Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 08.05.2011, 19:37:18
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dvs. spuneti ca Sf. Ioan nu a spus impotriva primatului. Dar nu asta doream sa afirm, de fapt raspuneam afirmatiei ca Sf. Ioan ar fi spus de primat. Dl. Erethorn spune ca Sf. Ioan a sustinut primatul. Dvs. spuneti ca Sf. Ioan n-a scris impotriva primatului. .
Sfantul Ioan n-a scris nici impotriva primatului, si nici n-a sustinut primatul.

Si asta, pentru simplul motiv ca pe vremea sa, primatul era de la sine inteles, nu era subiect de disputa, ceea ce se vede limpede din scrierile sale.

Vad ca refuzati sa intelegeti distinctia pe care am facut-o foarte clar, intre aprecierile personale ale Sf. Ioan despre calitatile unui apostol si aprecierile Sf. Ioan despre mandatul incredintat de Mantuitor lui Petru.

"In acelasi timp, Iisus Hristos, voia sa-l intareasca pe Petru, si sa-i arate ca pata lepadarii lui era deja stearsa: pentru aceasta ii incredinteaza lui grija conducerii fratilor sai..."
"Caci chiar Petru nu indraznea atunci sa-L intrebe, si care-i facea semn altuia ca sa intrebe pentru el, care primeste atunci conducerea fratilor sai, si care nu numai nu-si incredinteaza interesele sale altuia, ci care chiar il intreaba pe Stapanul sau pentru altul."


Invatatori pot fi multi, stalpi pot fi multi, conducatori - lideri, luptatori pentru adevar, faruri, exemple, luminati, pot fi si sunt multi in biserica.

Dar numai despre unul arata Sfantul Ioan Hrisostomul ca i s-a incredintat direct de catre Mantuitor functia administrativa de conducere a celorlalti apostoli.

Last edited by Erethorn; 08.05.2011 at 19:39:34.
  #382  
Vechi 08.05.2011, 19:37:38
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Adresându-se mulțimii, Papa a spus (reproduc din memorie): "Duhul Sfânt se manifestă în multe feluri: nu este o minune că, aici, un patriarh latin întâlnește un papă slav ?"Avem mult de învățat din atitudinea celor doi mai mari ai noștri !
Minune a fost si cand a sarutat coranul?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #383  
Vechi 08.05.2011, 19:41:49
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Minune a fost si cand a sarutat coranul?
Da, a fost.
  #384  
Vechi 08.05.2011, 19:47:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sfantul Ioan n-a scris nici impotriva primatului, si nici n-a sustinut primatul.

Si asta, pentru simplul motiv ca pe vremea sa, primatul era de la sine inteles, nu era subiect de disputa, ceea ce se vede limpede din scrierile sale.
Asadar aici incepem sa ne intelegem. Deci Sf. Ioan nu poate fi adus in discutie de catolici ca argument ca ar fi sustinut vreun primat.

A doua fraza reflecta argumentul circular de care spuneam. Primatul se stia, era de la sine inteles. De unde stim? Pentru ca a scris Sf. Ioan Gura de Aur. De unde reiese in scrierile sf. Ioan Gura de Aur? Pentru ca primatul era de la sine inteles putem interpreta astfel acele texte. Iar cand vorbea de Apostoli ii lauda, in schimb cand vorbea de Sf. Petru sustinea primatul, pentru ca se cunostea primatul.

Sunt curios daca in argumentatiile despre primat catolcii folosesc citatele acelea din Sf. Ioan Gura de Aur (nu m-am uitat pe newadvent).
  #385  
Vechi 08.05.2011, 19:55:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul

Catolicii, cand arata, la unison cu Evanghelia, ca Biserica s-a intemeiat pe persoana lui Petru, nu inteleg prin aceasta toate calitatile sau proprietatile lui Petru.
Noi discutam despre ce spune Sf. Ioan in acel citat, nu despre ce interpretari simbolistice sunt. Sa ne uitam pe un catehism catolic sau o explicatie catolica, sa vedem ce interpretare dau ei acelui citat. Sunt sigur ca o sa vedeti ce am spus eu. Petru=piatra, si pe aceasta piatra (Petru) o sa intemeieze Biserica Sa.
Ortodocsii sustin ce spune si Sf. Ioan, piatra=credinta (marturisirea) lui Petru. Cititi orice explicatie catollica (sau intrebati-l pe dl. Mihnea)
  #386  
Vechi 08.05.2011, 20:00:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Ca sa nu discutam la infinit, am gasit eu sursele catolice: http://lumea.catholica.ro/2009/09/petru-si-papalitatea/

Acum să privim mai îndeaproape versetul cheie: "Tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea" (Matei 16,18). Disputele referitoare la acest pasaj au fost dintotdeauna legate de semnificația termenului "piatră". La cine sau la ce se referă? Din moment ce însuși noul nume al lui Petru înseamnă "piatră", propoziția ar putea fi rescrisă astfel: "Tu ești Piatra și pe această piatră voi zidi Biserica Mea". Jocul de cuvinte pare evident, dar comentatorii care doresc să evite ceea ce decurge de aici – și anume punerea bazelor papalității – au sugerat că cuvântul "piatră" nu se poate referi la Petru ci trebuie să se refere la mărturisirea sa de credință ori la Cristos.
  #387  
Vechi 08.05.2011, 20:02:47
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

1.Ortodoxia nu accepta Tainele catolicilor ca fiind valide.
2.Catolicii accepta Tainele ortodocsilor ca fiind valide.

Deci,ce e mai bine?Sa risti sa devii catolic si sa aiba ortodocsii dreptate,astfel pierzand Sfanta Impartasanie sau sa ramai ortodox si sa dispui de Taine valide,asa cum le recunosc si catolicii?
Plus ca,la catolici,din cate am auzit,nu o sa te impartasesti si cu Sangele Domnului.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #388  
Vechi 08.05.2011, 20:03:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Dragi catolici, va invitam in Biserica lui Hristos, unde e adevarul. Pana se gandeste papa sau BC sa devina ortodocsi poate va mai trece un timp.
  #389  
Vechi 08.05.2011, 20:07:50
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Noi discutam despre ce spune Sf. Ioan in acel citat, nu despre ce interpretari simbolistice sunt. Sa ne uitam pe un catehism catolic sau o explicatie catolica, sa vedem ce interpretare dau ei acelui citat. Sunt sigur ca o sa vedeti ce am spus eu. Petru=piatra, si pe aceasta piatra (Petru) o sa intemeieze Biserica Sa.
Ortodocsii sustin ce spune si Sf. Ioan, piatra=credinta (marturisirea) lui Petru. Cititi orice explicatie catollica (sau intrebati-l pe dl. Mihnea)
Aici faceti marea greseala de a separa persoana de marturisirea sau de credinta sa.

Credinta nu este abstracta, ea nu exista in mod independent de persoanele umane, iar acestea se mantuiesc prin credinta si faptele lor.

Similar, marturisirea de credinta a lui Petru nu poate fi separata de persoana lui Petru.

Daca ar fi putut fi separata, nici n-ar mai fi intrebat Mantuitorul pe apostoli "cine ziceti voi ca sunt Eu ?".

Ar fi formulat singur raspunsul - "Iata, acesta este adevarul, Eu sunt Fiul lui Dumnezeu, si pe acest adevar voi cladi Biserica Mea."

Dar nu a facut asa. Ci a intrebat si a asteptat ca o persoana - persoana lui Petru - sa formuleze raspunsul.

De aceea repet - Biserica s-a intemeiat pe credinta lui Petru., pe credinta personala a lui Petru, pe credinta persoanei lui Petru.
  #390  
Vechi 08.05.2011, 20:11:02
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
1.Ortodoxia nu accepta Tainele catolicilor ca fiind valide.
2.Catolicii accepta Tainele ortodocsilor ca fiind valide.

Deci,ce e mai bine?Sa risti sa devii catolic si sa aiba ortodocsii dreptate,astfel pierzand Sfanta Impartasanie sau sa ramai ortodox si sa dispui de Taine valide,asa cum le recunosc si catolicii?
Plus ca,la catolici,din cate am auzit,nu o sa te impartasesti si cu Sangele Domnului.
Numai ca Tainele ortodoxe, desi sunt valide, sunt ilicite, in viziunea catolica.

Pe de alta parte, daca e s-o luam ca la loto, si sa cantarim sansele de castig si raportul risc/profit, eu unul va spun sincer, ca barbat, ca cel mai atragator mi s-ar parea Islamul - stiti dumneavoastra, cu 40 de fecioare :) Plus ca pot sa ajung la ele super repede, tot ce-mi trebuie e un kil de dinamita si un bilet de autobuz.

Last edited by Erethorn; 08.05.2011 at 20:17:40.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35