Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.04.2014, 15:39:37
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Atunci când doar cariera singură ne-a mai rămas ca spațiu de exprimare a persoanei și dincolo de ea domnește neantul.
Neantul... exagerat spus.

Depinde de fiecare dintre noi ce semanam.

Scuze de off-topic.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.04.2014, 15:51:35
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai noi iti uram succes :)
Doar ca trebuie sa iti planifici f. bine resursele pentru asta si mai ales sa-ti alegi bine prioritatile, banii si lucrurile materiale pot sa astepte, timpul nu.
Asta incerc sa fac, ma rog, eu si sotul incercam.
Cu timpul care il putem petrece cu copilul/copiii ne putem descurca; in sensul ca eu lucrez doar de dimineata (de cobicei copilul dimineata e la gradinita/scoala), iar sotul lucreaza in ture, 2 de dimineata, 2 de dupa amiaza, 2 de noapte si 4 zile libere; ne va fi mai greu in zilele in care si lui ii pica tura de dimineata. Totusi, copilul iese e la gradinita/scoala primara in jurul orelor 12 sau 13, iar el iese abia la ora 2. Aici am greutati cu ganditul la o solutie; si programul prelungit nu e acea solutie, decat in cazul in care s-ar putea face ca, copilul sa stea la program prelungit doar in acele 2 zile cand suntem amandoi e dimineata, ceea ce chiar nu stiu daca e posibil.
Timpul nu asteapta, asa e, de asta inercam acum sa ne stabilim undeva, sa avem locsorul nostru, locul pe care il putem numi "acasa"; nu mi-as dori a imi tarasc copiii din chirie in chirie. Daca avem locsorul nostru lucrurile se mai simplifica pe ici pe colo, in sensul ca, e exemplu, nu mai trebuie sa platesc acei 150 euro pe chirie; ii pot aduna sau cheltui cu folos pentru familie.
Am noroc ca am doar 24 de ani (ii fac anul asta in mai) si inca 1 an ar mai merge fara copil, dar nu vreau sa astept prea mult, pentru ca...dupa 27 - 30 de ani nu se mai stie daca mai pot face copii sau nu. Totusi, mai astept putin, dar daca e a vina acum, sa vina, e bine venit un sufletel in vietile noastre.



In legatura cu agricultura din gradina blocului, n-am eu noroc de asa ceva; zilele trecute mi s-a facut scandal ca am vrut sa plantez niste salata si sa imi transplantez rosiile si ardeii de pe balcon in gradina. Asa ca mi-am facut rost de niste cutii mari de plastic si mi le-am transplantat...tot pe balcon, dar acum nu mai am loc nici sa ma mai intorc printre cutii.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.04.2014, 15:59:43
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Neantul... exagerat spus.
Neantul ambalat în forme goale de conținut sau un nimic mare alcătuit din mai multe nimicuri cotidiene. Să vezi cât de exagerat ți se pare când îți dai seama că rezumă istoria unei vieți!

Citat:
Depinde de fiecare dintre noi ce semanam.
Sau cui semănăm!

Am ieșit și eu din off-topic
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.04.2014, 16:22:48
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Corinusha , rabdare si intelepciune sa aveti!Important este sa cumparati casa apoi incet,incet puteti face si imbunatatiri.Zona este minunata!
Dumnezeu sa va ajute in ceea ce va doriti!

Yasmina,minunata postarea ta...frumoase amintiri!

Va trimit un strop de primavara din universul meu... explozie de culoare in asteptarea Invierii!
Attached Images
File Type: jpg 068.jpg (86,6 KB, 8 views)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.04.2014, 16:46:00
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Aici depinde de foarte multe aspecte:

-In primul rand, sunt blocuri si blocuri. Una este un bloc-turn cu 10 etaje intr-un cartier "dormitor" dintr-un mare oras (unde spatiul de joaca dintre blocuri este limitat, unde multe aspecte negative pot fi prezente- gasti de cartier, violenta, droguri, etc, unde aerul este poluat in primul rand de la autoturisme- ca industrie nu prea mai aveam din pacate, unde spatiul verde este si el limitat sau in continuua restrangere);

-Si cu totul alta este un bloc de 4 etaje intr-un oras mai mic. Ca sa dau un exemplul din ce am cunoscut personal- este adevarat ca in anii 90 si tentatiile erau mult mai mici pentru un copil decat astazi. Personal am crescut tot la bloc, insa intr-o zona foarte linistita si frumoasa-stadionul este la doi pasi- si in jurul blocului este un spatiu mai generos, si spatiu verde si o banca pentru 8-10 persoane, unde ziua stateau barbatii la table, iar seara noi copii la carti, sah, remy sau table.
Apoi aici fiind si mai multi copii, era mai frumos- pe atunci prin anii 90 cum nu incepusera inca nebunia cu tabletele, smarthphon-urile si calculatoarele, principala ocupatie a noastra era fotbalul, bicicleta, diverse jocuri specifice in aer liber.
Deci pot spune ca si la bloc-in anumite conditii- poate fi un loc potrivit pentru creterea copiilor.

-Si la casa poate fi frumos de crescut un copil, existand avantajul unei curti mai mari, a posibilitatii existentei unor animale de companie, a unor flori, plante sau pomi. Insa aici ar putea interveni o problema: daca in zonele sau cartierele de case (vorbesc de cele din orase, in mediul rural fiind cu totul alta situatie) sunt mai putini copii, atunci poate fi o problema pentru un copil daca nu are mai multi copii in zona respectiva cu care sa se joace si sa socializeze.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.04.2014, 17:24:48
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur, cand nu trebuie sa procesezi prea multa informatie, practica, e tare usor sa dai un raspuns.
Am spus din experienta mea. Din cate stiu eu, tu nu stii nimic despre mine, unde am trait, unde am locuit, ce am facut etc. Raspuns detaliat nu am avut timp sa dau, caci am si alte treburi de facut decat sa stau pe forum 24/7.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.04.2014, 17:37:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

.................
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.04.2014 at 17:43:10.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.04.2014, 23:38:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Casă sau bloc, nu există locuința perfectă. Asta n-o uitați cînd căutați cel mai bun apartament sau teren sau casă pe pămînt. Tot timpul trebuie să faci niște compromisuri, unele chiar măricele.

La aia cu fericirea m-am gîndit și eu. Oare merită să fac efortul să-mi cumpăr o grădină în care să pun pomi, legume șamd? Și-așa nu am timp suficient de ale zilei treburi, cînd să mă mai duc și acolo să ar, să grăp, să dau cu sapa, să ud, să plivesc buruieni? Nu știu dacă se merită, mai ales că aproape de Tm prețurile sar de limita bunului simț, nu mai spun de localitățile cu ceva utilități la stradă, iar departe însemană timp și benzină. Unde mai pui că se găsesc omuleni amabili gata să culeagă roadele în locul tău...

Nu mai bine merg la piață să cumpăr mere cu chimicale? Sau mai puțin rău, cum o fi. Iar dacă o să am nevoie de iarbă, ies în parc sau la marginea tîrgului să zburd pîîîîînă obosesc.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.04.2014, 01:11:17
Dharma Dharma is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 33
Implicit

Eu vorbesc din experienta de copil crescut exclusiv la oras (si orasul e relevant, mai ales pentru Corinusha, avand in vedere ca e vorba de Tg-Mures). Nu ai inca copii si situatia se mai schimba, de accord, dar hai sa ne gandim la viitor. Scoala o face in sat, buna/rea cum o fi, dar pe langa scoala e important sa faca si un sport, eventual cursuri de limba straina, desen, pictura, trupa de cercetasi, balet, pian, echitatie, fotografie, aikido sau mai stiu eu ce o sa fie la moda peste 10-15 ani. Indiferent ce alege, pentru asta va trebui sa mearga la oras macar de 2-3 ori pe saptamna, cineva sa il duca-aduca. Despre scoala nu stiu ce sa zic, daca o sa ai pretentii de liceu ca Unirea sau Papiu ar fi bine sa il dai acolo macar din gimnaziu - faptul ca are 10 pe linie la scoala din Raciu nu inseamna ca o sa se descurce ok in mediul super-competitiv de acolo. Daca dai copilul la scoala in oras, alte probleme - o sa vrea sa iasa cu colegii la o pizza, la un film sau cand creste mai mare o sa vrea sa mearga la o petrecere, un concert. Toate astea devin mai complicate daca locuieste in afara orasului, la 12 noaptea nu cred ca mai este maxi-taxi spre Livezeni sau Nazna. La fel si voi, parintii, poate o sa vreti sa mergeti la un spectacol de teatru sau sa beti un o bere la o terasa, e mult mai greu sa te urnesti chiar si cu masina cand stii ca ai 10km dus, 10 intors.
Ce incerc sa spun este ca exista avantaje si la oras. In plus, Tg-Muresul e in continuare un oras pasnic si linistit, nu prea ai treaba cu gasti ca cartier, batai sau mai stiu eu ce. Oare e traiul la curte chiar asa o bucurie pentru copiii din ziua de azi? Inclin sa cred ca ori la bloc, ori la curte, copilul prefera sa stea intre 4 pereti, cu ochii atintiti in monitor.
__________________
Obedience is doing what you are told regardless of what is right. Morality is doing what is right regardless of what you are told.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 15.04.2014, 07:37:35
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Cea mai diabolica inventie a comunistilor a fost ...blocul !!!
Comunistii au dorit sa obtina un om depersonalizat ,alienat de propria sa natura si pe care s-au grabit sa-l bage cu de-a sila in cusca numita bloc !!!
Numai asa comunistii puteau controla,aceste mase depersonalizate social si manipulabile datrorita lipsei naturalului din viata lor !

Efectele dezastruoase ale blocurilor se vad si azi in viata social-politica si economica a tarii,deoarece tipul de om pe care l-a creat acest laborator diabolic numit bloc, se vede cu ochiul liber !
Ca orice creatie a bolsevicilor, si blocul e o creatie diavoleasca,mefistofelica si cel mai mare bine ce le-ar putea fac e cineva romanilor ar fi sa le darame blocurile intr-o noapte (desigur,oamenii sa nu fie in ele !) ,pentru ca dimineata aceste cartiere insalubre de betoane sa fie numai moloz !!!
Al mai mare bine le-ar face cineva acestor oameni si tarii !

Dpdv al sanatatii, blocul este de asemenea un adevarat dezastru,fiind un mediu care erodeaza incet ,incet, sanatatea locatarului.
Acest lucru a fost calculat de la inceput de comunisti, pentru a avea multimi lipsite de o vlaga sanatoasa si astfel ,niste oameni slabanogi si ,fireste,lac mintea cocosului, mult mai usor de stapanit si manipulat, decat noste oameni sanatosi si verzi !
Se pot observa in acest sens ,statistici morbide care ilustreaza clar, si comparativ starea de sanatate a celor ce locuiesc in marile cartiere de blocuri si cei ce locuiesc la tara ,de exemplu !

La polul opus, casa este leaganul existentei umane,insotind in mod organic si protector intreaga ontogeneza a omului pe Terra !
In forme arhitecturale diferite, evoluand odata cu omul,casa s-a identificat cu insasi existenta sa,o existenta desfasurata firesc intr-un ecosistem benefic pentru sanatatea sa fizica si psihica si pentru cultivare si mentinerea instinctelor firesti si nobile precum : vanatoarea,proprietatea,teritoriul,domesticirea animalelor si dragostea de animale,interactiunea benefica cu animale !!!

Adica tot de ceea ce blocul l-a instrainat pe om ,incercand sa-l deposedeze de firea lui autentica !

Din fericire, in ultimii ani, mai ales in jurul marilor orase ale tarii,s-au ridicat mari cartiere de case noi cu gradina.
Aceasta este o mare speranta pentru tara,deoarece se instituie astfel si un nou tip social de om,unul firesc si normal, omul care opreste la trecerea de pietoni si te lasa sa treci,omul care nu scuipa seminte pe strada, deoarece stie ce inseamna instinctul de proprietate,si strada e si a lui,si intreaga Tara e si a Lui !!!

Cinste Lui, acestui Om nou, cu O mare !!!
Reply With Quote
Răspunde