Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.12.2008, 11:27:42
OryNider OryNider is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Trimite un mesaj prin MSN pentru OryNider Trimite un mesaj prin Yahoo pentru OryNider
Implicit Genealogia din codex Vaticanus

Citat:
În prealabil postat de innoire
In seara aceasta am aflat un lucru interesant de la o cunostinta din Ungaria, care mi-a scris urmatoarele:
"A Vaticanus-féle Mátéból a NA27 függeléke szerint hiányzik a nemzetségtábla eleje mint nagyobb darab. A Wikipédia így ír a kihagyott versekről és a csonkulásokról:
"The extant New Testament of Vaticanus contains the Gospels, Acts, the General Epistles, the Pauline Epistles and the Epistle to the Hebrews (up to Heb 9:14, [...]); thus it lacks 1 and 2 Timothy, Titus, Philemon and Revelation. These missing pages were replaced by a 15th century minuscule supplement (no. 1957). Omitted passages include Matthew 16:2-3, Mark 16:9-20 and Romans 16:24."
El spune ca din codicele (cu unciale) Vaticanus, lipseste o parte din genealogie. Cine poate sa-mi spuna care versete anume?
Multumesc mult
Link.

În limba engleză zice că conține Evangheliile, Faptele, Epistolele s.a. dar lipsesc 1 și 2 Timotei, Tit, Filimon și Revelația.

Totuș poate a vorbit personal cu cunoștința din Ungaria și referința din engleză comenteză altceva.

Citat:
În prealabil postat de innoire
http://www.biblefacts.org/church/pdf/Codex%20Vaticanus.pdf
Daca cineva se descurca mai repede aici este sursa, rog sa ne ajute
Eu am început să trasliterez textul, ca să vedem dacă e ok genealogia, dar sunt paralel cu limbajul folosit în Imperiul Roman.

Dacă poate cineva să continue trasliterarea să completăm toată genealogia ...

BIBΛΟ (Cartea) CI (Christos Jeșua) ENECEW (nașterilor /sau cum s-a născut) [...] ABPAAM (Avraaam) EΓΕΝΝΙCΕΝ (a procreat) Τ- (TON = PE) ICAAK (Isaak), ICAAK (Isaak) A EΓΕΝΝΙCΕΝ (procreat) TON (pe) IAKWB (Jakov), IAKWB (Jakov) A EΓΕΝΝΙCΕΝ (procreat) TON (pe) IOYAANK (Judaank ?) [...]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.12.2008, 02:16:47
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OryNider Vezi mesajul
Link.

În limba engleză zice că conține Evangheliile, Faptele, Epistolele s.a. dar lipsesc 1 și 2 Timotei, Tit, Filimon și Revelația.

Totuș poate a vorbit personal cu cunoștința din Ungaria și referința din engleză comenteză altceva.



Eu am început să trasliterez textul, ca să vedem dacă e ok genealogia, dar sunt paralel cu limbajul folosit în Imperiul Roman.

Dacă poate cineva să continue trasliterarea să completăm toată genealogia ...

BIBΛΟ (Cartea) CI (Christos Jeșua) ENECEW (nașterilor /sau cum s-a născut) [...] ABPAAM (Avraaam) EΓΕΝΝΙCΕΝ (a procreat) Τ- (TON = PE) ICAAK (Isaak), ICAAK (Isaak) A EΓΕΝΝΙCΕΝ (procreat) TON (pe) IAKWB (Jakov), IAKWB (Jakov) A EΓΕΝΝΙCΕΝ (procreat) TON (pe) IOYAANK (Judaank ?) [...]
Codex Alexandrinus- la asta te referi?
Ai textul original cumva?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CODEX ALIMENTARIUS !! Romania trezeste-te !!!! Trandafir_Alb Generalitati 102 11.01.2011 01:13:21
Romania si Codex alimentarius Eliana Generalitati 6 12.11.2010 21:51:45
codex alimentarius lore86 Generalitati 16 24.01.2010 16:54:27
Codex Alimentarius theofan Stiri, actualitati, anunturi 2 16.02.2009 16:24:02