Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.12.2006, 12:38:40
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Mi-a spus cineva care nu are net sa -i scriu un mesaj .
Am sa-l redau la persoana intii ca mi-e mai usor :
De multa vreme ingrijesc un om bolnav si asi vrea din suflet sa rezist in continuare . Nu e greu ca nu-i munca fizica ,e mai mult efort psihic . Amandoi sintem terminati .
Incerc sa-i fac toate poftele (nu e om rau ,e numai bolnav),dar nu stiu cum voi rezista . Daca sint vesel ma intreaba de ce ,daca sint trist ,de ce sint trist ,daca intreb ceva ii este pre mult ....daca deschid gura nu stiu cum sa fac sa-i fiu pe plac .
M-am gindit ca poate tacerea ar fi o solutie , dar nici ea nu da rezultate pentru ca ne iubim mult si fiecare -i citeste celuilalt pe fata ce gindeste .
Uneori l-am imbratisat ca sa aplanez unele neinteleri . Functioneaza ,dar numai pe moment . Nervii sint intisi la maxim ,de ambele parti .
Am citit cartea lui Danion Vasile si altele in acest sens , ma rog cit pot .
Mai stie cineva alte sfaturi ?
M-asi bucura numai de mesaje bine intentionate !
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.12.2006, 17:09:19
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Mi-a spus cineva care nu are net sa -i scriu un mesaj .
Am sa-l redau la persoana intii ca mi-e mai usor :
De multa vreme ingrijesc un om bolnav si asi vrea din suflet sa rezist in continuare . Nu e greu ca nu-i munca fizica ,e mai mult efort psihic . Amandoi sintem terminati .
Incerc sa-i fac toate poftele (nu e om rau ,e numai bolnav),dar nu stiu cum voi rezista . Daca sint vesel ma intreaba de ce ,daca sint trist ,de ce sint trist ,daca intreb ceva ii este pre mult ....daca deschid gura nu stiu cum sa fac sa-i fiu pe plac .
M-am gindit ca poate tacerea ar fi o solutie , dar nici ea nu da rezultate pentru ca ne iubim mult si fiecare -i citeste celuilalt pe fata ce gindeste .
Uneori l-am imbratisat ca sa aplanez unele neinteleri . Functioneaza ,dar numai pe moment . Nervii sint intisi la maxim ,de ambele parti .
Am citit cartea lui Danion Vasile si altele in acest sens , ma rog cit pot .
Mai stie cineva alte sfaturi ?
M-asi bucura numai de mesaje bine intentionate !
Doamne ajuta !
Poti sa-mi spui si mie de ce boala sufera persoana iubita
Stiu ca la ce-i ce au un diagnostic tipic pe sistem nervos trebuie sa fii de acord cu tot ce zic ei Daca el zice ca o culoare este rosie dar ea este verde trebuie sa zici ca el chiar daca acea culoare este verde...ca numai asa se vindeca aceste boli nu trebuie suparati deloc oamenii care sunt in situatii asemanatoare
Sa va dea Dumnezeu sanatate si sa va intareasca ca sa puteti trece peste tot greul si peste intreaga boala si iubirea sa se mentina intre voi caci nu mai asa veti birui boala impreuna.Dumnezeu si Maica Luminii cea grabnic ajutatoare sa va miluiasca .
Amin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.12.2006, 17:17:56
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Laurentiu scrie: "Daca el zice ca o culoare este rosie dar ea este verde trebuie sa zici ca el chiar daca acea culoare este verde..."

Eu as zice ca in cazul acesta este vorba de daltonism, nu de capriciile cuiva bolnav...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.12.2006, 17:26:36
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Sa fiu pe intelesul tuturor nu este vorba de daltonism si despre bolile pe sistem nervos Adica daca bolnavul zice ca un obiect este scaunsi este masa atunci trebuie sa zici ca el si exemplele pot continua
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.12.2006, 17:42:50
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Am inteles, Laurentiu foarte bine ce vrei sa spui, numai ca exemplul ales de tine nu e prea potrivit.
Si-apoi, cand e vorba de un bolnav, de un om bolnav, trebuie sa-l suporti cu toate capriciile lui, fie pentru ca esti platit sa faci treaba asta, fie ca persoana ti-e draga cum se relateaza in situatia de mai sus. Eu stiu ca atunci cand iubesti pe cineva cu tot sufletul, nu te plangi ca-ti este greu, nu ceri ajutorul nimanui... Nu, cred ca dragostea/iubirea iti da puteri atat de mari ca nu vezi, nu simti greul. Cine se plange nu cred eu ca iubeste sincer, pana la sacrificiu...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.12.2006, 19:03:57
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Eu i-am spus asa :
roaga-te la Sf.Nicolae ca e chipul Blindetii ,roaga-te la Sf. Nectarie ca e doctorul sufletelor si al trupurilor ,roaga-te la Maica Domnului ca e mai presus de toti .
Si mi-a raspuns asa : "asi vrea sa ma rog si la cel mai mic Sfint ,poate acestia sint prea mari pentru mine ", si n-an stiut ce sa-i raspund .
Oare exista unul "mic" intre cei mari ?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.12.2006, 19:23:32
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Rugati-va Sfantului Nicolae!

Vestea ca mama era bolnava era de necrezut. Nu s-a plans niciodata de nimic, a muncit cat zece barbati la un loc, niciodata nu spunea ca nu mai poate, ca e prea mult, ca e obosita, ca... si-acum e in spital.
Am gasit-o incovoiata de durere, nici nu putea sa vorbeasca, sa ne spuna ce are, ce-o doare. Dupa ce am „atentionat-o” pe doctorita de salon, pentru ca asa e obiceiul, a primit un calmant si a adormit. Apoi, ni s-a spus ca a doua zi urma sa fie operata de pietre la fiere dar, a continuat doctorita „se pare ca este vorba si de o pancreatita, asteptam rezultatele analizelor”. N-am reactionat in nici un fel, chiar daca auzisem despre pancreatita, nefiind direct implicata, nu am cautat sa ma interesez, sa ma informez.
Operatia a fost lunga si grea. Cat a durat, un fost coleg de liceu mi-a explicat ce trebuia sa stiu despre diagnosticul mamei.
Medicii erau rezervati, sansele de supravietuire erau aproape nule. A stat multe zile la terapie intensiva, dupa care a fost adusa intr-un salon, dar raul era foarte mare...
Nu puteam sa accept ca nu va mai fi, acum, de ce tocmai acum?
Seara cand ajungeam acasa, aprindeam candela si incepeam sa ma rog si sa vorbesc cu iconita Sfantului Nicolae de pe candela. Da, ii vorbeam Sfantului Nicolae si-i ceream imposibilul.
N-am dezarmat nici după a doua operatie, facuta la mai putin de o luna dupa prima. „Rugati-va pentru ea si ganditi pozitiv”, ne-au spus medicii. Deci nimic, nici o sansă... Insa mama respira, asta era important, ca respira...
Plangeam si-i spuneam Sfantului s-o mai lase in viata, ca sa se bucure de lucrurile pe care toată viata si le-a dorit si acum le are. Pentru tot ce-a facut mai merita un pic de viata...
Si miracolul s-a produs! Cam la trei saptamani de la a doua operatie, starea ei de sanatate s-a imbunatatit simtitor, spre bucuria noastra si surpriza medicilor.
A iesit din spital pe propriile-i picioare. A trait, a muncit ca si cum nu i s-ar fi intamplat nimic, ca si cum nu ar fi suferit vreodata de o boala atat de perversa.
S-a stins dupa 6 ani, de ziua Sfintilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, in 2004... Repede, in cateva minute... De data aceasta nu a mai fost timp pentru nici o ruga...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.12.2006, 19:40:17
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Sa fiu pe intelesul tuturor nu este vorba de daltonism si despre bolile pe sistem nervos Adica daca bolnavul zice ca un obiect este scaunsi este masa atunci trebuie sa zici ca el si exemplele pot continua
Adica "ala mai destept cedeaza intotdeauna" spune o vorba din popor, dar daca ala care nu cedeaza e mai deshtept? cum faci?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.12.2006, 19:49:42
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Sa fiu pe intelesul tuturor nu este vorba de daltonism si despre bolile pe sistem nervos Adica daca bolnavul zice ca un obiect este scaunsi este masa atunci trebuie sa zici ca el si exemplele pot continua
Ai dreptate, Laurentiu. Asa se procedeaza cu senil dementii. Indiferent ce spun ei, trebuie sa fii de acord si sa le intaresti spusele. Nu suporta sa fie contrazisi, caci pot face crize. Daca rad, razi cu ei, daca sunt tristi, fii trist cu ei. De cele mai multe ori sunt oameni in stare relativ buna din punct de vedere fizic, raportat la varsta lor, dar din punct de vedere psihic sunt terminati. Sotul sau ruda celui bolnav e atins de o mare durere, vazand transformarile psihice ale celui bolnav, in care cu timpul nu-l mai recunosti pe cel stiut. Doar infatisarea e aceeasi, dar in rest e cu totul alta persoana. Cu toate acestea, ceea ce se poate face e a-i ingriji si iubi.

Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.12.2006, 20:49:16
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Rugati-va Sfantului Nicolae!

Vestea ca mama era bolnava era de necrezut. Nu s-a plans niciodata de nimic, a muncit cat zece barbati la un loc, niciodata nu spunea ca nu mai poate, ca e prea mult, ca e obosita, ca... si-acum e in spital.
Am gasit-o incovoiata de durere, nici nu putea sa vorbeasca, sa ne spuna ce are, ce-o doare. Dupa ce am „atentionat-o” pe doctorita de salon, pentru ca asa e obiceiul, a primit un calmant si a adormit. Apoi, ni s-a spus ca a doua zi urma sa fie operata de pietre la fiere dar, a continuat doctorita „se pare ca este vorba si de o pancreatita, asteptam rezultatele analizelor”. N-am reactionat in nici un fel, chiar daca auzisem despre pancreatita, nefiind direct implicata, nu am cautat sa ma interesez, sa ma informez.
Operatia a fost lunga si grea. Cat a durat, un fost coleg de liceu mi-a explicat ce trebuia sa stiu despre diagnosticul mamei.
Medicii erau rezervati, sansele de supravietuire erau aproape nule. A stat multe zile la terapie intensiva, dupa care a fost adusa intr-un salon, dar raul era foarte mare...
Nu puteam sa accept ca nu va mai fi, acum, de ce tocmai acum?
Seara cand ajungeam acasa, aprindeam candela si incepeam sa ma rog si sa vorbesc cu iconita Sfantului Nicolae de pe candela. Da, ii vorbeam Sfantului Nicolae si-i ceream imposibilul.
N-am dezarmat nici după a doua operatie, facuta la mai putin de o luna dupa prima. „Rugati-va pentru ea si ganditi pozitiv”, ne-au spus medicii. Deci nimic, nici o sansă... Insa mama respira, asta era important, ca respira...
Plangeam si-i spuneam Sfantului s-o mai lase in viata, ca sa se bucure de lucrurile pe care toată viata si le-a dorit si acum le are. Pentru tot ce-a facut mai merita un pic de viata...
Si miracolul s-a produs! Cam la trei saptamani de la a doua operatie, starea ei de sanatate s-a imbunatatit simtitor, spre bucuria noastra si surpriza medicilor.
A iesit din spital pe propriile-i picioare. A trait, a muncit ca si cum nu i s-ar fi intamplat nimic, ca si cum nu ar fi suferit vreodata de o boala atat de perversa.
S-a stins dupa 6 ani, de ziua Sfintilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, in 2004... Repede, in cateva minute... De data aceasta nu a mai fost timp pentru nici o ruga...
In prima zi cand am intrat pe forum am citit aceasta poveste adevarata, postata de altcineva. M-a impresionat atunci si m-a impresionat si acum, ca o postezi tu, Silverstar. Povestea ilustreaza o mare iubire de Dumnezeu la care Dumnezeu raspunde prin indepinirea rugii catre El: vindecarea bolnavului si fericirea celui care s-a rugat. Si-a primit darul de la Dumnezeu prin indrazneala in rugaciune si ca raspuns, vindecarea celui drag printr-o minune de la Dumnezeu.


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand boala loveste! Laura Andreea Morala Crestina 27 11.01.2017 16:30:47
Lupta cu boala Georgiana1995 Generalitati 10 23.08.2012 14:55:17
Alcoolismul ca boala de familie costel Generalitati 0 30.01.2009 15:41:26
epilepsia: o boala obisnuita sau o boala demonica? pacifistul Generalitati 4 18.05.2008 21:24:49