Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #911  
Vechi 05.05.2017, 21:37:12
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Și eu. Dacă subscrie și Cătălin... În esență asta este:

''Știm, dacă avem credința în Biserică și în Sfinții Părinți – Biserica cea Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească, și în Sfinții Părinți ai ei, și Sinoade – că în afara Bisericii nu sunt Taine, dar asta nu înseamnă că știu că nimeni din afară nu se poate mântui, fiindcă eu nu știu ce poate și ce nu poate Dumnezeu în afara Bisericii. ''(Rafail Noica)
Daca intelegi ca accentul se pune pe NU STIU...e bine. Totul e sa nu fortam nota si sa ajungem de la nu stiu la cred ca da sau stiu. :)
Reply With Quote
  #912  
Vechi 05.05.2017, 21:39:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Da. Asta-i poziția de bun-simț.
Dar, din nefericire, e suspectă de ecumenism. Este, Cătălin?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 05.05.2017 at 21:45:08.
Reply With Quote
  #913  
Vechi 05.05.2017, 21:41:05
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Uite cu punctul asta de vedere eu sunt de acord...sau punctele. :)

http://www.cuvantul-ortodox.ro/parin...singur-cuvant/

Are dreptate Catalin il criticati ca nu da exemple de sfinti mai recenti dar altii tocmai asta le reproseaza astora care nu-s de acord cu ecumenismul - ca se axeaza prea mult pe ce au spus sfinti si parinti din vremea noastra.

Eu am spus deja. Daca se va produce vreo "unitate in diversitate", atunci ma mut la sectiunea secte si culte. Ca e clar ca adventistii sau iehovistii au dreptate. :)
Nu uita de zeciuiala! Si nu uita: Lenuta Albu si Der Wachturm :) au intotdeauna dreptate. Next 2 imposible, vorba lui Lana Beniko, sa gasesti o confesiune cu asa libertate si intelegere fata de persoana individuala ca ortodoxia. Daca ajungi la anihilationisti, o sa ma uit vizavi, la bolgia ta, cum "ultraterestrul" iti da in cap cu furca cum pierzi la path of exile. :) Eu bineinteles ca voi fi la sectiunea "ecumenisti", unde niste "ultraterestri" cu aspec tul Antoniei, al lui Catalin, al lui Vulcanescu si al...tau, o sa ma pocneasca peste tot cind mai zic ceva sarcastic la adresa subiectivismului confesional. :)))))
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #914  
Vechi 05.05.2017, 21:44:04
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Centesimus, iti place Path of Exile? Sau e interzis de Lenuta sa joci? Uite ca in vesnicie te vei distra alaturi de Iuliu, care va face pe pastorul anti-ecumenic, intre doua partide de joc.
Necunoscute sint caile determinismului karmic, cum ar zice unii.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #915  
Vechi 05.05.2017, 21:47:41
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Da. Asta-i poziția de bun-simț.
Dar, din nefericire, e suspectă de ecumenism. Este, Cătălin?
Clar. Catalin este un hardliner. Daca avea o fire mai aventuroasa, ar fi fost la Radeni, alaturi de Antonia.
Iuliu, vezi ca miine dimineata trebuie sa distribui pliantele alea cu Regatul lui iehova in tot cartierul tau. Scoala-te devreme, trudeste pentru un loc in Regat!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #916  
Vechi 05.05.2017, 21:52:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Din nefericire, cam singurul lucru pe care îl apreciază antiecumeniștii la Părintele Stăniloae este acest scurt citat (care prin acel nu prea se încadrează și el în moderația care l-a caracterizat în toată opera), ignorând, din păcate, tot ce a scris o viață.

Ăsta ar fi punctul de plecare al înțelegerii dintre noi: dacă te-ai apuca să-i studiezi opera și să-l iei pe de-a întregul, nu să-l corectezi la tot pasul. Dar nu-mi fac iluzii, pentru că ești, într-adevăr, cum spunea Adrian, un hardliner.

N-am resentimente față de călugări, însă în ce-i privește sunt selectiv cam așa cum ești tu cu Părintele Stăniloae și cu ceilalți teologi din serie, care au un orizont cultural mult mai larg. Între călugări părintele Teofil avea această deschidere care, iarăși, tu o taxezi ca ecumenistă. Dar o aură de sfințenie am perceput și la părintele Cleopa când m-am aflat, o clipă, în apropierea lui, și ls pătintele Sofian; nu numai la părintele Galeriu. La părintele Săniloae am perceput-o indirect, pentru că nu m-am aflat niciodată în preajma sfinției sale.

Totuși, în pofida acestei prezențe a harului pe care o simți în preajma lor, care arată o înaltă statură duhovnicească, trebuie să alegi între unul și altul; iar eu l-am ales pe cel care vorbea de unitate în diversitate.

Referindu-mă la sfinții contemporani nu m-am gândit la cei canonizați, ci la cei pe care i-am perceput ca atare și care sunt recunoscuți ca teologi.
Te inseli, eu am o mare admiratie pentru Parintele Staniloae, am avut inca de la inceput. Spre deosebire de cei ce sunt atrasi de conceptiile moderniste ortodocsii nu trebuie sa se chinuie sa caute cate un pasaj care sa le sustina ideile, pentru ca intreaga invatatura este ortodoxa si nu exista sfinti ecumenisti. Orice ortodox trebuie sa iubeasca adevarul si toti sfintii si traitorii au iubit adevarul, chiar daca cineva a spus si ceva gresit. Smerenia insemna si sa iubeasca cineva adevarul, lasand deoparte rationamentele lui, limitate. Problema nu e ca cineva sa stie ceva gresit, ci sa se impotriveasca adevarului. Era o povestire pe care a postat-o cineva pe forum, un parinte induhovnicit nu credea ca in Sfantul Potir este Trupul si Sangele Domnului. Un alt parinte a aflat si i-a spus ca e gresit ce crede el. Acesta s-a dus sa se roage si sa afle adevarul, dupa putin timp a primit raspunsul ca e gresit ce crede. Si si-a schimbat conceptia imediat.
Reply With Quote
  #917  
Vechi 05.05.2017, 21:55:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Mă bucur sincer că îl admiri. Însă în citatele pe care le dai - nu puține -, părintele Stăniloae apare destul de rar. Dacă l-ai cita mai mult sunt convins că am ajunge mai ușor la un numitor comun.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #918  
Vechi 05.05.2017, 21:56:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
nu, doar in linkul tau sunt lucruri false, este un site de lupta ortodoxa, ce ti-am pus eu sunt tot surse ortodoxe, nu folosesc altele tocmai ca sa nu-mi reprosezi, dar care prezinta lucrurile corect. acolo ai intreaga activitate a sfantului. ii este prezentata intreaga viata, de fapt.
Esti culmea, si acolo, in al doilea link scrie acelasi lucru, ca a reformat Biserica Francilor si a tinut un sinod, pentru ca episcopii franci nu mai tinusera de 80 de ani un sinod. Eu m-am plictisit sa pierd timpul cu asta, crezi ce vrei, nu ma intereseaza pe mine ce crezi.
Reply With Quote
  #919  
Vechi 05.05.2017, 21:59:32
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Te inseli, eu am o mare admiratie pentru Parintele Staniloae, am avut inca de la inceput. Spre deosebire de cei ce sunt atrasi de conceptiile moderniste ortodocsii nu trebuie sa se chinuie sa caute cate un pasaj care sa le sustina ideile, pentru ca intreaga invatatura este ortodoxa si nu exista sfinti ecumenisti. Orice ortodox trebuie sa iubeasca adevarul si toti sfintii si traitorii au iubit adevarul, chiar daca cineva a spus si ceva gresit. Smerenia insemna si sa iubeasca cineva adevarul, lasand deoparte rationamentele lui, limitate. Problema nu e ca cineva sa stie ceva gresit, ci sa se impotriveasca adevarului. Era o povestire pe care a postat-o cineva pe forum, un parinte induhovnicit nu credea ca in Sfantul Potir este Trupul si Sangele Domnului. Un alt parinte a aflat si i-a spus ca e gresit ce crede el. Acesta s-a dus sa se roage si sa afle adevarul, dupa putin timp a primit raspunsul ca e gresit ce crede. Si si-a schimbat conceptia imediat.
Lozinci si clisee. Draga colega, in comunism ai fi ajuns in CC. Rapid! Fara ironie: ai un talent in aceasta directie, absolut breathtaking. Esti genul care nu se intreaba vreodata ceva privind propria credinta (atentie, intotdeauna cei ca tine vor avea o credinta-facuta-de-altii, "closed source" cum se zice in IT). In multe momente si situatii, asta este de admirat: posezi o anume disciplina a convingerilor. La mine si la altii, asa ceva este imposibil by default: pachetele software "disciplina confesionala" si "credinta solida" sint si ramin mascate.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #920  
Vechi 05.05.2017, 22:14:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Unitate, nu unire. Pur și simplu să accepți diversitatea, că alții nu pot pricepe ca tine mântuirea și nu pot crede în termenii tăi; că vin din alte culturi și au alt trecut. Și să nu crezi că tot ce nu e cuprins în sfera ta mai mică sau mai mare este neapărat rău.

Unitatea creștinilor ar trebui să se producă, cum zicea Răzvan Codrescu, vizavi de un secularism agresiv cu tot ceea ce intră sub denumirea de creștinism; sau de alte pericole, ca islamismul.
Am citit si eu ieri acel link, conceptii tipic ecumeniste, de genul unitate in diversitate, unirea netinand cont de erezii. Am vazut si ca m-am inselat la primul link, nu se referea doar la siteurile zelotiste, ci la toti cei ce sunt impotriva ecumenismului. Dar nu stiu daca tu stii, Razvan Codescu are si un motiv care sta la baza adoptarii acestor conceptii. Este un admirator la legionarismului, despre Zelea Codreanu afirma ca o astfel de personalitate nu se naste la o suta de ani. Legionarismul nu respingea catolicismul, dimpotriva.
Reply With Quote
Răspunde