Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.07.2009, 18:27:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Smile

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Asta-i foarte bine. Avea dreptate Brâncusi când spunea ca maturizarea este o moarte. Trebuie sa ramânem vesnic niste copii.
:)))))))))
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.07.2009, 18:30:11
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Asta-i foarte bine. Avea dreptate Brâncusi când spunea ca maturizarea este o moarte. Trebuie sa ramânem vesnic niste copii.
Nu-i chiar bine, Ap. Pavel a zis sa fim copii la rautate, dar la minte sa fim desavarsiti! Ca o persoana batrana sa stea toata ziua si sa se joace, e un lucru simpatic, dar nu si crestinesc.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.07.2009, 18:44:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Ce ne-am face cu batrinii daca in loc sa ne ajute prin casa si la cresterea copiilor ei ar sta de povesti si table toata ziua cu vecinii in ideea de a gusta numai din vitalitatea vietii, din bucurii si placeri si nu din greutati si transpiratie?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.07.2009, 18:48:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

In tarile civilizate demult, de la eliberarea/emanciparea femeii, pensionarii nu se mai ocupa de nepoti. Nici macar nu se mai pune problema de catre copiii lor deoarece acestora li se explica clar ca trebuie sa-si vada de copiii lor nu sa se bazeze pe ei. Asa ocazional ii mai duc la o inghetata sau cind sunt mari stau cu ei la casele lor de vacanta insa asta este cam tot.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.07.2009, 18:49:20
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Nu-i chiar bine, Ap. Pavel a zis sa fim copii la rautate, dar la minte sa fim desavarsiti! Ca o persoana batrana sa stea toata ziua si sa se joace, e un lucru simpatic, dar nu si crestinesc.
Inteligenta, cunoasterea si virtutile crestine nu presupun un spirit apatic, acrit, specific batrânilor sau un comportament rezervat specific oamenilor adulti. Acreala e o boala a sufletului iar comportamentul "matur" este o masca sociala. În functie de vârsta, oamenii adopta un tip de comportament considerat "normal" ,"adecvat" de catre majoritate. Este deci un conformism, o fatarnicie.

Stim ca adolescentii vor sa arate maturi si la fel la vârste mai înainte oamenii adopta o imagine "matura", dar la minte nu devin mai inteligenti prin asta.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.07.2009, 19:08:42
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Inteligenta, cunoasterea si virtutile crestine nu presupun un spirit apatic, acrit, specific batrânilor sau un comportament rezervat specific oamenilor adulti. Acreala e o boala a sufletului iar comportamentul "matur" este o masca sociala. În functie de vârsta, oamenii adopta un tip de comportament considerat "normal" ,"adecvat" de catre majoritate. Este deci un conformism, o fatarnicie.

Stim ca adolescentii vor sa arate maturi si la fel la vârste mai înainte oamenii adopta o imagine "matura", dar la minte nu devin mai inteligenti prin asta.
Pai tocmai asta voiam sa zic si eu, nu e bine sa fim nici prea imaturi, dar nici sa confundam maturitatea cu o fata acra. Apostolul Pavel, ne spune sa nu fim copii la minte, adica infantili cum a descris Andreicozia, ci la rautate.
Nu vreau sa pretind ca eu as fi matura, departe de mine gandul asta, chiar eu insami ma comport mai rau decat un copil de 6 ani si nu ma laud cu asta... ba si eu ma jucam sims, tomb raider, age of empires, dar mi-am dat seama ca nu e bine, pentru ca viata crestina presupune sacrificiu, rugaciune, lupta cu patimi, nicidecum distractii de genul asta.. dar fiecare isi traieste viata cum vrea, nu ma bag eu cu bocancii in viata omului.

Last edited by zoridezi; 23.07.2009 at 19:13:53.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.07.2009, 19:42:07
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Si eu m-am gandit mult la a fi precum copiii.
Cred ca trebuie sa observi un copil pentru aceasta.. nu se refera la inocenta.
Ci la DEPENDENTA.
Asta este parerea mea.
Un copil mic este curios, priveste in jur, exploreaza, se mira, se bucura.. dar in permanenta are siguranta ca parintele este langa el si-l apara. Este constient de prezenta iubitoare a parintelui si aceasta ii da multumirea.

(In schimb, un om matur considera ca se descurca singur.)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.07.2009, 20:02:11
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Si eu m-am gandit mult la a fi precum copiii.
Cred ca trebuie sa observi un copil pentru aceasta.. nu se refera la inocenta.
Ci la DEPENDENTA.
Asta este parerea mea.
Un copil mic este curios, priveste in jur, exploreaza, se mira, se bucura.. dar in permanenta are siguranta ca parintele este langa el si-l apara. Este constient de prezenta iubitoare a parintelui si aceasta ii da multumirea.

(In schimb, un om matur considera ca se descurca singur.)
Anna21, si noi de ce/de cine ar trebui sa fim dependenti? Te rog dezvolta ideea ca nu prea am inteles. Merci!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.07.2009, 20:14:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Anna21, si noi de ce/de cine ar trebui sa fim dependenti? Te rog dezvolta ideea ca nu prea am inteles. Merci!
De Dumnezeu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.07.2009, 20:22:18
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
De Dumnezeu.
Ma gandeam eu
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
As dori sa-mi fiti frati si sa ma ajutati pea1974 Generalitati 60 04.01.2010 01:15:21
papa gafeaza precum Bush urzicuta Biserica Romano-Catolica 8 23.09.2007 20:19:35
fiti binecuvantati sdimsdim Generalitati 22 29.06.2007 16:05:40