Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.07.2006, 22:00:11
diesel_bazatu diesel_bazatu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Mesaje: 4
Implicit

Care este cel mai de seama patriarh ortodox al romaniei dupa parerea mea este Miron Cristea.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.07.2006, 13:19:34
cristir cristir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diesel_bazatu
Care este cel mai de seama patriarh ortodox al romaniei dupa parerea mea este Miron Cristea.
Dupa cate stiu eu Miron Cristea a fost mason,deci in nici un caz nu e cel mai de seama
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.07.2006, 22:14:00
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Activitatea pastoral-misionara a parintelui patriarh Miron Cristea:
a facut unificarea bisericeasca din noul stat roman unitar
a organizat Biserica noastra ca Patriarhie
a votat statutul de organizare si functionare la Bisericii Ortodoxe Romane din 1925
a reaparut revista "Biserica Ortodoxa Romana" (1921)
a initiat aparitia revistei "Apostolul", organ de publicitate al Arhiepiscopiei Bucurestilor (1924)
s-a ingrijit de traducerea si tiparirea Bibliei sinodale din 1936 (in traducerea preotilor profesori Gala Galaction, Vasile Radu si mitropolitul Nicodim), precum si a unor editii din Noul Testament
a sprijinit tiparirea de carti teologice in Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane
a infiintat Seminarul teologic "Miron Patriarhul" din Campulung (1922) pentru orfanii de razboi si Academia de muzica relogioasa din Bucuresti (1927)
a sprijinit o serie de tineri teologi la studii peste hotare
a ridicat actualul palat patriarhal si a fost repictata catedrala patriarhala
a ctitorit schitul de lemn de la Toplita.

Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.07.2006, 22:24:48
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

La aceasta adresa de internet veti gasi articolul "Patriarhul Miron Cristea - un luptator pentru unitatea neamului", semnat de Gheorghe Vasilescu, in care este ilustrata biografia celui care a fost intaistatatorul Bisericii noastre intre 1925 si 1939. Foarte interesant articol!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.01.2007, 15:08:32
adriancristian adriancristian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2007
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diesel_bazatu
Care este cel mai de seama patriarh ortodox al romaniei dupa parerea mea este Miron Cristea.
Sunt romano catolic:(. Ma intereseaza inaintea patriarhilor sa stiu cine a fost primul mare vladica roman, de cultura romana, asa cum de exemplu francezii il pot pomeni cu mandrie pe sfantul Remy sau irlandezii pe sfantul Patrick. Va multumesc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.01.2007, 16:58:38
iustinian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit


Dupa parerea mea cel mai mare patriarh a fost P.F Iustinian Marina.
"Chipul Patriarhului Justinian, întipărit în sufletele tuturor slujitorilor şi credincioşilor Bisericii noastre, este zugrăvit aici, cu real talent de către medicul său personal, încât oricare dintre noi toţi care l-am cunoscut şi am slujit în Biserică, în timpul arhipăstoririi sale, parcurgând minunatele pagini de amintiri ale acestor trei decenii, atât de scumpe nouă, suntem copleşiţi de emoţie.

Patriarhul Justinian a găsit soluţii tuturor problemelor Bisericii noastre, care trebuia să-şi îndeplinească misiunea sa, în vremuri de cumplită prigoană comunistă atee".

TEOCTIST
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane

Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.01.2007, 18:18:00
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

P F Iustinian Marina, a putut tine Biserica vie in timpul regimului totalitar-ateu, numai ca a facut un compromis de a se uni cu regimul, el este un patriarh de seama dar este catalogat si ca cel mai pro comunist patriarh din Romania!
Dupa Pf Teoctist ar fi o binecuvantare sa i-a carma Patriarhiei, Avva Rafail Noica, Sa dea Dumnezeu
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.01.2007, 21:20:20
iustinian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi pare rau sa te dezamagesc danyel dar nu cred ca Avva Rafail Noica va accepta sa preia carma Patriarhiei...si in primul rand ar trebui mai intai sa fie episcop, titlu pe care l-a refuzat deja.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.01.2007, 03:18:03
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Stiu ca parintele Rafail nu ar renunta la sfanta simplitate din sihastria Apusenilor pentru prea confortabilul tron de patriarh! Bineanteles ca la momentul potrivit va sti Domnul pe cine sa puna pastor oilor Sale din Romania, eu doar ma gandeam ca Parintele Rafail Noica ar fi cu adevarat vrednic sa conduca Biserica, dar Domnul isi va face lucrarea asa cum este mai bine nu cum speculam noi, Doamne minunate sunt lucrarile Tale!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.01.2007, 11:10:03
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristir
Dupa cate stiu eu Miron Cristea a fost mason,deci in nici un caz nu e cel mai de seama
Cam asa se spune despre patriarhul Miron. Ca si despre mitropolitul Daniel al Moldovei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mentalitatea la romani costel Generalitati 13 12.03.2012 22:04:33
Talentatii romani Scotianul Generalitati 18 13.02.2012 19:25:31
ipocrizia la romani Mari28 Generalitati 1 11.02.2011 16:21:17
Încrederea la români Scotianul Generalitati 1 10.06.2010 23:05:16
Cati patriarhi crestini ortodocsi a avut BO a Ierusalimului? mihailt Generalitati 3 14.12.2009 03:43:06