Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.10.2009, 17:14:05
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
In evanghelia dupa MATEI e scris ca au plecat in partile Galileii intro cetate numita Nazaret si nu pomeneste nimic de omul sfint Simeon si de prorocita Ana iar in evanghelia dupa LUCA spune ca sau intors in cetatea lor Nazaret care era in Galileia si nu pomeneste nimic de copiii omoriti de Irod oare nu era ceva asa de important pentru LUCA acest fapt.
Nu avea nici un sens sa repete cele legate de nastere. Interesul Evanghelistilor era legat de mesajul lui Hristos- de aceea nu avem informatii despre copilaria lui Hristos.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.10.2009, 17:40:05
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu avea nici un sens sa repete cele legate de nastere. Interesul Evanghelistilor era legat de mesajul lui Hristos- de aceea nu avem informatii despre copilaria lui Hristos.
Nu cumva mesajul e mai important decit personajul?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.10.2009, 18:54:38
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

[quote=georgeval;175612]Nu avea nici un sens sa repete cele legate de nastere. Interesul Evanghelistilor era legat de mesajul lui Hristos- de aceea nu avem informatii despre copilaria lui Hristos.[/quote
AI DREPTATE.
Toti au fost inspirati de DUHUL SFINT si totusi nu au scris la fel evenimentele.
CARE A FOST MOTIVUL DE NU AU SCRIS LA FEL EVENIMENTELE?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.10.2009, 19:27:56
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu cumva mesajul e mai important decit personajul?
Nu despart persoana de mesaj.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.10.2009, 19:29:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[quote=gavriil;175628]
Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu avea nici un sens sa repete cele legate de nastere. Interesul Evanghelistilor era legat de mesajul lui Hristos- de aceea nu avem informatii despre copilaria lui Hristos.[/quote
AI DREPTATE.
Toti au fost inspirati de DUHUL SFINT si totusi nu au scris la fel evenimentele.
CARE A FOST MOTIVUL DE NU AU SCRIS LA FEL EVENIMENTELE?
Am oferit un raspuns intr-o postare anterioara
De fiecare data am incercat sa inteleg evangheliile intr-o complementaritate. Exemplul amintit mai sus legat de nasterea Mantuitorului poate ridica dificultati daca nu avem in vedere complementaritatea. Cei doi vorbesc despre nasterea Mantuitorului insa surprind momente diferite, spre exemplu Matei vorbeste despre venirea magilor care au gasit pruncul in casa, iar Luca despre venirea pastorilor care au gasit pruncul culcat in iesle. Se contrazic evanghelistii?
Din acest exemplu este de inteles ca evanghelistii nu se contrazic dar surprind momente diferite.
Acelasi lucru il putem deduce si din exeplul amintit de gavriil. Luca dupa ce a amintit de ritualul iudaic indeplinit de Maica Domnului si care nu este prezent la Matei, a sarit peste plecare in Egipt si a continuat cu sosirea din Egipt si cateva evenimente din copilaria Mantuitorului.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.10.2009, 20:26:12
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si tu cum crezi ca a fost Iisus, un om calm sau unul manios?
Nu stiu ce sa raspund la aceasta intrebare, e una capacana, cred. Ma abtin spunand ca parerea mea personala nu e deloc importanta sau legata de discutia noastra. Eu am afirmat doar ca Iisus-ul lui Marcu e unul care priveste pe farisei cu manie, blestema smochinul cand nu a gasit fructe, vorbeste autoritar si cu o mare putere, se supara cand cineva ii pune la incercare divinitatea, pe cruce spune tragic "Domnul meu de ce m-ai parasit?" pe cand Iisus-ul lui Luca (am recitit textul si am aflat ca am facut confuzie, e Luca nu Ioan) e unul imperturbabil, nicioadata nu are alte sentimente decat cele de mila si duiosie, vorbeste linistit, calm, carismatic, optimist in implinirea a celor ce trebuiau sa se intample, iar pe cruce, in loc sa spuna ceva tragic ca in Marcu, ramane tot imperturbabil spunand: "Iarta-i, Doamne, ca nu stiu ce fac". Si cu asta nu mi-am spus parerea personala, e o observatie obiectiva. Nu imi cere dovezi, totusi, pentru ca nu ti le dau. Ia Cartea si citeste daca le vrei. De aici incolo vine parerea mea. Care este ca nu sunt 2 de Iisus, ca este doar unul, si fiecare autor-martor ocular- a scris ce a vazut si cum a fost influentat.

Deci, sunt de acord cu Georgeval, aceste carti trebuie privite intr-o anumite complementaritate. Ce s-ar fi intamplat daca toate evangheliile erau scrise autoritar? Partea de mila si de duiosie nu era amintita? Am fi toti niste musulmani cu kalashnikov-uri in mana. In viziunea mea, raspunsul la aceasta intrebare ramane la fel:

[quote=gavriil;175628]
Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
CARE A FOST MOTIVUL DE NU AU SCRIS LA FEL EVENIMENTELE?
Simplu. Ca erau oameni.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.10.2009, 20:32:12
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Ah, da, era sa uit. George,
ieslea era in aceeasi incapere cu casa
nu se spune nimic despre Iisus in adolescenta ca numai dupa ce L-a botezat Ioan a inceput operatiunea; iar scriitorii cred ca se gandeau la ce e important, nu cred ca le veneau sa puna intrebari de genul: dar gimnaziul unde L-ati facut?

Sincer, astea nu sunt contradictii. Sunt interpretari ciudate. Eu ma asteptam la realele contradictii, cele numerice, si cu batmanul pasare.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 23.10.2009 at 20:35:16.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.10.2009, 21:01:44
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Nu stiu ce sa raspund la aceasta intrebare, e una capacana, cred. [...] Care este ca nu sunt 2 de Iisus, ca este doar unul, si fiecare autor-martor ocular- a scris ce a vazut si cum a fost influentat.
Din modul in care sint scrise evangheliile se confirma faptul ca nu au fost scrise de martori ci din auzite. Deci chiar daca in mare, probabil, descriu ceea ce s-a intimplat, nu cred ca pot reprezenta o autoritate in a crea un set de reguli de convietuire.
Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Ce s-ar fi intamplat daca toate evangheliile erau scrise autoritar? Partea de mila si de duiosie nu era amintita? Am fi toti niste musulmani cu kalashnikov-uri in mana.
Ce s-ar fi intimplat daca nu s-ar fi pastrat evanghelia dupa Luca?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.10.2009, 21:31:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Ah, da, era sa uit. George,
ieslea era in aceeasi incapere cu casa
nu se spune nimic despre Iisus in adolescenta ca numai dupa ce L-a botezat Ioan a inceput operatiunea; iar scriitorii cred ca se gandeau la ce e important, nu cred ca le veneau sa puna intrebari de genul: dar gimnaziul unde L-ati facut?

Sincer, astea nu sunt contradictii. Sunt interpretari ciudate. Eu ma asteptam la realele contradictii, cele numerice, si cu batmanul pasare.
Eu consider ca sunt doua locuri distincte. De aceea traditia bizantina tine sa sublinieze ca nasterea s-a petrecut intr-o pestera. Ultimul comentariu pe care l-am avut a fost Iisus Hristos in lumina Evangheliilor- de Natalia Manoilescu.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.10.2009, 20:35:26
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Oare lea vorbit DUHUL SFINT diferit evanghelistilor cu privire la nastere sau intoarcerea in locul(Nazaret ori Egipt) care este specificat in biblie?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
corect sau gresit? Andreea2012 Pelerinaje la locuri Sfinte 3 14.11.2012 10:12:11
am gresit? Dumitru73 Generalitati 69 20.06.2012 18:36:55
Genealogia lui Iisus diferita la Matei / Luca odin Din Noul Testament 19 01.08.2011 04:23:14
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
ce ziceti de luca 19:27 jezisovi_pivo_nelej Din Noul Testament 10 28.01.2007 01:29:22