Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #871  
Vechi 23.11.2010, 16:40:46
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
„13. Zisu-I-a cineva din multime: "Invatatorule, spune-i fratelui meu sa imparta mostenirea cu mine".
14. Iar El i-a zis: "Omule, cine M'a pus pe Mine judecator sau impartitor peste voi?"
15. Si a zis catre ei: "Luati seama si paziti-va de toata lacomia, caci viata cuiva nu sta in prisosul avutiilor sale".
16. Si le-a spus aceasta parabola: "Unui om bogat i-a rodit din belsug tarina.
17. Si el cugeta in sine, zicand: Ce voi face, ca n'am unde sa-mi adun roadele?
18. Si a zis: Aceasta voi face: Strica-voi hambarele mele si mai mari le voi zidi si-mi voi strange acolo tot graul meu si bunatatile mele;
19. si-i voi zice sufletului meu: Suflete, ai multe bunatati stranse pentru multi ani; odihneste-te, mananca, bea, veseleste-te!...
20. Dar Dumnezeu i-a zis: Nebunule!, in noaptea aceasta iti vor cere sufletul. Si cele ce-ai pregatit ale cui vor fi?
21. Asa se intampla cu cel ce-si aduna siesi comori, si nu intru Dumnezeu se imbogateste".
22. Si a zis catre ucenicii Sai: "De aceea va spun: Nu purtati grija pentru viata voastra ce veti manca, nici pentru trupul vostru cu ce va veti imbraca.
23. Viata este mai mult decat hrana si trupul decat imbracamintea.
24. Priviti la corbi, ca nici nu seamana, nici nu secera; ei n'au camara, nici hambar, si Dumnezeu ii hraneste. Cu mult altceva sunteti voi decat pasarile!
25. Si cine dintre voi, purtandu-si de grija, poate sa-i adauge staturii sale un cot?
26. Deci, daca nici cel mai mic lucru nu-l puteti face, de ce duceti voi grija de celelalte?”
Nu prea are sens a tălmăci pilda ca să iasă la lumină învățătura căci se înțelege lesne și prea bine unde anume bate ea. Păi bate la greu în nemulțumitul competent, marele doctor al casei, și bate rău și pentru ca să priceapă iapa bate șeaua... darmite altceva așa că bate și covorașul de sub ea, cu topporul și cu coada de topor.

Dar cine o fi coada de topor? Care o fi noaptea asta invocată? Cine or fi cei ce o să ceară sufletul bogatului?.. bogătașașului acela ce iată că putea să facă și el lucrul cel mai mic, așa se lăuda, puțea să-și zică sufletului: Suflete!.. ca să-l crescă cu un cot, căci brusc iată din pricina minunii ăsteia extraordinare l-a apucat așa din senin, brusc, durerea în cot, așa o durere exact cum e aia când te dor dinții, când cresc ei... de la vreme... firește, și așa... s-a nemulțumit el atunci, atât de tare, atunci când a văzut, încât a făcut dreptate peste toți frații urmași strângându-le lor toată averea aia multă... la el în hambare... firește.

Numai că apoi, fraților, nu mai era cine să le-o împartă drept, averea și bunătățile. Și atunci au cerut sufletul lui iar ce a strâns el, toate bunătățurile, au ajuns, cum altfel, au ajuns spurcate. Deci ale cui vor fi până la urmă? Și care a fost clipa aia rea când bogatul brusc s-a nemulțumit... și pentru ce anume?

Hai că nu vă mai fierb în suc propriu, păi i s-a suit omului păcătos la cap că țarina i-a rodit din pricina că dădea cineva roade vrednice la vreme, și asta știa și asta știa și asta știa și el apoi cine era acel cineva cu merite deosebite, și dacă a aflat iată era sigur că nu va mai avea nevoie de nimeni, nici de frați și nici de prieteni, și de absolut nimic... afară de o grijă nouă, foarte frumoasă, căci iată a reușit să crească el, a reușit să adauge el staturiii sale un ditamai cotul și un ditamai pișcotul, darmite atunci celelalte care se cam subânțeleg... din text.

Dacă citești cu luare aminte... poate o să pricepi ce am vrut să zic... argumentul unic și esențial și cel mai important-exportant.

Last edited by vsovivi; 23.11.2010 at 17:12:43.
Reply With Quote
  #872  
Vechi 23.11.2010, 17:24:40
BenHur BenHur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 9
Implicit

Cand vor invata oare crestinii de azi cat de importanta este citirea scripturilor...?
Mantuitorul spunea in
Sfanta Evanghelie dupa Ioan 5:39,, Cercetati Scripturile, ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica."
Sfanta Evanghelie dupa Matei 22,, Raspunzand, Iisus le-a zis: Va rataciti nestiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."
Dumnezeu sa te binecuvinteze Daniel, si sa mai postezi versete...
Reply With Quote
  #873  
Vechi 23.11.2010, 19:02:10
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Pentru aceea, oricine ai fi, o, omule, care judeci, ești fără cuvânt de răspuns, căci, în ceea ce judeci pe altul, pe tine însuți te osândești, căci același lucruri faci și tu care judeci. . Și noi știm că judecata lui Dumnezeu este după adevăr, față de cei ce fac unele ca acestea. . Și socotești tu, oare, omule, care judeci pe cei ce fac unele ca acestea, dar le faci și tu, că tu vei scăpa de judecata lui Dumnezeu? . Sau disprețuiești tu bogăția bunătății Lui și a îngăduinței și a îndelungii Lui răbdări, neștiind că bunătatea lui Dumnezeu te îndeamnă la pocăință? . Dar după învârtoșarea ta și după inima ta nepocăită, îți aduni mânie în ziua mâniei și a arătării dreptei judecăți a lui Dumnezeu, . Care va răsplăti fiecăruia după faptele lui: . Viață veșnică celor ce, prin stăruință în faptă bună, caută mărire, cinste și nestricăciune, . Iar iubitorilor de ceartă, care nu se supun adevărului, ci se supun nedreptății: mânie și furie. . Necaz și strâmtorare peste sufletul oricărui om care săvârșește răul, (Romani 2:1-9)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #874  
Vechi 25.11.2010, 17:09:08
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu va adunati comori pe pamant,unde molia si rugina le stricasi undefurii le sapa si le fura;si adunati-va comori in cer, unde nici molia,nici rugina nu le strica ; ca unde-ti este comoara acolo iti va fi si inima"
matei 6/19
Reply With Quote
  #875  
Vechi 28.11.2010, 21:51:12
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Uitati niste citate,niste indemne foarte frumoase si utile,mie mi-au placut:

As D.L. Moody once said, “The Bible was not given to increase our knowledge but to change our lives.” The goal is Christ-like character. Einstein once said, “You don’t really understand something unless you can communicate it in a simple way.”  Cand bate la usa cel rau, lasa-l pe Isus sa raspunda.  Nu putem intra in Cer daca mai inainte nu a intrat Cerul in noi.  Cereri mari duc la raspunsuri mari pentru ca rugaciunea misca mainile care misca lumea.  Dumnezeu te are in planurile Lui, Il ai si tu pe El in ale tale?  Nu esti gata sa traiesti pana nu esti gata sa mori.  Noi il privim pe Dumnezeu asa cum aviatorii isi privesc parasuta; ea este acolo pentru urgente dar pilotul spera sa nu trebuiasca sa o foloseasca niciodata. (C.S. Lewis)  Daca crestinii n-ar fi copii lui Dumnezeu, Satan n-ar incerca sa-i faca sa se indoiasca de faptul ca sunt.  Cred in Dumnezeu asa cum cred in rasaritul soarelui. Nu pentru ca il vad ci pentru ca vad tot ce atinge. (C.S. Lewis)  Nu exista oameni atat de buni ca sa se mantuiasca singuri - dar nici atat de rai sa nu poata fi mantuiti de Dumnezeu  Amanarea este actul de deces al unei hotarari bune.  Putem sluji fara iubire dar nu putem iubi fara slujire.  Daca nu gasesti nici o cale de iesire, incearca privind in sus!  Dumnezeu va avea grija de lucrurile prin care treci, tu ai grija cum treci prin ele!  Prieten iti este cel ce stie totul despre tine si totusi te place.  Prietenii sunt ca si curcubeul: iti lumineaza viata cand ai trecut printr-o furtuna.  Prietenia este ca si vinul: se face mai buna cu trecerea timpului.  Orice om vrea sa fie apreciat. Deci daca apreciezi pe cineva, nu pastra secret acest lucru. (Mary K. Ash)  Invata din greselile altora; viata e prea scurta pentru a le face tu insuti pe toate.  Cand nu-ti ramane decat Dumnezeu, vei descoperi ca Dumnezeu iti este suficient.  Daca vezi pe cineva fara zambet, da-i unul de-al tau!  Cei ce umbla cu Dumnezeu nu vor fi in pas cu lumea.  Daca vrei sa faci lucruri mari trebuie sa ramai mic.  Fiecare vrea sa traiasca pe varful muntelui, insa toata fericirea si cresterea vin in timp ce il urci!  Am tinut multe lucrui in mana si le-am pierdut, dar ceea ce am incredintat in mainile lui Dumnezeu este al meu si astazi.  Nu te teme de moarte; cu cat murim mai repede cu atat avem mai mult timp sa fim nemuritori  Cu Dumnezeu alaturi nu te poti pierde in multime.  Pentru crestin cerul se pronunta: A-C-A-S-A.  Si El a murit pentru toti, pentru ca cei ce traiesc sa nu mai traiasca pentru ei insisi ci pentru Cel ce a murit si a inviat pentru ei. ( 2 Cor 5:15)  O Biblie uzata de mult citit e semnul unui suflet bine hranit.  Problema pe care o constituie crestinul de rand este ca e numai un crestin de rand.  Unii crestini nu fac nimic; dar nu exista nici un crestin care sa n-aiba nimic de facu
Reply With Quote
  #876  
Vechi 28.11.2010, 21:55:05
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Uitati niste citate,niste indemne foarte frumoase si utile,mie mi-au placut:

 Cand bate la usa cel rau, lasa-l pe Isus sa raspunda.  Nu putem intra in Cer daca mai inainte nu a intrat Cerul in noi.  Cereri mari duc la raspunsuri mari pentru ca rugaciunea misca mainile care misca lumea.  Dumnezeu te are in planurile Lui, Il ai si tu pe El in ale tale?  Nu esti gata sa traiesti pana nu esti gata sa mori.  Noi il privim pe Dumnezeu asa cum aviatorii isi privesc parasuta; ea este acolo pentru urgente dar pilotul spera sa nu trebuiasca sa o foloseasca niciodata. (C.S. Lewis)  Daca crestinii n-ar fi copii lui Dumnezeu, Satan n-ar incerca sa-i faca sa se indoiasca de faptul ca sunt.  Cred in Dumnezeu asa cum cred in rasaritul soarelui. Nu pentru ca il vad ci pentru ca vad tot ce atinge. (C.S. Lewis)  Nu exista oameni atat de buni ca sa se mantuiasca singuri - dar nici atat de rai sa nu poata fi mantuiti de Dumnezeu  Amanarea este actul de deces al unei hotarari bune.  Putem sluji fara iubire dar nu putem iubi fara slujire.  Daca nu gasesti nici o cale de iesire, incearca privind in sus!  Dumnezeu va avea grija de lucrurile prin care treci, tu ai grija cum treci prin ele!  Prieten iti este cel ce stie totul despre tine si totusi te place.  Prietenii sunt ca si curcubeul: iti lumineaza viata cand ai trecut printr-o furtuna.  Prietenia este ca si vinul: se face mai buna cu trecerea timpului.  Orice om vrea sa fie apreciat. Deci daca apreciezi pe cineva, nu pastra secret acest lucru. (Mary K. Ash)  Invata din greselile altora; viata e prea scurta pentru a le face tu insuti pe toate.  Cand nu-ti ramane decat Dumnezeu, vei descoperi ca Dumnezeu iti este suficient.  Daca vezi pe cineva fara zambet, da-i unul de-al tau!  Cei ce umbla cu Dumnezeu nu vor fi in pas cu lumea.  Daca vrei sa faci lucruri mari trebuie sa ramai mic.  Fiecare vrea sa traiasca pe varful muntelui, insa toata fericirea si cresterea vin in timp ce il urci!  Am tinut multe lucrui in mana si le-am pierdut, dar ceea ce am incredintat in mainile lui Dumnezeu este al meu si astazi.  Nu te teme de moarte; cu cat murim mai repede cu atat avem mai mult timp sa fim nemuritori  Cu Dumnezeu alaturi nu te poti pierde in multime.  Pentru crestin cerul se pronunta: A-C-A-S-A.  Si El a murit pentru toti, pentru ca cei ce traiesc sa nu mai traiasca pentru ei insisi ci pentru Cel ce a murit si a inviat pentru ei. ( 2 Cor 5:15)  O Biblie uzata de mult citit e semnul unui suflet bine hranit.  Problema pe care o constituie crestinul de rand este ca e numai un crestin de rand.  Unii crestini nu fac nimic; dar nu exista nici un crestin care sa n-aiba nimic de facu
Reply With Quote
  #877  
Vechi 29.11.2010, 00:49:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia Duminicii a 30-a dupa Rusalii: Dregatorul bogat - pazirea poruncilor

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu va adunati comori pe pamant,unde molia si rugina le stricasi undefurii le sapa si le fura;si adunati-va comori in cer, unde nici molia,nici rugina nu le strica ; ca unde-ti este comoara acolo iti va fi si inima"
matei 6/19
Da, acesta este si mesajul evangheliei care s-a citit astazi, cea a dregatorului bogat care se straduia sa devina desavarsit. Din pacate, era totusi lipit de averile sale, chiar daca pazea poruncile si facea tot ceea ce Legea Veche ii cerea.


18. Și L-a întrebat un dregător, zicând: Bunule Învățător, ce să fac ca să moștenesc viața de veci?
19. Iar Iisus i-a zis: Pentru ce Mă numești bun? Nimeni nu este bun, decât unul Dumnezeu.
20. Știi poruncile: Să nu săvârșești adulter, să nu ucizi, să nu furi, să nu mărturisești strâmb, cinstește pe tatăl tău și pe mama ta.
21. Iar el a zis: Toate acestea le-am păzit din tinerețile mele.
22. Auzind Iisus i-a zis: Încă una îți lipsește: Vinde toate câte ai și le împarte săracilor și vei avea comoară în ceruri; și vino de urmează Mie.
23. Iar el, auzind acestea, s-a întristat, căci era foarte bogat.
24. Și văzându-l întristat, Iisus a zis: Cât de greu vor intra cei ce au averi în împărăția lui Dumnezeu!
25. Că mai lesne este a trece cămila prin urechile acului decât să intre bogatul în împărăția lui Dumnezeu.
26. Zis-au cei ce ascultau: Și cine poate să se mântuiască?
27. Iar El a zis: Cele ce sunt cu neputință la oameni sunt cu putință la Dumnezeu.
(Sf. Evanghelie dupa Luca cap. 18, 18-27)
Reply With Quote
  #878  
Vechi 03.12.2010, 22:34:58
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Da, acesta este si mesajul evangheliei care s-a citit astazi, cea a dregatorului bogat care se straduia sa devina desavarsit. Din pacate, era totusi lipit de averile sale, chiar daca pazea poruncile si facea tot ceea ce Legea Veche ii cerea.


18. Și L-a întrebat un dregător, zicând: Bunule Învățător, ce să fac ca să moștenesc viața de veci?
19. Iar Iisus i-a zis: Pentru ce Mă numești bun? Nimeni nu este bun, decât unul Dumnezeu.
20. Știi poruncile: Să nu săvârșești adulter, să nu ucizi, să nu furi, să nu mărturisești strâmb, cinstește pe tatăl tău și pe mama ta.
21. Iar el a zis: Toate acestea le-am păzit din tinerețile mele.
22. Auzind Iisus i-a zis: Încă una îți lipsește: Vinde toate câte ai și le împarte săracilor și vei avea comoară în ceruri; și vino de urmează Mie.
23. Iar el, auzind acestea, s-a întristat, căci era foarte bogat.
24. Și văzându-l întristat, Iisus a zis: Cât de greu vor intra cei ce au averi în împărăția lui Dumnezeu!
25. Că mai lesne este a trece cămila prin urechile acului decât să intre bogatul în împărăția lui Dumnezeu.
26. Zis-au cei ce ascultau: Și cine poate să se mântuiască?
27. Iar El a zis: Cele ce sunt cu neputință la oameni sunt cu putință la Dumnezeu.
(Sf. Evanghelie dupa Luca cap. 18, 18-27)


Da...Drept este Dumnezeu si stie ce spune.
Reply With Quote
  #879  
Vechi 03.12.2010, 22:40:44
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

a. Ca să știi, dacă zăbovesc, cum trebuie să petreci, în casa lui Dumnezeu, care este Biserica lui Dumnezeu celui viu, stâlp și temelie a adevărului. (I Timotei 3, 15);

b. Sau ce înțelegere este între templul lui Dumnezeu și idoli? Căci noi suntem templu al Dumnezeului celui viu, precum Dumnezeu a zis că: „Voi locui în ei și voi umbla și voi fi Dumnezeul lor și ei vor fi poporul Meu" (II Corinteni 6, 16).

c. Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin (Matei 28, 19-20).

d. Nu știți oare că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi? (I Corinteni 3, 17).


De aici reiese ca Biserica lui Hristos este pe pământ, stâlp neclintit și temelie a Adevărului:
Reply With Quote
  #880  
Vechi 13.12.2010, 03:19:22
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia de azi 12 Decembrie 2010

Intrand intr-un sat, L-au intampinat zece leprosi care stateau departe,
Si care au ridicat glasul si au zis: Iisuse, Invatatorule, fie-Ti mila de noi!
Si vazandu-i, El le-a zis: Duceti-va si va aratati preotilor. Dar, pe cand ei se duceau, s-au curatit.
Iar unul dintre ei, vazand ca s-a vindecat, s-a intors cu glas mare slavind pe Dumnezeu.
Si a cazut cu fata la pamant la picioarele lui Iisus, multumindu-I. Si acela era samarinean.
Si raspunzand, Iisus a zis: Au nu zece s-au curatit? Dar cei noua unde sunt?
Nu s-a gasit sa se intoarca sa dea slava lui Dumnezeu decat numai acesta, care este de alt neam?
Si i-a zis: Scoala-te si du-te; credinta ta te-a mantuit.



*** aceasta este si un posibil raspuns la intrebarea unora daca numai ortodocsii se mantuiesc. Da, dar numai Dumnezeu ii stie care sunt aceia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 23:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 23:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 10:22:30