Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.03.2012, 02:02:53
STEPHAN STEPHAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit Beletristica ortodoxă

De mai multă vreme mă gândesc la ceea ce cred că este o lipsă în peisajul publicațiilor ortodoxe, anume literatura de ficțiune ( schițe, nuvele, romane, etc.-la capitolul poezie stăm mai bine). Aveți cunoștință de așa ceva ? Am găsit câteva lucrări:"Frații Karamazov"(Dostoievski), "Un păstor model" ( o traducere a patriarhului Nicodim din rusă), "Lucrătorii viei" (D. Bejan) dar cam atât. Aveți cunoștință de existența unor alte lucrări ? Știu că mai există ceva în literatura univesală "Fabiola","Cheile Împărăției","Coliba Unchiului Tom". Mă interesează acest gen de literatură ( care unora poate li se pare a fi prea ușoară sau nu destul de serioasă) deoarece fiecare dintre noi avem nevoie de frumos și el se poate manifesta și în forma aceasta; apoi fiecare avem nevoie de modele -este adevărat că "Viețile Sfinților" oferă o gamă largă de modele dar, dacă este să fim sinceri ,câți dintre noi putem aspira serios la o viață ca a lor ? Și în plus noi trăim într-o lume atât de diferită...Și totuși creștinismul poate fi trăit și de oameni mai obișnuiți așa cum suntem cei mai mulți dintre noi. Poți fi creștin și conducând mașina, sau mergând în autobuz, sau lucrând în fabrică sau chiar șomer... Eu nu am scris niciodată dar mă gândesc că poate chiar dintre cititorii acestui forum ar putea cineva să lucreze pentru Domnul în felul acesta. De ce n-ar putea să apară și un Rebreanu creștin ( firește mă refer la tematica abordată, nu vreau să insinuez că ilustrul romancier nu ar fi fost creștin )?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.03.2012, 03:16:05
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Nu cred că inventarea unei nișe artificiale în beletristică (beletristica ortodoxă?) ar aduce vreun folos creștinului realist și responsabil de condiția sa, într-o lume cu valorile date peste cap, în care cuvintele nu mai fac corp comun cu Cuvântul de viață dătător. Ortodoxul nu trăiește într-o rezervație aseptică unde toate lucrurile de care se folosește, de cele mai banale și strict funcționale și până la cele cu impact formativ (cărți, reviste, filme, muzică etc), trebuie musai să poarte eticheta ”ortodox”, precum aplică evreii ștampila ”kosher” pe produsele dezirabile în vederea consumului alimentar.

Există autori explicit ortodocși de literatură , cum ar fi ieromonahul Savatie Bastovoi sau preotul Virgil Gheorghiu, ambii foarte talentați și deschiși unei perspective a lumii care ține cont și de înfrângerile omului călător spre Împărăție și nu doar de izbânzi mitologizate, cum găsim în literatura confesională proastă. I-am pomenit doar pe cei doi deocamdată, ca pe niște repere de excelență, însă lista e deschisă recomandărilor altora.
Mai interesantă mi se pare identificarea ”foamei și setei de Dumnezeu” în spațiul neutru al culturii de bun simț, adică aceea adăpostită din capul locului de pericolul ideologizării, de unde căutătorul sincer poate afla câteva scurtături spre Adevăr, dar cu multe capcane și primejdii de a pieri pe drum.
Totuși, se pare că cea mai bătută cale de întoarcere acasă (în Biserică la Hristos) este cea care vine dinspre fermecătoarele paradisuri mincinoase ale ezoterismelor de tot felul , susținute de o industrie mediatică profitabilă și un marketing al seducției extrem de sofisticat. Asta e zonă nerecomandată creștinilor care încă nu și-au zidit sălașul pe stâncă și mai bâjbâie prin zone întunecoase ale credinței.
Întru toate, recomandarea făcută creștinilor din Tesalonic de către sfântului Pavel trebuie luată în serios: ”Toate să le încercați; țineți ce este bine; Feriți-vă de orice înfățișare a răului.” 1 Tes 5: 21,22)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 20.03.2012 at 06:27:12.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.09.2012, 20:55:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow punctul pe "i"

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Întru toate, recomandarea făcută creștinilor din Tesalonic de către sfântului Pavel trebuie luată în serios: ”Toate să le încercați; țineți ce este bine; Feriți-vă de orice înfățișare a răului.” 1 Tes 5: 21,22)
Foarte bun tot mesajul, mulțumim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.09.2012, 21:13:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Autor foarte talentat de "literatura ortodoxa" este si Gala Galaction.
Acum citesc o carte de povestiri, "Ogorul cu ingeri!" de pr. Constantin Valer Necula.
Eu cred ca din toate cartile avem cate ceva de invatat, si de la Rebreanu. sa ne gandim doar la "Padurea spanzuratilor". In afara de "Ion", pe care l-am detestat, mie mi-au placut toate romanele lui, in special "Adam si Eva", chiar daca subiectul se structureaza pe o credinta nespecifica ortodoxiei, reincarnarea. Trebuie si noi sa fim ca albinele, sa culegem de peste tot ce e bun. Si avem destule lucruri bune, har Domnului, si in literatura romana, si in cea universala!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.09.2012, 02:08:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Un autor contemporan ortodox interesant este Vladimir Volkov. Merita citite romanele lui. Nu stiu cate sunt traduse pe romaneste, stiu numai de 'Strutocamila' = povestea unui kgbist care se face preot ca sa spioneze Biserica, dar i se intamplka altceva..

Alt autor absolut exceptional, catolic, este G. K. Chesterton. A scris foarte multe romane de tip fantastic sau politist, dar si realist.
Si altul anglican, este C. S. Lewis. De ex. seria Narnia si seria Perelandra (dintre cartile lui literare).
De ce ii recomad aici? Pentru ca dupa parerea mea cartile lor sunt foarte aproape de ortodoxie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 03.09.2012 at 02:10:09.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.12.2012, 16:12:53
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Umberto Eco -The Name of the Rose (Numele Trandafirului).
O carte asemenea unei fântâni. De fiecare dată când o recitești este mai profundă și mai plină de înțelepciune.

Danion Vasile - Patericul Mirenilor, Jurnalul convertirii
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.12.2012, 17:49:44
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

Umberto Eco = ortodox? Ortodox?
Numele trandafirului e carte ortodoxa atunci cand Erchiul Poaro o fi preot baptist iar Agata Cristi calugarita.
Ispirescu Petre e mai ortodox decat Eco Umberto, cu Tinerete fara batranete si cu Praslea cel voinic si merele de aur.
Luati si cititi si cartea ortodoxa Pendulul lui Foucault, tot de Petre Ispirescu.
Iertata sa imi fie malitia dar ... Eco ortodox? Si mie nu mi-a spus nimeni?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.01.2013, 12:43:15
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mie mi-a placut foarte mult Sfantul Nectarie, Sfantul secolului nostru - Sotos Hondropoulos .seamana f.mult cu un roman,dar e o carte adevarata.deasemenea,alte carti asemanatoare(dar de dimensiuni mult mai mici) sunt:Sfânta Teodora de la Sihla, floarea duhovnicească a Moldovei;Sfantul Episcop Ioan, Mare Sihastru in Muntii Carpati;Ieroschimonahul Ioanichie Moroi, Egumenul Sihastriei;Moșul Gheorghe Lazăr, un sfânt al zilelor noastre.toate sunt scrise de Arhimandritul Ioanichie Balan si nu costa mai mult de 5 lei(pana si copiii le pot citi).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.01.2013, 20:01:33
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

O încercare, deloc dezamăgitoare, de roman fantastic cu conținut explicit ortodox:

Alexandru Mihail Niță - Paradiaziaca expediție





"Prin această carte suntem conduși magistral de la "fantasticul" la modă în lumea noastră de azi la "fantasticul" real al Domnului, adică la minunile istoriei mântuirii și la "fantastica" experiență dumnezeiască a Luminii necreate. Cartea ne introduce atât în universul geografic și istoric al Muntelui Athos, cât și, mai ales, în sublimitatea universului său duhovnicesc. (Pr. Vasile Mihoc) "

http://www.librariasophia.ro/carti-P...l-so-7601.html

Autorul chiar a trăit un număr de ani la Athos, iar acestă carte, deși per ansamblu este o ficțiune, conține destule elemente autobiografice și experiențe reale.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.01.2013, 21:08:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RalucaG Vezi mesajul
Umberto Eco = ortodox? Ortodox?
Numele trandafirului e carte ortodoxa atunci cand Erchiul Poaro o fi preot baptist iar Agata Cristi calugarita.
Ispirescu Petre e mai ortodox decat Eco Umberto, cu Tinerete fara batranete si cu Praslea cel voinic si merele de aur.
Luati si cititi si cartea ortodoxa Pendulul lui Foucault, tot de Petre Ispirescu.
Iertata sa imi fie malitia dar ... Eco ortodox? Si mie nu mi-a spus nimeni?
Draga Eliza, stii cum e, noi, ortodocsii, trebuie sa fim ca albinele, sa luam ce e bun din toate florile... Trebuie a le incercam pe toate si sa ne folosim de ce bun din ele. Nu asa, ca daca Eco nu e ortodox, nu a scris nimic vrednic. Asa si Tolstoi a murit excomunicat si a refuzat sa se impace cu Biserica, asta nu inseamna ca din cauza asta nu ii mai citim romanele. Una e autorul, alta e opera.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Psihoterapie ortodoxa semilia Resurse ortodoxe on-line 62 15.06.2015 10:38:39
gradinita ortodoxa lore86 Stiri, actualitati, anunturi 83 08.01.2014 00:16:47
icoana ortodoxa? maggie Pictura si Sculptura Bisericeasca 6 18.10.2008 14:19:47
Fratia Ortodoxa mihailt Biserica Ortodoxa Romana 10 04.08.2008 23:19:41
"Fratia ortodoxa" PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 4 25.07.2008 20:33:10