Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.09.2012, 14:27:55
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Post am nevoie de sprijin moral si spiritual......

va rog sa ma ajutati.......nu stiu ce sa fac,,,,stau cu gandul numai la moarte,nu vreau sa imi las fata singura,,,,nu mai sunt optimista nu mai imi fac planuri nu mai cred in nimic,,,sunt total deznadajduita,nu mai ma inteleg,sunt terminata psihic.........am nevoie din toata inima de sustinerea voastra sa ma ajutati sa gandesc limpede si asa cum trebuie......aseara am visat 2 ingeri pe cer care duceau o cruce luminoasa,unul de o pate unul de cealalta parte,,,,apoi inca doi in spatele lor care aseamenea duceau unul dintr-o parte celalalt din cealalta parte o cana mare cu apa........oare ce inseamna?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.09.2012, 14:52:44
SergiuNicola
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Patricia și eu mă gândesc în fiecare zi la moarte dar cu bucurie. Moarte nu trebuie să ne sperie. Un preot mi-a spus acum câteva luni că cine privește moartea și o așteaptă cu bucurie se poate numi un creștin adevărat. Ca să-ți calezi această stare îți sugerez să citești o carte frumoasă, care crezi că te poate liniști. Eu citesc de câteva luni Cuvinte duhovnicești de Cuviosul Părine Paisie Aghioritul. De fiecare dată mă liniștesc acele cuvinte spuse de el. Și nu uita de rugăciune. Dumnezeu să-ți dea pace sufletească.

Doamne ajută.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.09.2012, 15:29:25
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

""Prin ce mijloace se intretine si se improspateaza nadejdea? Mijlocul cel mai potrivit pentru intarirea si improspatarea nadejdii este rugaciunea staruitoare (Iacov 5, 13 si Iuda 20). Rugaciunea staruitoare este – securea deznadejdii» (Sfantul Ioan Scararul) si este solia nadejdii, trimisa sa mijloceasca la Dumnezeu fericirea vesnica – tinta cea mai de pe urma a nadejdii.

Si, dupa cum credinta fara fapte bune este moarta (Iacov 2, 26), asa si nadejdea fara rugaciune este amortita. «inca si prin cuminecarea cu infricosatele si preacuratele Taine, adica trupul si sangele lui Hristos, prin care Domnul nostru ramane in noi, nadejdea noastra se face puternica. Pentru ca El spune: Cel ce mananca trupul Meu si bea sangele Meu ramane intru Mine si Eu intru el»""

http://catehism.ortodoxiatinerilor.ro/?cat=26
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.09.2012, 15:47:16
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
va rog sa ma ajutati.......nu stiu ce sa fac,,,,stau cu gandul numai la moarte,nu vreau sa imi las fata singura,,,,nu mai sunt optimista nu mai imi fac planuri nu mai cred in nimic,,,sunt total deznadajduita,nu mai ma inteleg,sunt terminata psihic.........am nevoie din toata inima de sustinerea voastra sa ma ajutati sa gandesc limpede si asa cum trebuie......aseara am visat 2 ingeri pe cer care duceau o cruce luminoasa,unul de o pate unul de cealalta parte,,,,apoi inca doi in spatele lor care aseamenea duceau unul dintr-o parte celalalt din cealalta parte o cana mare cu apa........oare ce inseamna?
Draga Patricia... de ce nu asculti... de Biserica? De ce nu vrei sa mergi la Pr. Duhovnic?
S-a mai discutat si pe alte topic-uri initiate de tine precum:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...507#post468507

Daca pacientul care este bolnav sta si se lamnteaza de boala lui fara a alega la spital la medic oare se va vindeca? Va avea oare sanse de tamaduire daca "se ia dupa leacuri babesti"?
Intocmai este si cu cele Duhovnicesti... Hristos Iisus lucreaza deplin in Sfanta Biserica, prin Sfintele Taine, conform Sfintilor Parinti.

Iar despre vise... recomandarea este ingnorarea lor intrucat doar cei cu discernamant duhovnicesc pot vedea patimile omului din vorbe, comportament, vise...
Daca Dumnezeu vrea sa vorbeasca omului stie EL cum sa o faca si nu am auzit sa se supere pe cineva care nu a dat crezare viselor... ba dimpotriva, cei precauti, prevazatori sunt laudati.

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.09.2012, 20:57:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Steliana, te va ajuta sa iti faci un program zilnic. In fiecare seara, sa stii ce vei face maine, sa iti faci timp de rugaciune, de serviciu, de odihna, de activitati gospăodaresti, de stat cu copilul etc etc. Munca fizica de orice fel e recomandata, iesitul afara, plimbarile. Mergi afara cu fetita, alearga in parc... comporta-te ca un om normal! Cei din jur ar putea sa te ajute, implicandu-te in diverse activitati care sa nu te solicite foarte tare, dar care sa iti dea senzatia ca dai randament. Nu mai sta in casa, facandu-ti ganduri. Gandeste-te mai bine cine are nevoie de tine, precis ai un vecin bolnav si un prieten pe care nu l-ai mai vizitat de mult... cred ca iti va folosi foarte mult daca ti-ai abate atentia de la tine si de la boala ta inspre altii, care au reala nevoie. Mai intai inspre sot, copil, familie, mai apoi catre ceilalti. sunt sigura ca ai multe lucruri de oferit in loc sa stai sa te macine gandurile.

Uite, maine e sarbatoarea Maicii Domnului? Ai gradina cu flori? Poti culege in seara aceasta cele mai frumoase flori pentru Stapana noastra si le poti aseza la icoana sau le dai la altar maine, la Sfanta Liturghie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.09.2012, 21:22:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
va rog sa ma ajutati.......nu stiu ce sa fac,,,,stau cu gandul numai la moarte,nu vreau sa imi las fata singura,,,,nu mai sunt optimista nu mai imi fac planuri nu mai cred in nimic,,,sunt total deznadajduita,nu mai ma inteleg,sunt terminata psihic.........am nevoie din toata inima de sustinerea voastra sa ma ajutati sa gandesc limpede si asa cum trebuie......aseara am visat 2 ingeri pe cer care duceau o cruce luminoasa,unul de o pate unul de cealalta parte,,,,apoi inca doi in spatele lor care aseamenea duceau unul dintr-o parte celalalt din cealalta parte o cana mare cu apa........oare ce inseamna?
Ce anume doriți ? Să vă spun că nu veți muri ? Nu, nu pot face asta. Dimpotrivă: un singur lucru este absolut cert încă din clipa când ne naștem. Toți oamenii, sfinți ori păcătoși, bogați ori săraci etc, absolut toți, vor muri. În afară de cazul în care au murit deja. Dintre cei care au scris aici mai pe la începutul forumului, unii au murit deja: în cazul lor, judecata particulară deja a avut loc. Noi, cei rămași, încă mai avem un răstimp. Scurt. Foarte scurt, raportat la scara vieții de veci. Ca să nu spun punctiform. Depinde de noi cum vom folosi acest răstimp și pentru asta ne rugăm la Sf Liturghie ("cealaltă parte a vieții noastre...."). Ne mai rugăm pentru "sfârșit creștinesc vieții noastre (...)". Ultimul an, ultima zi, dar mai ales ultima oră, iată părțile cele mai importante ale vieții noastre. De ele depinde totul. De lupta finală, acesta este Armageddon-ul nostru personal. Expert teolog, diavolul cunoaște mai bine decât noi importanța acestei ultime părți, a ultimei zile și mai ales al ceasului al XII-lea. Degeaba o viață petrecută după cum îi place Domnului: dacă îi vom ceda lui această luptă finală, ai lui vom fi veci după veci. Eon după eon. Și invers e valabil: chiar dacă am petrecut o viață în eroare, dacă vom fi ai lui Cristos în acest ultim an, ultimă zi și, mai ales, ultim ceas, chiar mâine vom fi cu El în rai, bucurându-ne timp de o eternitate de lumina Lui, de prietenia Lui, de apropierea Lui, de blândețea Lui, de toată ființa Lui. Este de presupus că diavolul va ataca folosind toate armele din dotare în ceasul hotărâtor. Din punctul lui de vedere, pierderea noastră ar însemna irosirea a zeci de ani de eforturi, a zeci de ani în care a practicat asupra noastră tentațiile, dezorientarea, sugestia diabolică și alte tehnici de-ale lui. Dar puterea lui asupra noastră nu este mai mare decât a îngerilor, cu care își împarte natura. În plus, noi îi avem pe sfinți, pe cei dragi plecați înaintea noastră și care au găsit loc la masa împărăției și se roagă pentru ca și noi să fim primiți. Mai mult decât orice, Îl avem pe Însuși Domnul, care ne spune: "Iată, Eu stau la ușă și bat!". Îi vom deschide sau nu, vom răspunde Lui sau adversarului Lui, iată alegerea noastră. O alegere a cărei miză este mare. Mare, cât veșnicia.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.09.2012, 21:38:37
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
va rog sa ma ajutati.......nu stiu ce sa fac,,,,stau cu gandul numai la moarte,nu vreau sa imi las fata singura,,,,nu mai sunt optimista nu mai imi fac planuri nu mai cred in nimic,,,sunt total deznadajduita,nu mai ma inteleg,sunt terminata psihic.........am nevoie din toata inima de sustinerea voastra sa ma ajutati sa gandesc limpede si asa cum trebuie......aseara am visat 2 ingeri pe cer care duceau o cruce luminoasa,unul de o pate unul de cealalta parte,,,,apoi inca doi in spatele lor care aseamenea duceau unul dintr-o parte celalalt din cealalta parte o cana mare cu apa........oare ce inseamna?
Ce ocupatie ai? Esti studenta sau lucrezi? Cati ani ai?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.09.2012, 21:42:33
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

am 24 de ani.sunt casnica si am o fetita de 6 ani jumatate
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.09.2012, 21:46:19
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
va rog sa ma ajutati.......nu stiu ce sa fac,,,,stau cu gandul numai la moarte,nu vreau sa imi las fata singura,,,,nu mai sunt optimista nu mai imi fac planuri nu mai cred in nimic,,,sunt total deznadajduita,nu mai ma inteleg,sunt terminata psihic.........am nevoie din toata inima de sustinerea voastra sa ma ajutati sa gandesc limpede si asa cum trebuie......aseara am visat 2 ingeri pe cer care duceau o cruce luminoasa,unul de o pate unul de cealalta parte,,,,apoi inca doi in spatele lor care aseamenea duceau unul dintr-o parte celalalt din cealalta parte o cana mare cu apa........oare ce inseamna?
Ingerii lui Dumnezeu trebuie sa fie tare frumosi, sper sa ii vedem si noi cand vom trece dincolo. :)
Pana atunci insa, vad ca gandul va este la fetita. Ce varsta are? Este normal ca mama sa va ingrijorati. Incercati sa va rugati pentru ea sa ramana in grija si sub protectia Domnului toata viata ei si ii va fi bine. Curaj! Aduceti-va aminte de gandul ce l-ati primit de a va ruga Domnului, persistati in aceasta rugaciune si ganditi-va cat de mult puteti la El.
Multa pace!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.09.2012, 23:20:34
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Da sunt ff frumosi ingeri,,,,o sa incerc sa am gandul mai mult spre Dumnezeu'''poate voi fi mai linistita si senina
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E moral sa spionezi ce face copilul la calculator? WizSoft Generalitati 67 25.09.2013 16:05:38
Distrus moral ionuttz Generalitati 32 30.01.2012 08:39:53
Pacatul - continutul moral al neantului auryca Intrebari utilizatori 4 15.02.2010 23:35:51
Sprijin in luarea unei decizii luciandumitrescu07 Nunta 32 31.08.2009 13:25:55
Cum ajuti spiritual un schizofrenic? Nicole_Agenna Umanitare 36 29.07.2007 18:43:08