Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.03.2011, 23:40:42
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit Foarte important !!!

Am citit de curand aici ,cineva care era nedumerit de "Biserica Ortodoxa Secreta ". Eu am um link ,acesta este http://ortodox.net/article.php?story...ul_gherasimist ,in care veti citi lucruri de o gravitate extrema !
Acesta BOS. exsista in continuare ,adeptii ei (preoti,monahi,monahii,oameni simpli ,dar si oameni cu studii),sunt impanziti peste tot ,mai ales in zona moldova (Bacau,unde acum 4 sau cinci ani a murit "Maica Domnului" o calugarita ,alungata din manastirea ei ,datorita ereziilor ) La Vaslui exista un puternic nucleu a acestei secte ,binenteles Dobrogea cu Manastirea Cocos.
Acest Diac.Gherasim (pe care l-am cunoscut personal),este imormantat la ...Manastirea Vladimiresti Jud.Galati
Aceasta "biserica" functioneaza dupa toate regulile unui grup mafiot ,exista in cadrul grupului,legea tacerii ,capii "bisericii" Prof. Dogaru si sotii Iov sau Iovu ,care au reusit sa construiasca o manastire in zona Buzau ,unde au hirotonit femei ,unde Dic. Gherasim este pictat in interiorul manastirii cu aura de sfant pe cap ,incadrat de sotii Iovu ,care sustin ca sunt continuatorii de drept a acestei mari si periculoase erezii.
In cele din urma Patriarhul Daniel ,ajutat de jandarmi a alungat acel cuib de sectari si a resfintit manastirea .
Daca este cineva care poate sa adauge ceva ,verificat si credibil ,la acest subiect ,e binevenit !
Intrebare pentru acasa: Cum te-ai simti ,ca ortodox practicant ,cu dorinta de a imbratisa viata monahala,sa constati la un moment dat ca in manastirea ta,exista astfel de sustinatori? Credeti-ma ca esti destul de distrus .
Cunosc acest fenomen "Biserica Ortodoxa Secreta" destul de bine ,deoarece o ruda apropiata si-a distrus viitorul si copiilor (copii sau lepadat de ortodoxie) mama copiilor facand imprumuturi in banci de peste 30.000 euro pentru aceasta secta si-a adus familia in saracie si umilinta pe multi ani ! De precizat ca cei in cauza sunt oameni cu studii si salarii destul de frumoase !
Acum sunt aproape cersetori .
Aveti pareri sau poate adaugiri ? Daca nu e bine ca cei ce veti citi sa nu uitati ca lupul are obiceiul in continuare sa se imbrace in haina de oaie ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Foarte important(spovedanie) ggmarius Generalitati 68 19.08.2011 15:41:15
Foarte important si foarte grav ... mc2009 Homosexualitatea 28 01.06.2011 19:28:25
Important! AlinNNN Generalitati 3 25.01.2010 16:45:15
important catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 0 20.05.2009 15:12:48
Foarte important! caesar Stiri, actualitati, anunturi 8 04.05.2009 17:07:44