi sa fac ore cu ei?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.10.2010, 00:49:52
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
As vrea sa povestesc o experienta pe care o am anul asta cu o clasa de trei elevi (aici clasele de religie sunt mici). Poate comentariile voastre imi vor fi de ajutor.
Pe unul din elevi, un armean cumsecade, dar influentabil si cam lenes la materiile teoretice (este la scola aprofesionala, electricitate si mecanica auto), l-am mai avut si anul trecut in clasa. Anul trecut s-a comportat destul de urat pentru ca se lua dupa altul, vorbeau mereu in armeana intre ei etc. Daca se intampla sa nu fie la ora baiatul celalalt, era mai cuminte si se vedea ca este baiat cumsecade si chiar ca ar vrea sa invete cate ceva.
Ceilalti doi, un musulman si un catolic, s-au inscris la cursul meu pentru ca sperau sa nu vin (anul trecut am lipsit 4 luni din cauza sarcinii) si sa nu aiba ore. Sunt inteligenti (peste medie in scoala asta) dar lenesi, si obraznici si chiar rautaciiosi. Mereu ma provoaca, se joaca cu portabilele, spun obscenitati, ma critica etc. Dar ii pot face si sa discute serios, cate putin. Isi cam bat joc de religie dar spun ca ei cred in Dumnezeu.
Cel mai adesea la inceputul orei spun 'azi nu lucrez' sau 'madaaaame, de ce ati venit la scoala??' si pun capul pe banca.

Mai ramane de precizat ca in scoala asta, majoritatea elevilor cam asa se poarta cu profesorii, asta in cazul ca nu se dezintereseaza complet, chiulesc sau dorm in clasa. Deci nu merge prea mult cu pedepsele. Iar nota de religie nu se pune la media generala. Daca au sub 10/20 insa pot avea probleme.

Cum as putea in conditiile astea sa le transmlit ceva esential? Aveti ceva idei cum as putea totusi sa fac ore cu ei?
Draga Fani71,
o sa incerc sa-ti dau o idee, cam neortodoxa, dar cine stie poate le starnesti
interesul si atunci incet, incet vei reusi mai multe. Spui ca ei te intreaba "de
ce ati venit la scoala??" Propunele un test: ei sa-ti spuna ce lucruri folositoare
ar fi facut daca ar fi avut libere acele ore si tu sa le spui ce ar putea castiga
daca ar fi atenti si ar asculta cu interes si daca ar pune in practica cele ce le
vei spune la orele de religie. Prin asta vezi ce valori au ei si ce valori ar trebui
sa aibe. Conteaza enorm setul de valori la care se raporteaza un om si daca ii
faci sa inteleaga care sunt acele valori care ridica omul si sa respinga pe cele
care coboara pe om, cred ca poti fi multumita chiar daca nu vei reusi si sa-i
aduci la credinta. E greu de lucrat in ziua de azi cu elevii, stiu acest lucru,
fiul meu se plange in fiecare zi ca nu mai exista respect in scoala si ca el, ca
profesor, e pus la punct de un tzanc obraznic si n-are ce-i face.
Nu stiu, o fi buna, n-o fi buna, atat m-a dus mintea. Poate altii au o idee
mai buna.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme Crestine adyy17 Generalitati 21 18.02.2024 20:30:16
Curs pictura icoane andrei_im Pictura si Sculptura Bisericeasca 29 02.07.2014 21:12:37
Anunt curs de pictura icoane pe lemn bizantinicons Stiri, actualitati, anunturi 4 20.11.2013 00:05:16
Curs de pictura - icoane andrei_im Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 26.02.2010 15:09:02
Curs operare PC pentru persoanele cu handicap fizic(Iasi) E_my Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2009 14:01:09