Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #901  
Vechi 05.05.2017, 20:59:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Ori am innebunit ori mi-am dat jos ochelarii de cal, ramane de vazut. (oricum m-a ajutat biserica sau mai bine spus slujitorii ei, am coborat din carti in realitatea inconjuratoare)
Din cate am inteles ai citit cateva carti ortodoxe, dar fara sa citesti inainte un catehism sau sa stii prea multe despre invatatura ortodoxa. Si cand ai citit ceva dintr-o alta invatatura, sau ti-a propovaduit-o cineva, tu ai crezut ca aceea e cea adevarata, pentru ca nu o cunosteai pe cea ortodoxa si nu aveai cu ce o compari. Eu asa cred, poate ma insel.
Reply With Quote
  #902  
Vechi 05.05.2017, 21:12:26
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Din nefericire, cam singurul lucru pe care îl apreciază antiecumeniștii la Părintele Stăniloae este acest scurt citat (care prin acel nu prea se încadrează și el în moderația care l-a caracterizat în toată opera), ignorând, din păcate, tot ce a scris o viață.

Ăsta ar fi punctul de plecare al înțelegerii dintre noi: dacă te-ai apuca să-i studiezi opera și să-l iei pe de-a întregul, nu să-l corectezi la tot pasul. Dar nu-mi fac iluzii, pentru că ești, într-adevăr, cum spunea Adrian, un hardliner.

N-am resentimente față de călugări, însă în ce-i privește sunt selectiv cam așa cum ești tu cu Părintele Stăniloae și cu ceilalți teologi din serie, care au un orizont cultural mult mai larg. Între călugări părintele Teofil avea această deschidere care, iarăși, tu o taxezi ca ecumenistă. Dar o aură de sfințenie am perceput și la părintele Cleopa când m-am aflat, o clipă, în apropierea lui, și ls pătintele Sofian; nu numai la părintele Galeriu. La părintele Săniloae am perceput-o indirect, pentru că nu m-am aflat niciodată în preajma sfinției sale.

Totuși, în pofida acestei prezențe a harului pe care o simți în preajma lor, care arată o înaltă statură duhovnicească, trebuie să alegi între unul și altul; iar eu l-am ales pe cel care vorbea de unitate în diversitate.

Referindu-mă la sfinții contemporani nu m-am gândit la cei canonizați, ci la cei pe care i-am perceput ca atare și care sunt recunoscuți ca teologi.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #903  
Vechi 05.05.2017, 21:12:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Am spus de la inceput ca nu voi insira aici toate deraierile. Daca s-ar face caterisiri si nu s-ar inchide ochii, ar ramane, poate, un sfert si nici studentii nu s-ar mai inghesui la un "serviciu bun".

Consider ca cea mai mare erezie este cea pietisto-idolatra mult mai grava ca cea ecumenista.
Depinde ce intelegi prin pietism. Pietismul e o conceptie aparuta in protestantism, s-a opus dogmatismului de pana atunci. Minimalizeaza invatatura si pune accent pe traire. Nu stiu sa existe printre preoti astfel de conceptii, poate la cineva care e puternic afectat de conceptiile ecmeniste si crede ca nu conteaza prea mult diferentele dogmatice intre culte. La unii credinciosi e posibil sa existe, probabil mai mult la cei nepracticanti. Eu am si spus ca ar fi nevoie de o catehizare.
Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Tu incerci sa ma convingi ca in Biserica Apuseana nu mai este har deloc si ca la noi toti au har. Daca nu s-au rupt la modul oficial sunt in regula. Abaterile le consideri doar pacate personale si atunci evident, nu le comentam. In schimb este in regula sa atacam ierarhii si sa contestam sinodul.
In primul rand eu nu incerc sa te conving de nimic. Legat de ierarhi, eu nu sunt de aceeasi parere cu cei ce sunt nepomenitori, deci nu am nimic in comun.
Reply With Quote
  #904  
Vechi 05.05.2017, 21:16:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Uite cu punctul asta de vedere eu sunt de acord...sau punctele. :)

http://www.cuvantul-ortodox.ro/parin...singur-cuvant/

Are dreptate Catalin il criticati ca nu da exemple de sfinti mai recenti dar altii tocmai asta le reproseaza astora care nu-s de acord cu ecumenismul - ca se axeaza prea mult pe ce au spus sfinti si parinti din vremea noastra.

Eu am spus deja. Daca se va produce vreo "unitate in diversitate", atunci ma mut la sectiunea secte si culte. Ca e clar ca adventistii sau iehovistii au dreptate. :)
Reply With Quote
  #905  
Vechi 05.05.2017, 21:16:46
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am mai avut discutii cu persoane care s-au contrazis, dar parca tu ii intreci pe toti cei cu care am vorbit. Toate link-urile sunt false,.
nu, doar in linkul tau sunt lucruri false, este un site de lupta ortodoxa, ce ti-am pus eu sunt tot surse ortodoxe, nu folosesc altele tocmai ca sa nu-mi reprosezi, dar care prezinta lucrurile corect. acolo ai intreaga activitate a sfantului. ii este prezentata intreaga viata, de fapt.
Reply With Quote
  #906  
Vechi 05.05.2017, 21:24:12
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Daca se va produce vreo "unitate in diversitate", atunci ma mut la sectiunea secte si culte.
Unitate, nu unire. Pur și simplu să accepți diversitatea, că alții nu pot pricepe ca tine mântuirea și nu pot crede în termenii tăi; că vin din alte culturi și au alt trecut. Și să nu crezi că tot ce nu e cuprins în sfera ta mai mică sau mai mare este neapărat rău.

Unitatea creștinilor ar trebui să se producă, cum zicea Răzvan Codrescu, vizavi de un secularism agresiv cu tot ceea ce intră sub denumirea de creștinism; sau de alte pericole, ca islamismul.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #907  
Vechi 05.05.2017, 21:28:15
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Revenind la citatul părintelui Stăniloae, cu ''nu prea sunt pentru ecumenism''. Asta eu cred că nu arată o pocăință tardivă, ci că toată opera sa nu o considera tributară ecumenismului. Că deschiderea culturală pe care a avut-o, și pe terenul căreia ar fi putut cuceri lumea ca ortodox, e altceva decât o mișcare artificială, mai mult politică, dorită eventual de masoni.

Iar dacă părintele Stăniloae nu a fost ecumenist, atunci nu mă mai băgați nici pe mine în cazanul cu pricina :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #908  
Vechi 05.05.2017, 21:28:22
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am mai avut discutii cu persoane care s-au contrazis, dar parca tu ii intreci pe toti cei cu care am vorbit..
si acum chiar am terminat pentru ca nu te vei opri niciodata. uite si linkul asta, desi nu-mi place wiki:
https://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Boniface
nicaieri nu ai sa gasesti o localitate din fosta galie, actuala franta si importantul regat franc de la vest de rin, toate, dar absolut toate, sunt localitati din dreapta rinului, asa zisa austrasie, francia de la est de rin. zona locuita in mare parte de saxoni.

e basta.
Reply With Quote
  #909  
Vechi 05.05.2017, 21:32:23
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Uite cu punctul asta de vedere eu sunt de acord...sau punctele. :)

http://www.cuvantul-ortodox.ro/parin...singur-cuvant/
Și eu. Dacă subscrie și Cătălin... În esență asta este:

''Știm, dacă avem credința în Biserică și în Sfinții Părinți – Biserica cea Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească, și în Sfinții Părinți ai ei, și Sinoade – că în afara Bisericii nu sunt Taine, dar asta nu înseamnă că știu că nimeni din afară nu se poate mântui, fiindcă eu nu știu ce poate și ce nu poate Dumnezeu în afara Bisericii. ''(Rafail Noica)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #910  
Vechi 05.05.2017, 21:35:04
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Adrian, după cum vezi, minunea nu s-a întâmplat. Aș fi pariat pentru rezultat, dar am zis hai să aștept. :)
Ovidiu, "ce e cu neputinta la oameni, e cu putinta la Dumnezeu". Eu spun sa mai asteptam. Si, intre timp, mai intrebam, mai speram si ne rugam. :)
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde