Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 22.01.2012, 18:21:25
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Stiti cum se numeste asta. Diversiune de tip sectant. Incercati sa ii faceti pe cei care citesc postarile pe acesta tema sa creada ca as fi afirmat altceva despre parintele Arsenie Boca. Asta in conditiile in care eu nu am spus nici o data ca parintele a gresit. Am spus ca sunt necesare dovezi. Si daca acestea exista si parintele a afirmat acele lucruri a gresit. Nu conteaza cine face afirmatiile. Daca ele nu sunt in conformitate cu invataturile Bisericii sunt gresite. Daca a gresit si s-a corectat este foarte bine. Daca nu il va judeca Dumnezeu pentru asta.
"Nu am spus că a greșit", "dar dacă a afirmat ceea ce nu-mi convine mie a greșit", "dar eu nu-l judec", etc.. etc...

Vă mai întreb o dată: Mă credeți pe cuvânt când vă spun că în cartea "Noi mărturii despre Părintele Arsenie Boca", editura Agaton, 2005, la pag 78, se afirmă despre Părintele că ar fi spus că avem voie să venerăm sfinții catolici ?

Mă credeți pe cuvânt sau mă faceți mincinos ? Una din două.
  #152  
Vechi 22.01.2012, 18:28:28
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
"Nu am spus că a greșit", "dar dacă a afirmat ceea ce nu-mi convine mie a greșit", "dar eu nu-l judec", etc.. etc...

Vă mai întreb o dată: Mă credeți pe cuvânt când vă spun că în cartea "Noi mărturii despre Părintele Arsenie Boca", editura Agaton, 2005, la pag 78, se afirmă despre Părintele că ar fi spus că avem voie să venerăm sfinții catolici ?

Mă credeți pe cuvânt sau mă faceți mincinos ? Una din două.
cartea acesta e scrisa de Arsenie Boca sau de altcineva care a cules invataturi ale parintelui Boca? Pentru ca daca acesta carte e scrisa de altcineva lucrurile se schimba in sensul ca se pot strecura neadevaruri si cuvinte in carte pe care parintele Arsenie Boca nu le-a spus. Chiar si tu prietene ai scris ca " Parintele AR FI SPUS...", deci nici tu nu esti sigur ca acele cuvinte ii apartin. Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 22.01.2012 at 18:30:46.
  #153  
Vechi 22.01.2012, 18:30:06
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
"Nu am spus că a greșit", "dar dacă a afirmat ceea ce nu-mi convine mie a greșit", "dar eu nu-l judec", etc.. etc...
Ati tot insistat sa fac mincinos. Bine sunteti un mincinos. Si va dau si posibilitatea sa demonstrati ca nu e asa. Sa imi aratati unde am spus eu ca "dacă a afirmat ceea ce nu-mi convine mie a greșit". Mintiti. Am repetat de nenumarate ori "dacă a afirmat ceva in contradictie cu invataturile Bisericii a greșit".
Chiar va rog sa raspundeti. Si spuneti mintiti sau nu? Daca spuneti ca nu mintiti aduceti dovada. E foarte simplu. Aratati-mi postarea.

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Vă mai întreb o dată: Mă credeți pe cuvânt când vă spun că în cartea "Noi mărturii despre Părintele Arsenie Boca", editura Agaton, 2005, la pag 78, se afirmă despre Părintele că ar fi spus că avem voie să venerăm sfinții catolici ?

Mă credeți pe cuvânt sau mă faceți mincinos ? Una din două.
Nu va fac mincinos, in acesta afirmatie. Dar nici nu va cred pe cuvant. Am sa verific.
De fapt daca ma poate ajuta cu verificarea cineva care are acesta carte ii multumesc.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #154  
Vechi 22.01.2012, 18:45:48
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sa imi aratati unde am spus eu ca "dacă a afirmat ceea ce nu-mi convine mie a greșit". Mintiti. Am repetat de nenumarate ori "dacă a afirmat ceva in contradictie cu invataturile Bisericii a greșit".
Cred că nu pricepeți, este o chestiune de logică primară, totuși. Prin "învățăturile bisericii se înțeleg, printre altele, învățăturile Sfinților Bisericii; prin urmare, dacă dumneavoastră, dintre învățăturile acestor sfinți, le alegeți doar pe acelea care vă convin, înseamnă că, de fapt, îi judecați pe ceilalți și contrapuneți propriile păreri despre ceea ce înseamnă învățătura Bisericii cu ceea ce este în realitate învățătura Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu va fac mincinos, in acesta afirmatie. Dar nici nu va cred pe cuvant.
Este unul și același lucru. Eu am cartea în față. Mă credeți ?

Pentru domnul stefan florin - este vorba despre o mărturie despre Părintele Arsenie Boca, după cum spune și titlul cărții. Iar mărturia este perfect credibilă, deoarece este coroborată și cu alte fapte incontestabile, de exemplu chipul Sfântului Francisc pictat tot de Părintele.
Attached Images
File Type: jpg dsc0542411.jpg (31,4 KB, 5 views)

Last edited by Erethorn; 22.01.2012 at 18:49:37.
  #155  
Vechi 22.01.2012, 19:01:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Cred că nu pricepeți, este o chestiune de logică primară, totuși. Prin "învățăturile bisericii se înțeleg, printre altele, învățăturile Sfinților Bisericii; prin urmare, dacă dumneavoastră, dintre învățăturile acestor sfinți, le alegeți doar pe acelea care vă convin, înseamnă că, de fapt, îi judecați pe ceilalți și contrapuneți propriile păreri despre ceea ce înseamnă învățătura Bisericii cu ceea ce este în realitate învățătura Bisericii.
Cred ca dvs nu pricepeti. Invatatura BO, spre deosebire ce cea al BC prin care se inteleg invataturile papei, este reprezentata de invataturile statornicite la cele 7 Sinoade Ecumenice. Pe care in plus noi nu le-am schimbat. Daca parintele Arsenie a spus ceva care nu este in conformitate cu invatarurile acestea inseamna ca a gresit.

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Este unul și același lucru. Eu am cartea în față. Mă credeți ?
Ati spus ca postati astazi pagina scanata. Puteti sa faceti asta, va rog? Sunt mai sceptic de felul meu. Stiu ca Hristos a spus "Fericiti cei ce nu au vazut si au crezut", dar in cazul asta eu ma bazez mai mult pe "Cauta si vei afla".

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Pentru domnul stefan florin - este vorba despre o mărturie despre Părintele Arsenie Boca, după cum spune și titlul cărții. Iar mărturia este perfect credibilă, deoarece este coroborată și cu alte fapte incontestabile, de exemplu chipul Sfântului Francisc pictat tot de Părintele.
In ceea ce priveste pictura respectiva nu va contrazic. Acolo sigur parintele a gresit.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #156  
Vechi 22.01.2012, 19:08:14
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cred ca dvs nu pricepeti. Invatatura BO, spre deosebire ce cea al BC prin care se inteleg invataturile papei, este reprezentata de invataturile statornicite la cele 7 Sinoade Ecumenice. Pe care in plus noi nu le-am schimbat. Daca parintele Arsenie a spus ceva care nu este in conformitate cu invatarurile acestea inseamna ca a gresit.
Mai multe neadevăruri în postarea dumneavoastră:

1. Învățătura Bisericii nu se rezumă nici pe departe la Sinoadele Ecumenice.
2. Învățătura BC nu se rezumă nici pe departe la învățăturile Papei.
3. BC nu a schimbat nimic din învățăturile primelor 7 Sinoade.
4. Problema dezbătută nu are nimic în comun cu învățăturile primelor 7 Sinoade.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ati spus ca postati astazi pagina scanata. Puteti sa faceti asta, va rog? Sunt mai sceptic de felul meu.
Am să postez imaginea abia după ce vă veți hotărî să răspundeți foarte clar și precis la întrebarea mea: mă credeți pe cuvânt sau mă faceți mincinos în față ?


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
In ceea ce priveste pictura respectiva nu va contrazic. Acolo sigur parintele a gresit.
Și când te gândești că pe alt thread v-ați inflamat și m-ați numit mincinos pentru că am spus despre dumneavoastră că îi judecați pe sfinți.....
  #157  
Vechi 22.01.2012, 19:14:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Domnule Erethorn, poate că ar fi bine să scanați pagina despre care vorbiți și să-mi trimiteți fișierul, preferabil în format *.jpg . Eu am să mă ocup de upload.

Desigur că, în ceea ce mă privește, nu am nici cel mai mic dubiu asupra onestității dv intelectuale când spuneți că ați citit asta. Pe de altă parte, sunt la fel de convins că demersul dv este, din nefericire, inutil: oamenii sunt mereu înclinați să citească o sursă în lumina preconcepțiilor lor, este un subiectivism care ține de natura umană. Dacă atâția ortodocși și protestanți citesc în însăși Sfânta Scriptură că Isus a fondat Biserica Sa pe Petru și totuși ei înțeleg că Isus a spus altceva decât a spus, cum credeți dv că veți convinge cu dovada autenticității unui citat din părintele Arsenie ? Să reușească păr Arsenie acolo unde Cristos a eșuat ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.01.2012 at 19:18:57.
  #158  
Vechi 22.01.2012, 19:23:55
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Mai multe neadevăruri în postarea dumneavoastră:
Haideti sa le luam pe rand:

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
1. Învățătura Bisericii nu se rezumă nici pe departe la Sinoadele Ecumenice.
Dati un singur exemplu.
Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
2. Învățătura BC nu se rezumă nici pe departe la învățăturile Papei.
Nu se rezuma la invataturile papei. Dar papa de capul lui poate spune "parutu-sa Duhului Sfant si noua" si gata o noua invatatura. Si asta o poate face cand curveste cu amantele. Sau cu sotiile cand e in concediu de la "Sfantul Scaun".
Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
3. BC nu a schimbat nimic din învățăturile primelor 7 Sinoade.
Cum ar fi filioque, nu?
Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
4. Problema dezbătută nu are nimic în comun cu învățăturile primelor 7 Sinoade.
Aici aveti dreptate. Dar eu am argumentat de mult de ce potrivit invataturilor BO Anton de Padova nu trebuie cinstit de ortodocsi. Dvs ati dus discutia intr-o alta directie.



Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Am să postez imaginea abia după ce vă veți hotărî să răspundeți foarte clar și precis la întrebarea mea: mă credeți pe cuvânt sau mă faceți mincinos în față ?
V-am mai raspuns si la acesta intrebare: nu va fac mincinos (in acesta afirmatie, ati mintit in ceea ce priveste alte afirmatii) dar nici nu va cred pe cuvant. Imi rezerv dreptul de a nu imi exprima o opinie pana nu vad si dovada.




Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Și când te gândești că pe alt thread v-ați inflamat și m-ați numit mincinos pentru că am spus despre dumneavoastră că îi judecați pe sfinți.....
Normal ca v-am facut mincinos cand ati spus ca ii judec pe sfinti.
1. Parintele Aresnie nu e canonizat de BOR (fac precizarea asta pentru ca dupa va legati de ea si veti spune ca statutul de sfant il da BOR) Nu sunt eu in masura sa ma pronunt daca parintele e sau nu sfant. Daca va fi canonizat de catre Biserica inseamna ca se vor fi analizat toate aspectele relevante si s-a constatat ca nu a gresit sau s-a indreptat in greseala.
2. Daca spun ca cineva (inclusiv in sfant, iar pentru a fi sfant inseamna sa se fi corectat) a gresit pentru ca nu a respectat invataturile Bisericii nu inseamna ca il judec.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #159  
Vechi 22.01.2012, 19:28:05
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă atâția ortodocși și protestanți citesc în însăși Sfânta Scriptură că Isus a fondat Biserica Sa pe Petru și totuși ei înțeleg că Isus a spus altceva decât a spus, cum credeți dv că veți convinge cu dovada autenticității unui citat din părintele Arsenie ? Să reușească păr Arsenie acolo unde Cristos a eșuat ?
Daca atatia catolicii citesc in insasi Sfanta Scriptura ca Hristos a invatat ca Duhul Sfant purcede de la Tatal, si ei totusi sustin ca purcede si de la Fiul cum am putea noi oameni pacatosi sa ii convingem pe acestia de adevar?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #160  
Vechi 22.01.2012, 19:32:20
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Domnule Lucian, în mod implicit m-ați acuzat de minciună. Aștept scuzele dumneavoastră.
Attached Images
File Type: jpg 001.jpg (23,3 KB, 3 views)
File Type: jpg 002.jpg (26,3 KB, 6 views)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este postu SF.Anton? elenaf Generalitati 52 31.03.2016 11:51:28
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 22:58:33
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 18:29:08
Postul Sfântului Anton mycateo Generalitati 2 06.06.2008 00:51:40