Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 25.02.2011, 21:52:15
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Dragii nostri frati in Domnul,

Revin dupa cateva zile de absenta cu cateva noutati. Starea sotul meu, Vasile, s-a imbunatatit cat de cat. Dupa cum am mai scris, am renuntat la a mai merge prin tara la radioterapie, in schimb nu am renuntat la lupta pe care trebuie sa o ducem pentru salvarea sufletelor noastre. Pe parcursul a doua saptamani am reusit, cu ajutorul unor calugari cu suflet mare, sa facem Sfantul Maslu de trei ori. Ultima Sfanta Slujba a fost cu totul deosebita pentru noi, au venit 5 preoti si s-au rugat pentru familia noastra si pentru toti cei apropiati noua. Ii multumim Sfantului Ierarh Nectarie pentru ca a fost alaturi de noi, in rugaciunile noastre, si vom incerca sa ne rugam la acest mare Mijlocitor tot restul vietii noastre.

Va multumim pentru toate cuvintele de bine pe care ni le adresati mereu, pentru rugaciunile pe care le faceti pentru noi dar , in mod deosebit, am vrea sa-i multumim Alinei pentru darurile de mare pret pe care ni le-a oferit. Dumnezeu sa va rasplateasca tuturor osteneala, iar in rugaciunile domniilor dumneavoastra sa ne pomeniti si pe noi, pacatosii si nevrednicii.

Te rugam, Sfinte Ierarhe Nectarie, ia viata noastra in mainile tale si mijloceste precum stii mantuirea noastra. Amin!
Reply With Quote
  #202  
Vechi 19.03.2011, 19:41:37
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Starea sotului meu s-a inrautatit in ultima saptamana. Ne luptam cu o infectie urinara cu proteus, abia am gasit in spital antibioticul sensibil, de astazi a inceput administrarea lui, insa avem o mare problema cu procurarea morfinei, care nu este adusa in farmacie la momentul potrivit si urmeaza zile intregi cu dureri cumplite. De asemenea, a slabit foarte mult datorita transpiratiei, la analizele de sange TGP era destul de marit, iar hemoglobina, si ea, mult sub valoarea minima.
Multumim pentru ca nu ati uitat sa ne pomeniti in rugaciunile dumneavoastra. Noi nu vom abandona lupta aceasta cu diavolul, care este una extrem de puternica. Si, nadajduim, ca numai de sufletele noastre sa nu se lege. In rest, cum va randui Mantuitorul!!!
__________________
In timpul vietii pamantesti coboara-te des cu mintea in iad, ca sa nu te cobori acolo cu trupul si cu sufletul pentru vesnicie.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 19.03.2011, 20:02:09
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Doamne, miluieste!

Domnului sa ne rugam pentru usurarea durerilor robului Sau Vasile si pentru alinarea suferintei sufletesti a familiei!

Va imbratisez, dragilor, cu toata dragostea! Mila Domnului sa va inconjoare!
Reply With Quote
  #204  
Vechi 19.03.2011, 20:05:05
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stasylena Vezi mesajul
Starea sotului meu s-a inrautatit in ultima saptamana. Ne luptam cu o infectie urinara cu proteus, abia am gasit in spital antibioticul sensibil, de astazi a inceput administrarea lui, insa avem o mare problema cu procurarea morfinei, care nu este adusa in farmacie la momentul potrivit si urmeaza zile intregi cu dureri cumplite. De asemenea, a slabit foarte mult datorita transpiratiei, la analizele de sange TGP era destul de marit, iar hemoglobina, si ea, mult sub valoarea minima.
Multumim pentru ca nu ati uitat sa ne pomeniti in rugaciunile dumneavoastra. Noi nu vom abandona lupta aceasta cu diavolul, care este una extrem de puternica. Si, nadajduim, ca numai de sufletele noastre sa nu se lege. In rest, cum va randui Mantuitorul!!!
Dumnezeu sa-i ajute sotului tau, Vasile, sa treaca cu bine peste aceasta grea incercare si sa invinga in lupta cu boala iar pe voi sa va intareasca si sa va aduca din nou bucuria in suflete.
Doamne ajuta si miluieste!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 24.04.2011, 23:45:51
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit Hristos a inviat!

Din bunatatea lui Hristos, Vasile a reusit sa ajunga si pana la aceasta mare sarbatoare, pe care a primit-o cu deosebita bucurie. Starea lui de sanatate nu e una foarte imbucuratoare, are inca dureri foarte mari, metastazele osoase se inmultesc si se dezvolta, i-au aparut pe coaste si la cap, or fi si la organele interne dar, datorita paraliziei pe care o are, nu pot sa-l duc la spital sa-i facem investigatii medicale sa vedem starea de evolutie, sincera sa fiu de 3 luni de zile am evitat sa cer sfatul sau parerea medicilor, ne-am lasat in voia lui Dumnezeu. De asemenea, a slabit destul de mult de la durerile care apar incepe si transpiratia si de aici apare si starea de slabiciune generala. Multa lume e surprinsa cum de nu mai incercam tratamentele, radioterapia, operatia chirurgicala. Singurele lucruri pe care le facem si in care ne-am pus nadejdea au ramas Sfanta Impartasanie si Sfantul Maslu, pe care le facem cu regularitate. Nu am sesizat semne "miraculoase"-dupa cum asteapta unii, dar aceastea il tin in viata in mod real.O echipa de parinti incearca sa ne ajute fiecare dupa putere, rugaciunea e prezenta in permanenta in sufletele noastre. Vreau sa va multumesc tuturor celor ce inca ne mai pomeniti in rugaciunile dumneavoastra, am numeroase semnale ca le faceti pentru noi, Dumnezeu sa va rasplateasca efortul dupa folosul fiecaruia duhovnicesc.

Sfintele si Dumnezeiestile Pasti sa va aduca lumina mantuitoare in suflete! Hristos a inviat!
__________________
In timpul vietii pamantesti coboara-te des cu mintea in iad, ca sa nu te cobori acolo cu trupul si cu sufletul pentru vesnicie.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 03.05.2011, 09:32:49
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Adevarat a inviat !

Dumnezeu este bun si milostiv. Va doresc sa treceti cu bine peste aceste incercari, cu voia Lui. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #207  
Vechi 03.05.2011, 11:00:54
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Implicit Hristos a inviat!!!!

Deseori m-am gandit la voi Elena,chiar daca nu va cunosc personal totusi m-am rugat Bunului Dumnezeu ptr,sotul tau Vasile(inca ma mai rog) si pentru tine sa-ti dea Dumnezeu putere pentru "incercarea dura" pe care sunteti nevoiti sa o treceti. Maicuta Domnului sa va aiba in paza Ei cea Sfanta.Doamne Ajuta!!!!!!!!!multa sanatate.....
Reply With Quote
  #208  
Vechi 04.05.2011, 13:22:54
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Dumnezeu isi arata dragostea in continuare fata de noi, Vasile astazi e mult mai linistit, a dormit mai tot timpul, parintele duhovnic i-a citit cateva rugaciuni, iar eu voi ramane alaturi de el in continuare. Iertati-ma daca am gresit fata de dumneavoastra cu gandurile mele, trec prin momente de confuzie si eroare, vreau doar sa raman asa cum m-a rugat sotul meu in ultimele noastre discutii. Dumnezeu sa ne intareasca pe toti!!!

In continuare vreau sa postez niste rugaciunile pe care le-am spus impreuna saptamana asta si sper sa va placa si dumneavoastra:

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul îndurării, îngenunchez înaintea Ta, cu inimă înfrântă și zdrobită; ție îți încredințez ceasul cel din urmă al vieții mele și ceea ce urmează după aceea.

Când picioarele mele slăbite vor face să înțeleg că această corabie a vieții mele se apropie de ținta călătoriei, Doamne Iisuse Hristoase, ai milă de mine!

Când ochii mei slăbiți și tulburați de apropierea morții, vor privi stăruitor către Tine, Doamne Iisuse Hristoase, ai milă de mine!

Când mâinile mele tremurânde și amorțite, nu vor mai putea ține bine crucea Ta, și fără voia mea o voi lăsa să cadă peste patul durerii mele, Doamne Iisuse Hristoase, ai milă de mine!

Când urechile mele nu vor mai auzi vorbele oamenilor, ca să asculte glasul Tău care va rosti judecata de care va depinde soarta mea, Doamne Iisuse Hristoase, ai milă de mine!

Când gândurile mele vor fi întunecate de frica morții, când sufletul meu se va lupta cu duhul întunericului care vrea să-mi acopere ochii inimii pentru a pierde îndurarea Ta și astfel să mă arunce în chinurile deznădejdii, Doamne Iisuse Hristoase, ai milă de mine!

Când inima mea obosită abia va mai bate, luptându-se cu vrăjmașii mântuirii mele, Doamne Iisuse Hristoase, ai milă de mine!

Când voi varsa lacrimile cele din urmă, semn al nimicniciei mele, primește-le ca o jertfă de pocăință, și în clipele acelea, Doamne Iisuse Hristoase, ai milă de mine!

Când cei din jurul meu, simțind sfârșitul vieții mele Te vor chema în ajutor pentru mine, Doamne Iisuse Hristoase, ai milă de mine!

Când sufletul meu își va lua rămas bun de la lumea aceasta și va lăsa trupul meu fără de viață primește întoarcerea ființei mele la Tine ca o jertfă ce ți se cuvine: Doamne, Iisuse Hristoase, ai milă de mine!

Când, în sfârșit, sufletul meu se va înfățișa înaintea Ta și va vedea pentru prima dată strălucirea negrăită a Dumnezeirii tale, nu-l îndepărta de la Fața Ta; binevoiește a mă primi în locașurile Tale cele cerești ca în veci să-ți cânt și să Te slăvesc!

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine! Amin!
__________________
In timpul vietii pamantesti coboara-te des cu mintea in iad, ca sa nu te cobori acolo cu trupul si cu sufletul pentru vesnicie.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 05.05.2011, 11:04:06
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb De la Domnul putere si mangaiere!

Multumim ca ne-ai impartasit aceste rugaciuni, Elena !

Domnul sa va intareasca cu MARE MILA LUI !


Te imbratisez cu aceeasi veche admiratie !
Reply With Quote
  #210  
Vechi 05.05.2011, 11:28:25
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Multumim si noi, doamna Gabriela, ca sunteti draguta, ca de fiecare data. Multumim si Bunului Dumnezeu pentru dragostea Sa nemarginita.
Vasile s-a simtit un pic mai bine, s-a odihnit, de ieri imi cere mai tot timpul mancare, organismul lupta cu aceasta cumplita boala. Aseara au venit parintii de la manastire sa-i faca Sfantul Maslu, i s-au citit rugaciuni ajutatoare de tot felul. In seara asta incercam sa-i mai facem un Sfant Maslu, luptam si ne rugam, poate Dumnezeu ne va da o mai mare bucurie decat cea pe care o intrezarim noi in acest moment.

Dumnezeu sa ne ierte pe toi si sa milostiveasca de fiecare, spre folosul nostru, al tuturor. Doamne ajuta!
__________________
In timpul vietii pamantesti coboara-te des cu mintea in iad, ca sa nu te cobori acolo cu trupul si cu sufletul pentru vesnicie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nevoie de ajutor urgent Mtcrysty17 Generalitati 34 13.02.2011 10:04:53
Ajutor Urgent gmariusg Generalitati 21 28.09.2010 19:03:57
ajutor urgent padrevicentiu Generalitati 4 08.07.2010 14:19:58
Nevoie de ajutor urgent costel Umanitare 3 12.01.2009 19:00:58
AJUTOR URGENT roxanica Generalitati 5 27.12.2007 13:09:05