Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.05.2010, 23:59:37
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Despre frumos

Doamne-ajuta!

Spunea cineva mai destept ca mine ca frumosul nu se cunoaste, ci se recunoaste. El apare ca o punte intre doua fiinte. Este ca iubirea. Trebuie ca atat el, cat si ea sa fie apti pentru a iubi, dar mai trebuie ceva pentru ca intalnirea lor sa fie frumoasa. Trebuie sa ei sa rezoneze pe aceeasi unda de iubire. Trebuie sa vibreze la acordurile unice, specifice unui anumit cuplu. Fiecare iubire este unica. Are amprenta ei de frumusete.

Asta stiam pana acum cateva zile. Dupa care am mai invatat de la fratiile voastre inca ceva despre iubire. Iubirea intru Hristos, comuniunea iubirii. Mai multe inimi poarta nadejdea uneia catre inaltimi. O intalnesc, dar o si insotesc. Simplu si firesc. Desi nu se vad, se simt.

A doua zi dupa operatie, desi traversase o noapte imposibila (trebuia sa doarma sa se refaca, dar era in salon cu un domn care sforaia ingrozitor), era senin si fericit. Ca si cum s-ar fi odihnit perfect. In lumina de pe fata lui, in pacea si odihna nefireasca pe care o afisa, nu am putut sa va vad, dar v-am simtit. V-am simtit intru Hristos. Nadejde, credinta si iubire. Mi s-a parut foarte frumos.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.05.2010, 22:32:09
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Doamne ajuta! Cine este Dumnezeu, mare ca Dumnezeul nostru Tu esti Dumnezeu care faci minuni!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.05.2010, 00:40:56
VasilePr's Avatar
VasilePr VasilePr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Neamț.
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Doamne ajuta! Cine este Dumnezeu, mare ca Dumnezeul nostru Tu esti Dumnezeu care faci minuni!
Doamne ajută! De ar înțelege TOȚI locuitorii pământului asta, minunat ar fi!!!
__________________
un păcătos
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.05.2010, 20:04:07
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Doamne ajuta!

Este minunat sa ne pastram in comuniunea iubirii intru Hristos, Domnul !Fie , ca rugaciunea sa tina tot mai mult usa inimilor deschisa, ca Domnul Iisus Hristos sa intre si sa ne incalzeasca cu iubirea Sa sufletele, adesea inghetate.
Multa sanatate tatalui tau!Dumnezeu sa va aiba in paza!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
simplu....MULTUMESC! luizza Secte si culte 3 06.11.2010 22:56:35
O carte care-i desfiinteaza pe toti ! Nu-i multa filozofie ! E simplu ! ionion Secte si culte 3 27.10.2010 17:32:14
credinta omului simplu iustin10 Generalitati 21 31.01.2010 18:41:46
Sotul meu este vrajit sau pur si simplu a plecat anamariagabriela Vrajitoria 65 07.09.2007 23:37:36