Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.05.2011, 18:34:50
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit Rugaciuni din comoara Bisericii Catolice

:) ...o reluare a unei discutii, placute si pasnice, de altfel. :)

Pe 3 iunie, adica a doua zi dupa Inaltare, incepem novena de Rusalii, o rtraditie foarte frumoasa. Prin aceasca rugaciune, spusa fie acasa, fie la biserica, spusa 9 zile la rand pana in ajunul Pogorarii Sf. Duh, cerem Sfantului Duh sa intareasca si sa ne ajute sa fructificam darurile pe care ni le-a daruit o data cu Mirungerea noastra: intelepciunea, intelegerea, sfatul, puterea, stiinta, evlavia, frica de Dumnezeu, asa dupa cum sunt ele mentionate in Isaia 11, 1-3. Roadele Duhului, adica ceea ce dorim noi sa aducem ca urmare a darurilor pe care le-am primit sunt: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia, blândețea, înfrânarea poftelor, dupa cum explica Sf. Pavel.

Aceasta este cea mai veche novena, in imitarea Sf. Apostoli care au petrecut cele 9 zile de la Inaltarea Domnului pana la venirea Sf. Duh, la porunca Mantuitorului, in rugaciune si in asteptarea Mangaietorului.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 27.05.2011 at 18:39:03.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.05.2011, 19:12:28
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Si textul:

Vino, o, Duhule Dumnezeiesc,
mângâietorul sufletelor mâhnite,
bucuria inimilor și ușurarea suferințelor!
Vino, o, sfințitorul păcătoșilor, învățătorul celor umiliți,
tatăl cel milostiv al orfanilor,
puterea celor slabi și ajutorul celor săraci!
Pătrunde până în adâncul duhului meu cu harul tău.
Aprinde cu preasfântul tău foc inima mea.
Străpunge-mă cu dragostea ta.
Dă-mi să gust din bucuriile tale cerești,
ca, de acum înainte,
să disprețuiesc plăcerile simțurilor
și să nu caut decât plăcerile sufletești.


Ziua întâi

Duhule Sfânt, Mângâietorule, mă închin cu umilință și te rog cu toată ardoarea inimii să binevoiești a mă ajuta în primirea sfintelor tale daruri. Eu nu le pot primi, Duhule dumnezeiesc, fără ajutorul harului tău prevenitor. Fără tine, nu pot să-ți fiu plăcut.
De aceea, te rog, precum ai pregătit sfânta Inimă a Mariei pentru întruparea Cuvântului veșnic, să pregătești și inima mea, ca să poată primi flăcările fericite ale iubirii tale, tu, care viețuiești și domnești în vecii vecilor. Amin.

V. Vino, Duhule Sfânt,
umple inimile credincioșilor tăi.
R. Și aprinde în ele focul iubirii tale.

Să ne rugăm:
Pătrunde, Doamne, cu focul Duhului tău Sfânt inimile noastre, ca să-ți slujim cu inimă curată și plăcută ție. Prin Cristos, Domnul nostru. Amin.


Ziua a doua

O, Marie, Maica mea preaiubită, fiindcă tu ești Mireasa Duhului Sfânt și împărțitoarea darurilor sale sfinte, cu umilință, îngenunchez la picioarele tale și implor harul divin care îmi este foarte trebuincios, și, te rog, mijlocește ca el să coboare asupra mea, precum te-ai rugat și pentru apostoli, și ajută-mă și pe mine să urmez atât cât pot exemplul umilinței tale, al curăției și iubirii tale! Prin Cristos, Domnul nostru. Amin.

V. Vino, Duhule Sfânt,
umple inimile credincioșilor tăi.
R. Și aprinde în ele focul iubirii tale.

Să ne rugăm:
Dumnezeule, în fața căruia fiecare inimă este deschisă și fiecare voință vorbește; în fața căruia nu se poate ascunde nici un mister: curăță dorințele inimilor noastre, prin insuflarea Duhului Sfânt, ca să te putem iubi și cinsti după cum ești vrednic. Amin.


Ziua a treia

Sfinte Petru, principele apostolilor, te rog cu umilință să binevoiești a mă ajuta, ca să-l primesc pe Duhul Sfânt. Eu l-am tăgăduit pe Mântuitorul meu nu de trei ori, ci de mai multe ori. Deși îmi vine greu să nădăjduiesc că însăși sfințenia va voi să rămână într-o locuință atât de săracă, totuși, exemplul tău, o, sfinte și mare apostol, îmi dă curaj să nădăjduiesc totul! Tu ai deplâns amar păcatul tău iar lacrimile tale au fost spre spălarea sufletului, și astfel, ai putut primi plinătatea darurilor Sfântului Duh.
Și eu doresc să deplâng asemenea ție, din adâncul inimii, toate păcatele mele. De aceea, te rog din toată inima, mijlocește pentru mine să pot primi plinătatea darurilor Duhului Sfânt. Amin.

V. Vino, Duhule Sfânt,
umple inimile credincioșilor tăi.
R. Și aprinde în ele focul iubirii tale.


Să ne rugăm:
Dumnezeule, care, prin luminarea Duhului Sfânt, ai învățat inimile credincioșilor, dă-ne ca în același Duh să cunoaștem cele drepte și să ne bucurăm întotdeauna de mângâierea lui. Prin Cristos, Domnul nostru. Amin.


Ziua a patra

Sfinților apostoli ai Domnului nostru, care ați primit în ziua de Rusalii Duhul Sfânt cu atâta plinătate, încât ați fost copleșiți de iubirea dumnezeiască, vă rog, pentru iubirea pe care ați avut-o față de Sfântul Duh, să-mi dobândiți înțelegere cu aproapele meu, statornicie în rugăciune și evlavie gingașă către Maica Domnului, prin care voi ați grăbit coborârea Sfântului Duh. Amin.

V. Vino, Duhule Sfânt,
umple inimile credincioșilor tăi.
R. Și aprinde în ele focul iubirii tale.

Să ne rugăm:
Fă, o, Doamne, ca insuflarea Duhului Sfânt să curețe inimile noastre și înviorarea harului său să le facă rodnice pentru toate faptele bune. Prin Cristos, Domnul nostru. Amin.


Ziua a cincea

O, Tată veșnic, cum aș putea să te laud îndeajuns sau cum aș putea să-ți mulțumesc cum se cuvine? De mii de ori să fie binecuvântată abundența harului tău, care te-a determinat să ne mântuiești de mizeria noastră sufletească și să ne dai un Dar în care este cuprins tot binele la care ne putem gândi.
Tu ni l-ai dăruit pe Fiul tău, care purcede de la tine. Tu ni l-ai dat, de asemenea, pe Duhul Sfânt, care este iubirea negrăită dintre tine și Fiul tău. Ce am putea dori și ce am putea să-ți dăm pentru o iubire așa de mare? O, Doamne, eu te rog să primești ca ispășire tot ce am: mintea mea, voința mea și pe mine însumi cu totul, pentru toată veșnicia. Amin.

V. Vino, Duhule Sfânt,
umple inimile credincioșilor tăi.
R. Și aprinde în ele focul iubirii tale.

Să ne rugăm:
Te rugăm, Doamne, fă ca Mângâietorul, care de la tine și de la Fiul purcede, să lumineze sufletul nostru și, după făgăduința Fiului tău, să ne conducă pe noi la tot adevărul. Prin Cristos, Domnul nostru. Amin.


Ziua a șasea

Duhule Sfânt, Dumnezeule, cine are mai mare trebuință de ajutorul harului tău decât eu, care sunt orbit de patimi, prizonier continuu în lâncezeala mea și sunt înlănțuit de mii de imperfecțiuni?
Vino, deci, Duhule Sfânt, și luminează-mă; aprinde în mine zelul sfânt și distruge în mine tot ceea ce îi displace ochiului tău. Cu cât mai mare este mizeria mea, cu atât mai măreață va fi victoria ta împotriva patimilor mele. Vino și creează în mine o inimă nouă, care să bată numai pentru Dumnezeu și să nu mai simtă nimic pentru lume; creează în mine o inimă curată, tu, Duhul înțelepciunii, care cu Tatăl și cu Fiul viețuiești și domnești în vecii vecilor. Amin.

V. Vino, Duhule Sfânt,
umple inimile credincioșilor tăi.
R. Și aprinde în ele focul iubirii tale.

Să ne rugăm:
Doamne Dumnezeul nostru, dă-ne harul ca, prin puterea Duhului Sfânt, să rămânem statornici pe calea mântuirii și să-ți slujim cu fidelitate. Prin Cristos, Domnul nostru. Amin.


Ziua a șaptea

Duhule Sfânt, Mângâietorule, abia îndrăznesc să te rog să vii în sufletul meu, căci cunosc preabine cât de păcătos și necurat este. Cum aș putea într-o astfel de stare să primesc un oaspete care nu este altcineva decât însuși Dumnezeu? Totuși, tu voiești, prin iubirea ta, să le dai încurajare sărmanilor oameni, prin aceea că-i pregătești prin harul tău prevenitor pe cei la care voiești să-ți faci locuința.
Tu nu disprețuiești dorința acelora care te caută pe tine plini de râvnă și strigă necontenit după tine. Și eu te doresc și strig mereu după tine cu toată ardoarea posibilă. Vino cu milostivire la mine și nu amâna vizita ta bogată în haruri, căci nu voi înceta să strig și să mă rog, ca să binevoiești a mă mângâia cu venirea ta îmbelșugată. Tu, care, împreună cu Tatăl și cu Fiul, viețuiești și domnești în vecii vecilor. Amin.

V. Vino, Duhule Sfânt,
umple inimile credincioșilor tăi.
R. Și aprinde în ele focul iubirii tale.

Să ne rugăm:
O, Doamne, noi implorăm bunătatea ta, ca să binevoiești a-l trimite în sufletele noastre pe Duhul Sfânt, de a cărui providență să fim conduși. Prin Cristos, Domnul nostru. Amin.


Ziua a opta

O, Sfântă Treime, vrednică de închinare! Eu vin cu cea mai mare umilință înaintea tronului tău și mă închin Maiestății tale înalte. Îți mulțumesc pentru iubirea nemăsurată pe care ne-o arăți nouă, sărmanilor oameni. Îți mulțumesc, veșnice Tată, și ție, Fiule dumnezeiesc, pentru Darul minunat pe care l-ați dat prin Duhul Sfânt, deoarece, dăruindu-ne iubirea voastră, care purcede de la voi, v-ați dăruit nouă pe voi înșivă. Îți mulțumesc, Duhule Preasfânt, care ești în același timp dar și dătător de daruri, și te rog din toată inima să binevoiești a mi te da pe tine însuți.
Nici un alt dar, în afară de tine, nu poate să mulțumească sufletul meu, și dacă te am pe tine, atunci am totul. Însă ce aș putea să-ți dau în schimb pentru binefacerile tale atât de mari? Primește pentru totdeauna gândurile și dorințele mele și întreaga mea ființă, tu, care, cu Tatăl și cu Fiul, viețuiești și domnești în vecii vecilor. Amin.

V. Vino, Duhule Sfânt,
umple inimile credincioșilor tăi.
R. Și aprinde în ele focul iubirii tale.

Să ne rugăm:
Te rugăm, Doamne, fă să fim aprinși de focul Duhului Sfânt pe care l-a adus pe pământ Domnul nostru Isus Cristos și pe care l-a dorit cu cea mai mare ardoare să ardă în inimile noastre. El care viețuiește și domnește în vecii vecilor. Amin.


Ziua a noua

Preasfântă Fecioară, preaminunată Maică a Domnului, tu ai fost cea mai vrednică dintre toate creaturile să-l primești pe Sfântul Duh.
O, scăparea păcătoșilor, dobândește-mi o căință desăvârșită pentru păcatele mele, ca să-l pot primi pe Duhul Sfânt, chiar dacă nu într-un chip așa de nevinovat ca tine, totuși, cel puțin ca un penitent! Aceasta să mi-o dobândești, nu pentru meritele mele, ci pentru inima ta de mamă și prin iubirea către Duhul Sfânt care te-a ales ca mireasă. Amin.

V. Vino, Duhule Sfânt,
umple inimile credincioșilor tăi.
R. Și aprinde în ele focul iubirii tale.

Să ne rugăm:
Te rugăm, Doamne, fă ca strălucirea măreției tale să se reverse asupra noastră și ca Lumina din Lumina ta, prin darul Duhului Sfânt, să întărească sufletele acelora care au fost renăscuți prin har. Prin Cristos, Domnul nostru. Amin.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.05.2011, 19:40:58
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
:)
Pe 3 iunie, adica a doua zi dupa Inaltare, incepem novena de Rusalii, o rtraditie foarte frumoasa. Prin aceasca rugaciune, spusa fie acasa, fie la biserica, spusa 9 zile la rand pana in ajunul Pogorarii Sf. Duh, cerem Sfantului Duh sa intareasca si sa ne ajute sa fructificam darurile pe care ni le-a daruit o data cu Mirungerea noastra: intelepciunea, intelegerea, sfatul, puterea, stiinta, evlavia, frica de Dumnezeu, asa dupa cum sunt ele mentionate in Isaia 11, 1-3. Roadele Duhului, adica ceea ce dorim noi sa aducem ca urmare a darurilor pe care le-am primit sunt: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia, blândețea, înfrânarea poftelor, dupa cum explica Sf. Pavel.

Aceasta este cea mai veche novena, in imitarea Sf. Apostoli care au petrecut cele 9 zile de la Inaltarea Domnului pana la venirea Sf. Duh, la porunca Mantuitorului, in rugaciune si in asteptarea Mangaietorului.
Multumesc, Noessia, pentru ca mi-ai amintit! Imi amintesc ca am intilnit un copil, credincios, care nu-si putea explica cum sta treaba cu Sfinta Treime. El se gindea: Tatal sta in cer, Isus e linga Tatal si mijloceste pentru noi, iar singurul care sta pe pamint si stie exact ceea ce facem noi este Duhul Sfint. Si se gindea copilul: ce ar putea el sa faca astfel incit Duhul Sfint sa nu-i spuna Tatalui si Fiului de pacatele pe care le face! Nu mi-a trecut atunci prin minte ce sa-i spun, dar iata o solutie: sa se roage chiar la Duhul Sfint.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.05.2011, 19:47:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Priceasnă:

Taină sfântă, minunată
Te ador cu suflet viu,
Căci în Tine văd de față
Pe Dumnezeiescul Fiu.

Care pentru viața lumii,
Jertfă Sfântă s-a adus.
Taină Sfântă, eu în Tine,
Văd pe dulcele Isus.

În îngrozitoarea noapte
Întru care-ai fost vândut.
Domnul cu ai săi la masă
Mai pe urmă a șezut.

Și luând în mână pâinea,
O schimbă în Trupul Său,
Dându-se pe Sine Însuși
Hrană sufletului meu!

Și cu lacrimile-n gene
Domnul binecuvântând,
Schimbă vinu-n Sfântul Sânge
Pe Apostoli îmbiind.

Beți toți, că acesta este
Preacurat Sângele Meu,
Care pentru viața lumii
Vreau să-L vărs pe cruce Eu.

Doamne, Tu spre noi privește
În acest sublim moment!
Când Te adorăm pe Tine
În Preasfântul Sacrament.

Și din valea cea de lacrimi
Întru care pribegim,
Fă Isuse prea-ndurate
Ca la Tine să venim.

Trupul Tău, ne fie hrană
Și-al Tău Sânge Preacurat,
Să ne scape de prihană,
Să ne spele de păcat.

Și ne fă și nouă parte
Ca să Te putem vedea,
Cu-ai Tăi sfinți și cu-a Ta Mamă
În Împărăția Ta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.05.2011, 07:57:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Priceasnă

Veniți creștini la rugăciune
În casa Domnului Preasfânt,
Veniți creștini, plecați genunchii
Și fruntea voastră la pământ.

Când clopotele-ncep să sune
În zori, cu glasul lor duios,
Răsună-n undele lor tainici
Chemarea Domnului Cristos.

"Veniți cei osteniți la Mine,
Cei osteniți și apăsați.
Odihnă, pacea Mea cea Sfântă
Și mângâiere-o să aflați".

Răsună munți, răsună dealuri,
Pământu-ntreg de glasul Sfânt.
Se pleacă-n față-I toată firea,
Văzduhul tot, cu nori și vânt.

Dar omul, singura făptură,
Împodobit cu chip ceresc,
Azi nu mai vrea să ia aminte
La glasul cel Dumnezeiesc.

Creștinii noștri din vechime
Pe sub pământ zideau altare,
Și pe furiș, în miez de noapte,
Mergeau cu toții la-nchinare.

Azi stau lăcașurile sfinte
Pe înălțimi strălucitoare,
Dar câți creștini le calcă pragul
În zilele de sărbătoare?

Vai, masa Domnului e-ntinsă,
Dar cei poftiți nu vin la ea;
Ei n-aud glasul Lui ce strigă:
"Veniți, creștini, la masa Mea!"

Veniți, veniți cu umilință
În fața Sfântului Altar,
Veniți să dezbrăcăm păcatul,
Să ne-nnoim cu al Său har!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.05.2011, 08:08:21
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Invata-ne, Doamne bun, sa Te slujim dupa cum meriti;
Sa daruim fara sa ne gindim la noi insine;
Sa luptam fara sa tinem seama de rani;
Sa trudim fara sa cerem odihna;
Sa muncim fara sa cerem rasplata.
Singura rasplata sa fie ca facem voia Ta prin Isus Cristos, Domnul nostru. Amin.

Ignatiu de Loyola
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.05.2011, 13:28:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Rugăciune către Sf Iosif

La tine alergam, fericite Iosife, in necazul nostru si plini de incredere cerem ocrotirea ta, dupa aceea a sfintei tale sotii.
Pentru sfanta legatura de dragoste ce te-a unit cu neprihanita Fecioara Nascatoare de Dumnezeu si pentru dragostea parinteasca ce ai avut-o catre Pruncul Isus, te rugam fierbinte sa privesti cu bunavointa la mostenirea pe care Isus a dobandit-o cu sangele sau si, prin puterea si ajutorul tau, sa ne aperi in nevoile noastre.
Apara, pazitorule preaintelept al dumnezeiestii Familii, neamul ales al lui Isus Cristos. Indeparteaza de la noi, preaiubitorule parinte, toate ratacirile si patimile. Preaputernicul nostru ocrotitor, vino in ajutorul nostru in aceasta lupta impotriva puterii intunericului.
Si precum odinioara ai scapat de primejdia mortii pe Pruncul Isus, tot asa apara acum sfanta Biserica a lui Dumnezeu de cursele vrajmasesti si de orice nenorocire si intinde pururea peste fiecare dintre noi ocrotirea ta, pentru ca, sprijiniti de pilda si ajutorul tau, sa traim si sa murim in sfintenie si sa dobandim fericirea vesnica. Amin.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2011, 19:33:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Inger al lui Dumnezeu,
care esti pazitorul meu,
lumineaza-ma astazi (in aceasta noapte),
pazeste-ma,
povatuieste-ma si ocarmuieste-ma pe mine,
care-ti sunt incredintat tie,
prin mila lui Dumnezeu.

Amin.


În original (rar folosită) este atribuită Sf Anselm din Canterbury:
ANGELE DEI,
qui custos es mei,
Me tibi commissum pietate superna;
(Hodie, Hac nocte) illumina, custodi, rege, et guberna.
Amen.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.06.2011, 01:11:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Îngerul Domnului (în timpul de peste an) și Regina Cerului (în timpul pascal) sunt printre cele mai cunoscute rugăciuni ale Bisericii Catolice de rit latin:

Angelus Domini:

Îngerul Domnului a vestit Mariei,
și a zămislit de la Duhul Sfânt.

Bucură-te, Marie!...etc

Iată roaba Domnului;
fie mie după cuvântul Tău.

Bucură-te, Marie!...etc

Și Cuvântul s-a făcut trup,
și a locuit printre noi.

Bucură-te, Marie!...

Roagă-te pentru noi, Sfântă Născătoare de Dumnezeu!
Ca să ne facem vrednici de făgăduințele lui Cristos.

Să ne rugăm!
Te rugăm, Doamne, să reverși harul tău asupra sufletelor noastre, pentru ca noi, care am cunoscut prin vestirea îngerului întruparea lui Cristos, Fiul tău, să ajungem prin patima și crucea lui la slava învierii. Prin același Cristos, Domnul nostru. Amin

Regina Caeli:

Bucură-te, Regina cerului! Aleluia
Căci Acela, pe care ai fost vrednică să-l porți, Aleluia
A înviat precum a spus, Aleluia
Roagă-te pentru noi lui Dumnezeu, Aleluia
Bucură-te și te veselește, Fecioară Marie, Aleluia
Căci Domnul a înviat cu adevărat, Aleluia
Să ne rugăm!
Dumnezeule, care ai binevoit să bucuri lumea prin învierea Fiului tău, Domnul nostru Isus Cristos, fă, te rugăm, ca prin Născătoarea lui, Fecioara Maria, să dobândim bucuria vieții veșnice. Prin același Cristos, Domnul nostru. Amin
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.06.2011, 01:21:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dacă vorbim de rugăciunile specifice ritului latin: neîntrecută în frumusețe și răscolitoare în felul formulării mi se pare Anaforaua Liturghiei Tridentine, când preotul Îl imploră pe Dumnezeu astfel:

P: Ridică, Părinte Atotputernic și etern, acestă imaculată ostie, pe care eu, nedemnul Tău servitor, o ofer Ție, Dumnezeul Meu viu și adevărat, pentru nenumăratele mele păcate, supărari și neglijențe, pentru toți cei prezenți si pentru toți credincioșii creștini vii și morti;
Primește aceasta pentru mine și pentru ei, pentru a fi salvați și conduși spre viața eternă. Amin.

P. Dumnezeule, care ai fondat în mod minunat demnitatea substanței umane și ai reformat-o într-un mod și mai minunat: dă-ne nouă, prin misterul acestei ape și al acestui vin, să participăm la divinitatea celui care a binevoit să participe la umanitatea noastră, Isus Christos, Fiul Tău, Domnul nostru, Care împreună cu Tatăl trăiește și domnește de-a lungul timpurilor, secol după secol.

P. Îți oferim Ție, Doamne, cupa salvării noastre, implorând clemența Ta; fie ca ea, asemenea suavității unui parfum, să se ridice până la fața maiestății Tale pentru salvarea noastră și a lumii întregi.

P. În spiritul umilinței și cu sufletul plin de teamă o ridicăm spre Tine, Doamne; fie ca în acesta zi, sacrificiul nostru să găseasca grație în fața Ta pentru a-ți plăcea Ție, Doamne Dumnezeule.

P. Vino, sfințitor etern Dumnezeu, și binecuvântează acest sacrificiu pregătit în numele Tău sfânt.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un nou fericit al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 15 18.04.2015 00:04:18
Un nou venerabil al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 7 07.07.2011 07:27:56
Calendarul bisericii greco-catolice din Romania si din SUA mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 28.02.2009 08:14:22