Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.11.2015, 17:11:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nu am spus nicioadata ca as fi un reper, mi-am exprimat doar o parere personala! Pana la urma suntem oameni, facuti si cu trup, si omeneste vorbind de ce sa se considere gresit ca doi oameni care vor sa fie impreuna toata viata, au planuri, au sentimente autentice comune, dar nu s-au casatorit inca (pregatirea unei nunti dureaza totusi un anumit timp), au relatii intime ?!
!
Ti-am explicat o data, in postarea precedenta si de cateva ori cu alte ocazi, dar tot te faci ca nu vezi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.11.2015 at 13:05:29.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.11.2015, 14:41:23
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In India a avut loc o casatorie unica din ce stiu, sau cel putin nu am mai auzit eu de un asemenea caz.Doi preoti (catolici daca am inteles corect), frati gemeni, au oficiat casatoria a 2 tineri indieni crestini, si ei frati gemeni. Cele doua mirese erau la randul lor surori gemene :) Viata ofera mereu povesti de dragoste surprinzatoare :) https://m.youtube.com/?#/watch?v=iqkT_rvxARE

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 13.11.2015 at 15:11:57.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.11.2015, 17:00:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

E bine de precizat ca, potrivit cutumei si dreptului canonic catolic, cineva nu se poate casatori cu cumnata/cumnatul fratelui/sorei. Cand se spune "brother in law"/sister in law", inseamna chiar frate sau sora dupa lege (=dupa canon).

Singura posibilitate este aceea a doua casatorii simultane. Altfel, cuplul care s-ar casatori primul l-ar pune pe celalalt in situatie de impediment la casatorie. Cum fiecare casatorie trebuie celebrata de un preot/diacon, pentru ca sa existe simultaneitate este necesar sa fie doi celebranti.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.11.2015, 10:30:34
tphase tphase is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.11.2015
Mesaje: 12
Implicit

Faceti sex in loc sa va temeti de o divinitate fictiva care va noteaza la caiet si va bate, si o sa va simtiti mult mai bine decat sa stati frustrati si nesatisfacuti pe forum.

Prietene, nicio femeie normala la cap nu va sta cu un om ca tine daca nu iesi din idoctrinarea si indobitocirea grava in care te afli.. In loc sa ii umpli capul cu tampeniile astea, ia-o si satisfa-o. Crede-ma o sa fie mult mai fericita decat sa ii impui capul cu prostia asta fara sex pana la nunta, ca o sa te lase man, si ea si urmatoarea, unei femei ii trebuie un barbat nu un sfant.

Last edited by tphase; 16.11.2015 at 10:32:45.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.11.2015, 11:02:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tphase Vezi mesajul
Faceti sex in loc sa va temeti de o divinitate fictiva care va noteaza la caiet si va bate, si o sa va simtiti mult mai bine decat sa stati frustrati si nesatisfacuti pe forum.

Prietene, nicio femeie normala la cap nu va sta cu un om ca tine daca nu iesi din idoctrinarea si indobitocirea grava in care te afli.. In loc sa ii umpli capul cu tampeniile astea, ia-o si satisfa-o. Crede-ma o sa fie mult mai fericita decat sa ii impui capul cu prostia asta fara sex pana la nunta, ca o sa te lase man, si ea si urmatoarea, unei femei ii trebuie un barbat nu un sfant.
Aha, ti-ai dat arama pe fata pana la urma.

Si te mirai pe alt topic de ce te fugaresc dracii. :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.11.2015 at 11:05:29.
Reply With Quote
Răspunde