Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.06.2009, 16:39:54
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

eu am inteles doar ca nu e frumos sa las intrebari fara raspuns :D
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.06.2009, 18:05:29
mihaela68 mihaela68 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2009
Locație: ROMANIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Post????????

Draga mea eu am fost casatorita de 3 ori si evident am divortat tot de 3 ori...sfatul meu este sa tii cont de POST!eu nu am tinut cont de nimeni si nimic am facut mereu ce am vrut.nu regret nimic din ce am facut ptr ca la vremea respectiva asa am considerat ca e bine.acum insa,am o fetita ptr care mi-as da si viata,si te sfatuiesc sa nu uiti,ca "pacatele parintilor cad pe copii",si daca tii cont de faptul ca e post e ok ,poti face botezul in post dar nu cununia religioasa.e mare pacat si chiar daca te va cununa cineva PACATUL va fii al tau si al fam tale.eu zic sa gasesti o solutie care sa te faca fericita in viitor.eu sunt ortodoxa si de anul acesta am inceput sa tin posturile asa cum se cuvine.MERITA,CREDE-MA! NICIODATA NU E PREA TARZIU SA-TI INTORCI FATA SPRE DUMNEZEU,...CEL DIN URMA VA FII MAI BINE PRIMIT DECAT PRIMUL,DEOARECE CEL DIN URMA A RATACIT MULT PANA A GASIT CALEA,MULTA BAFTA ,SANATATE SI FERICIRE ITI DORESC TIE SI FAM TALE,,CU SIMPATIE.M.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.06.2009, 18:38:26
mihaela68 mihaela68 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2009
Locație: ROMANIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Thumbs up Cununia in post

Am citit mai toate raspunsurile pe care le-ai primit si dat ,te rog raspunde-mi la o intrebare?daca tot te supara adevarul sau sfaturile care le primesti de ce mai pui intrebari?vad ca nu prea tii cont de ce sfaturi primesti,doar de cele care te avantajeaza.pacat,ai sa regreti mai tarziu,eu nu te judec nu sunt in masura are cine sa o faca,imi dau doar cu parerea dar ar fii bine daca tot esti interesata de ce si cum e bine ptr tine ,tine cont de sfaturile prietenesti,si din suflet, care tii se dau aici,nu cred ca cineva iti vrea raul.nu vad nici un motiv,dar tu stii ca in viata,cate capete atatea idei.nastere usoara si bafta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.06.2009, 15:37:39
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

gresit mihaela, eu nu am cerut sfaturi, eu am intrebat doar cateva chestii.
tu esti un ex nefericit, eu am altele carora le-a mers si le merge ft bine. si intelegerea asta depinde ft mult si de oameni, e usor sa cauti vinovati in alta parte pt insuccese
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.06.2009, 15:39:14
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

ps. multumesc de urari. ceea ce vreau eu sa se inteleaga e ca nu e moft sau o ambitie.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.02.2010, 14:39:18
29august 29august is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Mesaje: 1
Implicit Rog ajutor, sfaturi

Buna ziua,

As avea si eu o intrebare la dvs.: se poate obtine o derogare pentru cununia religioasa din data de 29 august 2010 (Taierea Capului sf. Ioan Botezatorul) ?
Va intreb pentru ca din nefericire ni s-a aprobat nunta la Casa Centrala a Armatei pe data de 29 august 2010.
Mentionez ca amandoi suntem ortodocsi, dar date fiind conditiile mai sus mentionate nu avem ce face, am incercat sa le propunem sa facem schimb dar nu s-a putut sub nicio forma.
In speranta ca ma veti ajuta, va multumesc anticipat pentru ajutor.
Stie cineva vreun preot care ne poate ajuta ?
O zi buna.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.02.2010, 18:27:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 29august Vezi mesajul
se poate obtine o derogare pentru cununia religioasa din data de 29 august 2010 (Taierea Capului sf. Ioan Botezatorul) ?
Va intreb pentru ca din nefericire ni s-a aprobat nunta la Casa Centrala a Armatei pe data de 29 august 2010.
Doamne fereste! Eu zic sa nu acceptati asta nici macar cu derogare. Cat va linisteste o formalitate?
Mai bine faceti nunta in alta zi in cerc restans, nu la CCA.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.02.2010, 21:25:21
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 29august Vezi mesajul
Buna ziua,

As avea si eu o intrebare la dvs.: se poate obtine o derogare pentru cununia religioasa din data de 29 august 2010 (Taierea Capului sf. Ioan Botezatorul) ?
Va intreb pentru ca din nefericire ni s-a aprobat nunta la Casa Centrala a Armatei pe data de 29 august 2010.
Mentionez ca amandoi suntem ortodocsi, dar date fiind conditiile mai sus mentionate nu avem ce face, am incercat sa le propunem sa facem schimb dar nu s-a putut sub nicio forma.
In speranta ca ma veti ajuta, va multumesc anticipat pentru ajutor.
Stie cineva vreun preot care ne poate ajuta ?
O zi buna.
Oare ce e mai important? Sa demonstrezi ca Il iubesti pe Dumnezeu( respectand o zi de post stabilita de sfintii Parinti sub inspiratia Sf. Duh )sau sa faci nunta la Casa Centrala a Armatei? S-au terminat restaurantele din Bucuresti?
Preotul acela care v-ar ,,ajutaŽŽoare chiar credeti ca v-ar ajuta sau si-ar adauga lui si voua pacate?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.02.2010, 21:38:03
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanouela Vezi mesajul
ps. multumesc de urari. ceea ce vreau eu sa se inteleaga e ca nu e moft sau o ambitie.
Chiar daca tu spui ca nu este un moft sau o ambitie, sa stii ca pe de o parte este.
Din pacate pt. mine, eu nu fac parte din categoria ,,sfintelorŽŽ ci din categoria pacatoaselorŽŽ, asa ca nu vreau sa o iei ca si cum eu te-as judeca. As zice ca mai degraba m-as judeca pe mine. Problema e ca noi pacatuim dar dupa aceea nu avem smerenia potrivita. Adica vrem si sa pacatuim, traind in desfranare, dar dupa aceea sa si iasa totul dupa cum vrem noi( nunta). Nu avem puterea sa renuntam la voia noastra si sa punem pe primul plan voia lui Dumnezeu. Cum ne dovedim cainta noastra? Facand tot ca noi, mergand din greseala in greseala.
Daca tu consideri ca aceste cuvinte nu te reprezinta, sa stii ca am vorbit numai in numele meu. Mi le asum. Sunt concluziile la care am ajuns dupa greselile pe care le-am facut eu in viata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este posibila cununia religioasa fara nasi? Samarineanca Nunta 6 05.09.2010 12:07:08
cununia religioasa acasa anakatoh Nunta 8 10.01.2010 22:06:25
Cand se face cununia religioasa si alte detalii sophia Nunta 2 29.06.2009 11:26:56
cununia religioasa la tara sau la oras? crista Nunta 2 02.06.2009 12:20:44
CUNUNIA RELIGIOASA carmenpenzes Nunta 4 06.04.2008 15:22:55