Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.10.2009, 19:06:38
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Sa mearga cineva din familie, cu persoana in cauza (adica varul tau), la un preot caruia sa i se explice situatia, apoi sa stabiliti niste zile in care sa ii fie citite rugaciuni de exorcizare (cunoscute mai mult in popor ca 'dezlegari'), adica molitvele Sf. Vasile Cel Mare si ale Sf. Ioan Gura-de-Aur (dar preotul stie cel mai bine). Nu toti preotii se incumeta sa citeasca aceste molitve (rugaciuni) de exorcizare, depinde, fiindca sunt f. puternice, apoi demonii ii pot face suparari de tot felul preotului si/sau familiei sale etc. Si in ziua stabilita pt. a fi citite, atat preotul, cat si persoana in cauza (si familia) trebuie sa tina post.

Sa platiti si pomelnice pt. el pe la biserici si manastiri. Sa fie dus varul si pe la slujbe de maslu, si la Sf. Liturghie (de ex. la Schitul Darvari si la man. Antim se face zilnic Sf. Liturghie, in fiecare dimineata, iar miercurea si vinerea, se fac si slujbe de maslu imediat dupa Sf. Liturghie - asta daca sunteti/locuiti din/in Bucuresti). Sau daca nu vrea el personal si nu poate fi convins (daca are repulsie fata de biserica, de slujbe si de cele sfinte), atunci sa mearga cineva din famile pt. el, si sa ia si niste lucruri personale (hainutze, de ex. tricouri, bluze de corp sau ce mai poarta; dar nu chiloti) si sa le atinga de icoane si de raclele unor moaste de sfinti (de ex. Sf. Dimitrie, la Patriarhie, mana Sf. Ciprian, la bis. Zlatari, moastele Sf. Spiridon la bis. de langa hotel Horoscop, zona Piata Unirii, s.a.m.d.).

Stropiti prin casa cu apa sfintita si aprindeti tamaie/smirna (stropiti si tamaiati repetat, in forma de Cruce), zilnic, daca se poate. Stropiti si imbracamintea varului, si ale familiei, de prin dulapuri, alimentele din bucatarie etc, totul de prin casa, in afara de baie, unde stropiti numai usa, pe dinafara.

Vindecare/insanatosire grabnica/rapida varului, si toate cele bune va doresc! Fie ca Bunul Dumnezeu sa va ajute sa scapati de probleme, vorba ceea: 'cele rele sa se spele, cele bune sa se-adune'.
Cherub..toate sfaturile tale din punctul meu de vedere sunt super!!!Dar uita-te te rog pe index la tematica Pocainta/Pacatul..?Ce parere ai?Sincer, eu sunt siderata!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.10.2009, 21:16:49
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Spovedania si Impartasania sunt printre cele mai importante taine

ce parere sa am, Lavinia, cred ca parerea mea nu este asa de importanta, si mi-am dat seama ca am uitat sa mentionez pt. Diana23 ca varul trebuie dus la spovedit si impartasit - dar asta daca reuseste cineva sa-l convinga! daca nu, atunci cred ca trebuie procedat treptat si dupa cum am incercat sa explic mai sus... dar cel mai bine ar fi sa discute cu un preot iscusit, caci sfaturile si recomandarile de pe acest forum si de pe la alte pers., cunostintze etc, sunt orientative; asa, oricine poate da sfaturi, oricat de pacatos ar fi (cel mai 'graitor' exemplu: eu! care, la randul meu, am nenumarate pacate, 'cat nisipul marii', si care am nevoie de ajutor, si ii tot stressez pe altii cateodata, cerandu-le sfaturi etc - si iarasi, la randul meu, m-am apucat sa 'impart' sfaturi 'pretzioase', multe din experienta personala sau a altora, gandindu-ma si sperand ca poate vor fi de vreun ajutor, stiu si eu...)

Spovedania si Impartasania sunt printre cele mai importante dintre Sf. Taine ale Bis. Ortodoxe.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.10.2009, 00:36:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

De unde stiti cand este vorba de vraji si cand nu?
Adica un om poate avea necazuri deoarece Dumnezeu vrea sa-l aduca la dreapta credinta, nu? Sau din pricina pacatelor lui, ale parintilor...
Cand putem vorbi despre vraji?

(Si apoi, trebuie sa existe vraji pentru a se intampla lucruri ciudate/ neplacute? Daca cineva traieste in pacat si mai si huleste, eu cred ca da singur drepturi dracilor asupra lui. Ce parere aveti?)

Daca mi se intampla necazuri.. de unde stiu cand trebuie sa caut cauza in alta parte? Poate sunt doar pacatele mele.

Last edited by anna21; 24.10.2009 at 00:38:52.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.10.2009, 01:27:21
Diana23 Diana23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 4
Implicit Multumesc!!!

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Sa mearga cineva din familie, cu persoana in cauza (adica varul tau), la un preot caruia sa i se explice situatia, apoi sa stabiliti niste zile in care sa ii fie citite rugaciuni de exorcizare (cunoscute mai mult in popor ca 'dezlegari'), adica molitvele Sf. Vasile Cel Mare si ale Sf. Ioan Gura-de-Aur (dar preotul stie cel mai bine). Nu toti preotii se incumeta sa citeasca aceste molitve (rugaciuni) de exorcizare, depinde, fiindca sunt f. puternice, apoi demonii ii pot face suparari de tot felul preotului si/sau familiei sale etc. Si in ziua stabilita pt. a fi citite, atat preotul, cat si persoana in cauza (si familia) trebuie sa tina post.

Sa platiti si pomelnice pt. el pe la biserici si manastiri. Sa fie dus varul si pe la slujbe de maslu, si la Sf. Liturghie (de ex. la Schitul Darvari si la man. Antim se face zilnic Sf. Liturghie, in fiecare dimineata, iar miercurea si vinerea, se fac si slujbe de maslu imediat dupa Sf. Liturghie - asta daca sunteti/locuiti din/in Bucuresti). Sau daca nu vrea el personal si nu poate fi convins (daca are repulsie fata de biserica, de slujbe si de cele sfinte), atunci sa mearga cineva din famile pt. el, si sa ia si niste lucruri personale (hainutze, de ex. tricouri, bluze de corp sau ce mai poarta; dar nu chiloti) si sa le atinga de icoane si de raclele unor moaste de sfinti (de ex. Sf. Dimitrie, la Patriarhie, mana Sf. Ciprian, la bis. Zlatari, moastele Sf. Spiridon la bis. de langa hotel Horoscop, zona Piata Unirii, s.a.m.d.).

Stropiti prin casa cu apa sfintita si aprindeti tamaie/smirna (stropiti si tamaiati repetat, in forma de Cruce), zilnic, daca se poate. Stropiti si imbracamintea varului, si ale familiei, de prin dulapuri, alimentele din bucatarie etc, totul de prin casa, in afara de baie, unde stropiti numai usa, pe dinafara.

Vindecare/insanatosire grabnica/rapida varului, si toate cele bune va doresc! Fie ca Bunul Dumnezeu sa va ajute sa scapati de probleme, vorba ceea: 'cele rele sa se spele, cele bune sa se-adune'.
Multumesc mult pentru aceste sfaturi foarte bune.
Dumnezeu sa va ajute!

Last edited by Diana23; 25.10.2009 at 01:10:51. Motiv: completare
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.10.2009, 23:19:52
militaru_diana's Avatar
militaru_diana militaru_diana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

daca nu imi merge bine cu nici un baiat oricat de mult ne-am iubi inseamna ca am cununiile legate? nici o relatie linistita nu am avut in 23 ani. numai certuri si neintelegeri,fiecare relatie a decurs dupa acelasi tipar,parca ar fi trase la indigo. de mentionat ca am 2 matusi,una de 36 ani-care nu a ramas cu nici un barbat din cati a avut si una de 40 de ani-care este singura. iar mama mea(sora cu ele) este divortata de tata de multi ani,dupa care a mai iesit cu un barbat,dar nu a ramas nici cu acela,iar in prezent este si ea singura de multi ani. oare ni s-au legat cununiile pe toata familia?

Last edited by militaru_diana; 27.10.2009 at 14:54:28.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.10.2009, 12:46:35
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow rugaciunea

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Doamne Dumnezeule, marele imparat si fara de inceput, trimite, Doamne pe ingerii Tai, in ajutorul meu, ca sa ma scape de vrajmasii cei vazuti si nevazuti. Fii mie ajutor intru toate, in strambatati , in scarbe , intru mahnire , in pustii , pe cale si pe apa si ma izbaveste de toata inselaciunea diavoleasca. Iar cand ma vei auzi pe mine , robul Tau si chemand numele Tau, grabeste spre ajutorul meu si auzi rugaciunea mea. Degraba sfarma puterea si indraznirea diavolului , alunga frica , cutremurul , spaima din inima mea. Asa , Doamne , biruieste pe toti cei ce se impotrivesc mie , ma acopera si ma apara de cel viclean , cu puterea cinstitei si de viata facatoarei Cruci si cu ale tuturor puterilor ceresti , totdeauna acum si pururea si in vecii vecilor. Amin ! +
*Nota :aceasta rugaciune foarte veche, culeasa dintr-o carte de rugciuni de la inceputul secolului trecut, este de un real folos si pentru visuri urate si naluciri. Sa va fie de folos. Doamne ajuta ! +
cristi as adauga inca puitn cu ata ingaduinta si iertare ( Mult poate rugaciunea dreptului Inainta lui Dumnezeu) si ca POstul si rugaciunea din inima curata si fara ura pizma far de trufie si IngImfare Strabate cerul si pamIntul , pt deslegare de Farmece pt. ca sInt si de acestea in Lume bine Spui Acatistul Sf. Ciprian de poate sa se faca In curatenie Trupeasca 40 de acatiste si dupa deslegare la sf. biserica , iar de nu
Rugaciunea sf, Ciprian zisa cu smerenie , eu am primit raspuns la cerera mea ca Sfintul sa mijloceasca pt mine si cei din familia mea la Hristos cele bune si de folos sufletelor si vetii nastre amin amin amin .
Slava intru cei de sus lui Dumnezeu si pe pamInt Intre oameni bine placuti Lui pace bucurie , dragoste si iIntelegere Amin
+ + + + + + + + + + + +

Last edited by ioan_strainul; 28.10.2009 at 12:48:49.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.10.2009, 14:18:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de militaru_diana Vezi mesajul
daca nu imi merge bine cu nici un baiat oricat de mult ne-am iubi inseamna ca am cununiile legate? nici o relatie linistita nu am avut in 23 ani. numai certuri si neintelegeri,fiecare relatie a decurs dupa acelasi tipar,parca ar fi trase la indigo. de mentionat ca am 2 matusi,una de 36 ani-care nu a ramas cu nici un barbat din cati a avut si una de 40 de ani-care este singura. iar mama mea(sora cu ele) este divortata de tata de multi ani,dupa care a mai iesit cu un barbat,dar nu a ramas nici cu acela,iar in prezent este si ea singura de multi ani. oare ni s-au legat cununiile pe toata familia?
Daca v-ati iubi, v-ar merge bine. In iubire nu exista cearta si neintelegere. In iubire exista doar armonie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.12.2009, 20:55:41
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit arsenie boca

parintele arsenie boca spunea la un moment dat, persoanele care tin post, se roaga si se spovedesc (impartasanie daca considera parintele duhovnic) nu se prind vrajile de acea persoana !

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.12.2009, 22:24:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
parintele arsenie boca spunea la un moment dat, persoanele care tin post, se roaga si se spovedesc (impartasanie daca considera parintele duhovnic) nu se prind vrajile de acea persoana !

Doamne ajuta !
Calea către adevărata rugăciune este lungă de multe ori , precum și postirea cu mintea , sufletul și trupul. Unii parcurg etapele spre "perfecțiune" repede, dar multora le sunt necesari ani buni, o viață-ntreagă !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.12.2009, 09:24:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
cristi as adauga inca puitn cu ata ingaduinta si iertare ( Mult poate rugaciunea dreptului Inainta lui Dumnezeu) si ca POstul si rugaciunea din inima curata si fara ura pizma far de trufie si IngImfare Strabate cerul si pamIntul , pt deslegare de Farmece pt. ca sInt si de acestea in Lume bine Spui Acatistul Sf. Ciprian de poate sa se faca In curatenie Trupeasca 40 de acatiste si dupa deslegare la sf. biserica , iar de nu
Rugaciunea sf, Ciprian zisa cu smerenie , eu am primit raspuns la cerera mea ca Sfintul sa mijloceasca pt mine si cei din familia mea la Hristos cele bune si de folos sufletelor si vetii nastre amin amin amin .
Slava intru cei de sus lui Dumnezeu si pe pamInt Intre oameni bine placuti Lui pace bucurie , dragoste si iIntelegere Amin
+ + + + + + + + + + + +
Biserica a mărturisit dintotdeauna existența diavolului, a lucrărilor lui malefice și a susținut pe creștini în "războiul nevăzut împotriva uneltirilor lui". Drept dovadă sunt rugăciunile și rânduielile bisericești alcătuite de Părinții Bisericii împotriva diavolului. Dintre aceștia, cel mai de seamă reprezentant este Sfântul Vasile cel Mare ( +379 ) , pe care îl vom prăznui curând și care ne-a lăsat , printre alte rugăciuni , Molitvele sau blestemele sale pentru cei care sufera din cauza lucrărilor făcute de diavol. S-a vorbit câte ceva despre aceasta la Topicul Rugăciunea .
Alături de Molitvele Sf. Vasile cel Mare, cărțile bisericești conțin și alte rânduieli împotriva lucrărilor celui viclean. În cartea Molitvelnic găsim următoarele rânduieli și slujbe : "Rugăciune pentru casa care este supărată de duhurile rele", care se citește , de obicei , după rânduiala Sfeștaniei ; " Rânduiala rugăciunii pentru cei care sunt tulburați și supărați de duhurile necurate" , la sfârșitul căreia se unge cel bolnav cu untdelemn din candelă și se adaugă și Moliftele Sf. Vasile cel Mare ; "Rânduiala care se face la casa sau locul care sunt supărate de farmece sau de descântece". Se recomandă ca aceste rânduieli să fie însoțite de SPOVEDANIE , POST și MILOSTENIE .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 18.12.2009 at 10:03:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dezlegarea cununiilor cristina-08 Vrajitoria 86 11.03.2015 09:25:11
DEspre dezlegarea cununiilor Laurentiu Generalitati 0 14.10.2007 19:52:11