Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 18.04.2017, 19:40:02
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pe de alta parte, am citit ca e nevoie de nebuni care sa mai spună din când în când lucruri incorecte politic. Asadar, exista atâția nebuni care au avut dreptate în nebunia lor. Depinde cât de înțelepți sunt cei care fac astfel de afirmații. Căci gura omului poate spune de toate...
Stai liniștit ca nu merg sa tip în biserici ,,Jos ecumenismul", ca sa mă ia în primire jandarmul deghizat în închinător!
...:)) Lasă închipuirile ieftine și revino la realitate. Nebunii de care încerci să amintești, propovăduiau într-un alt duh, străin de cel al dezbinării, antenelor și altele asemenea.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 18.04.2017, 19:52:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu e bine sa taci la ce zice Alin pentru ca el lucreaza pe un sistem simplu care ii convine si care nu este complet corect...
* modifica usor ce zici
* exagereaza si isi ridica mingea la fileu
* urmeaza lovitura finala/concluzia ghilotinei verbale aplicata vinovatului si condamnatului, de obicei disproportionata fata de vina

Si cum isi gaseste suficienti inocenti care sa faca greseala de a scrie inexactitati, chestii neargumentate, exagerari, aberatii personale, este ca un invatator cu varga in mana care vaneaza scolarii neatenti, vorbaresti si nedisciplinati si le aplica instant corectia binemeritata pe fiecare virgula gresita din extemporal.
Am observat, dar nu-l urasc. Am învățat multe de la el. Ne contrazicem de ani de zile... Anumite cuvinte si-au tocit sensul. Avem poziții opuse fata de cip si fata de ecumenism și e de așteptat ca fiecare sa reacționeze în felul sau. Nu încerc sa-l conving. Îmi verific anumite opinii despre subiecte care mă frământă. Din dorința de a nu gresI.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 18.04.2017, 20:10:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
...:)) Lasă închipuirile ieftine și revino la realitate. Nebunii de care încerci să amintești, propovăduiau într-un alt duh, străin de cel al dezbinării, antenelor și altele asemenea.
Eu nu propovăduiesc nimic. E o discuție pe un forum. Atat. Asta îmi lipseșt: sa mă consider propovăduitoare!

 existat o sinaxa. Unii sunt de acord cu ce s-a discutat acolo, alții urmează linia sinodului din Creta. Pe mine mă interesează mântuirea.

Sunt și eu precum Cetateanul turmentat al lui Caragale și intreb: ,,Eu cu cine votez?" Iar după vot, continuu sa caut argumente. Pentru mine. Suna egoist, dar așa e. De aceea, nu mă supăr ca unii au alta părere. Mă supăr ca intr-o tara majoritar ortodoxă parcă nu mai exista loc pentru ortodocsi! Mă supăr când văd prigoana pe fata a unor ortodocsi. Mă doare ca nu am cuvinte potrivite sa le aduc mângâiere, desi nu doar de cuvinte au nevoie cei rămași fără servicii ori cei alungati din manastiri.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 18.04.2017, 20:38:14
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
...:)) A te smeri înseamnă altceva, dar tu poți visa în continuare. Se zice pe undeva prin Evanghelie, femeia să tacă în Biserică. Cu siguranță ție nu-ți sună, ai tu un motiv mai presus de învățătura Bisericii.
Hristos a invatat multe.
Dupa El Apostolul Pavel.
Afirmatia.cu femeia sa taca in Biserica este una generala si specifica si contextul: Biserica, unde preotii, slujitorii au intaietate si trebuiesc respectati.

Dar afirmatia asta nu poate fi scoasa din context si transformata in una generala in care totul este Biserica si femeia e la nivelul unui caine si sa taca pe vecie.
Apropo, femeia este facuta si ea dupa chipul lui Dumnezeu si are duh de la Dumnezeu si este templu si vas al Duhului.
Pentru asta merita respect maxim ontologic ca egal al nostru iar pe contextul specific sa ne dea intaietate.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 18.04.2017, 20:40:08
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E o discuție pe un forum.
pentru tine nu e numai o discutie, pentru tine este si campanie. cand ai timp du-te la biblioteca academiei si citeste. au fost mii de cazuri identice cu al vostru, toti au disparut ca si cum n-au existat. vina caterisitilor este mare si evidenta, eu unul ma mir ca nu au fost exclusi inca din Biserica.

problema ta, Antonia, nu este credinta ta ci fanatismul tau.

ps.sper ca la spovedanie, cand ai fost la nepomenitorul ala, n-ai uitat ce ai scris aici despre copil.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 18.04.2017, 23:00:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
pentru tine nu e numai o discutie, pentru tine este si campanie. cand ai timp du-te la biblioteca academiei si citeste. au fost mii de cazuri identice cu al vostru, toti au disparut ca si cum n-au existat. vina caterisitilor este mare si evidenta, eu unul ma mir ca nu au fost exclusi inca din Biserica.

problema ta, Antonia, nu este credinta ta ci fanatismul tau.

ps.sper ca la spovedanie, cand ai fost la nepomenitorul ala, n-ai uitat ce ai scris aici despre copil.
Când îl iubești pe Dumnezeu cu adevărat, ți se pare normal sa-ți dai viata pentru El. Unui preot i s-a pus în fata un foc și i s-a dat și tămâie ca sa o jertfească idolilor. Dacă a refuzat, i s-a pus jăratic în mână fortandu-l astfel sa comită un lucru contrar conștiinței sale. El a strâns cu putere jăraticul în mână și i-a ars mana, dar nu a jertfit idolilor. Și a devenit sfânt. I-am uitat
numele. Iubirea lui Dumnezeu e sfintitoare, e Calea, Adevărul și Viata.

Tu cât timp ai putea tine jăratic în mâini pentru Dumnezeu?
Dacă scrii ca ,,vina caterisitilor este mare și evidenta", probabîl ca nu cunoști ortodoxia. Așa ca un raid pe la biblioteca iți prinde bine și ție.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 18.04.2017, 23:35:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Tu cât timp ai putea tine jăratic în mâini pentru Dumnezeu?
Nu-mi zi ca mouse -ul de pe care nu-ti mai iei mana e jaratic la tine.

La asa "jaratic" asa "ortodoxie"

Apropo, demonstratia aia cu caramida cu care te-ai laudat cand ne-o faci?

Daca nu-ti iese, sa stii ca ne multumim si cu jaraticul.

Numa' fa ceva ca de gura sparta ne-am saturat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 18.04.2017, 23:37:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu nu propovăduiesc nimic. E o discuție pe un forum. Atat. Asta îmi lipseșt: sa mă consider propovăduitoare!

 existat o sinaxa. Unii sunt de acord cu ce s-a discutat acolo, alții urmează linia sinodului din Creta. Pe mine mă interesează mântuirea.

Sunt și eu precum Cetateanul turmentat al lui Caragale și intreb: ,,Eu cu cine votez?" Iar după vot, continuu sa caut argumente. Pentru mine. Suna egoist, dar așa e. De aceea, nu mă supăr ca unii au alta părere. Mă supăr ca intr-o tara majoritar ortodoxă parcă nu mai exista loc pentru ortodocsi! Mă supăr când văd prigoana pe fata a unor ortodocsi. Mă doare ca nu am cuvinte potrivite sa le aduc mângâiere, desi nu doar de cuvinte au nevoie cei rămași fără servicii ori cei alungati din manastiri.
Pai daca tu confuzi ortodoxia cu apucaturi BOSV -iste cine e de vina..

De aia si nedumeririle si frustrarile tale..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 18.04.2017, 23:40:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
..bla bla.. incorecte politic..bla bla..
Tot cu limbaju' de lemn coane Fanica? Altceva nu avem in meniu?

Citat:
Asadar, exista atâția nebuni care au avut dreptate în nebunia lor.
Pai stii cum se zice. Si un ceas stricat arata ora exacta de 2 ori pe zi.
Problema este cu restul celor 23h si 59 minute...

Citat:
Stai liniștit ca nu merg sa tip în biserici ,,Jos ecumenismul", ca sa mă ia în primire jandarmul deghizat în închinător!
Nu, tipi pe bloguri ca esti in siguranta, firea de marturisitor parca nu e chiar asa destoinica pana la urma sa ia niste ghionturi reale..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 19.04.2017, 00:38:47
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca nimeni n-a anulat dreptul nimănui de a veghea asupra purității ortodoxiei, de ce se iau masuri atât de drastice împotriva celor care nu sunt de acord cu rugăciuni în comun și cu decizile luate la Creta? De ce atâta răutate în numele iubirii?
Se apelează la jandarmi pentru a împiedica protestele legate de săptămâna ereziei când se fac rugăciuni în comun cu cei de alte confesiuni. Ți se pare normal? Romanii chiar nu mai au dreptul sa ramana ortodocsi? Trebuie agresați și spiritual? Aici poate mă lămuresc cei ce știu. Ca eu, una, nu pot înțelege...
Nu am vazut nici o masura luata impotriva nimanui care nu-i de acord cu ce s-a intamplat in Creta. Intamplator, si eu cred ca e o greseala ca s-au dus ai nostri acolo si ca a fost un sinod ratat. Probabil sunt si altii care nu-s de acord cu ce s-a intamplat acolo si uite ca nu patim nimic. De asemenea sunt preoti care s-au pronuntat clar impotriva si nu au patit nimic.

Asta inseamna prigoana, sa te forteze cineva sa accepti anumite lucruri si in cazul in care nu accepti sa-ti faca tot felul de lucruri.

In schimb am vazut preoti si credinciosi care ei au inceput o prigoana impotriva ierarhilor. Ei s-au rupt singuri de ierarhi si de restul Bisericii sustinand prostia cu "ingradirea de erezie". Au decis ei ca nu stiu ce idee e eretica, asa ca s-au "ingradit" de ea. Mai mult, merg si-i agreseaza pe ierarhi pe unde ii prind.

Care era reactia la care te asteptai ? Sa va aplaude episcopii ca-i faceti eretici ? Sau ceilalti crestini cand tipati prin biserici ? E normal sa ramai preot daca vrei sa te "ingradesti" ? Nu trebuie sa mergi la judecata pentru asta ? Ca poate ai luat-o razna si acuzi ierarhii pe nedrept.

Asta nu e prigoana, sunt niste masuri normale luate in urma unor actiuni gresite ale unora care viseaza ca se lupta cu ereticii si vor sa fie martiri cu orice pret. Sigur ca nimanui nu-i place cand vede anumite scene care se intampla prin manastiri, dar intr-un fel trebuie rezolvata si partea aia. Ca sa se poata marturisitorii ingradi mai bine, ce rost are sa stea in cuiburile alea ecumeniste ? :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare