Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 12.02.2013, 10:04:56
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Dupa umila mea opinie (si credinta tare), va inselati!
E mai tare ca mine, de pilda. Sunt absolut sigur de asta!

Va rog sa nu va suparati ca va contrazic. Pariez mereu pe Adevar, chiar daca de felul meu sunt, inca, uneori mincinos.
Nu am de ce sa ma supar... ba chiar va dau dreptate. Dansul este mai tare decat noi toti. Nu-i deloc usor sa treci prin ce trece el... sa ne fereasca Bunul Dumnezeu.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 27.02.2013, 09:50:19
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Ce s-o fi întâmplat cu Petre a lu' hEmmorange?
Stai că-i pun un clip îmbărbătător... și partea a doua. Poate-i revine buna dispoziție. Peace.

Last edited by vsovivivi; 27.02.2013 at 11:08:45.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 08.05.2013, 11:51:49
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Petre,

am regăsit de curând un fragment, care m-a dus cu gândul la tine și la alții aflați în suferință. Legătura pe care o văd eu este aceea că putem avea o viață nouă aici, pe pământ (nu e nevoie de o viață de chin aici, în ideea că vom fi răsplătiți în viața viitoare).
Această nădejde este reiterată și în Liturghie, când se afirmă: "cealaltă vreme a vieții noastre..."

Și acum, fragmentul respectiv:

În cartea sa „Pelerinul Absolutului” Leon Bloy afirmă că: „Suferința trece, dar că am suferit nu trece niciodată”. Trebuie dat acestui aforism remarcabil sensul cel mai larg. Putem depăși experiența vieții, dar experiența trăită rămâne pentru totdeauna zestrea omului și măreția realității din viața spirituală. Nu este nici o posibilitate să ștergi faptul trăit. Ceea ce a fost, continuă să existe sub o formă transfigurată. Omul nu este o ființă absolut împlinită, se formează și se creează în experiența vieții, în lupta spiritului, în probele destinului.

Omul nu e decât planul lui Dumnezeu.

Creștinismul ne învață că trecutul se poate depăși și poate fi învins, poate fi răscumpărat, ispășit și iertat, nașterea într-o nouă viață este posibilă.

Dar în orice viață nouă, transfigurată, intră experiențele ce nu pot dispărea fără să lase urme. O suferință poate fi depășită, bucuria, fericirea pot renaște, dar în orice nouă bucurie, în orice nouă fericire va intra misterios suferința trăită; bucuria și fericirea vor fi de acum încolo diferite. Îndoielile torturante pot fi dominate, dar în credința câștigată se va revela profunzimea acestor incertitudini. Aceeași credință va fi de o cu totul altă calitate decât față de cea a oamenilor fără aceste îndoieli, ce vor crede prin moștenire, prin naștere sau prin tradiție. Omul ce a călătorit mult în lumile spirituale, ce a trecut prin încercări în cursul peregrinărilor și căutărilor sale, va avea altă formație spirituală decât omul sedentar, pentru care aceste lumi au rămas necunoscute.

Omul e legat de destinul său și nu are puterea să renunțe. Destinul meu îmi aparține, nu se reînnoiește, este unul și unic. În experiența vieții mele, în încercările și căutările mele, se zidește desăvârșirea spiritului meu.

Tot ce am trăit face parte din înaltele acumulări ale vieții mele spirituale, ale credinței, ale Adevărului meu, m-am îmbogățit prin experiență, chiar dacă a fost torturantă și teribilă. Chiar dacă pentru a învinge prăpastia, a trebuit să strig la alte forțe decât cele omenești.

Când omul revine la Dumnezeu după experiența apostaziei, cunoaște în relațiile cu El o libertate ignorată de cel care a trecut viața într-o credință pașnică și tradițională, care a trăit într-o „moștenire patrimonială”.

Suferința trece, dar a fi suferit nu trece niciodată. Acest adevăr este exact, atât la individ în particular cât și la societățile omenești. Trăim într-o epocă tranzitorie crizei spirituale, în care mulți pelerini rătăcitori revin la creștinism, la credința părinților, a Bisericii, a ortodoxiei. Acești oameni revin, fiind trecuți prin încercarea istoriei noi, prin care au atins limitele extreme. Aceste suflete ale sfârșitului sec. al XIX-lea și începutul sec. al XX-lea sunt suflete tragice. Sunt suflete noi, din care nu se pot dezrădăcina consecințele experienței trăite. Cum se primesc acești călători ce revin în Casa Tatălui?

http://www.ceruldinnoi.ro/pages/Berd...0libertate.htm
Reply With Quote
  #64  
Vechi 07.11.2013, 08:49:21
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Petre, oare ce mai faci? Mai intri pe aici?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugati-va si pentru mine,va rog!Incerc sa ma ridic... Anna Vasilica Rugaciuni 14 29.04.2012 01:35:11
HELP! Incerc sa ma las de fumat dar nu imi iese. demirel137 Generalitati 32 15.04.2010 14:02:56
Incerc sa fac bine si se termina tot rau alexya89 Generalitati 23 01.10.2009 14:02:46