Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.10.2010, 11:41:43
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit Un nou fericit al Bisericii Catolice

Sambata, 30 octombrie, va avea loc la Oradea, in prezenta arhiepiscopului Angelo Amato, prefectul Congregatiei pentru Cauzele Sfintilor, beatificarea episcopului martir romano-catolic Constantin Szilard Bogdánffy, mort in inchisorile comuniste pentru ca a refuzat sa renege credinta in Cristos si in Biserica Universala, atunci cand autoritatile comuniste au incercat sa-l foloseasca pentru intemeierea unei biserici marioneta ""romano-catolice" care sa nu fie sub ascultarea Vaticanului, ci a antihristilor comunisti.

Pentru dieceza mea, acesta e un eveniment cu totul deosebit, deoarece Constantin Szilard Bogdánffy a fost confirmat si hirotonit in Timisoara, unde a si inceput slujirea preoteasca, asadar apartine spiritual si catolicilor timisoreni, dupa cum apartine diecezei de Oradea si Bisericii Universale.

Mai multe informatii se pot gasi aici:

http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ulti...ion-90359.html

si aici:

http://tismaneanu.wordpress.com/2010...fi-beatificat/

Fericitule Constantin, roaga-te pentru noi, pacatosii, in fata Tatalui nostru ceresc !

Last edited by Erethorn; 28.10.2010 at 11:48:00.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.10.2010, 12:37:42
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sambata, 30 octombrie, va avea loc la Oradea, in prezenta arhiepiscopului Angelo Amato, prefectul Congregatiei pentru Cauzele Sfintilor, beatificarea episcopului martir romano-catolic Constantin Szilard Bogdánffy, mort in inchisorile comuniste pentru ca a refuzat sa renege credinta in Cristos si in Biserica Universala, atunci cand autoritatile comuniste au incercat sa-l foloseasca pentru intemeierea unei biserici marioneta ""romano-catolice" care sa nu fie sub ascultarea Vaticanului, ci a antihristilor comunisti.

Pentru dieceza mea, acesta e un eveniment cu totul deosebit, deoarece Constantin Szilard Bogdánffy a fost confirmat si hirotonit in Timisoara, unde a si inceput slujirea preoteasca, asadar apartine spiritual si catolicilor timisoreni, dupa cum apartine diecezei de Oradea si Bisericii Universale.

Mai multe informatii se pot gasi aici:

http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ulti...ion-90359.html

si aici:

http://tismaneanu.wordpress.com/2010...fi-beatificat/

Fericitule Constantin, roaga-te pentru noi, pacatosii, in fata Tatalui nostru ceresc !
Pacat ca site-ul diecezei de oradea nu prezinta si viata celui ce va fi beatificat ,e bine ca macar site-ul e si in limba romana spre deosebire de cel de Satu-Mare si inca al unei direceze care e doar in limba maghiara .In rest ce sa zic toti cei cu viata dupa placul lui Dumnezeu au un loc in locasurile Lui.
Totusi am o nelamurire poate imi raspunzi tu.Din cate stiu intreaga bis Catolica in Romania stiu ca tine de Bucuresti (ma refer la consiliul episcopilor catolici din Romania)si vad ca si Eminența Sa Cardinalul Erdő Péter, Primat al Ungariei, Arhiepiscop de Esztergom-Budapesta,e invitat .Partea maghiara a catolicilor tine de Esztergom inca ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2010, 12:46:53
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Nu, imi pare rau, nu stiu cu exactitate.

Si eu m-am mirat vazand ca va oficia ca celebrant principal un cleric din Ungaria, dar poate are legatura cu nationalitatea celui beatificat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2010, 12:59:39
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Probabil nu asta e o problema e importanta misiunea pe care ficare om o face pe pamant spre slujirea lui Dumnezeu si omului.In inchisorile comuniste au suferit multi pentru credinta .Dumnezeu cunoaste sufletul fiecaruia si lupta sa .Sf Ap Pavel spune ca pe piatra credintei fiecare zideste aur argint pietre scumpe fan paie si fiecare va fi lamurit
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2010, 13:58:07
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
Totusi am o nelamurire poate imi raspunzi tu.Din cate stiu intreaga bis Catolica in Romania stiu ca tine de Bucuresti (ma refer la consiliul episcopilor catolici din Romania)si vad ca si Eminența Sa Cardinalul Erdő Péter, Primat al Ungariei, Arhiepiscop de Esztergom-Budapesta,e invitat .Partea maghiara a catolicilor tine de Esztergom inca ?
romano-catolicii din Romania sunt impartiti astfel
Arhiepiscopia romano-catolica de Bucuresti pentru Tara Romaneasca
Arhiepiscopia Romano-Catolică de Alba-Iulia pentru Alba, Hunedoara, Sibiu, Brasov, Cluj, Turda, Odorhei si imprejurimi
Episcopia romano-catolica de Iasi pentru Moldova
Episcopia romano-catolica de Timisoara pentru Timis, Caras Severin si Arad
Episcopia romano-catolica de Oradea pentru Bihor si Salaj Episcopia romano-catolica de Satu Mare pentru Satu Mare si Maramures

Biserica Catolica din Romania nu "tine" de Bucuresti
de Bucuresti, "tin" doar catolicii din Arhiepiscopia de Bucuresti
Biserica Catolica din Romania nu exista
tocmai intentia formarii unei astfel de biserici a determinat martiriul lui Constantin Szilard Bogdánffy
__________________
catolica
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.10.2010, 19:50:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Primat al Bisericii Romano-Catolice din România este Mons Ioan Robu, arhiepiscop și mitropolit romano-catolic de București.
Președintele Conferinței Episcopilor Catolici, care reuneștie episcopi de ambele rituri, este Preafericitul Lucian, arhiepiscop major al Bisericii Române Unite (greco-catolice).

În general, primatul dintr-o țară este episcopul cu rang mai mare. La rang egal, scaunul din capitală prevalează.

Atunci când la o liturghie sunt prezenți mai mulți preoți sau episcopi, conducătorul slujbei (protos) este cel mai mare în rang, care ocupă poziția lui Cristos. Ceilalți concelebrează (sau nu, caz în care stau în nava bisericii și nu îmbracă ornatele liturgice). La o Missă de beatificare sunt frecvent prezenți mai mulți episcopi. Cel mai înalt în rang va fi primatul Ungariei, deoarece precedența rangurilor este: papa>patriarh>cardinal>arhiepiscop major>arhiepiscop (mitrolopit)>episcop>administrator apostolic>exarh.
În mod normal, arhiepiscopul Amato, fiind președintele unui dicaster atât de important precum Cauza Sfinților, ocupă funcție de cardinal. A fost nominalizat deja de Sanctitatea Sa, dar la data de 30 curent încă nu va fi investit. Dacă ar fi fost investit, ar fi fost protos, deoarece, la rang egal (cardinal) funcția de conducere a unui dicaster al Curiei are precedență față de funcția de primat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 28.10.2010 at 20:01:54.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.10.2010, 19:15:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Beatificarea episcopului martir romano-catolic Constantin Szilard Bogdánffy, mort in inchisorile comuniste pentru ca a refuzat sa renege credinta in Cristos si in Biserica Universala", iata un eveniment fericit, care a avut loc in Biserica Catolica.
As vrea sa va intreb de ce a durat asa de mult pana la beatificare, avand in vedere ca Mama Thereza a fost beatificata dupa 4 ani de la plecarea la Domnul. L-am auzit pe Papa promitandu-i acesteia beatificarea, si drept sa va spun, m-am cam mirat la vremea respectiva. Acum nu ma mai deranjeaza de nici un fel.
Dar de ce s-a asteptat asa de mult cu beatificarea acestui martir al BC?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.10.2010, 20:04:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Ca regulă generală, este necesar să treacă un timp pentru ca o perspectivă să se așeze asupra vieții unui candidat la beatificare și pentru ca rodul acestei vieți să poată fi apreciat. Acest timp era de 25 de ani (sau 50, nu mai țin minte) potrivit vechilor canoane și este, astăzi, de 5 ani. Sub acest timp este necesară intervenția papei pentru ca un proces de beatificare să fie judecat.

În privința celor care mor din cauze naturale, așa cum a fost Maica Tereza, este necesară dovedirea a cel puțin unui miracol pentru ca să fie acceptată cauza de beatificare. Sunt mai multe reguli, una fiind că miracolul respectiv trebuie să se petreacă după moartea în trup a celui în cauză. Dacă există dispensă papală și dacă miracolul este probat, judecarea dosarului se poate face și înainte de termenul canonic.

În privința martirilor, nu este necesară probarea vreunui miracol (mai bine spus, însuși martirajul se consideră a fi un miracol). Este, însă, necesar să se dovedească faptul că martiriul a avut loc, cu alte cuvinte că acela a fost omorât din ură față de Cristos și de Biserica Sa.

Nu în ultimul rând, trebuie amintit că toate cheltuielile pentru probatoriul și întregul proces inițial (la nivel de episcopie) revin celor care deschid cauza. S-au văzut dosare de beatificare și de peste 100 de volume. Sunt mărturii de strâns, sunt probe materiale de analizat în laboratoare, astfel încât cheltuielile pot ajunge în ziua de azi la sume de peste 30.000 de euro. Ca să se strângă banii, poate dura.

În sfârșit, mersul unui dosar de beatificare este adesea întârziat de faptul că cei care se ocupă de dosar au și alte atribuții. Nimeni din Biserică nu este "beatificator potrivit fișei postului". Sunt preoți care trebuie să se ocupe de parohiile lor, sunt oameni de știință care trebuie să se ocupe de cercetările lor, etc.

Deocamdată, fericitul Bogdanffy este primul dintr-o serie, care sperăm să cuprindă și pe episcopii martiri greco-catolici, și pe cei romano-catolici din țara noastră. Și, mai ales, pe "marele vagabond apostolic" Vladimir Ghica, pentru a cărui ridicare la cinstea altarelor ne rugăm la fiecare liturghie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.10.2010, 20:15:38
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Doamna, luati parerea mea cum grano salis, e doar parerea mea:

In ultimele decenii, in Biserica Catolica numarul beatificarilor si canonizarilor a crescut neasteptat de mult.

Prin urmare, fiind numeroase cauze "pe rolul" Congregatiei pentru Cauza Sfintilor, si pentru ca aceste proceduri prevazute de dreptul canonic dureaza mult, este de asteptat ca unora dintre aceste cauze sa li se dea precedență. Este o problemă de logistică.

În situația aceasta, bănuiesc că unul dintre criterii este acela al folosului pe care Biserica, în ansamblul ei, o poate trage din beatificarea sau canonizarea unei anumite persoane.

În cazul unor Fericiti sau Sfinți cunoscuți la nivelul întregii Biserici, cum ar fi Maica Tereza sau Ioan Paul II, beneficiul imediat este mai mare, pentru că, pur și simplu, mai multă lume a auzit de ei.

Un miliard de catolici știu cum a trăit Maica Tereza, iar prin beatificarea ei Biserica întărește credința acestui miliard de credincioși, se folosește de exemplul vieții ei pentru a ne arăta cum trebuie să ne iubim aproapele, ce înseamna caritatea, credința și speranța, oferă un model de urmat și oferă celor în nevoie un nou sprijin în cadrul Bisericii Triumfătoare, un nou sfânt care mijlocește pentru ei.

Prin contrast, despre fericitul Constantin Ignațiu Bogdanffy au auzit câteva mii, sau zeci de mii, de credincioși catolici din Banat și Ardeal.

Și sunt puține șanse ca un catolic din, să zicem, Ecuador, Coreea sau chiar Italia să audă vreodată despre el, trăgând un folos spiritual direct.


Sigur, toate cele de mai sus țin de modul în care Biserica Luptătoare înțelege să-și gestioneze resursele și să-și îndeplinească rolul aici, pe pământ, iar faptul că fericitul Constantin Ignațiu va fi beatificat abia mâine nu înseamna că el nu se roagă pentru noi încă de când Domnul l-a chemat la El într-un mod atât de minunat, dăruindu-i cununa martiriului.

Editare - văd că a răspuns, foarte pertinent, și domnul Dragomir. Luați cele spuse de mine ca o posibilă completare.

Last edited by Erethorn; 29.10.2010 at 20:25:32.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.10.2010, 20:10:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Relatări din media:
http://www.tvr.ro/articol.php?id=91447&c=47

Beate Bogdnaffy, ora pro nobis !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni din comoara Bisericii Catolice Noesisaa Biserica Romano-Catolica 61 02.11.2014 20:21:40
Un nou venerabil al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 7 07.07.2011 08:27:56
Calendarul bisericii greco-catolice din Romania si din SUA mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 28.02.2009 09:14:22