Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.05.2011, 21:50:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Romanii milostivi?da se prea poate,insa nu DOAR romanii!
Am mai spus pe forum,ca am ramas uimita sa intalnesc atatia americani care si-au donat timpul si banii ,facand voluntariat in orfelinatele din Romania !
Poate. Sper că erau dezinteresați, nu ca americanii care vin an de an în România ca să organizeze "tabere de limba engleză" cu studiu biblic ca să ni-L facă cunoscut pe Isus.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Am vazut de multe ori oameni cazuti pe jos in Romania,care nu au atras milostenia nimanui,fara ca sa se cerceteze,lumea facea afirmatii de genul:lasa-l in pace ca este beat sau drogat!!
Si cei beti si drogati pot avea nevoie de ajutor(au cazut,sunt loviti la cap,coma alcoolica-se pot ineca cu propria voma).
Și tu ce ai făcut cînd i-ai văzut căzuți pe jos?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 27.05.2011, 21:51:30
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Se spune ca Fostul Patriarh al Serbiei nu mergea niciodata cu masina,decat in situatii urgente,deplasandu-se in general pe jos sau cu mijloacele de transport in comun.

El era cred in situatia de a considera masina o necesitate,si totusi se ferea sa o foloseasa,desi o avea la dispozitie oricand.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 27.05.2011, 21:55:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Question

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Se spune ca Fostul Patriarh al Serbiei nu mergea niciodata cu masina,decat in situatii urgente,deplasandu-se in general pe jos sau cu mijloacele de transport in comun.

El era cred in situatia de a considera masina o necesitate,si totusi se ferea sa o foloseasa,desi o avea la dispozitie oricand.
Deci , care este legatura dintre necesitate -lux si confort , precum afirmi dumneata ? Netul il consideri o necesitate ? Trenul . tramvaiul , troleibuzul . . . , le consideri o necesitate ? Radioul , il consideri o necesitate ? Becul , il consideri o necesitate . . . , putem continua pana la banala hartie igienica , si retur !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 27.05.2011, 22:00:47
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Orice confort,definit de societatea moderna drept necesitate,ar trebui eliminat,daca ne dorim o viata cat mai desavarsita.
Daca vrem sa fim "normali",sa traim ca toata lumea,atunci da,luxul este o necesitate,in orice forma a lui,mai opulenta sau mai putin opulenta.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 27.05.2011, 22:13:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Poate. Sper că erau dezinteresați, nu ca americanii care vin an de an în România ca să organizeze "tabere de limba engleză" cu studiu biblic ca să ni-L facă cunoscut pe Isus.

Și tu ce ai făcut cînd i-ai văzut căzuți pe jos?
Intr-o tara cu oameni puternic spiritualizati,care ipotetic vb deja il cunosc pe Iisus ce rost ar mai avea sa vina altii sa-ti faca cunostiinta cu El?Daca faptele noastre ar oglindi si teoriile crestine nu cred ca dorinta altora de a ne face cunoscut crestinismul,ar mai avea logica!


Implicit discutia m-ar pune pe mine in centrul atentiei si nu asta este rostul exemplului dat!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 27.05.2011, 22:16:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Orice confort,definit de societatea moderna drept necesitate,ar trebui eliminat,daca ne dorim o viata cat mai desavarsita.
Daca vrem sa fim "normali",sa traim ca toata lumea,atunci da,luxul este o necesitate,in orice forma a lui,mai opulenta sau mai putin opulenta.
Iertare , dar le balmajesti rau ! Vrei cu adevarat o astfel de viata , te retragi in pustie sau la o Manastire , caci altfel ne acoperim de cuvinte si nimic mai mult , transformand frustrarile si saracia noastra lucie , in reguli si virtuti , iar orice exagerare nu-i de folos , ci dinpotriva . Dreapta socoteala , chibzuinta , bunul simt , sunt cu adevarat necesare , caci altfel suntem niste simplii farisei , trambitatori , judecatori de ocazie , si alte cele , foarte daunatoare imaginii si credintei noastre . Poti fi extrem de normal in ambele situatii , fie ca ai sau nu masina , dar astea sunt simple refulari ale saraciei noastre , ori nu vrem sa ne imbatam cu apa rece , sau cel putin nu asta cred ca doresti pana la urma , sau poate da , asa ca simpla consolare si nimic mai mult ! Discernamant !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.05.2011, 22:24:00
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Daca Cioran spunea ca cravata ne face sa ne credem nemuritori,as putea parafrazandu-l sa zic ca masina ne da impresia ca suntem vesnici.

Da,nu mai suntem smeriti in masina,pentru ca deja privim lumea "de sus".
Reply With Quote
  #68  
Vechi 27.05.2011, 22:27:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul

Da,nu mai suntem smeriti in masina,pentru ca deja privim lumea "de sus".
Pai , si de pe cal , magar , bicicleta , privim lumea de sus , poate doar de pe trotineta sa fim ceva mai "smeriti ". . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 27.05.2011, 22:28:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Deci , care este legatura dintre necesitate -lux si confort , precum afirmi dumneata ? Netul il consideri o necesitate ? Trenul . tramvaiul , troleibuzul . . . , le consideri o necesitate ? Radioul , il consideri o necesitate ? Becul , il consideri o necesitate . . . , putem continua pana la banala hartie igienica , si retur !
Cred ca suntem destul de maturi sa facem deosebirea intre necesitate si lux.
Un banal bec care ne foloseste la iluminatul unor activitati nelipsite nu poate fi pus pe acelasi nivel cu sute de becuri aprinse,intr-o proprietate de multimiliardari unde luminile ard chiar si cand nu este locuita.
Idem masina,idem locuintele,idem hainele;de la necesitate la lux este o cale lunga.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 27.05.2011, 22:30:31
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Iisus a intrat in Ierusalim ,nu pe un cal ,asa cum se cuvenea ,ci pe un asin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuresti -> Prislop fara masina? Nicador Generalitati 18 08.04.2015 19:18:48
Si cand simti ca nu mai poti... cer_indurare Intamplari adevarate 23 12.02.2012 08:26:34
Cea mai scumpă Evanghelie: 14 milioane Mihnea Dragomir Generalitati 2 06.08.2011 08:29:26
poti sa mori in vis? The_Fallen Generalitati 9 30.06.2010 10:19:48
LA MULȚI ANI, scumpa mea mamă.... geo.nektarios Diverse Sarbatori 18 06.03.2009 22:01:16