Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.12.2009, 19:22:27
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Exclamation este acest botez valabil ?

cred ca toata lumea a vazut la televizor botezul fetitei lui Irinel Columbeanu.
Bietii parinti, au cheltuit o avere pt a impodobi cu flori biserica, pt a aduce vreo cinci preoti si diaconi, pt aduce cei mai buni cantareti, etc.
Si cand caolo, ce sa vezi. Unul dintre preoti ia copilul, il baga de trei ori in cristelnita de trei ori PANA LA GAT, si apoi, fleosc, ia o palma de apa si i-o arunca copilului pe locul dintre ceafa si varful capului. Si asta O SINGURA DATA.

Ma intreb, este acest botez valabil? eu cred ca nu. pana si la catolici se toarna apa DE TREI ORI. ori aici nu a pus apa pe capul copilului decat o singura data, iar formula tainei fusese deja rostita atunci cand o afundase pe fetita pana la umeri.

Si am mai vazut un boteza la fel de gresit, adica invalid, la copilul unui mare sportiv. preotul a afundat copilul de tre ori PANA LA GAT, rostind si formula tainei, apoi a laut in doi pumni apa si a inceput sa mozoleasca cu ea tot capul copilului. Eu cred caacest botez este invalid. fara intreita scufundare sau macar turnare de apa, botezul nueste valabil

FRATILOR, SA LUPTAM IMPOTRIVA ACESTOR PRACTICI DEZASTRUOASE, CARE PUN IN PERICOL MANTUIREA NOASTRA SI A COPIILOR NOSTRI. SA-I URMARIM PE PREOTI CUM FAC BOTEZUL SI SA CEREM REPETAREA BOTEZULUI IN MOD CORECT, ALTFEL NU VINE HARUL. EU INSAMI AM FOST BOTEZATA INCORECT SI A INTRAT DIAVOLUL IN MINTEA MEA. CAND INCERCAM SA MA ROG, AUZEAM IN FATA MEA UN HOHOT DE RAS DRACESC, FARA SA MAI ZIC CA AM AVUT APUCATURI SEXUALE INCA DE LA GRADINITA, SI ALTELE PE CARE NU LE POT SPUNE AICI.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.12.2009, 20:12:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciresica Vezi mesajul
cred ca toata lumea a vazut la televizor botezul fetitei lui Irinel Columbeanu.
Bietii parinti, au cheltuit o avere pt a impodobi cu flori biserica, pt a aduce vreo cinci preoti si diaconi, pt aduce cei mai buni cantareti, etc.
Si cand caolo, ce sa vezi. Unul dintre preoti ia copilul, il baga de trei ori in cristelnita de trei ori PANA LA GAT, si apoi, fleosc, ia o palma de apa si i-o arunca copilului pe locul dintre ceafa si varful capului. Si asta O SINGURA DATA.

Ma intreb, este acest botez valabil? eu cred ca nu. pana si la catolici se toarna apa DE TREI ORI. ori aici nu a pus apa pe capul copilului decat o singura data, iar formula tainei fusese deja rostita atunci cand o afundase pe fetita pana la umeri.

Si am mai vazut un boteza la fel de gresit, adica invalid, la copilul unui mare sportiv. preotul a afundat copilul de tre ori PANA LA GAT, rostind si formula tainei, apoi a laut in doi pumni apa si a inceput sa mozoleasca cu ea tot capul copilului. Eu cred caacest botez este invalid. fara intreita scufundare sau macar turnare de apa, botezul nueste valabil

FRATILOR, SA LUPTAM IMPOTRIVA ACESTOR PRACTICI DEZASTRUOASE, CARE PUN IN PERICOL MANTUIREA NOASTRA SI A COPIILOR NOSTRI. SA-I URMARIM PE PREOTI CUM FAC BOTEZUL SI SA CEREM REPETAREA BOTEZULUI IN MOD CORECT, ALTFEL NU VINE HARUL. EU INSAMI AM FOST BOTEZATA INCORECT SI A INTRAT DIAVOLUL IN MINTEA MEA. CAND INCERCAM SA MA ROG, AUZEAM IN FATA MEA UN HOHOT DE RAS DRACESC, FARA SA MAI ZIC CA AM AVUT APUCATURI SEXUALE INCA DE LA GRADINITA, SI ALTELE PE CARE NU LE POT SPUNE AICI.
Îți înțeleg pe deplin indignarea ta, și ai dreptate ! Toate se leagă în viața noastră , inclusiv și cu cea ce primim din pântecele maicii noastre și de felul cum am fost concepuți ( din dragoste, din întâmplare , în afara Tainei Cununiei , nedoriți . . . ) , de cum am fost și botezați , de ce am primit apoi de la părinți ( dragoste, iubire, ură . . . ) , de cea ce noi luăm și ne însușim , de credința neamului nostru, de credința noastră , de păcatele nespovedite din neam în neam , de multe dragă Cireșica . Despre toate acestea caut un răspuns și eu, căutând, citind, întrebând, cugetând . . . Este un Topic la Pocăință cu păcatele moștenite ( sau nu ) , perpetuate ( sau nu ) , la care scriu cam de o lună și încă mai am multe de postat, în funcție de materialele pe care le strâng. Mă bucur imens când văd pe cineva sincer ca tine, indiferent de patima sau patimile ce-l apasă . O luptă nu se poate da, de nu știm a ne privi și recunoaște neputințele . Avem de învățat unii de la alții în acest sens , pentru că până la urma , urmei , suntem toți o apă și-un pământ . Revenid la Taina Botezului , te rog să citești din istoricul Topicului specializat în acest sens, ce-l găsești ceva mai jos la "Botezul. . .", unde vei găsi pe această temă multe lucruri interesante, scrise de colegii mei și chiar de mine , pe ici pe colo. Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.12.2009, 12:59:42
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Exclamation sa oprim botezurile nevalabile

draga Cristiboss, am scris si Patriarhului si P.S. Ciprian Campineanul despre practica aceasta incorecta de a boteza si nu am primit nici un raspuns. Cred ca nici nu le pasa. Si mai cred ca cel putin un sfert din preotii din tar fac astfel de botezuri nevalabile. E nevoie de o REVOLUTIE, ei nu vad aceste lucruri, pt ca nu au discernamant religios. le pasa doar de conferinte.

SI am mai vazut si alte greseli; la Sf. Maslu, in loc de doi preoti cel putin, vin un preot si un diacon. acest Maslu iarasi NU ESTE VALABIL. (fara sa mai vorbim de alte scurtari ale acestei slujbe)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.12.2009, 13:26:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciresica Vezi mesajul
draga Cristiboss, am scris si Patriarhului si P.S. Ciprian Campineanul despre practica aceasta incorecta de a boteza si nu am primit nici un raspuns. Cred ca nici nu le pasa. Si mai cred ca cel putin un sfert din preotii din tar fac astfel de botezuri nevalabile. E nevoie de o REVOLUTIE, ei nu vad aceste lucruri, pt ca nu au discernamant religios. le pasa doar de conferinte.

SI am mai vazut si alte greseli; la Sf. Maslu, in loc de doi preoti cel putin, vin un preot si un diacon. acest Maslu iarasi NU ESTE VALABIL. (fara sa mai vorbim de alte scurtari ale acestei slujbe)
Da , Îți dau dreptate în totalitate . Să ne ferească Dumnezeu de mai rău !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.12.2009, 13:30:00
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Ciresica, eu cred ca nu e bine sa dai vina pentru slabiciunile tale personale, pe un botez care nu a decurs cum crezi tu ca e bine.

Poate nu ai citit Jurnalul Fericirii de Nicolae Steinhardt care spune ca a fost botezat cu apa viermanoasa dintr-o canita ruginita intr-o inchisoare mizera si in mare graba. Ceea ce nu i-a afectat nici credinta, nici puterea de jertfa, nici dorinta de a face ceea ce e placut Domnului. Apoi se stie ca in caz de nevoie botezul poate facut de orice crestin, nu neaparat cu apa, ci si cu nisip, pamant, sau ce alta materie este la indemana, in numele Sfintei Treimi. Si daca este facut in numele Sfintei Treimi, ramane valabil pe toata viata, si nu trebuie sa te indoiesti de el niciodata, fiindca te indoiesti de lucrarea Sf Duh, pe care micile greseli de ritual nu o pot impiedica sa lucreze.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 01:33:12
botezul dulcineea Mirungerea(Ungerea cu Mir) 70 09.09.2008 10:17:27
Botezul ionut Botezul 33 03.12.2006 12:48:10
botezul mircea/ovidiu Mirungerea(Ungerea cu Mir) 0 28.08.2005 01:10:00