Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2010, 20:29:07
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit A aparut iPad-ul.

Doamne-ajuta!

Acum cateva zile a aparut iPad, un aparat care va marca un moment de referinta. Din acest moment, ziarele si revistele pe hartie se vor ocupa de redactarea termenilor in care se vor retrage de pe piata tipariturilor pe hartie. Mii de hectare de padure vor fi salvate anual. In acelasi mod, cartea in format electronic va incepe sa se impuna. Alte mii de hectare de padure salvate.
Pentru cei care vor sa afle mai multe despre iPad:
http://www.apple.com/ipad/

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2010, 20:32:31
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Depinde...

Daca citim la calculator, consumam energie electrica. Depinde acum de modul in care obtinem aceasta energie electrica, sa nu consumam resurse si pentru ea, ca altfel, tot acolo ajungem...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2010, 20:42:33
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Acum cateva zile a aparut iPad, un aparat care va marca un moment de referinta. Din acest moment, ziarele si revistele pe hartie se vor ocupa de redactarea termenilor in care se vor retrage de pe piata tipariturilor pe hartie. Mii de hectare de padure vor fi salvate anual. In acelasi mod, cartea in format electronic va incepe sa se impuna. Alte mii de hectare de padure salvate.
Pentru cei care vor sa afle mai multe despre iPad:
http://www.apple.com/ipad/

Doamne-ajuta!
Daca rezolvam sa se faca si mobila electronica, o sa fie foarte multi copaci.

Bine ar fi ca in fata ipadului sa fie oameni, nu momai.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.02.2010, 20:44:55
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cititul de pe ecran supara la ochi.Prefer hartia(de fapt prefer lenea!)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.02.2010, 20:51:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Acum cateva zile a aparut iPad, un aparat care va marca un moment de referinta. Din acest moment, ziarele si revistele pe hartie se vor ocupa de redactarea termenilor in care se vor retrage de pe piata tipariturilor pe hartie. Mii de hectare de padure vor fi salvate anual. In acelasi mod, cartea in format electronic va incepe sa se impuna. Alte mii de hectare de padure salvate.
Pentru cei care vor sa afle mai multe despre iPad:
http://www.apple.com/ipad/

Doamne-ajuta!
hahaha!!
Daca l-ar imparti pe gratis as crede ca vor sa salveze padurea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.02.2010, 20:54:43
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Cine a privit in ultima vreme un chiosc de presa probabil ca a remarcat cate publicatii jalnice sunt acolo. Toate acelea se afla expuse cu pretul defrisarilor.

Pe de alta parte, dupa atatia ani de calculator, nu pot sa citesc o carte in format electronic decat foarte greu. Cat va mai fi cu putinta voi prefera cartea pe hartie, dar in ce priveste presa, nu am nici un regret. La ce nivel de pervertire a ajuns, din punctul meu de vedere poate sa si dispara. Se minte la fel de "bine" si pe net, nu e nevoie sa mai si defrisam.

Cat priveste consumul electric, este nesemnificativ si va fi si mai mic odata cu aparitia pilelor electrice eco.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.02.2010, 21:08:03
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
hahaha!!
Daca l-ar imparti pe gratis as crede ca vor sa salveze padurea.
Sunt curios cum ai putea sa il dai gratis daca ai fi in locul lor?
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.02.2010, 21:13:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Sper ca nu va plictisesc rau cu niste comentarii despre cum tehnologia schimba perceptia noastra asupra lumii..
Aud comentarii ale copilului meu de gradinita: (intr-un parc:) copaci, rau, animale.. oau! exact ca in jocul meu video; (privind pe geam:) ce frumos arata elicopterul acela, parca este o stea! (noi nu vedem stelele niciodata din cauza luminilor orasului.. ni le imaginam doar sau le vedem pe net!).

@ Laurschepsis
Nu vreau sa par f cinica, dar.. asta cu tehnologia care salveaza padurea ma face sa rad.
Stau in sua si aici treaba e cam asa: arunc zilnic mormane de ambalaje din hartie, carton, plastic.. Mi se dau la magazin pungi de hartie groasa, puse apoi in pungi de plastic solid (cu recomandarea sa le reciclezi, desigur, dar nu am vazut pe nimeni facand asta). Am intrebat unde sunt centrele de reciclare (ca pe multe ambalaje scrie ca sunt reciclabile).. nu am descoperit nici unul si stau in oras f mare.
Toate cunostintele mele folosesc farfurii si tacamuri de unica folosita (cel putin atunci cand ii vizitam!), desi aproape toata lumea are masina de spalat vase..
Facturile le primesc prin posta si pe ele scrie sa trecem la formatul electronic pt a salva copacii, desigur, dar asta nu-i impiedica sa-mi puna langa factura, in acelasi plic, un morman de materiale promotionale din hartie! Etc.
Eu vad doar cum tehnologia ne ajuta sa producem mormane de gunoi...
(Sunt singura ciudata din cartier care merg la cumparaturi cu propria sacosa de panza. Si nu sunt din cei care ma vait de starea planetei.)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.02.2010, 21:19:32
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Sunt curios cum ai putea sa il dai gratis daca ai fi in locul lor?
Era o gluma, Laurschepsis.
Am un Apple store la coltul strazii.. sunt pe val. Cineva m-a rugat anul trecurt sa-i cumpar Iphone. Am stat la coada pentru el! Era lume in fata magazinului inainte de ora deschiderii..
Doar ca sa cer informatii despre un produs a trebuit sa-mi fac programare.. cam asa se vand produsele apple aici..
..
Sa citesc stirile.. cred ca se poate face pe orice telefon..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.02.2010, 21:31:38
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Daca rezolvam sa se faca si mobila electronica, o sa fie foarte multi copaci.

Bine ar fi ca in fata ipadului sa fie oameni, nu momai.
Frate draga, te rog sa ma ierti. Nu mi-am inchipuit ca o sa generez asemenea reactii. Nu vad unde am gresit, dar daca te-am determinat la asa raspuns, probabil ca il merit.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Chiar pot chistiga un iPad 4 pe facebook? mariusfanea Intrebari utilizatori 2 18.12.2012 12:59:56
Cum a aparut diavolul in Univers? mariamargareta Secte si culte 100 19.01.2011 18:46:15
cand a aparut biserica ortodoxa? anaana71 Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.11.2009 20:23:53
Cum credeti ca am aparut ? phradmon Intamplari adevarate 9 05.09.2007 21:13:39