Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.04.2014, 18:58:26
osanbogdan osanbogdan is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.09.2013
Mesaje: 31
Smile Poti fi crestin fara Biserica?

Unii oameni spun că ei sunt creștini,dar n-au nevoie de Biserică.
Dumnezeu - spun ei - le-a dat destulă minte să înțeleagă scripturile.
Cu ce ochi vedeți acest punct de vedere?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.04.2014, 19:02:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sectanții sau cei care nu știu că Biserica e Trupul lui Hristos spun asta. Deci ce părere să am?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.04.2014, 20:04:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Unii oameni spun că ei sunt creștini,dar n-au nevoie de Biserică.
Dumnezeu - spun ei - le-a dat destulă minte să înțeleagă scripturile.
Cu ce ochi vedeți acest punct de vedere?
De fapt ce te intereseaza pe tine (ce vrei sa afli)? Si de ce?
Daca vrei sa stii parerea altora asa cum ai zis,chiar nu te ajuta la nimic. Nu este o discutie constructiva. Deja stim care este invatatura Bisericii, iar parerile personale ale nimanui nu sunt relevante.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.04.2014, 20:48:01
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Unii oameni spun că ei sunt creștini,dar n-au nevoie de Biserică.
Dumnezeu - spun ei - le-a dat destulă minte să înțeleagă scripturile.
Cu ce ochi vedeți acest punct de vedere?
Este inaltarea mintii.
Daca Dumnezeu le-ar fi dat destula minte atunci de ce a lasat Dumnezeu taine ?
De ce exista taina Impartasaniei, taina Spovedaniei, taina Botezului, taina Mirungerii,
taina Preotiei, taina Nuntii, taina Maslului ?
Exista, pentru ca numai Sfantul Duh poate savarsi acele taine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.07.2014, 14:57:11
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Unii oameni spun că ei sunt creștini,dar n-au nevoie de Biserică.
Dumnezeu - spun ei - le-a dat destulă minte să înțeleagă scripturile.
Cu ce ochi vedeți acest punct de vedere?
Unde sinteti voi 3-4 adunati acolo sint si eu... nu e clar.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.07.2014, 00:51:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Unii oameni spun că ei sunt creștini,dar n-au nevoie de Biserică.
Si totusi, Dumnezeu le-a aratat in toate felurile posibile ca au nevoie de Biserica. Practic, in tot Vechiul Testament, e vorba de o singura idee principala: in afara Bisericii nu exista mantuire. Uneori Biserica e prezentata ca arca, alteori ca popor, alteori ca maslin ori vita de vie etc, etc, Dumnezeu a aratat acelasi lucru oamenilor in toate felurile, intrevazand, in omniscienta Sa dumnezeiasca, incapatanarea si mandria lor.

Citat:
Dumnezeu - spun ei - le-a dat destulă minte să înțeleagă scripturile.
Eu nu cred ca Ana si Caiafa si toti arhiereii si carturarii erau niste idioti. Nici nu cred ca nu stiau Scripturile. Ci, dimpotriva, cred ca erau mai tari in Scripturi decat mine. Si totusi, l-au scuipat pe Isus si l-au batut in cuie.
La fel, nu cred ca puzderia de comunitati (neo)protestante, axate invariabil pe "Sola Scriptura" e alcatuita din oameni fara ratiune. Si totusi, vedem bine ca, in baza Scripturii si pretinzand a fi numai in baza ei, unii boteaza copiii, iar altii nu boteaza copiii, unii spun ca vom trai o mie de ani in pace, altii ca acest lucru s-a petrecut deja, ori ca nici nu s_a petrecut si nici nu se va petrece, ci e metafora. In sfarsit, mai sunt din aceia care, in baza Scripturii, au mai multe neveste, ori din altii care tin sambata si zic ca sufletele vor fi extincte. Chiar si in lucruri foarte pamantesti si foarte simple, de exemplu daca putem manca porc ori nu putem manca porc, ai surpriza sa dai peste raspunsuri diferite de la oameni care stiu de Scriptura si de nimic altceva.

In conluzie, exista ceva care este in afara Scripturii, care nu depinde de puterea ratiunii noastre si fara de care noi nu putem intelege insasi Scriptura, de vreme ce oameni stimabili si cu glagorie dovedita prin teste de QI inteleg lucruri deosebite citind aceeasi Scriptura.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.07.2014, 12:25:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biserica nu e doar o cladire in care intri si iesi după anumite ore. Acest cuvânt are mai multe sensuri. După ce le citim pe toate, ne dăm seama că aparținem noi înșine unei biserici, că și noi formăm o biserică în masura în care facem voia lui Dumnezeu. Pustnicii își fac din colibele lor biserici în care se inchinâ și-L slavesc pe Dumnezeu Care nu se uita la aur și la frumusetea arhitecturală, ci la calitatea viețuirii creștine.

Iată câteva explicații din dicționare:
BISÉRICĂ, biserici, s. f. 1. Clădire destinată celebrării unui cult creștin. ◊ Expr. A lua calea bisericii = a deveni evlavios, pios. A (nu) fi ușă de biserică = a (nu) respecta morala religioasă, a (nu)-și îngădui abateri de la morala religioasă, a (nu) duce o viață pioasă; p. ext. a (nu) fi cinstit, a (nu) fi corect. A nu fi dus (de multe ori) la biserică = a nu da importanță conveniențelor sociale; a nu se sfii să spună cuiva în față lucruri neplăcute. 2. Instituția creștinismului în ansamblu. 3. Comunitate întemeiată de Iîsus Hristos, alcătuită din totalitatea celor care cred în acesta; semn al comuniunii oamenilor cu Dumnezeu. ♦ Ansamblul credincioșilor reuniți într-o comuniune creștină locală. Biserica ortodoxă – Lat. basilica.

BISÉRICĂ (lat. basilica) 1. Instituție a creștinismului, întemeiată de Hristos, care asigură comuniunea oamenilor cu Dumnezeu prin actul de credință și prin participarea la slujbele săvîrșite de cei învestiți cu puterea Duhului Sfînt în vederea mîntuirii. Este alcătuită din totalitaea celor botezați și care cred în Hristos. ♦ B. primară = comunitate religioasă întemeiată de Iisus Hristos și reunind primii creștini. B. universală = larga comuniune a celor care cred în Iisus Hristos; semnul umanității răscumpărate prin Hristos. B. locală = manifestare a b. universale într-un loc, garantată de episcop, prin care orice b.l. se află în comuniune cu b. universală. Primele b.l. au fost organizate, după Cincizecime de apostolii lui Hristos. 2. Ansamblul credincioșilor reuniți într-o comuniune creștină particulară. ♦ B. ortodoxă v. ortodoxie. B. catolică v. catolicism. B. protestantă v. protestantism. B. evanghelică (sau luterană) v. luteranism. B. reformată (calvină) v. calvinism. B. unitariană v. unitarism. B. anglicană v. anglicanism. B. romană unită cu Roma (greco-catolică) v. greco-catolici (uniți). B. baptistă v. baptism. B. lui Dumnezeu apostolică v. penticostal. B. armeano-gregoriană = confesiune creștină contituind b. de stat a Armeniei (301) despărțită de Patriarhia Ortodoxă de la Constantinopol (506). 3. Lăcaș de închinare public al creștinilor, în care este preamărit Dumnezeu și se săvîrșește liturghia.

bisérică, biserici s. f. 1. Așezământ sfânt întemeiat prin jertfa lui Hristos pe cruce și prin învierea Sa din morți pentru sfințirea și mântuirea oamenilor. Este una, sfântă, sobornicească și apostolească, alcătuită din totalitatea celor botezați, care se împărtășesc din aceleași sfinte taine (bis. văzută), și din îngeri și drepții adormiți întru Domnul (bis. nevăzută). Este condusă în chip tainic de Iisus Hristos, iar în chip văzut de ierarhia bisericească. ♦ Biserica Ortodoxă Română = bis. care cuprinde pe toți credincioșii de religie ortodoxă din România și din diaspora. Este autocefală și unitară în organizarea sa și păstrează unitatea dogmatică, canonică și culturală cu Bis. ecumenică a Răsăritului. Are conducere sinodală ierarhică și este organizată ca Patriarhie. V. și Patriarhia Română. Biserica anglicană v. anglicanism. Biserica episcopală v. anglicanism. Biserica reformată v. calvinism. Biserica evanghelică v. luteranism. Biserica de scietologie v. scientologie. 2. Local destinat celebrării cultului creștin. ♦ Biserici din București demolate în timpul regimului comunist (anul din paranteză indică întemeierea ei): în 1977: Bis. Enei (1724); în 1984: Schitul Maicilor (1726), Postăvari (sec. 16), Spirea Veche (sec. 18), Izvorul Tămăduirii (sec. 18), Cotroceni (1687); în 1985: Pantelimon (1813), Sf. Mina (începutul sec. 20), Sf. Nicolea-Sârba (sec. 17); în 1986: Sf. Nicolae (1711), Complexul M-rii Văcărești (1711), Sf. Paraschiva (sec. 19), Sf. Vineri (1644), Olteni (1722), Sf. Spiridon Vechi (1646), Bradu Stoica (1809), Sf. Treime Dudești (1804). – Din lat. basilica.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.07.2014, 19:59:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Unde sinteti voi 3-4 adunati acolo sint si eu... nu e clar.
Adunați în numele cui?

"Că unde sunt doi sau trei, adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor." (Matei 18, 20).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.07.2014, 12:23:48
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Poti fi crestin fara Biserica?
Nu.


Și El (Hristos) este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate. (Col. 1, 18)
Caci precum trupul unul este si are multe madulare, iar toate madularele trupului multe fiind, sunt un trup, asa si Hristos. Pentru ca intr-un Duh ne-am botezat noi toti, ca sa fim un singur trup, fie iudei, fie elini, fie robi, fie liberi, si toti la un Duh ne-am adapat. Caci si trupul nu este un madular, ci multe" (I Cor., 12, 12-14).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.07.2014, 17:15:14
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Asa Ovidiu cum zici tu suna mai binemersi de corectura.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde