Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.11.2009, 00:09:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Nu am reusit sa parcurg tot topicul, daca s-a mai dezbatut treaba asta imi cer scuze. Pana acum ziceam "Tatal nostru" fara a gandi prea mult la adevaratul inteles al rugaciunii... si totusi in seara asta am descoperit ceva foarte interesant care nici prin cap nu imi trecea altadata. Noi cand zicem "Painea noastra cea spre fiinta, Da-ne-o noua astazi...", nu cumva ar trebui sa ne gandim si la Iisus? Iisus Hristos zice ca Este Painea vietii! Ce e ciudat e ca pana acum nu ma gandeam decat la paine, painea pe care o mancam noi de obicei... dar acum mi-am dat seama ca ar putea fi vorba si despre Iisus. Ce ziceti? Voi la ce va ganditi cand rostiti aceste cuvinte? :)
Cerem lucrurile de prima trebuinta pentru viata , painea , de care avem nevoie in fiece zi . Trebui sa intelegem si PAINEA SPIRITUALA
( Ioan 6.5 ) " EU SUNT PAINEA " adica pe DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.11.2009, 13:00:51
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cerem lucrurile de prima trebuinta pentru viata , painea , de care avem nevoie in fiece zi . Trebui sa intelegem si PAINEA SPIRITUALA
( Ioan 6.5 ) " EU SUNT PAINEA " adica pe DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS
De acord, painea cea spre trup si painea cea spre fiinta. Deocamdata noi n-am ajuns la desavarsirea asta incat sa nu mai avem nevoie de mancare si sa traim numai cu "cuvantul lui Dumnezeu", dar cand ne rugam la Tatal nostru e bine sa ne mai gandim si la painea cea spirituala, adica impartasirea cu Duhul Sfant al lui Dumnezeu. Eu pana acum ma gandeam numai la mancare
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.11.2009, 14:56:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
De acord, painea cea spre trup si painea cea spre fiinta. Deocamdata noi n-am ajuns la desavarsirea asta incat sa nu mai avem nevoie de mancare si sa traim numai cu "cuvantul lui Dumnezeu", dar cand ne rugam la Tatal nostru e bine sa ne mai gandim si la painea cea spirituala, adica impartasirea cu Duhul Sfant al lui Dumnezeu. Eu pana acum ma gandeam numai la mancare
Simpatic în sinceritatea ta ! Of, oare de câte ori nu ne-am gândit mai mult la trup, uitând de suflet și cele spirituale ? Conștientizarea neputinței noastre , este un pas foarte important , decisiv pot spune în credința noastră !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tatal nostru fallen Rugaciuni 32 04.04.2012 17:17:57
Tatal Nostru - intrebare unamic Rugaciuni 13 14.10.2010 00:21:13
Tatal NOSTRU andreicozia Rugaciuni 23 26.09.2010 23:49:59
Rugaciunea Tatal Nostru tatvioro Rugaciuni 6 05.02.2010 07:56:24
Tatal Nostru Ratacitorul Biserica Ortodoxa Romana 10 19.01.2009 05:03:21