Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 21.01.2012, 10:28:43
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Exista si in Biserica Ortodoxa multe seturi de rugaciuni care trebuie facute zilnic timp de o perioada de timp (am vazut la cumnata mea, dar nu-mi amintesc despre ce e vorba). Nu este vorba de ritualuri magice. Este vorba de staruinta in rugaciune, asa cum ne invata Domnul nostru (amintiti-va de parabola femeii care il batea la cap pe judecator sa-i faca dreptate).
Staruinta e una. Practicarea unui ritual care pare a avea o incarcatura magica e cu totul altceva. Si nu am spus ca unele persoane care se declara ortodocsi nu il practica. Tocmai aceste ritualuri fata de Anton de Padova sunt dovada. O fac la fel si fata de sfinti ortodocsi ca sa nu spuneti ca ma ascumd dupa deget.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Este adevarat, nu trebuie neaparat sa-i acceptati pe sfintii catolici. Insa va sugerez nici sa nu-i denigrati.O data pentru ca DOmnul nostru ne interzice, apoi pentru ca ei si-au dedicat viata lor Lui Dumnezeu si ei vor da socoteala despre modul cum au facut-o. Insa, atita vreme cit nu gasiti in viata sau scrierile lor lucruri de condamnat (singura lor vina fiind aceea ca au fost catolici) trebuie respectati macar ca si oameni care au incercat sa-L slujeasca pe Domnul nostru.
Nu ca nu e neaparat. E gresit. Si nu i-am denigrat pe sfintii catolici. Am spus doar ca potrivit invataturilor ortodoxe nu sunt sfinti si nu trebuie cinstiti ca atare.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #72  
Vechi 21.01.2012, 10:38:40
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Corect, dar, din punct de vedere al Bisericii Catolice, această Biserică este și ortodoxă, adică mărturisește dreapta credință.
Cineva ca sustine ca nu exista purgatoriu, ca Duhul Sfnat putcede doar de la tatal sau ca papa nu e vicarul lui Hristos si nu este infailibil marturiseste, dvps al BC, dreapta credinta?

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Acuma, vis-a-vis de definiție: biserica ne învață ca sfânt este acela care este, cu certitudine, mântuit. Biserica Ortodoxă Română învață, după cum ne arată domnul Cătălin 2, că împăratul Traian a fost mântuit.

Întrebare: Împăratul Traian este sfânt sau nu ?
Nu evit intrebari. Am sa caut pentru stiu la ce ma refer, dar ca raspunsul sa fie cat mai corect si documentat, nu am sa raspund acum pentru ca nu am timp.
Eventual pentru ca este o alta discutie voi deschide si un nou totpic pe acesta tema.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #73  
Vechi 21.01.2012, 11:04:33
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cineva ca sustine ca nu exista purgatoriu, ca Duhul Sfnat putcede doar de la tatal sau ca papa nu e vicarul lui Hristos si nu este infailibil marturiseste, dvps al BC, dreapta credinta?
Dumneavoastră îmi cereți acum mie, un romano-catolic, să aplic criteriile de canonizare ale BO la aprecierea posibilei stări de sfințenie a unui om născut în BO ceea ce nu are sens, pentru că, după cum am arătat, din punct de vedere al BC, sfânt este cel care s-a mântuit, indiferent de alte criterii.

Foarte pe scurt: învățătura BC îmi permite să mă rog la Dumnezeu prin intermediul oricărui sfânt creștin, inclusiv unul care a făcut parte dintr-o Biserică Ortodoxă răsăriteană, aflată în stare de schismă cu Sfântul Scaun. Ceea ce nu mi se permite este să aduc cult public, adică instituționalizat în cadrul Bisericii.
  #74  
Vechi 21.01.2012, 11:04:43
Antonela Antonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2012
Mesaje: 31
Implicit

cu privire la un aspect pe care l a afirmat unul dintre postanti...ca s a dus intr o marti la Bisrica Sfantul ANTONIE CEL MARE si a avut mirarea sa vada pufoi de oameni..si a fost chiar de ziua sfantului.....Bun...!cineva a afirmat ca cei care sa se inchine sfantului anton de padova ..in fiecare marti...chiar si ortodocsi au un ritual...in fiecare marti...si anume 9 marti la rand?......asta stiu si eu din diferite surse...! ce mi se pare paradoxal este ca la biserica Sfantul Antonie cel mare din capitala....se urmeaza acelasi ritual...stiu pentru ca si eu am fost...in fiecare marti...iar te duci de 9 ori consecutiv si pui acatist pe care ti l citeste preotul in biserica de fata cu tine....iar in a 9 a marti aduci multumire Sfantului...paine,faina,ulei,orez...! bun...eu nu fac nicio afirmatie....doar ca sunt aceleasi practici si la Bierica oRTODOXA SI LA CEA CATOLICA?...CU PRIVIRE LA UN sFANT CARE INTAMPLATOR SE NUMESC LA FEL...dar care au existente total diferite...unul a trait cu cel mult 8oo de ani inaintea celui catolic...! am doar o intrebare? este doar o practica comuna ambeleor biserici? sau se face o mare, mare confuzie....! astfel de practici sunt ortodoxe? eu stiu ca tre sa mergem la biserica de sarbatori, in zilele sfinte date spre cinstire sfintilor si sa ne rugam si sa ne inchinam...sau poate in acest caz..cand se tin rugaciuni pentru Sfinti...nu stiu....nu vreau sa gresesc afirmand lucruri care sunt peste puterea mea...si va cer un sfant...voi ce credeti?
  #75  
Vechi 21.01.2012, 11:19:48
Antonela Antonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2012
Mesaje: 31
Implicit

si cu privire la ...un aspect care s a tot discutat pe forum... Este doar o opinie a mea si un crez totodata..Toti Sfintii au fost lasati sa fie descoperiti de Dumnezeu prin marea Sa Putere si iubire de oameni....!Daca nu ma inseala memoria....Sfantul Dimitrie Basarabov ocrotitorul Bucurestului a Adormit Intru Domnul intr o pestra si cu timpul aceasta a fost inundata si trupul sau a fost gasit in acelasi loc.... iar cand Dumnezeu a hotarat, Sfantul s a aratat noaptea unui copil bolnav dintr un sat din apropierea locului care i a zis ca daca va spune unde vor gasi Sfintele Moaste...se va vindeca...si asa a fost! nu noi alegem Sfintii...ci Dumnezeu... si ni i descopera prin marea SA PUTERE! MARE ESTE DUMNEZEU!
  #76  
Vechi 21.01.2012, 11:22:35
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antonela Vezi mesajul
cu privire la un aspect pe care l a afirmat unul dintre postanti...ca s a dus intr o marti la Bisrica Sfantul ANTONIE CEL MARE si a avut mirarea sa vada pufoi de oameni..si a fost chiar de ziua sfantului.....Bun...!cineva a afirmat ca cei care sa se inchine sfantului anton de padova ..in fiecare marti...chiar si ortodocsi au un ritual...in fiecare marti...si anume 9 marti la rand?......asta stiu si eu din diferite surse...! ce mi se pare paradoxal este ca la biserica Sfantul Antonie cel mare din capitala....se urmeaza acelasi ritual...stiu pentru ca si eu am fost...in fiecare marti...iar te duci de 9 ori consecutiv si pui acatist pe care ti l citeste preotul in biserica de fata cu tine....iar in a 9 a marti aduci multumire Sfantului...paine,faina,ulei,orez...! bun...eu nu fac nicio afirmatie....doar ca sunt aceleasi practici si la Bierica oRTODOXA SI LA CEA CATOLICA?...CU PRIVIRE LA UN sFANT CARE INTAMPLATOR SE NUMESC LA FEL...dar care au existente total diferite...unul a trait cu cel mult 8oo de ani inaintea celui catolic...! am doar o intrebare? este doar o practica comuna ambeleor biserici? sau se face o mare, mare confuzie....! astfel de practici sunt ortodoxe? eu stiu ca tre sa mergem la biserica de sarbatori, in zilele sfinte date spre cinstire sfintilor si sa ne rugam si sa ne inchinam...sau poate in acest caz..cand se tin rugaciuni pentru Sfinti...nu stiu....nu vreau sa gresesc afirmand lucruri care sunt peste puterea mea...si va cer un sfant...voi ce credeti?
Care e intrebarea de fapt, pentru ca in ceea ce priveste ritualurile "magice" pentru indeplinirea dorintelor deja am raspuns?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #77  
Vechi 21.01.2012, 12:15:33
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Daca acel lucru nu e de la Dumnezeu va trece de la sine...hmmm....doamna istoria ne denonstreaza ca nu este tocmai asa. Hinduismul are cam 5000 de ani si nu a "trecut de la sine". Nici Apostolul Toma nu a reusit sa-l faca uitat. Mai este si Islamul. Si asta e tot de la Dumnezeu? Dupa toate statisticile acesta religie este in expansiune, care in cativa ani v-a ajunge religia dominanta in Europa. Vedeti, nu tot ce nu este de la Dumnezeu "trece de la sine". Doamne ajuta!
Nu aveti dumneavoastra de unde sti daca budismul sau islamul sint sau nu de la Dumnezeu. Aceste religii nu propovaduiesc raul, deci nu se opun Domnului. Ca sint departe de adevarul intreg, e o alta poveste, dar cunoastem noi planul Domnului? Domnul ne spune ca raul va fi invins, nu cei care nu detin adevarul intreg (de altfel cine il detine? Doar Dumnezeu).

Pe de alta parte, in Evanghelie era mentionat despre un om care scotea diavoli, insa nu facea parte din ucenicii Lui Isus. Apostolii I-au cerut permisiunea Lui Isus sa-l opreasca, dar Isus nu le-a dat voie, pentru ca acela nu era impotriva Lui (nu-mi amintesc exact unde, daca vreti am sa caut). Deci nu oricine nu este cu Domnul nostru Isus Cristos e impotriva Domnului nostru. Unii au avut nesansa sa nu-L cunoasca.
  #78  
Vechi 21.01.2012, 12:29:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antonela Vezi mesajul
cu privire la un aspect pe care l a afirmat unul dintre postanti...ca s a dus intr o marti la Bisrica Sfantul ANTONIE CEL MARE si a avut mirarea sa vada pufoi de oameni..si a fost chiar de ziua sfantului.....Bun...!cineva a afirmat ca cei care sa se inchine sfantului anton de padova ..in fiecare marti...chiar si ortodocsi au un ritual...in fiecare marti...si anume 9 marti la rand?......asta stiu si eu din diferite surse...! ce mi se pare paradoxal este ca la biserica Sfantul Antonie cel mare din capitala....se urmeaza acelasi ritual...stiu pentru ca si eu am fost...in fiecare marti...iar te duci de 9 ori consecutiv si pui acatist pe care ti l citeste preotul in biserica de fata cu tine....iar in a 9 a marti aduci multumire Sfantului...paine,faina,ulei,orez...! bun...eu nu fac nicio afirmatie....doar ca sunt aceleasi practici si la Bierica oRTODOXA SI LA CEA CATOLICA?...CU PRIVIRE LA UN sFANT CARE INTAMPLATOR SE NUMESC LA FEL...dar care au existente total diferite...unul a trait cu cel mult 8oo de ani inaintea celui catolic...! am doar o intrebare? este doar o practica comuna ambeleor biserici? sau se face o mare, mare confuzie....! astfel de practici sunt ortodoxe? eu stiu ca tre sa mergem la biserica de sarbatori, in zilele sfinte date spre cinstire sfintilor si sa ne rugam si sa ne inchinam...sau poate in acest caz..cand se tin rugaciuni pentru Sfinti...nu stiu....nu vreau sa gresesc afirmand lucruri care sunt peste puterea mea...si va cer un sfant...voi ce credeti?
Din descrierea dv, sunt înclinat să cred că este vorba de o contaminare cu o devoțiune catolică, numită "novena Sf Anton de Padova". Poate că ar fi bine să discutați cu preotul acest aspect, eventual să-l semnalați episcopului. În orice caz, dacă (prin absurd) eu aș vedea acatiste adresate "cuviosului sfânt ardelean Sofronie de la Cioara" la parohia mea greco-catolică, eu așa aș proceda. Mai întâi aș încerca să vorbesc cu preotul care ar face acest lucru incredibil, pe urmă l-aș informa pe cel pe care Dumnezeu l-a pus ca să îl supravegheze. În final, aș informa pe nunțiul apostolic de la București.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #79  
Vechi 21.01.2012, 12:35:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dumneavoastră îmi cereți acum mie, un romano-catolic, să aplic criteriile de canonizare ale BO la aprecierea posibilei stări de sfințenie a unui om născut în BO ceea ce nu are sens, pentru că, după cum am arătat, din punct de vedere al BC, sfânt este cel care s-a mântuit, indiferent de alte criterii.

Foarte pe scurt: învățătura BC îmi permite să mă rog la Dumnezeu prin intermediul oricărui sfânt creștin, inclusiv unul care a făcut parte dintr-o Biserică Ortodoxă răsăriteană, aflată în stare de schismă cu Sfântul Scaun. Ceea ce nu mi se permite este să aduc cult public, adică instituționalizat în cadrul Bisericii.
Pot sa fiu de acord cu ceea ce spuneti. Dar asta e parerea BC. Invatatura BO nu permite asta. De fapt deste asta este vorba in topicul de fata. Daca potrivit invatatutii BO poate fi cinstit Anton de Padova. Si nu potrivit invataturilor BO Anton de Padova nu trebuie constit ca sfant.

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Corect, dar, din punct de vedere al Bisericii Catolice, această Biserică este și ortodoxă, adică mărturisește dreapta credință.
Dvs ati spus asta. Si au am spus ca nu e corect sa spuneti asa ceva in constitiile in care in sfant ortodox nu marturiseste invataturile pe care BC le considera adevaruri de credinta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #80  
Vechi 21.01.2012, 12:40:50
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Nu aveti dumneavoastra de unde sti daca budismul sau islamul sint sau nu de la Dumnezeu. Aceste religii nu propovaduiesc raul, deci nu se opun Domnului. Ca sint departe de adevarul intreg, e o alta poveste, dar cunoastem noi planul Domnului? Domnul ne spune ca raul va fi invins, nu cei care nu detin adevarul intreg (de altfel cine il detine? Doar Dumnezeu).
Ba da aveam. Aveti grija ca desi BC spune ca se pot mantui si noncatolicii cu siguranta nu spune ca budismul sau islamismul de le la Dumnezeu.
Si nu sunt de la Dumnezeu. Cand una invataturile islamismului este reperezentata de juhad nu prea e vorba de a nu promova raul. Dar asta e doar unul dintre aspecte. Si daca nu ar fi asa orice religie care nu il marturiseste pe Hristos si dreapta credinta nu este de la Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Pe de alta parte, in Evanghelie era mentionat despre un om care scotea diavoli, insa nu facea parte din ucenicii Lui Isus. Apostolii I-au cerut permisiunea Lui Isus sa-l opreasca, dar Isus nu le-a dat voie, pentru ca acela nu era impotriva Lui (nu-mi amintesc exact unde, daca vreti am sa caut). Deci nu oricine nu este cu Domnul nostru Isus Cristos e impotriva Domnului nostru. Unii au avut nesansa sa nu-L cunoasca.
Atunci cine o fi zis "Cine nu este cu Mine este impotriva Mea"? Omul care scotea diavoli nu mergea cu Iisus dar nu era impotriva Lui. El propovaduia invatatura evangheliei fara sa fie fizic aproape de Iisus.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este postu SF.Anton? elenaf Generalitati 52 31.03.2016 11:51:28
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 22:58:33
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 18:29:08
Postul Sfântului Anton mycateo Generalitati 2 06.06.2008 00:51:40