Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.03.2008, 04:19:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am citit acum cativa ani intr-un calendar de buzunar/carticica o vorba a unui avva din vechime care zicea ca este nebun cel care crede ca in afara de el si Dumnezeu mai exista si altcineva.

m-a intrigat f. mult zicerea asta si m-am gandit de multe ori daca nu cumva acel parinte a spus asta nu in sens metaforic, cum suntem tentati a crede, ci chiar in sens propriu. adica, poate fi universul material doar o proiectie infinita a noastra insine?... de unde si esenta poruncii de a ne iubi aproapele ca pe noi insine, pentru ca de fapt chiar suntem noi insine!?

bineinteles, aceasta teorie nu ar semnifica existenta egocentrica, ci pur si simplu existenta armonizata de catre Dumnezeu - care stim ca este Atotputernic - a unei multimi de universuri individuale.

sper ca ati inteles ce am vrut sa zic si n-o sa-mi spuneti ca am luat-o razna! :D
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.03.2008, 11:37:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mirela, cred ca avea in vedere sa nu-ti pierzi niciodata privirea in afara de tine. Era o invitatie in a crede ca cel care nu L-a descoperit pe Dumnezeu in el nu-L poate descoperi in ceilalti. Ajungand sa traiesti cu adevarat prezenta lui Dumnezeu in tine, vei iesi altfel in intampinarea celorlalti si numai asa vei accepta nepatimas existenta celorlalti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.03.2008, 19:06:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc, costel, de explicatii. da, probabil ca la asta se referea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.03.2008, 19:34:12
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
am citit acum cativa ani intr-un calendar de buzunar/carticica o vorba a unui avva din vechime care zicea ca este nebun cel care crede ca in afara de el si Dumnezeu mai exista si altcineva.

m-a intrigat f. mult zicerea asta si m-am gandit de multe ori daca nu cumva acel parinte a spus asta nu in sens metaforic, cum suntem tentati a crede, ci chiar in sens propriu. adica, poate fi universul material doar o proiectie infinita a noastra insine?... de unde si esenta poruncii de a ne iubi aproapele ca pe noi insine, pentru ca de fapt chiar suntem noi insine!?

bineinteles, aceasta teorie nu ar semnifica existenta egocentrica, ci pur si simplu existenta armonizata de catre Dumnezeu - care stim ca este Atotputernic - a unei multimi de universuri individuale.

sper ca ati inteles ce am vrut sa zic si n-o sa-mi spuneti ca am luat-o razna! :D
"este nebun cel care crede ca in afara de el si Dumnezeu mai exista si altcineva"

aici trebuie sa ne intrebam ce inseamna nebun, ce inseamna el shi Dumnezeu, shi unde anume mai exista shi altcineva... ca fara sa ne intrebam mult nu vom deslushi sensul dar degeaba cercetam ca ne ratacim, ca tot de la Dumnezeu primim raspuns....

shi cred ca Raspunsul la acest cuvant este in viitor dar shi in prezent, adica vrea sa spuna ca doar Lui Dumnezeu vom da socoteala pana la urma de faptele shi de toate clipele de acum... astfel ca acest Cuvant ne scoate in evidentza tzinta shi importantza Mantuirii adica luarea Crucii shi purtarii ei, pentru cel ce a voit sa-I urmeze... sau pentru cei ce-I urmeaza deja... astfel ca acel altcineva este acel intrus care naivul ucenic il ia drept Dumnezeu adica acel alt dumnezeu shi iata inceputul nebuniei... fiindca peste aceshtia se va arata mania geloziei Domnului... dupa Voia Lui, shi cel mai tarziu la judecata... daca nu cumva ai avut parte de multa milostivire pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu sau a sfintzilor, pentru staruintza shi rabdarea ta intru Hristos... :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.03.2008, 19:56:47
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
o vorba a unui avva din vechime care zicea ca este nebun cel care crede ca in afara de el si Dumnezeu mai exista si altcineva.
Acest avva din vechime era cu siguranta smerit caci se vedea numai pe sine si pactele lui inaintea lui Dumnezeu...si pe nimeni altcineva.
Eu asa interpretez...desi si cele postate mai sus sunt foarte interesante!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.03.2008, 04:15:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
astfel ca acel altcineva este acel intrus (pe) care naivul ucenic il ia drept Dumnezeu adica acel alt dumnezeu shi iata inceputul nebuniei... fiindca peste aceshtia se va arata mania geloziei Domnului...
adica tu te referi aici la calcarea poruncii intai din Decalog? intr-adevar, e un mod de a da o explicatie la ceea ce zicea acel parinte, dar parca mai plauzibil mi se pare ca el vorbea de persoane obisnuite, nu de alti dumnezei.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.03.2008, 22:29:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
am citit acum cativa ani intr-un calendar de buzunar/carticica o vorba a unui avva din vechime care zicea ca este nebun cel care crede ca in afara de el si Dumnezeu mai exista si altcineva.

m-a intrigat f. mult zicerea asta si m-am gandit de multe ori daca nu cumva acel parinte a spus asta nu in sens metaforic, cum suntem tentati a crede, ci chiar in sens propriu. adica, poate fi universul material doar o proiectie infinita a noastra insine?... de unde si esenta poruncii de a ne iubi aproapele ca pe noi insine, pentru ca de fapt chiar suntem noi insine!?

bineinteles, aceasta teorie nu ar semnifica existenta egocentrica, ci pur si simplu existenta armonizata de catre Dumnezeu - care stim ca este Atotputernic - a unei multimi de universuri individuale.

sper ca ati inteles ce am vrut sa zic si n-o sa-mi spuneti ca am luat-o razna! :D
Aceasta afirmatie corespunde starii sufletesti a vamesului din pilda cand nu se raporteaza la ceilalti- ca si cum acestia nu ar exista- nu se raporteaza la cei din jur ca sa-i judece, asemenea fariseului, din smerenie se raporteaza numai la Dumnezeu, iar in aceasta lumina- ca relatie- isi vede petele pacatelor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.03.2008, 00:01:49
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
am citit acum cativa ani intr-un calendar de buzunar/carticica o vorba a unui avva din vechime care zicea ca este nebun cel care crede ca in afara de el si Dumnezeu mai exista si altcineva.

m-a intrigat f. mult zicerea asta si m-am gandit de multe ori daca nu cumva acel parinte a spus asta nu in sens metaforic, cum suntem tentati a crede, ci chiar in sens propriu. adica, poate fi universul material doar o proiectie infinita a noastra insine?... de unde si esenta poruncii de a ne iubi aproapele ca pe noi insine, pentru ca de fapt chiar suntem noi insine!?

bineinteles, aceasta teorie nu ar semnifica existenta egocentrica, ci pur si simplu existenta armonizata de catre Dumnezeu - care stim ca este Atotputernic - a unei multimi de universuri individuale.

sper ca ati inteles ce am vrut sa zic si n-o sa-mi spuneti ca am luat-o razna!
Foarte interesanta ideea despre proiectia infinita a noastra insine(desi in mod sigur nu la asta se referea acel avva-care, apropo, are o viziune putin egoista gandindu-se permanent numai la propria mantuire-desi nu stiu cam la ce ar vrea Dumnezeu sa se gandeasca un om)... si eu m-am gandit de multe ori la semnficatia materiei...practic, cunoastem foarte putin despre ea...cu greu se poate da o definite clara, mai nou exista o teorie conform careia suntem facuti din spatiu si timp(:o!!!), deci habar nu avem daca nu cumva constiinta de sine ne determina sa ne cream un univers al nostru si o lume materiala(conceptiile budista)...oricum, asta face parte din intrebarile fara raspuns, fiind doar speculatii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.04.2010, 12:41:33
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91 Vezi mesajul
...acel avva-care, apropo, are o viziune putin egoista gandindu-se permanent numai la propria mantuire-desi nu stiu cam la ce ar vrea Dumnezeu sa se gandeasca un om...
Imi aduc aminte de "iar cel care va cauta sa-si salveze sufletul, si-l va pierde"! Oare se refera la aceasta dorinta de a te mantui? Poate e vorba ca atunci cand o dai pe egoism si vrei sa te mantuiesti si asta este unicul tau scop, dai gres. Adica te indreapta practic inspre ideea ca mantuirea poate fi parte doar dintr-o abordare mai larga de iubire fata de creatia lui Dumnezeu.

Iar la partea a doua, da, si eu ma intreb de multe ori: ce suntem noi? Simt ca suntem ceva mult mai mult decat credem. Imi aduc aminte ca Domnul Iisus Hristos spunea ca un suflet de om este mai pretios decat toata lumea fizica pe care o vedem. Adica omul nu doar este cununa creatiei ci este si mai valoros decat restul creatiei. Practic este ultima veriga din creatie care da sens creatiei. Aici ma gandesc la o asemanare cu cladirea unei biserici si crucea care sta pe turla. Ganditi-va cum ar arata cladirea unei biserici fara crucea din varf? Ar mai avea sensul care i-a fost harazit - de a fi biserica? Nu. Ar fi o cladire fara noima. In momentul in care i se pune crucea pe turla totul capata sens. La fel si creatia daca ar fi lipsit omul nu ar fi avut nici o noima. La fel si omul daca-i lipseste "crucea din varf" - adica Dumnezeu din suflet - nu mai are nici o noima.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.04.2010, 15:09:44
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
am citit acum cativa ani intr-un calendar de buzunar/carticica o vorba a unui avva din vechime care zicea ca este nebun cel care crede ca in afara de el si Dumnezeu mai exista si altcineva.

m-a intrigat f. mult zicerea asta si m-am gandit de multe ori daca nu cumva acel parinte a spus asta nu in sens metaforic, cum suntem tentati a crede, ci chiar in sens propriu. adica, poate fi universul material doar o proiectie infinita a noastra insine?... de unde si esenta poruncii de a ne iubi aproapele ca pe noi insine, pentru ca de fapt chiar suntem noi insine!?

bineinteles, aceasta teorie nu ar semnifica existenta egocentrica, ci pur si simplu existenta armonizata de catre Dumnezeu - care stim ca este Atotputernic - a unei multimi de universuri individuale.

sper ca ati inteles ce am vrut sa zic si n-o sa-mi spuneti ca am luat-o razna! :D
Frumos subiect, mirelat. Si ma bucur ca ne arati din gandurile tale (nu ai luat-o razna, m-am gandit si eu de multe ori la acest lucru: ca sunt doar eu si Dumnezeu).
Dar acest lucru nu inseamna ca suntem singuri in lume sau ca universul este proiectarea sinelui etc... Universul exista.
Dar noi nu avem viata si sens decat in relatie cu Dumnezeu, restul nu conteaza. Tot ce fac ar trebui sa fie doar spre slava lui Dumnezeu, toate gandurile ar trebui sa fie indreptate catre El.. universul dispare incet pe masura ce eu Il descopar pe Dumnezeu.
Si de fapt nu-l descopar pe Dumnezeu (pt ca sunt neputincioasa), ci Dumnezeu se face descoperit pe masura ce eu ma pregatesc pentru aceasta intalnire.
Cat despre iubirea aproapelui (ca de asta ma impiedicam si eu), aproapele il iubesti tot intru Dumnezeu. Nu stiu daca a fac inteleasa. Eu nu pot sa-mi iubesc aproapele cat timp sunt plina de patimi, ci tot pe mine ma iubesc. Dar daca Dumnezeu ne ajuta, ne curata si ne lumineaza, daca eu Il voi iubi pe Dumnezeu mai presus de orice, atunci iubirea aproapelui va fi o stare fireasca. Deci tot la Dumnezeu si mine se reduce si iubirea aproapelui, cred eu.
(Acum fac eforturi sa iert, sa tolerez etc.. este greu sa iubesc si ma gandesc ca daca incep cu iubirea aproapelui, este ca si cum as pune caruta inaintea boilor.. nu mai pot inainta.)

Nu mai exista altceva in afara de Dumnezeu.. (imi e greu sa adaug "si eu"). Eu exist in masura in care ma pot lasa in voia lui Dumnezeu (renuntand la "ale mele"/eul meu care este doar neant, nimicnicie..). Iar universul este doar un context.


(Sa stii ca am aflat si ideea "doar eu exist" (fara Dumnezeu) - am aflat-o la un prieten ateu. Intr-o vreme ii bantuia gandurile si mi-a explicat de multe ori ca lumea este extensia sinelui lui, ca lumea moare cu el etc... In general era un fel de justificare la "fa ce vrei". Intelegeam punctul lui de vedere, dar era atat de infricosator. Eu nu as suporta atata singuratate.)

Last edited by anna21; 27.04.2010 at 15:12:52.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
UNIVERSUL / COSMOSUL veilur Teologie si Stiinta 40 11.02.2011 19:39:15
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Stephen Hawking - Nu Dumnezeu a creat Universul pisi Generalitati 263 30.09.2010 18:04:58
ADMIN LA TVR "UNIVERSUL CREDINTEI" georgeval Generalitati 9 15.04.2008 01:20:05
Universul Credintei TVR C-tin Biserica Ortodoxa Romana 2 27.03.2008 23:56:48