Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.01.2010, 18:25:53
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit Ce reprezinta pentru dumnezeu cuvintul judecata

Ce parere au SF. Parinti despre acest cuvint folosit destul de des in biblie?
Acest cuvint reprezinta sentinta finala data de DUMNEZEU omului sau o sansa de a regreta toate cite a facut si sa se intoarca la DUMNEZEU?
Numele de judecata este la fel perceput de DUMNEZEU ca cel perceput de un judecator drept?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.01.2010, 22:57:54
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Ce parere au SF. Parinti despre acest cuvint folosit destul de des in biblie?
Acest cuvint reprezinta sentinta finala data de DUMNEZEU omului sau o sansa de a regreta toate cite a facut si sa se intoarca la DUMNEZEU?
Numele de judecata este la fel perceput de DUMNEZEU ca cel perceput de un judecator drept?
Mai, ce te mai obosesti? Ce iti pasa tie de sfintii parinti daca tu le stii pe toate sa le talmacesti "in duh"? Esti obositor.
Daca ai nevoie si chiar ai putina smerenie, pune mana pe o carte si citeste, nu te opreste nimeni. E plin internetul de carti, nu iti trebuie nici un ban, doar timp si bunavointa. Nu vrei, cauta si citeste pe Staniloaie, iti explica sa pricepi si tu ce inseamna aia judecata. Si fara sa fie in duh, ca matale.
In rest, pace tie, si cale batuta la sectarii tai, cu duhul tau cu tot.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.01.2010, 23:06:45
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Judecata este o sentinta.
Judecata lumii acesteia a si avut loc.Iar sentinta a fost clara "Sa fie rastignit!"
Regretele omului sunt relative la aceea judecata,El isi poate "omori trupul cel vechi " si poate invia in Hristos.Rastignirea a venit probabil la mijlocul veacurilor,ca omenirea sa aiba timp sa regrete.
Judecata finala (particulara si universala ) este o sentinta .Caci atunci acuzatorul omului,va fii nu numai Dumnezeu,ci si constiinta sa. Odata ce ,vazand imensa mila a lui Dumnezeu,aratata prin rastignirea Fiului Sau,eu nu am fost in stare toata viata sa profit de aceasta clementa a Sa,eu singur ma voi condamna.Nimic nu se compara cu regretul simtit atunci :"Orice genunchi" (si al celor mai mandri) "se va pleca inaintea Mea,si orice limba imi va aduce slava "
Judecata nu arata lipsa de dragoste a lui Dumnezeu ,ci refuzul dragostei Lui de catre noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.01.2010, 12:46:43
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Judecata este o sentinta.
Judecata lumii acesteia a si avut loc.Iar sentinta a fost clara "Sa fie rastignit!"
Regretele omului sunt relative la aceea judecata,El isi poate "omori trupul cel vechi " si poate invia in Hristos.Rastignirea a venit probabil la mijlocul veacurilor,ca omenirea sa aiba timp sa regrete.
Judecata finala (particulara si universala ) este o sentinta .Caci atunci acuzatorul omului,va fii nu numai Dumnezeu,ci si constiinta sa. Odata ce ,vazand imensa mila a lui Dumnezeu,aratata prin rastignirea Fiului Sau,eu nu am fost in stare toata viata sa profit de aceasta clementa a Sa,eu singur ma voi condamna.Nimic nu se compara cu regretul simtit atunci :"Orice genunchi" (si al celor mai mandri) "se va pleca inaintea Mea,si orice limba imi va aduce slava "
Judecata nu arata lipsa de dragoste a lui Dumnezeu ,ci refuzul dragostei Lui de catre noi.
Frumos spus.
E posibil ca cineva la aceasta judecata sa ceara ertare si sa fie ertat?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.01.2010, 12:51:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Acest cuvint reprezinta sentinta finala data de DUMNEZEU omului sau o sansa de a regreta toate cite a facut si sa se intoarca la DUMNEZEU?
Mantuirea se face in trup. Or, judecata se face dupa moartea omului.. Cum sa mai primesti o alta sansa dupa ce ai murit? Crestinii nu cred in reincarnare. Avem o singura viata in care trebuie sa facem ce trebuie. citeste pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.01.2010, 13:13:44
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mantuirea se face in trup. Or, judecata se face dupa moartea omului.. Cum sa mai primesti o alta sansa dupa ce ai murit? Crestinii nu cred in reincarnare. Avem o singura viata in care trebuie sa facem ce trebuie. citeste pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar.
Nu vorbesc de reincarnare.Pilda este clara.
Eu intreb daca in lumea spirituala omul se poate cai si cere ertare si DUMNEZEU sa poata sa erte faptele omului?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.01.2010, 13:18:59
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Frumos spus.
E posibil ca cineva la aceasta judecata sa ceara ertare si sa fie ertat?
Ca sa ceara iertare nu e posibil,din pricina constiintei sale.Va fi atat de coplesit de cat de mult au insemnat pacatele sale,iar diavolul le va pune in evidenta atat de mult,incat de mahnire,va merge singur la osanda.Este ca in pilda aceea,cand un datornic a fost iertat odata mult,dar nu a iertat pe cel mai mic care ii datora si lui putin.Atunci,cand a fost chemat iar de stapan,a 2 a oara cu siguranta nu va mai fi iertat.
Ca sa fie iertat insa e posibil.Si anume prin ce ai lasat pe pamant.Pomenile care se fac,parastasele,dragostea cu care ai crescut copii,ctitorirea unei biserici,si in general orice ii va determina pe cei ramasi pe pamant sa se roage pt tine,te pot scoate din iad,si pot aduce iertarea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.01.2010, 13:23:59
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parerea mea e sa nu ne aruncam in antropomorfism. Lumea asta are masurile ei, se pot intelege si ale celeilalte din ale acesteia, dar nu se suprapun. Judecata e o stare atat de greu de priceput incat de teama ei s-au cutremurat si lucruri neinsufletite, nu numai sfintii cei mai mari. Putem sti cate ceva in masura in care e folositor propriilor persoane sau aproapelui. Mai mult e bine chiar sa ne rugam sa nu stim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.01.2010, 13:30:32
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ca sa ceara iertare nu e posibil,din pricina constiintei sale.Va fi atat de coplesit de cat de mult au insemnat pacatele sale,iar diavolul le va pune in evidenta atat de mult,incat de mahnire,va merge singur la osanda.Este ca in pilda aceea,cand un datornic a fost iertat odata mult,dar nu a iertat pe cel mai mic care ii datora si lui putin.Atunci,cand a fost chemat iar de stapan,a 2 a oara cu siguranta nu va mai fi iertat.
Ca sa fie iertat insa e posibil.Si anume prin ce ai lasat pe pamant.Pomenile care se fac,parastasele,dragostea cu care ai crescut copii,ctitorirea unei biserici,si in general orice ii va determina pe cei ramasi pe pamant sa se roage pt tine,te pot scoate din iad,si pot aduce iertarea lui Dumnezeu.
Interesant.
Deci daca ne rugam pentru cei din trecut(si cei inainte de venirea LUI HRISTOS) si le facem pomeni au sansa sa se salveze din iad si sa se intoarca la DUMNEZEU?
Altfel nu au nici o sansa decit cu ajutor de pe pamint?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.01.2010, 13:38:52
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Parerea mea e sa nu ne aruncam in antropomorfism. Lumea asta are masurile ei, se pot intelege si ale celeilalte din ale acesteia, dar nu se suprapun. Judecata e o stare atat de greu de priceput incat de teama ei s-au cutremurat si lucruri neinsufletite, nu numai sfintii cei mai mari. Putem sti cate ceva in masura in care e folositor propriilor persoane sau aproapelui. Mai mult e bine chiar sa ne rugam sa nu stim.
Cautarea raspunsului mi se pare fascinant dar mai mult de asta sint cuvintele pe care lea rostit IISUS HRISTOS care suna asa DUMNEZEUL LUI(TATAL LUI)ESTE UN DUMNEZEU AL IUBIRII NU AL RAZBUNARII.
Atunci judecata oare nar putea fi raporta la aceasta iubire pe care neo arata IISUS ca o manifesta DUMNEZEU?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
ce reprezinta aceste obiecte myself00 Generalitati 26 29.07.2012 10:09:24
legionarii mai reprezinta ceva? iulyaan Generalitati 3 15.08.2010 00:57:06
melodia care ne reprezinta cel mai bine achimovjan Generalitati 272 24.06.2010 11:50:21
Cele 7 Biserici.ce reprezinta ele? tigerAvalo9 Despre Sfanta Scriptura 2 13.11.2008 22:09:57