Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 04.11.2016, 22:15:36
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

1. Să ne ferească Dumnezeu! Pe toți.
2. Nu știu care ar fi prima impresie și sper să nu aflu.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 04.11.2016, 22:19:18
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Deci cu alte cuvinte, omul... a... evoluat, nu?


Așa, așa... Creștini, budiști, musulmani, evoluționiști, ăștia... caracteropații... La limită... Acuși vor depăși limita... nu?
Defapt noua limită... :)


Da, legitima apărare.
Dar unul care... spune lucrurile... prea pe față... prea nu-i convine lui nimic... vine un hoțișor la el și mai vedem dacă-i în legitimă apărarea sau nu.
Și dacă se ajunge la a se apăra și să justifice legitima apărare la tribunal, poate nu va reuși să dovedească că a fost legitimă apărare în instanță, ci atac, crimă, tâlhărie, etc., e posibil, nu?
În fine, smerenia, dragostea, blândețea, rugăciunea, iertarea, discernământul, le rezolvă pe toate.
Creștinul nu are de ce să se teamă.

Și cu instanța, cu tribunalul, personal, văd lucrurile foarte diferit, mai ca în Noul Testament. Dar cine să mai asculte filosofii creștine, nu?


Așa-i?
E trimis un om la un psihiatru, la expertiză, îi spune la psihiatru că vede îngeri și demoni.
Îl pupă-n frunte psihiatrul, nu?
:)
Sau îi spune că aude voci demonice și voci îngerești.
Îi spune psihiatrul, dă-mi și mie rețeta, nu?
:)
Sau psihologul...

Hai să fim serioși, frate Ioane. Știi să faci diferența între harul demonic și harul Duhului Sfânt ? Mă cam îndoiesc...
Fără credință nu poți face așa ceva.


Păi ce să facă, dragii de ei, preoții?
Să spună tuturor că nu există medicină înafara harului Duhului Sfânt? Ăsta-i Adevărul, spun Sfinții Părinți, nu?
S-ar uita toată lumea câș' la ei...
Lucrează și ei cu cine pot.
Fiindcă nu simt harul... atât de bine... mai ales când au fost hirotoniți pe simonie, nu?
Vor recunoaște simonia?
Cred că nu, firesc, altfel, riscă caterisirea, nu?
Deci ursu trece, câinii latră, toată lumea-i fericită... Când mulți preoți nu pot, nu reușesc, nu vor, sau cine știe, să vindece neo-protestantismul din însăși parohiile lor, cum vor putea atunci preoții și episcopii să vindece neo-protestantismul la nivel de țară și mai periculos și grav, ecumenismul la nivel global?
Trebuie să ai har ca să reușești așa ceva, din cele mici, la cele mari, nu?


Vezi că trebuie să-i crezi, că psihologia-psihiatria, nu recunoaște nimic oficial, din ce nu se vede...
E imaginație... :)


Cum să nu?
Are final, dacă vrei.
Ar avea ca final, vindecarea ta de ecumenism.
Nu vindecarea mea de Ortodoxie, de creștinism, de Biserică.
În niciun caz, că aș merge în iad, ce mă fac?
Iadul ca stare, să mă ardă prezența lui Dumnezeu? Nu vreau...

Pe tine te ard întrebările mele? Nu te supăra, întreb...

Dacă nu te ard, vrei să răspunzi la fiecare în parte, răspunsuri simple, scurte? Sau cum le dorești.

Așa te vindeci de ecumenism. Vrei să te vindeci ?


Pe Biserică o preocupă problema ereticilor. Că de aia s-au adunat 9 Sfinte Sinoade Ecumenice, ca să vindece ereziile.
Și dacă preocupă Biserica, trebuie să ne preocupe pe toți, care alcătuim Biserica.


Nici eu, vreau doar să se mântuiască, orice eretic, păgân, ateu, semi-ateu, etc.


Îl cunosc mai puțin pe Dumnezeu?
Deci îl cunosc totuși întro măsură pe Dumnezeu, nu?
Cine stabilește măsura în care un eretic îl cunoaște pe Dumnezeu?
Deci fiindcă îl cunosc întro măsură pe Domnul, vor primi și harul și Sfintele Taine, tot întro măsură, nu?
Cât?
Jumate de har? Un sfert de har? 80%, sau cât?
În funcție de cât de mare-i erezia, nu?
Jumate de taină?
Se vindecă doar pe jumate?
:)



Nu, nu ! Cum spuneam mai sus, au doar un sfert de har, nu? :)



Asta-i perla anului, nu? :) Harul e și nu e... Uite-l aici, stai că fuge dincolo... Doar e creat harul, firesc, nu? Vorbind din teologia romano-catolicismului... Deci e limitat... :) Și fuge de ici' colo ! :) (ironie)
Dar nu transpiră că tot aleargă așa peste tot ? :)
Gata ! Îl mărturisești pe Hristos și vine harul, nu? Și cu hristoșii mincinoși ce facem ? Îi băgăm și pe draci în Rai !
Vor nu vor, în Rai, cu ei, nu?
Că parcă nu de-acolo au căzut... Și Biblia spune: "plecați de la Mine, în iadul cel gătit diavolului și îngerilor lui".
Ce iad, dom'le?
Toată lumea în purgatoriu și apoi direcția Raiul ! :) Defapt, stai ! Dacă ți-ai plătit indulgența. Dacă nu, ai cam îmbulinato, nu? :) Defapt din prea multele fapte bune ale Sfinților, "papa"-"tata" le dăruiește tuturor, Raiul !

Habemus papam, nu? Desființăm apocatastaza lui Origen. Și predestinația. Și preexistența sufletelor, nu? :)

Ce să mai... Desființăm toate ereziile. Fiecare crede ce vrea și ce poate... De parcă nu ar fi acum, așa ceva: se numește neo-protestantism... :)

Mămăliga lor de demoni, de ce nu vin și la mine, în halul ăsta cum vin la voi? Să mă ispitească și pe mine, ca pe voi, nu? De ce nu vor?


Păi nu.
Ecumenismul cere doar "unitatea creștinilor".
Atât...
E de ajuns...
Apoi la alte Sinoade, peste ani, se cere recunoașterea primatului papal, "primes inter pares", primul între egali.
Și noi înghițim gălușca.
Păi ori e primul, ori e egal ?
Apoi, infailibilitatea papală, că "papa"-"tata", nu poate greși.
Apoi în globalizare, guvernul mondial, condus de "papa"-"tata", apoi antihristul care va prigoni Biserica, cu prigoană cum n-a fost și nu va mai fi, spune la Apocalipsă.
Prigoana ideologică.
Care a început prin ecumenism.
Poate și prigoană fizică. Atunci e singura cale să se mai nască Sfinți Mucenici.

Oh... Doamne miluiește. Doamne miluiește. Doamne miluiește.
Doamne fereste. Doamne fereste. Doamne apara si pazeste!
Reply With Quote
  #143  
Vechi 04.11.2016, 22:21:20
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
... poate cineva să ajungă în iad și să i se pară că a ajuns în rai ?
Pai, e cam ca aici pe pamant...:)
Numai ca dureaza o vesnicie..
Reply With Quote
  #144  
Vechi 04.11.2016, 23:12:37
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
1. Da.
2. Nimeni nu "se mântuiește", Domnul mântuiește, pe cei care cheamă Numele Său, iar nu pe cine vrei sau nu vrei tu.
3. Nu facem nimic, pentru că nu suntem noi chemați să măsurăm smerenia altora.
4. Biserica îl respectă pe Episcopul Romei.
5. Episcopul Romei nu învață stricăciuni; în ce privește smerenia lui, e treaba lui Dumnezeu să o judece, în niciun caz a ta, cu atât mai mult cu cât după mintea ta ar însemna să-ți dea dreptate, în condițiile în care nici proprii tăi coreligionari nu îți dau dreptate.
6. Da și nu.
7. Infailibil nu înseamnă fără greșeală. Fără greșeală s-ar traduce prin impecabil.
1. Ai vrea tu. Nicio erezie nu are nici har, nici Sfinte Taine.

2. Păi atunci poți să nu te mai botezi, poți să nu mai primești Sfintele Taine, Împărtășania și nicio Taină, chemi numele Lui și gata, te mântuiești.
Poți să ai și-o viață stricată, chemi numele și gata, nu?
Poți să crezi că există o lucrare și o voință în Hristos, n-are bai, nu?
Sau că Hristos nu e Dumnezeu Adevărat, e doar Fiul lui Dumnezeu.
Poți să crezi că există un "vicar al lui Hristos pe pământ", cum spune episcopul Romei despre el, că n-are bai, nu?
Poți să crezi că există indulgențe, oameni care nu pot greși, firesc nu?
Poți să crezi că sunt 5, în Sfânta Treime, n-are nimic, nu? Chemi numele Domnului și ai scăpat, nu?

Crezi ce vrei, nu te întreabă nimeni nimic, tu chemi numai numele Lui, și te mântuiește.
Hop Tronc ! :) În Rai cu tine. Vrei în Rai ? Sigur, nicio problemă.

"Căci, ce știi tu, femeie, dacă îți vei mântui bărbatul? Sau ce știi tu, bărbate, dacă îți vei mântui femeia?" - 1 Corinteni 7, 16.

3. Biserica măsoară smerenia unui credincios sau unui eretic, fiindcă un eretic este lipsit de smerenie și necredincios Bisericii, altfel, Pavel n-ar mai fi spus la Timotei să dea pe Imeneu și Alexandru, satanei și chiar și un înger dacă vine, să fie dat anatemei și altfel Biserica la cele 9 Sfinte Sinoade Ecumenice, nu ar fi dat anatemei ereziile arianismului, origenismului, iconoclasmului, etc.

Crede și vei fi viu.

4. Biserica respectă orice om de oriunde, fiindcă Biserica iubește. Dar Biserica nu poate mântui cu forța un om, dacă nu vine în BIserică. Nu te forțează nici la Rai, nici la Iad, fie tu creștin, eretic, gnostic, păgân, ateu.

5. Episcopul Romei, învață erezii, nu stricăciuni. Și dacă afirmi: că e treaba lui Dumnezeu să judece smerenia episcopului Romei, fain, atunci afirm și eu la Roma și spun: -eu sunt episcopul Romei !!! Și nu e treaba voastră să-mi judecați mie smerenia-.

Și oricine poate face asta, în orice oraș. Nu e treaba nimănui, să judece smerenia celui ce face așa ceva, nu? :)

Măi fraților, ce gândire aveți... Doamne miluiește. Doamne miluiește. Doamne miluiește.

Iar dacă dintre "proprii mei coreligionari" nu îmi dau dreptate în privința ecumenismului că nu-i erezie, ci e mântuire, eu să-i cred, nu?
Când ei spun că cele 30 de erezii ale episcopului Romei, nu sunt erezii, eu să-i cred, nu?
De ce?
Că așa vor dracii sau așa vrea Biserica?
Cine vrea așa ceva, nu-i mai în Biserică. E anatema din Biserică. S-a dat singur afară din Biserică, prin necredință și erezie.

6. Ba da, smerenia se arată în Sfintele Dogme ale Sfintei Biserici. Crede și vei fi viu.

7. Aia-i traducerea ta persoanală. Și e prostioară.
Dar DEX-ul spune altceva: INFAILÍBIL, -Ă, infailibili, -e, adj. Care nu poate greși, care nu se poate înșela; perfect, desăvârșit, fără cusur, fără greșeală.

Dacă și un Sinod poate greși, și exemplele în istorie sunt cu zecile, atunci cum un singur om, nu poate greși, decât să afirme lucrul ăsta din mândrie satanică și orgoliu demonic ?

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Și acum o întrebare pentru tine:
Ce vei face dacă te vei mântui, vei ajunge în Rai (ceea ce îți doresc) și vei constata că acolo sunt și catolici, și penticostali, și budhiști, și atei ?
Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Sau ce se va face dacă, ajungând în Rai, va constata că este singur?
Ce repede dați voi Raiul, oricui, nu?
Imediat.
Nici nu mai trebuie să creadă în Hristos, în Sfânta Treime, că tot ajunge-n Rai, fie el hindus, budist, musulman, nu?
N-are Sfânta Treime treabă cu asta, nu?
Te uiți la o plantă, spui: vaaaaaaai, ce frumoasă-i planta asta...
Și gata, ajungi în Rai !
Defapt aducem Raiul pe pământ, nu?

:) Doamne ai milă... :) Extraordinar ce-o ajuns Credința și Biserica... Vai, Doamne, vai !

În primul rând:

1 Ioan 4, 3:
Și orice duh, care nu mărturisește pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care ați auzit că vine și acum este chiar în lume.
1 Ioan 2, 18:
Copii, este ceasul de pe urmă, și precum ați auzit că vine antihrist, iar acum mulți antihriști s-au arătat; de aici cunoaștem noi că este ceasul de pe urmă.


Deci n-are nimic că nu mărturisești pe Iisus Hristos, te duci în Rai.
Staaaai !
Defapt și antihrist se mântuiește, nu? Ce dacă-i antihrist, găsim o soluție și pentru el, nu? :)
Apocatastaza lui Origen, nu-i defapt erezie, nu?

Hai mă, să găsim o soluție și pentru el, doar suntem atât de plini de iubire de mustim... nu?
Dacă a-ți știi ce-i Iubirea...
Deci...
Au mințit toate cele 9 Sfinte Sinoade Ecumenice... Scoatem toate ereziile, nu?
Nu există erezie, e imaginația voastră, nu? :)

Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a și fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu. - Ioan 3, 18.

Deci un eretic, crede și el în Domnul, și nu va fi judecat. Dar când spun că Sfintele Moaște nu au Duhul Sfânt în ele, e eretic sau e creștin?
Aaaa... au doar har, nu au Duhul Sfânt, nu? :)
Nuuu, Duhul Sfânt nu intră în Sfintele Moaște. Nu poate. Și nu vrea. N-are de ce. Ce să caute acolo, taman' acolo? Nu intră în niciun obiect, nici în animale, nu?
Devenim romano-catolici, ce să mai în sus și-n jos. Doar "papa"-"tata" are Duhul Sfânt și harul și trimite cui vrea el, dacă merită, dacă și-a plătit indulgența, nu?
Zeciuiala, ce să mai? Trai și viață, nu? Ajunge Biserica ca papalitatea înaintea lui Luther, din nou, nu? Mâncau, vomitau pe geam și continuau să mănânce, iar vomitau și tot așa, până se plictiseau, nu?

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." - Tit 3, 10.
Un osândit se duce-n Rai?
Îl osândim la Rai, nu?
:)
Dar mai ales:
Galateni 5:
19. Iar faptele trupului sunt cunoscute, și ele sunt: adulter, desfrânare, necurăție, destrăbălare,
20. Închinare la idoli, fermecătorie, vrajbe, certuri, zavistii, mânii, gâlcevi, dezbinări, eresuri,
21. Pizmuiri, ucideri, beții, chefuri și cele asemenea acestora, pe care vi le spun dinainte, precum dinainte v-am și spus, că cei ce fac unele ca acestea nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu.
22. Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința,
23. Blândețea, înfrânarea, curăția; împotriva unora ca acestea nu este lege.
24. Iar cei ce sunt ai lui Hristos Iisus și-au răstignit trupul împreună cu patimile și cu poftele.
25. Dacă trăim în Duhul, în Duhul să și umblăm.
și:
2 Petru 2, 1:
Dar au fost în popor și prooroci mincinoși, după cum și între voi vor fi învățători mincinoși, care vor strecura eresuri pierzătoare și, tăgăduind chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, își vor aduce lor grabnică pieire;

Pieirea e în Rai?
:)
Deci se mântuie ereticii, sau nu?
Se mântuie un budist, hindus, musulman, un ateu, sau nu ?

Revin.

Nu mă supăr dacă mă batjocoriți, faceți glume sau altele asemenea, dar vă spun sincer, am întrebat pe Dumnezeu și am primit răspuns și am văzut în Duhul Sfânt Domnul:

Doar creștinii se mântuiesc și nimeni altcineva.

Nu vreau să par arogant, dar trebuia să vă zic asta, e momentul.
Oricine nu este creștin nu se mântuiește, eretic, budist, musulman, hindus, gnostic, ateu și nimeni din oamenii care nu sunt creștini, nu se vor mântui.

Atât. Credeți și veți fi vii, altfel sunteți deja singuri dați afară din Biserică, prin necredință.

Se mai mântuiesc cei care sunt uciși de alți oameni, indiferent ce credea cel ucis înainte să fie ucis și ce crede cel care-l ucide, dacă cel ucis spune înainte de moartea lui, măcar: "Doamne Iisuse". De ce se mântuie cel ucis? Fiindcă lui i s-au luat toate șansele de a mai găsi Biserica, de a mai crede învățătura Bisericii, și de a o mai urma ca să lucreze la mântuirea sa, dacă cel care este ucis, spune măcar: "Doamne Iisuse!" pentru că acesta este cazul tâlharului răstignit pe cruce, lângă Hristos Iisus Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Din ea derivă o întrebare: poate cineva să ajungă în iad și să i se pară că a ajuns în rai ?
Nu poate, crede-mă.

Ai să trăiești Raiul și iadul, de un infinit de ori mai intens, decât ai trăit cel mai intens lucru în viața ta, veșnic. Promit. Vei vedea că nu mint.

Nu îți pot dovedi, dar Hristos, îți va aminti aceste secunde, când ai citit aceste rânduri.

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Doamne fereste. Doamne fereste. Doamne apara si pazeste!
Amin, amin, amin.
Pomeniți-mă și iertați-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 04.11.2016 at 23:41:49.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 04.11.2016, 23:57:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul



Amin, amin, amin.
Pomeniți-mă și iertați-mă.
Domnul sa te miluiasca frate!
Te pomenim si te iertam...ce sa facem ?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 05.11.2016, 00:00:46
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ce să facem, soră Yasmina? Dar întotdeauna ai de ales, eu doar vi-am cerut. Nu-i obligatoriu nimic, niciodată, niciunde, e libertate
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #147  
Vechi 05.11.2016, 00:29:36
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Biserica măsoară smerenia unui credincios
Am intrat recent in posesia unei fotografii ce a imortalizat momentul istoric in care Biserica i-a masurat smerenia fratiorului Igor.
Sper ca rezultatele sa nu-l umple de mandrie:
Attached Images
File Type: jpg smerenia_fratelui_igor.jpg (18,0 KB, 17 views)

Last edited by Penticostalul Traditional; 05.11.2016 at 00:40:45.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 05.11.2016, 00:54:12
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

:) iuuuu, ce drăguț... Am 95,7 % smerenie ? Nici în cele mai puternice gânduri... :) că știu că am 0,0001 % smerenie, și nici aia nu-i a mea, e de la Domnul !

Dar fiindcă mai băgat în fundul iadului, i-a să te bag și eu puțin pe tine...

Păi asta-i treabă să vă ascundeți așa, părinte păcătos? Nu-i treabă... Dar cu mila Domnului...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.11.2016 at 01:06:52.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 05.11.2016, 01:07:49
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
:) iuuuu, ce drăguț... Am 95,7 % smerenie ?
Nu mai ai.
Dar ai avut la momentul masuratorii.

Era inainte de facultate, master si toate cele pe care Apostolii nu le aveau.
Acum, e precum zici, ai 0,0001 % smerenie. In vertiginoasa scadere.

Insa ai sansa sa te redresezi si, in vreo 10 ani, sa revii in forma de la inceput, cand il cautai pe Domnul, in dragostea ta cea dintai.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 05.11.2016, 02:32:13
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Cu ce aparatură ai făcut măsurătoarea, frate rătăcit "penticostal" ?

Toată viața o să rămân la 0,0001% smerenie și tot atât din fiecare virtute, și acelea nu vor fi ale mele, cum nici însumi trupul meu, nu-i al meu, cum spune versetul Scripturii, ci toate vor fi de la Dumnezeu, cele rele îngăduite, fiindcă le merit, iar cele bune, dăruite pentru a fi date în întregime, altora.

Iar dragostea mea cea dintâi, am primito la Sfântul Botez, când aveam 1 an, pe care-l mărturisesc spre iertarea, aștept învierea morților și viața veacului ce va să fie.

De Hristos nu mă va despărți nicio erezie, nicio sectă, nicio ideologie, niciodată.

Sunt creștin. Singurii creștini de pe pământ mai sunt ortodocșii. Sunt ortodox. Sunt în Biserică. Biserica Ortodoxă.

Și chiar dacă va cădea Biserica în pan-erezia ereziilor, cea mai mare erezie a tuturor timpurilor, ecumenismul, chiar dacă o să fiu ultimul ortodox de pe fața pământului, de Ortodoxie nu mă las, din Biserică nu ies, chiar dacă eu o să fiu ultimul de pe pământ, ca și Sfântul Maxim Mărturisitorul.

Dacă o să se întâmple așa ceva, mă duc și-mi instalez un cort, pentru toată viața, lângă Catedrala Mântuirii Neamului și o să vorbesc acolo tuturor despre erezia ecumenismului în care (ar putea fi) căzută Biserica, nădăjduind în vindecare ierarhilor și-a bisericii, să redevină Biserica. Precedent avem în Biserică, să rămână un singur om, de ce nu s-ar repeta? Să ne fie frică? Nu. Să ne așteptăm? Doamne ferește, dar da, ne așteptăm... Doar că sper să nu se ajungă acolo, mai bine să mor de mii și milioane de ori, decât să cadă Biserica în vreo erezie.

Știu că sună nebunește, fiindcă majoritatății, le este frică să se ajungă acolo, ei nu cred că ar fi posibil, le e frică să nu fie diagnosticați de vreo boală psihică, le e frică să nu fie uciși, le e frică de răspunsuri, dar nu le mai prea e frică de Domnul... Mai ales când 99,9999999% vor fi în ecumenism, cum să fie altfel? Vor spune: uite, facem totul ca și înainte, doar că îl recunoaștem pe "papa", drept primul între egali. Și gata-i Biserica, e căzută-n erezie. Vor spune: nu știm noi cine se mântuie.

De parcă Biserica-i proastă, nu știe cine se mântuie și cine nu, când Noul Testament spune clar cine se mântuie și cine nu, dar ca un nebun pentru Hristos ce sunt, cum să ne temem de erezie? Cum să nu mărturisim pe Domnul înaintea oamenilor?

Iar tu dacă ești penticostal cu adevărat, îți doresc însănătoșire grabnică, altfel te așteaptă o veșnicie-n iad. Și nu știi ce-i iadul, altfel n-ai mai sta în nicio erezie.

Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.11.2016 at 02:54:06.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare