Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.08.2009, 18:29:54
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Post

@ AndruscaCIM: parerea mea e ca pnetru monahism iti trebuie chemare si nu numai. trebuie sa te gandesti cate ispite infrunta cei de acolo si ca e mare pacat sa parasesti manastirea, indiferent de motive.
trebuie sa te cunosti foarte bine si sa vezi daca esti capabil sa renunti la toate cele lumesti.
Duhovnicul te poate indruma sau poate vedea daca ai aceasta chemare, dar in principiu e cam alegerea noastra.

oricum eu cred ca cei alesi isi dau seama de asta. au ei semnele lor.
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.08.2009, 18:34:16
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mergem la duhovnic pentru probleme esentiale, nu ma duc la el sa-l intreb de unde ar fi mai potrivit sa-mi cumpar painea, ce sapun sa folosesc, ...

Am intalnit un articol pe acest site care vorbeste de incetarea ascultarii - scoate in evidenta o alta tema majora: tot timpul trebuie sa implinesc cuvintele duhovnicului?

http://www.crestinortodox.ro/editoriale/96675-cand-inceteaza-ascultarea
Ex.Problema esentiala si existentiala:Deci daca eu as simti pur si simplu din toata inima ca vreau sa intru in monahism, ma duc sa il intreb pe duhovnic sau ii cer sfatul? Se presupune ca eu fiind crestin ortodox stiu ce presupune aceasta alegere si simt ca sunt facuta pentru asta.
Cunosc un caz in care un preot duhovnic l-a sfatuit pe un tip sa intre in monahism , dar tipul asta avea o relatie si acum e casatorit si are si un copil de cativa ani...a gresit simtind ca nu e facut pentru asta sau pentru faptul ca nu a " ascultat" sfatul preotului?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.08.2009, 18:35:45
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Post

si sa te duci la duhovnic e tot o decizie personala nu? poate ca la inceput te duci mai des pana te mai luminezi.
spunea parintele arsenie intr-un interviu ca la fiecare decizie a noastra sa ne consultam cu Dumnezeu. adica sa ne gandim daca decizia noastra este pacat sau nu.
oricum parerea mea ca de la un anumit moment constiinta ta nu prea te mai lasa sa faci pacate. adica iti semnalizeaza mereu : ai grija ai grija.:D. eu asta o zic din experienta persoanala.
pai si daca faci ascultare de rasplateste Dumnezeu.
oricum sa nu uitam ca Moise la orice decizie (de ordin spiritual) il intreba pe Dumnezeu.
deci sa nu ne rusinam sa ne ducem la duhovnic sa il mai intrebam cand nu stim ce sa facem.
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.08.2009, 18:39:47
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Post

oricum cred ca mai depinde si de duhovnic. daca este un om cu care ai vorbi cat e ziua de lunga sau de care "te cam temi" ca spune lucrurilor pe nume.
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.08.2009, 20:15:04
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
@ AndruscaCIM: parerea mea e ca pnetru monahism iti trebuie chemare si nu numai. trebuie sa te gandesti cate ispite infrunta cei de acolo si ca e mare pacat sa parasesti manastirea, indiferent de motive.
trebuie sa te cunosti foarte bine si sa vezi daca esti capabil sa renunti la toate cele lumesti.
Duhovnicul te poate indruma sau poate vedea daca ai aceasta chemare, dar in principiu e cam alegerea noastra.

oricum eu cred ca cei alesi isi dau seama de asta. au ei semnele lor.
Chestia asta cu chemarea pentru manastire este o inventie absoluta, ca si " pacatul " ce se presupune daca indraznesti a o parasi...probabil ca oamenii vor intelege in cele din urma ca astfel de teorii tin mai mult de un habotnicism primitiv...de o manipulare, de orice, dar in nici un caz de credinta.
Cat despre ascultare, trebuie luata cu mare seama, caci s-ar putea sa-ti dai viata pe mana cui nu trebuie....daca nu detii propria carma asupra vietii.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 27.08.2009 at 20:17:08.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.08.2009, 20:24:02
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Post

chiar crezi ca nu au o chemare? atunci de ce se duc acolo si nu raman mireni daca nu au chemare?
cat despre parasirea manastirii uite aici
http://www.crestinortodox.ro/nodes/a...rea-manastirii

sunt niste lucruri pe care noi, mirenii nu le intelegem. cel putin asa cred eu.
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.08.2009, 20:28:33
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
oricum cred ca mai depinde si de duhovnic. daca este un om cu care ai vorbi cat e ziua de lunga sau de care "te cam temi" ca spune lucrurilor pe nume.
Eu nu am vorbit niciodata cu un duhovnic "cat e ziua de lunga" :D si asta din cauza ca nu pot gandi la modul asta.
Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
chiar crezi ca nu au o chemare? atunci de ce se duc acolo si nu raman mireni daca nu au chemare?
cat despre parasirea manastirii uite aici
http://www.crestinortodox.ro/nodes/a...rea-manastirii

sunt niste lucruri pe care noi, mirenii nu le intelegem. cel putin asa cred eu.
Eu sunt mireana si cred in chemare...asa cum eu nu am chemare, monahii o au, categoric .

Last edited by AndruscaCIM; 27.08.2009 at 20:31:43.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.08.2009, 20:31:23
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Talking

Mie din fericire mi`a scos Dumnezeu in cale un duhovnic bland si rabdator, caruia i`as cere sfaturi mereu. Insa stiu ca mai are si alte treburi si ma duc sa`l intreb numai esentialul. in rest mai caut raspunsuri si pe net. si acest forum mi`a fost de mare folos
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.08.2009, 20:34:19
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Smile

@AndruscaCIM: mersi ca ma sustii.
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.08.2009, 20:37:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Chestia asta cu chemarea pentru manastire este o inventie absoluta, ca si " pacatul " ce se presupune daca indraznesti a o parasi...probabil ca oamenii vor intelege in cele din urma ca astfel de teorii tin mai mult de un habotnicism primitiv...de o manipulare, de orice, dar in nici un caz de credinta.
Cat despre ascultare, trebuie luata cu mare seama, caci s-ar putea sa-ti dai viata pe mana cui nu trebuie....daca nu detii propria carma asupra vietii.
Nu as zice ca e deloc o inventie " pacatul " de a parasi viata monahala.
Si eu sunt pentru coloana vertebrala si pentru carma asupra vietii personale, bineinteles in acord cu ceea ce isi doreste Dumnezeu de la noi. Daca un om nu se cunoaste si nu stie ce vrea in viata, ceea ce eu consider a fi o mare greseala...poate urma sfatul unui monah de a intra in monahism, desi el nu e convins de de acest lucru si inevitabil pot aparea indoieli pe parcursul vietii...etc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 16:31:08
cea mai frumoasa ascultare podolski_2 Generalitati 32 12.02.2010 12:11:56
Constiinta sau ascultare? tudor2012 Calugarul 31 02.02.2009 23:44:00
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 19:14:52